Sari la conținut

Loser - caut inceput de drum


BogdanM

Postări Recomandate

In primul rand va salut. Urmaresc de ceva timp acest forum, chiar daca m-am inregistrat f recent. Sunt la inceput de drum privitor forexului. Stiu ca pana sa invat semnificatia si modul de citire al celui mai elementar candle am stat mult timp citind parerile participantilor la forex. Starea de spirit, atitudinea generala, modificarea ei de la inceputuri inspre parcursul traderilor prin curba de invatare. Pana sa intru real intr-un proces de invatare sustinut, am considerat ca a fost nevoie sa ma aduc pe aceasi lungime de unde cu atitudinea corecta a unui trader fata de activitatea sa.

Am inceput sa tranzactionez demo acum ceva luni. Am pierdut bani cred ca in cele mai unice si inventive cai imaginabile, evident sustinandu-le si pe cele clasice. Primele erori erau de-a dreptul stupide, tranzactii facute impotriva trendului cand efectiv la un moment dat te opreai si reflectai asupra ... nici macar strategiei ce crezi ca ti-a stat in cap, dar faptului ca acele tranzactii n-au avut nici o sansa, nici de la inceput nici orice perioada rezonabila cat te-ai fi gandit sa le lasi in piata.

Sunt de formare electronist. Formare, nu inseamna ca am facut o facultate de electronica si profesez in domeniu, ci ca practic electronica la nivel sustinut de undeva de la 6-7 ani. Un lucru e cert, in electronica ai nevoie de rabdare si nervi de otel. Cred ca la un moment dat vor ajuta si in forex. Am constatat ca indifirent cate conturi demo as toca (n-am apucat sa toc decat unul, si nici ala complet) mentalitatea mea nu se responsabiliza suficient fata de lossurile cumulate. Poate sunt un gambler prin profil, chiar daca in viata mea n-am calcat intr-un cazino sau jucat barbut cu tuciurii de la colt. Poate psihologia riscului e infipta acolo, ruleaza in background ca un defect structural.

Am decis sa tranzactionez pe real, conturi foarte mici (50euro) pe care sa nu le realimentez decat daca le lichidez cu totul. Daca acel cont s-ar dubla foarte bine, asa sa ramana. Dar nu vor exista realimentari. Daca voi ramane cu 10 euro in cont, foarte (bine/rau) voi mai putea deschide un 0.01 lot, dar trebuie sa belesc ochii calumea ce fac cu el, altfel am lichidat contul.

Margin call, take profit si stop loss le-am invatat in mers. Cand am citit teoria parca nu le-am inteles. Degeaba folosesc s/l daca se afla pus la 2 nivele de suport mai jos atunci cand fac un buy. Asta ma amuza copios referitor la acea vreme :D Incredibil cum din lene si superficialitate, ma aruncam intr-o tranzactie nu fara target, mai rau, nestiind cum sa calculez unul.

 

Primele 2 tranzactii pe real m-au trezit cu contul ramas la 20 si ceva euro. Am ras jumate de cont si n-am apucat sa invat mare lucru inafara de faptul ca era nevoie de ceva timp de stat pe tusa si analizat. Am citit, am invatat, m-am documentat, seara, ziua, la munca, pe veceu, acasa etc. M-am intors ... culmea un fel de scalper paranoic. Asta e strategia mea, scalpez paranoic. Privesc un trend ascendent, miscarile de corectii, privesc limitele de suport, pivoti si rezistenta, si doar cand indicatorii folositi (bb si stochastic) arata deosebit de promitatori, doar cand se reia urmatorul val din trendul asccendent, doar cand am starea de spirit optima, deschid un buy din care storc cativa pips apoi inchid. Urmeaza alte perioade de asteptare, ma uit pe grafic si astept un alt moment total oportun. Am observat ca determin in general ok aceste momente si am incercat sa rezist tentatiei de " ete frate, io am luat decat 5 pipuri si am scalpat ca fraieru' cand uite.. a mai mers in sus inca 30 pipuri in juma de ora". O vreme a mers, si cei 20 si ceva euro s-au facut vreo 120. Randamentul era bun, le "ghiceam" binisor. Insa ma bucur de ce s-a intamplat ulterior.

 

In posturile lui tradelover vazusem candva o argumentare prin care chirurgii n-ar face o viata neaparat buna ca traderi, specificul meseriei lor nefiind direct compatibil cu viata de trader. Imaginati-va un chirurg ce face operatii cum lucreaza un trader. Am omorat 40% din pacienti, dar stai, uite cei 60% ce au scapat chiar sunt fericiti. equity-ul inca sta bine. In realitate, cu un rating f mare in succesul operatiilor efectuate, un chirurg nu a invatat niciodata real, palpabil si sustenabil cum sa piarda. Cum sa faca fata unui sir de pierderi. Nici eu dupa micile mele sesiuni de scalping. Dar micile smecherii cu scalpatul n-au mers o vecie. Din cei 120 euro s-au facut 52 in doar 4 tranzactii (privind retroactiv.. asta da MM :D ). Au fost nevoie de sute de tranzactii ca sa ajung acolo. Cand am vazut lucrurile mergand in jos, n-am stiut ce sa fac, cat sa le las sa mearga in jos. Evident piramidasem in pierdere, evident incasam calumea pe negativ. S/l-ul il tot modificam, pana cand efectiv ideea acelui loss timp de cateva zile cat pretul statea mult sub nivelul meu, ba chiar testa suportul de mai jos, m-au epuizat. Am inchis toate acele tranzactii si am incasat lossul. Pretul a testat, n-a patruns, intr-o singura zi era de unde a plecat. Am zis ca e nevoie de alta pauza.

 

M-am intors mai tarziu stiind sa inteleg evolutia pretului, ce se intampla spre limitele suport/rezistenta, ce se intampla in timpul stirilor (care mi-au mancat si alea bani) unde sa deschid si sa inchid pozitii. N-am fost intodeauna corect mergand mai departe pe scalpatul meu insa acum aveam acele cunostinte si am folosit rabdarea de care ma bucuram ca as putea dispune, am avut parte de redresari normale ale pietei dar "miraculoase" pentru mine. Am incercat sa invat si atunci. Folosind un MM mai strict, ulterior ce am stavilit nevoia de a ma intoarce la 120 euro rapid, am inceput usor usor sa adun. S-au facut 67 euro. Pe acolo sunt si acum, a urmat o pauza in care am inceput o sesiune noua de documentare.

 

Tragand linie, experienta cu banii pe real (50-100 euro consider sume optime de invartit in loc de demo care pur si simplu n-a mers la mine) cred ca ajuta. Am platit 30 euro sa invat sa pun un s/l cat de cat mai corect. Am mai platit inca 10 euro sa invat sa nu fac scalp in perioada stirilor (MARE tampenie), alti 14 euro "investiti" in abilitatea de a deduce cand apare un trend reversal (chiar si la nivelul amarat la care inteleg lucrurile). I-am recuperat cu greu, uneori cu teama, apoi pauze, perioade de gandire, studiu etc. Insa consider ca experienta realului e sfanta. Chiar inainte de asta aveam un cont demo care il cresteam frumusel cu convingerea ca chiar fac ceva remarcabil acolo. Am renuntat la el imediat ce uitandu-ma in urma am vazut un sir lung de gamble-uri. Cu timpul din tot remarcabilul care il credeam acolo a mai ramas doar un noroc chior. Realul mi-a mai deschis ochii si destupat urechile, insa calea e lunga.

 

Nu-mi fac griji de gamble-uri acum. Piata o sa ma arda imediat. De fiecare data cand pierd cu o pozitie, ma uit la piticii din trecut "mah sigur n-ai pus-o cam la repezeala?!?" abia apoi analizez ce a mers prost.

Mergem inainte, as vrea sa ingros randurile traderilor si peste ani sa pot sa ma uit si eu si sa rad de acest post. Targetul meu este acum de a creste cu 5-10% pe an. Adica sa fiu cu 5-10% mai putin looser de la an la an. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravoooooo ! Esti pe drumul cel bun !

 

Sincer : te invidiez ca ai ajuns la stadiul asta mai repede decat mine :)

 

De aici inainte, autocontroleaza-te intrebandu-te : "Sunt cumva lacom sau fricos ?" .

 

Daca 'DA' - stai pe bara (nu deschizi trazactia) sau incearca sa fii exact la cealalta extrema.

 

Apoi : "Care este trendul principal ?"(tu ti-l stabilesti), "S-a finalizat corectia ?".

 

SL-ul la Linia de trend Curent. Un pic de money management. Si in rest - mental bun si perseverenta.

 

Inca ceva : incet, incet (sau mai Repede) incearca sa treci la TF-uri mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru incurajari, cu siguranta ajuta la inceput sa dai peste o bordura si sa ridici ochii cat sa vezi ca te afli pe un drum si sa exclami cu un accent semnistupid "hei uite, ma aflu pe un drum, cineva l-a construit, cineva a avut nevoie de el, cineva merge pe el.. hei uite, o masina tocmai trece si o sa ma calce daca stau pe loc". :D

 

la TF-uri mari voi trece cand voi fi definit o strategie. Consider ca multi incepatori fac scalp din nestiinta de altceva si nu din teorii personale cum ca asta ar fi calea de dorit in forex. Ca scalper ma duc in TF-uri mici deoarece caut sa vad exact ce se "intampla" defapt in corpul unei lumanari de 30 pipuri pe un TF 4h sau daily. Lipsa de viziune clara ce ar fi spus "uite aici puteai lua 30 pipuri" duce pe un TF mic unde ajungi in final la "uite aici poate iau si eu 5 pipuri".

 

La inceputul inceputului era greu cu statul pe bara. La un moment dat m-a mancat sa tranzactionez pe stiri. Am avut noroc sa se miste piata in sensul vrut de mine. Dar cu toate ca cu 4 zile inainte pierdusem exact la o faza de-asta, simteam cum ma lacomesc la mai mult. Am dezinstalat MT-ul pana la urma si m-am smuls de la calculator :D. Mi-am cautat de lucru fiind la munca. Acasa m-am bucurat pt ca uitandu-ma inapoi am vazut cat de urat mi-as fi luat-o tranzactionand in continuare.

 

Sunt de parere ca disciplina in forex, se formeaza si se formeaza greu. Difera de alte tipuri de disciplina in viata. Un om normal, your average Joe este rar pus in decursul vietii lui in fata deciziilor de ordinul "cati bani ar trebui sa fac saptamana asta, stiu ca pot face mai mult, insa fortand targetul meu risc mai mult, insa sunt bani.. pot sa fac o gramada de bani". Nu cred ca dau exemple sugestive sau reusesc sa ma fac inteles, insa disciplina dobandita in viata incepe cu aceea de a tine mainile la spate si a sta drept in gradinita cand te viziteaza educatoarea, de a raspunde politicos batranilor, de a avea un comportament exemplar etc. "piramidam" in viata pe aceste discipline, scoala te invata poate ca in viata nu faci mereu ce vrei (multe altele poate se uita dar.. aviz liceenilor frustrati de profa de mate etc :) ) insa invatatura te ajuta la viitorul loc de munca. Acolo cu siguranta nu vei face mereu ce vrei, iar acolo va trebui sa fi avut deja acest gen de disciplina formata. Disciplina in viata normala impune limitari, iar astea sunt impuse uneori independent de vointa individului. In forex este la unison cu vointa ta, ea iti spune mereu la inceput sa castigi, sa fi cel ce va da lovitura, indiferent de nivelul la care o faci, insa nimeni si nimic nu sta in paralel sa-ti impuna o limita, o traiectorie de urmat si un plan ce in final sa-ti infaptuie acea expresie a vointei. Practic trebuie sa copiez din viata imaginea sefului, s-o construiesc in baze cat mai obiective si s-o aplic tot asupra mea. "Seful" devine aici baza strategiei mentale cu care abordezi "faptic" piata. N-am decat sa-l urasc, sau sa-l consider prietenul meu, insa el trebuie sa existe.

 

Este curios, privind la mentalitati si discipline, cum oamenii indiferent de sistemele politice, sociale, economice etc au deseori opinii impotriva sistemelor pe care culmea tot ei le-au creat. Tehnic vorbind, sunt multi care urasc capitalismul, democratia ca si intreg, cum sunt altii ce urasc extremele stangi si drepte, dictaturile de orice fel etc. Daca as face un sondaj cred ca as gasi o parte din respondenti care la rand au raspuns cum ca ei considera ineficiente si nedrepte toate sistemele enumerate. Sa inteleg ca ei ar dori anarhia ca sistem de oranduire a lor ca si indivizi? Nu cred, istoria spune ca din anarhie, nevoia de ordine si stabilitate a indivizilor s-au nascut primele sisteme sociale. Omul a vrut sa conduca sau sa fie condus, nimeni nu prea s-a dat la o parte.

 

Sunt si lacom si fricos :D Pana nu voi sti exact ce vreau, o sa am dificultati sa inteleg uneori exact ce sunt din astea doua intr-un moment dat. Lacomiei ii voi arata istoria contului iar fricii ii voi baga pe gat cateva tranzactii viitoare. Din ce raman din astea doua, unde ajung ele, vor aparea primele notiuni de target, pana unde ma lasa frica si incertitudinea sa merg, si de unde incepe lacomia sa ma impinga sa deschid.

 

Sunt de parere ca multe strategii pot functiona atata vreme cat sunt impuse riguros, adaptate constant si re-analizate insa dupa acelasi factor de disciplina mentala. Tehnic vorbind as putea face pana si scalping o viata, dar as fi profitabil doar daca l-as face construind un MM ce sa poata fi respectat de o minte disciplinata nitel cu "batul" cand vine vorba de forex.

E exact ca in poezii, "simt usor cum in pasi marunti/vartejul ma-nconjoara" cine eu? nu eu autorul... "eul liric". Cine e eul liric? Pai e un fel de chestie pe care poetul a creat-o si prin care acum se exprima. Ca sa tranzactionez, trebuie sa creez acel "eu" si sa-i definesc interesele :D

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bravo dom'le! ai talent la scris, si cum zice si dan, esti pe drumul cel bun! Felicitari, si doua masline verzi! Partea cu lacomia si frica, well, you got it right! Eu dupa multi ani de omorat grafice (si o perioada bunicica de omorat conturi reale), inca nu am scapat de frica si de lacomie... Lacomia, deh, se estompeaza incet incet cand ajungi la sumele mari. Cand ai putin in cont esti tentat sa risti mai mult, la urma urmei pierzi cativa parai, castigi cativa parai, dar cand creste contul (mai ales daca nu sunt ai tai), nu prea mai e loc de lacomie. Frica insa nu dispare niciodata. Treptat, pe masura ce iei bobarnace si castane, incepi sa privesti piata cu respect... E un altfel de frica, dar tot frica...

 

P.S. Chestia cu chirurgul care isi propune intai sa omoare niste pacienti (ori constructorul de poduri care sa se darame) pana invata meserie, nu am zis-o eu, ci Elder, este pe topicul Loserii Anonimi, traducere din cartea de capatai a lui Elder.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut, n-am fost atent atunci cand am citit, am confundat cu unele comentarii facute fata de subiectele cartii.

Am ascultat cartea lui Elder, este poate cu atat mai relevanta poate nu fata de activitatea de trading in sine ci cu tot ce se intampla in jurul ei.

Acum ca un amuzament personal, Elder nu spune.. cand a ajuns in SUA si avea acei 25$ ce a facut mai exact cu ei? Daca spunea ca i-a investit in burse cred ca din start cartea beneficia de ceva puncte de credibilitate pierdute :D.

 

Tranzactionez in general de la munca. Lucrez la un birou unde clientii vin pentru a incheia contracte de credit. Vine omu' sa-i fac rata. Uneori cand ei cred ca le analizezi bonitatea, pe ecran sta deschis metatraderul. E interesant de asemeni ca trebuie sa-ti pastrezi aceasi expresie faciala indiferent ce se intampla acolo, cand la juma' de metru de tine ai o persoana care se uita nerabdatoare la tine, fix in ochii tai.

E util si din alta perspectiva. La inceput, in fata unei tranzactii ce se dezvolta aiurea, probabil ca figura mea spunea orice o fi spus, incat clientul din fata incepe sa se simta "nebancabil" si sa-mi povesteasca cum ca defapt pe langa venitul din adeverinta el mai face o gramada de comisioane si etc. As vrea sa spun ca am progresat dar.. din pacate, datorita crizei volumul de credite a scazut si .. nu prea mai sunt clienti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

haha, beton chestia asta! deci daca iese pasenta la metatrader, primeste omu creditu, daca nu iese pasenta, nu mai primeste creditu... :) Ori daca incepi sa te strambi, ala incepe sa mai scoata așii de prin ambele mâneci, bhuaaa, haha...

 

Este totusi bine pt tine ca ai contact cu lumea financiara, stii cum merg treburile la o banca, etc. Asta te poate ajuta in trading.

 

Legat de Elder, nu cred ca a investit in traing primii bani pe care i-a avut, defapt cum spune si el, de trading s-a apucat mai tarziu, cand era deja student, s-a dus in vacanta cu Dogde-ul lui prapadit si a luat cu el o carte despre bursa. Asa a inceput totul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca esti pe drumul cel bun doar ca drumul te invarte in rond, nu o sa prinzi iesirea decat atunci cand o sa intelegi ca riscul este meseria.

 

Foarte frumos tot ce ai zis pana la cei 5-10% la care te gandesti sa-i faci pe AN.!!!

Cu siguranta, 99% din cei de aici gandesc chiar asa: fac 10% anul asta - sunt invingator!. Da, daca ai cont de 2 Milioane de Euro 10% pe an e frumos dar la un cont de 200 de Dolari sa faci 20 de dolari intr-un an?

Sau mai mult, sa zicem, la un cont initial de 10 mii de dolari. sa faci 1 mie intr-un An? vin c-am 80 de dolari pe luna cu munca, mai ales daca esti scalper.

 

Eu, sincer, nu cred ca te vei tine de forex asa, in sistemul asta.

Probabil vei cotiza si tu la borker pana la un moment dat, cand, ori te lasi ori o sa recitesti postul asta. :)

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt fonduri de investitii care nu reusesc sa faca 10% pe an. Sunt investitori care ar fi interesati de traderi care pot sa faca 10% pe an cu riscuri mici drawdownuri mici dar in acelasi timp nu ar fi deloc interesati de cei care fac 100% pe an dar pot sa aiba drawdownuri considerabile. Vorbim aici de minim 6 cifre.

 

Si in plus, de la loser la a bate pasul pe loc este un pas inainte... de la a bate pasul pe loc la 10% e un alt pas inainte. Cand ajungi sa faci aia 10% pe an poate mai faci un pas si un alt pas... Timp este, rabdare si perseverenta mai trebuie.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Well, pe aici toata lumea cunoaste apetitul pt risc al lui Barbones :D, dar parerile sunt impartite, fiecare isi cunoaste apetitul pentru risc pe care il are... mai bine sa faci 10% pe an decat sa pierzi 50% incercand sa faci mai mult... in felul asta esti in castig cu 60%, hihi

 

In forex, cu cat vrei sa castigi mai mult, cu atat trebuie sa risti mai mult, si fereasca naiba sa intri pe o mana nasoala...

 

Aveam un prieten care repara televizoare, avea un șop al lui in Ro, intr-o zi il cheama sefu de la una dintre fabricile din urbea mea sa ii repare nu stiu ce masina care scosese fum, bun, se duce ala, face pe dracu in patru, le repara alora masina. La care bosu de acolo ii ofera pe loc un job, sa le faca service-ul lunar, adica sa treaca pe acolo odata pe saptamana sa le verifice nu stiu ce masini, munca de o jumate de zi, aproximativ. Si ii ofera un salariu de rahat, nu mai stiu sumele care erau atunci, dar sa zicem 100 de lei, in situatia in care cel mai mic salar era 500 (repet, nu mai tin minte sumele, e mult de atunci, am dat doar un exemplu ca sa vedeti proportiile), iar aia plateau lunar service la o companie, nu stiu cat, dar de vreo 100 de ori mai mult. Bosu era oricum nemultumit de serviceul alora, care nu erau din urbea respectiva, ci din orasul mare de la vo 45 de km departare, cand ii suna dura o gramada pana veneau, etc. Si omu meu - surpriza - accepta jobu! Cand mi-a spus, sa pic pe spate, "bai, esti bolnav, ala plateste nu stiu cat la service, acuma te fraiereste pe tine cu 100 de lei!", la care omu meu zice "bai, ma duc odata pe saptamana si le sterg de praf, electronica e foarte simpla (erau niste relee, sau nu mai stiu ce) si iau 100 de lei, ii iau, nu ii dau, deci castig 200 de lei".

 

Asa si cu forexul. In loc sa pierzi 10%, castigi 10%, deci esti in castig cu 20% :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am riscat in stil barbar la inceput. uite, vikingii erau recunoscuti cum ca cica in pragul luptei erau singurii din popoarele europene (alaturi de mai vechi romani .. la fel de .. cica) care privind in fata inamicul inaintau la pas ordonat cu scuturile ridicate si doar odata ajunsi in fata inamicului incepeau acel "rampage" barbaric pentru care i-am cunoaste mai degraba. Eu nici atat, alegram spre "inamic" si cu sabia scoasa, si urland si agitandu-ma si rupand hainele de pe mine si efectiv ajuns in fata dusmanului eram poate uneori epuizat deja :) Cam asa am facut la inceput (suna ciudat.. de parca as fi departe de el) pe forex. Cand am pierdut prima oara, respectiv primele 2 tranzactii pe real, am ramas cu 20 euro in cont. Ceva de genul. In 4 zile i-am facut 118 (in cam 350 pozitii) fie prin scalp fie intraday (nu mai mult de cateva ore o pozitie.. deci nici macar un intraday mai complet). Siruri de 50-60 tranzactii castigate, intre care un singur loss relativ micut. Foloseam poate un fel de MM dar lejer rau de tot. Riscam uneori 30% din cont pentru 5-6 pipuri. Cand am ajus la 100 am vrut sa consider ca am facut un target psihologic... uite e o suma mai rotunda si mdeeh, acum o iau usor si calculat. Ca sa reduc apetitul pentru risc am zis.. hai sa fac doar un euro pe zi, nu 10-15 ca inainte. Dar acel euro sa-l fac calculat, gandit, cu o lejeritate mai mare, cu o siguranta si MM mai bune. N-a tinut, parca oportunitati existau mereu, si mi-am pus la un moment dat problema, de ce sa fac un euro cand pot face 10. Si daca pierd intr-o singura pozitie 10 euro sau 20, n-ar fi asa nasol daca eu i-as recupera in 2 zile. Si uite asa am pierdut .. 55 euro in 2 pozitii :D Putea fi si mai rau, odata ce am vazut ca pretul sta intr-un range chiar daca pe langa pozitiile mele pierzatoare inca deschise, am scalpat am hedgiuit pe acolo, m-am tot invartit si am recuperat vreo 20 de euro tragand linia loss-ului pana la urma pe la 55 euro. Putea fi si mai bine daca nu riscam atat. Am ajuns pana la urma cu contul pe la 52 euro de unde de atunci pana acum am facut profit doar 15 euro intr-un timp in care in stilul vechi daca nu ma ardeam intre timp, as fi produs lejer o dublare sau triplare de cont.

 

Am vazut si eu ca se poate pierde calumea in forex (culmea, pe ultimul demo zburdam.. produceam profit relativ constant.. chiar daca habar n-aveam exact ce faceam). Deocamdata trebuie sa invat sa ma abtin. Pana sa-mi bat capul cu strategii sofisticate. Pentru ca am inceput forexul cu entuziasmul jucatorului de ruleta. Daca inchei un an in picioare sau cu un anume profit, bazat pe ce s-ar fi intamplat in tot acel timp, am sa incep poate sa privesc altfel.

tot @ barbones : si totusi locul meu ar fi fost acum pe demo, intr-o acceptiune mai larga privind curba de invatare in forex. Pe real, 50 euro sunt neglijabili in sensul in care te poti scula intr-o zi cu un spirit de "hai sa bag o pozitie calumea, sa intru cu un lot mare si sa fac naibi odata acea diferenta, in fond sunt doar 50 euro, da-i naibi, oricum de nu erau pe forex ii spargeam pe tigari sau cateva iesiri in oras". Cand am sa stiu ca n-o sa risc sa prind dispozitii de-astea, abia atunci poate ma arunc mai mult.

 

Maximal drawdown 56,11% - nu-mi face cinste in statementul de pe real :D

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.