Sari la conținut

Loser - caut inceput de drum


BogdanM

Postări Recomandate

uite o varianta de risc mare care merge pentru mine.

Se da faimosul cont de 50 euro. Indicatori BB + stochastic. Urmaresc intre M1 si M15 depinzand de momentul zilei si cat timp am la munca dintr-o bucata sa stau sa urmaresc graficul fara sa fiu deranjat.

Incep ziua cu TF daily sa-mi fac o idee unde ma aflu, imaginea de ansamblu, unde se afla rezistenta&suportul cel mai apropiat etc. Verific evenimentele importante sa stiu ce si cand sa evit. Verific toate ideile de trade intraday care le gasesc sa aflu ce ar face altii in decursul zilei respective. Verific graficul meu inca o data. In momentul in care pe stochastic am un oversell (sa zicem...) si in grafic lumanarea bearish a strapuns banda inferioara a BB astept formarea unei lumanarii bullish care sa incheie cel putin pe M1 inca in picioare. Daca trendul general de asemenea era bullish, daca alti traderi recomandau intrari bullish, daca sentimentul general pare "bullish" deschid o singura pozitie de 0.05 lot si intru din punctul din care se deschide urmatoarea lumanare. In exemplul de mai sus, fac un buy. 0.05 lot face 0.39 euro pe pip iar la contul meu.. e evident... mult. In conditiile in care am deschis corect, totul e ok si am intrunit toate conditiile necesare de mai sus in cele mai optimiste forme, S/L-ul sta la doar 5 pips mai jos. T/P il iau manual dupa 2-3 pip-uri. Miscarea o fac doar in directia generala a trendului. Daca vad in capatul de sus al BB o oportunitate la fel de buna, dar trendul general sta invers, nu intru, indiferent de stochastic sau orice altceva. Un asa zis target zilnic ar fi 1 euro. Pentru a-i face si pentru a depasi, e nevoie de 3 pips+1 pip spread. Astea fiind facute castig 1.17 euro. Daca pierd pierd cei 5 pipi+1 pip spread = 2.34 euro. Deschid pozitii de-astea de fiecare data cand vad ocazii optime. RR este deci subunitar (nu prea pare cine stie ce afacere). Un s/l atat de mic pare de asemeni usor de dat peste, ba chiar am invatat sa nu ma oftic cand vad mici spike-uri de cativa pips care imi dau jos tranzactia. Cum merge tarasenia asta? Pai citesc din statement. 329 astfel de pozitii deschise. 297 castigate / 32 pierdute. Cele mai multe lossuri intr-un sir : 4, cele mai multe castigate intr-un sir : 63.

M-am abatut de la aceasta varianta la inceput cand a fost vorba de gherlele alea monumentale de noob cand pui S/l la trozneala si-l mai si muti sperand in redresari miraculoase. Vorbeam mai sus de 4 tranzactii pierdute mai pe la inceput, care m-au costat 52 euro. Au fost abaterile ce au intarit regula ulterioara. Acum s/l = 5 pips normal 10 pips in cazuri exceptionale. Contul actual : 68 euro. Ma simt relativ sigur facand asta, atata vreme cat studiez pe cat pot de atent ce ar putea face divergenta de la regulilele mele in ziua respectiva (stiri, miscari mari, sentiment puternic al pietei inspre ceva etc). Tranzactionez uneori noaptea. Pe parcursul acestor tranzactii urmaresc non stop cursul. Daca ma duc la wc iau cu mine metatraderul pe un pda cu windows mobile. Ca si incepator, este singura varianta care mi se potriveste momentan. Riscul tine in abilitatea mea de a anticipa corect momentul de intrare. Insa toata energia se duce in asta, studiez o ora doua zilnic ce urmeaza sa se intample, ce ar fi probabil sa se intample, ce considera alti traderi ca s-ar putea intampla, unde "pariaza" altii ca se va duce cursul etc. Pentru cativa pips. O zi cu 10-12 pips e o zi buna.

 

Stiu ca nu e tocmai ok. E un MM cam ciudat .. asta daca vreau sa ma exprim delicat fata de mine. Sunt constient ca chiar cu 0.01 loturi, minimul care l-as putea deschide, n-am sa fac MM eficient pe cat am sa vreau in viitor, deci cu atat mai mult vine problema 0.05'ului. Inca testez si rafinez tipul asta de scalping. Mai jonglez paralel si cu 2 demo-uri. Momentan cele 3 conturi au adunat aproape 600 pozitii in ideea asta. La fel de momentan ma aflu in castig. Nu deschid o pozitie decat daca sunt 100% calm, relaxat, chilled sau cum vreti sa-i spuneti. Daca am o zi proasta la munca nu deschid. Daca m-am certat cu cineva in ziua respectiva nu deschid. Daca privind graficul ma simt nesigur pe ceva si nu am impresia ca sunt ferm convins de cei 2-3 pips care vreau sa-i iau, imi caut altceva de facut. Urmaresc in medie 2-3 ore pe zi explicit graficul. Fara timpul in care ma informez despre parcursul zilei in care ma aflu si sentimentul celorlalti traderi. Pe parcurs ce m-am mai disciplinat, numarul de pierderi a scazut, n-am mai avut de mult mai mult de 2 pierderi consecutive. Odata cu nitica disciplina in intrari, insa si numarul de pozitii per total deschise a scazut. Intru mai rar, inainte ma aruncam mai mult iar uneori efectiv aveam noroc.

 

Cam asta voi face o vreme, in paralel ma documentez despre caile mai "conventionale" de a face trading, si cam cum as putea sa le invat/aplic mie. E mult prea devreme sa numesc ce am scris eu mai sus o "strategie", daramite una de succes.

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam multa "scoala" ai pentru un incepator. sa nu mai zic de disciplina despre care ne-ai povestit (aia nu se capata usor). Iti mai lipseste un statement si ... ai rupt gura targului.

 

P.S. pentru inceputul de drum, merge si scalpul

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

statement am sa pun imediat ce ajung pe la 1000 trade-uri pe real. Momentan tot ce fac aici poate varia de la simple curiozitati personale pana la viitoarea "strategie" de scalp pt inceput. Nu reprezinta povestea de "succes" a unui noob. Ba chiar consider ca partea de grafic arata suficient de sifonata cat s-o dau ca exemplu negativ. Motiv pentru care am inceput MM mai strict si S/L-uri stranse in ultima parte a lui, avand in vedere injumatatirea contului de la experimentele anterioare. M-a bantuit ceva vreme. Am vazut statement-uri onorabile pe aici, sa bruscheze ele gura targului... :)

Insa ca fapt divers nu stiu de ce nu pot exporta cum trebuie statementul din mt4. La munca merge, am facut-o de cateva ori. Aici iese pe bucati, o multime de fisiere si un htm. Daca il deschid nu alcatuieste corect statementul, apare doar graficul. Posibil sa fie vreo chestie de browser. Oricum, pana la 1000 tranzactii mai e. Daca atunci sunt in picioare dupa toata treaba asta, contul arata ok si pot spune ca ceva a mers, aia o sa rupa gura targului :D

Am sa postez partea de statistici, cum nu pot sa o scot direct din acele fisiere salvate am dat un print screen. Dar pentru ca iese jpg, am adaugat mici comentarii pe langa grafic :D

 

Ce sa rupa gura targului:

- contul evolueaza ca si cursul pe care tranzactionez :D (de-aia am nevoie de 1000 trade-uri pentru a defini o directie clara mergand pe ideea prezentata sus)

- drawdown juma de cont

 

post-4877-053964400 1283895846_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

"contul testeaza nivelul de suport", bhuaaa hahaha :) ai 10 puncte! you made my day. Si eu ma gandeam mai demult sa fac un fel de indicator care sa depinda de evolutia equity-ului din cont, doar ca nu stiu cum as putea sa il folosesc practic. Dar am observat si eu fenomenul asta, in perioadele in care equity-ul meu facea "unde elliott", sus - jos - sus - jos, etc.

 

Edit

 

am editat titlul topicului (pentru ca incepe sa se dezvolte bine), termenul corect este "loser" si nu "looser". Cel de al doilea insemna altceva in engleza, nici nu stiu daca exista ca substantiv, ci doar ca verb (to loose, a dezlega (un nod, etc)) si ca adjectiv.

 

 

Edit

 

later-later edit: citind povestea cu scalpingul pe care o zici mai sus, m-a dus brusc gandul la Kingstree, firma lui Steenbarger, ar fi foarte benefic pentru tine sa citesti tot ce prinzi de Bret Steenbarger, unde te invata cum fiecare trader isi cauta o nişă a lui, poate ca tu tocmai ti-ai gasit o nişă a ta. Exista multe articole pe web, eu am cartea lui de capatai, in format PDF, mi-a dat-o ener mai demult (chiar, oare ener pe unde o fi, si de ce nu mai posteaza pe aici?). Acolo povesteste cum se fac bani din scalping, si ce inseamna scalping facut cum trebuie. Kingstree sunt toti scalperi, cu asta fac bani, si nu puţini...

 

De asemenea era pe undeva pe aici un post foarte bun al lui tavi, legat de scalping. Scalpingul nu e rau, daca e facut cum trebuie.

 

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi si idei.

De asemeni, iar modific asa zisa strategie de pana acum. Temporar se introduce urmatoarea regula:

daca intr-o zi targetul e un euro si eu fac 1.5 euro - nu mai tranzactionez in continuare. Indiferent cum arata piata. Simt o "disturbanta in forta" ca tot vazusem starwars destul de recent iarasi. Respectiv nu mai sunt la fel de sigur ca deschid pozitii pentru ca sunt convins pe ele ci mai degraba cu un imbold suconstient de genul "hai ma, azi a fost o zi buna.. ai facut 1.5 euro.. impinge putin si faci 2 euro, de 2 ori targetul tau, ai ca ar fi o chestie". In cazul unui loosing steak era clar ca oricum nu insistam :)

Azi am facut vreo 2.3 euro (luat vreo 15 pips pe eur/usd) in loc de un ipotetic target de 1 euro si deja ma simteam prea increzator in mine incat sa ma gandesc la niste trade-uri cam dubioase. :D maine mai vedem, azi citesc ce mi-ati dat acolo mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mai dura timp pana cand alaturi de voi voi analiza si eu candva competent evolutia unei perechi si voi putea emite scenarii probabile.

dar pana atunci...

 

(...) dupa ce pe august s-a incheiat cu o testare a nivelului de suport aflat la 50 euro (ai contului evident), septembrie aduce in prima saptamana miscari sideways si denota nesiguranta investitorului. Caderea de la 118 euro a strapuns rapid suportul nou format la 75 euro si parea ca nu poate fi stavilita. Pentru ca nivelul de 50 euro a rezistat, o corectie parea sa fie in progres insa trendul descendent a fost reluat si o noua testare la limita de 50 euro a fost incercata. Saptamana trecuta, investitorul s-a intors cu forte proaspete iar pe fondul optimismului general, contul a strapuns nivelul minor de rezistenta aflat la 60 euro formand pentru urmatoarea perioada, un nivel suport psihologic. Mijlocul saptamanii trecute, gaseste contul testand nivelul minor aflat la 70 euro, iar ulterior dupa ceva miscari laterale nesigure, contul incepe testarea pragului major aflat la 75 euro (respectiv 50 euro + 25 euro comision in cazul unei viitoare ipotetice retrageri numerar, de acum vine impresia ca fiecare euroi facut este al meu :) ) . Strapungerea clara (cu 0.39 euro!?! :D ) a acestei rezistente poate semnala ca anterioara cadere de la 118 euro este posibil incheiata urmand posibil un trend ascendent daca noul format suport de la 75 euro rezista. Aflat la 77.21 nivelul contului arata potential suplimentar pentru o crestere, urmand posibil ca finalul lunii sa aduca contul la nivelul de 90 euro respectiv 76% din maximul de 118 atins in ultima saptamana al lunii august.

 

Disclaimer: Informatiile prezentate aici nu reprezinta o recomandare de trade. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi pentru pareri :D mai am de mancat pana ajung pe acolo :D

oricum azi s-a "ivit" un exercitiu tare interesant pentru mine.

La munca la mine, metatraderul sta deschis bine mersi si cand am timp de uitat pe grafice poate mai produc 2-3 pozitii, ma mai uit etc. Copilul de 5-6 ani al unuia dintre colegii mei ajunge la birou si... ia ghiciti ce face... Inafara de mutat foldere de colo colo, sters documente si mazgalit acte. Imi deschide o pozitie pe eur/usd. Sell. La inceput nu-mi venea sa cred cum a reusit insa, ulterior uitandu-ma pe mt, nu e chiar asa greu. Deci si un copil de 6 ani poate face trading :)

Problema nu e asta. Problemele sunt mai multe:

1. a deschis cu lotul preselectat (0.05)

2. evident... a "uitat" sa puna s/l si t/p

3. a deschis sell la 1.2823 (acum suntem la 1.2870-1.2890 in zona asta) implicit a produs si vreo 20 euroi paguba.

4. e copilul sefului meu :D ce doamne iarta-ma sa-i fac ?!?

 

Ok, vin si vad minunea, ce sa fac.. nici nu stiam unde ma aflu exact, unde ma voi afla peste o ora cu cursul iar la vremea cand am descoperit minunea, uitandu-ma pe h4 si daily, cursul are tot spatiul sa zburde linistit. 1.2840 s-a dus ca prin branza pana sa ajung la calculator. Imi aminteam doar ca o rezistenta mai solida, am... dar pe la 1.2930 :D Ca si noob/loser n-am prins inca scenarii chiar asa triste. Zic eu hai sa dreg. Cresc leverage-ul sa pot avea spatiu de jonglat cu pozitii noi in caz ca vreau sa fac hedge si sa recuperez pierderea prin metode mai conventionale. Las pozitia deschisa, sperand ca 1.2840 n-o fi asa solid si poate il mai vizitam. Hai sa recuperez din pierdere. Am cumparat, am vandut, m-am invartit, am hedge-uit, in fine am produs vreo 10 euro, m-a prins apoi pe picior gresit, am pierdut 1.90, am mai facut cate ceva. Cursul a continuat sa urce iar nevazand nici un semn pe grafice pentru o intoarcere miraculoasa, m-am pus pe cumparat, respectiv am tot hedge-uit si apoi am piramidat pe crestere. Din asta am ajuns in balanta de la 77 la 86 cat am si acum. Cum inspre 1.2780 paream sa intru intr-un range insa situatia la munca nu-mi mai permitea sa ma ocup, am deschis un buy la 1.2786 sa pot ramane in pierdere constanta macar. Practic am hedge-uit intre sell-ul de la 1.2823 al lu' ala mic si buy-ul meu la 1.2886 cand tare ma temeam ca o sa vrea sa muste rezistenta la 1.2930. Daca ar fi fost sa vad orice tentativa, as fi inchis atunci sell-ul pagubos si as fi recuperat din paguba mergand cu buy-ul inspre 1.29.

Pierderea momentana pentru pozitiile deschise.. un superb - 24.87 euro ce-mi aduce aminte de vremurile de inceput. Cursul evident ca sta intre cele 2 pozitii, macar ca am loc sa ma mai invart pe acolo.

 

La modul educativ.. cum se procedeaza intr-o situatie de genul asta? Practic cand ar trebui sa admit loss-ul uneia dintre pozitii si cam pana unde ar trebui sa merg/nu merg ? Pus direct in situatia acelei pozitii si luat din pom, ma vad cum am improvizat diverse chestii iar privind retrospectiv.. mhh trebuia sa pastrez primul hedge facut la diferenta de sub 10 euro iar in paralel cu el sa deschid pozitii sub care sa profit de directia cursului pe care acum o stiam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.