Sari la conținut

Cereri de EA-uri pe privat sau pe mail


Postări Recomandate

  • Moderators

Din ce am citit pe forum inteleg ca stii sa scrii EA pentru MT4. Daca "DA" si daca vrei si poti sa pierzi ceva timp pentru mine ti-as fi foarte recunoscator pentru ajutor. Astept un raspuns la [xxx@yyy - adresa de mail stearsa de tradelover]

 

Sublinierea din citat imi apartine. Primesc regulat astfel de cereri, cel putin 2-3 pe saptamana, aceasta este doar ultima dintre ele. Poate ca ar trebui sa avem un topic in care userii care sunt programatori, sau care vor sa se ocupe de dezvoltare de strategii ori experti, sa spuna care sunt conditiile in care lucreaza, iar potentialii clienti care cauta astfel de "freelanceri" (ori "ronini", ca tot folosim lumanarile japoneze) sa aiba de unde sa aleaga.

 

Iar eu sa am de unde sa le dau linkul, ca sa nu mai ma strofoc sa le raspund la toti, hihi...

 

Ca tot vorbim de freelancing, ati vazut care sunt preturile pt mql4 si mql5 la freelancer.com? Acolo se discuta de la sute de parai in sus, chiar mii si zeci de mii, si nu cred ca gasiti vreun fraier in alta parte decat pe vamist, care sa va faca expertii degeaba sau pe 50 de parai.

 

Deci raspunsul meu la astfel de cereri este un "subset" al textului de mai jos, cu mici amendamente in plus sau in minus, specifice pt cel care face cererea, doar ca nu elaborez asa de mult, pentru ca nu am timp. Aici am vrut sa fac o chestie generala:

 

"DA" stiu sa scriu, dar cu strategia trebuie sa vii tu. Eu doar implementez ideile tale, nu vând strategii. Daca nu e ceva foarte complicat, este free si punem pe forum. Sunt pe forum zeci de strategii postate deja, de mine sau de altii, care strategii s-au nascut tocmai din astfel de cereri ori discutii. Daca nu e foarte complicat ori daca eu personal gasesc ideile respective FOARTE interesante (in cazul asta poate fi oricat de complicata), si daca accepti sa faci ideile publice, nu e vreun mare secret, etc, atunci implemntarea e FREE. Cei in cauza pot sa confirme.

 

Daca e ceva usor, care vrei doar sa testezi, si accepti sa fie facuta publica, atunci mai bine te adresezi direct pe forum. Altul, caruia o sa i se para interesanta, o sa ii faca o implemntare free, poate chiar mai repede decat as face-o eu, la mine coada de asteptare e lunga.

 

Daca vrei ceva complicat, sau "secret", atunci costa, in functie de complexitatea strategiei si timpul pe care il consum cu implementarea. In cazul acesta ai garantia secretului (nu discut cu nimeni despre strategie, nu o dau la nimeni si nu o folosesc - eu am sculele mele, măcar de aş fi instare sa ma descurc printre ele, nu imi trebuie sculele altora), precum si suport tehnic o perioada de cateva luni, ori mai lunga daca nu esti un tip foarte insistent care sa ma freci toata ziua. De exemplu am "fosti clienti" carora le-am facut indicatori acum 2-3 ani si inca le mai fac ocazional "tech-support", adica mici modificari "for free". Oamenii ăia mi-au platit corect, si dupa primele saptamani in care am tot schimbat mesaje pana s-au acomodat ei cu programele respective, nu m-au mai sâcâit sase luni sau un an de zile. Apoi vin din nou si vor o chestie mica, sa pun o virgula nu stiu unde. Pot sa nu ii ajut? Ori pot sa le cer ceva pt asta? Doar daca sunt dus cu sorcova, ori dilimake...

 

In general daca strategia ta imi ia mai mult de cateva ore sa o implementez, nu va fi gratuita. Pretul minim este 50 de parai, poate creste pana la cateva sute, ori chiar mai mult, desi nu am ajuns niciodata asa de sus, oamenii vor in general lucruri simple. Poate termenul de cateva ore vi se pare foarte scurt, dar veţi fi uimiţi de ceea ce poate face un programator bun in cateva ore. Daca o sa cititi posturi de ale mele mai vechi unde am modificat ori implementat indicatori, o sa gasiti texte de genul "mi-a luat 15 minute", sau "20 de minute", etc.

 

Indiferent ca o vrei "pe bani" sau decizi sa te adresezi forumului, tu ca client trebuie sa (îmi) spui conditile de intrare, conditiile de iesire, ce elemente vrei sa pui pe grafic (asta in mare), cum manageriezi pozitiile deja deschise (mutarea stopului si a targetului, inchideri partiale, daca da, atunci cum? etc). Nu are nimeni timp sa te traga pe tine de limba, si o cerere ca cea de la inceputul acestui post va rămâne in general FARA RASPUNS.

 

Eu nu fac dezvoltare de strategii, strategia trebuie sa fie a ta, eu fac doar implementarea. Adica fac, daca e nevoie, si strategie "imbuteliata, la pachet", dar in primul rand asta e cu doua taisuri, daca nu o sa mearga, clientul o sa sara in capul meu, iar in al doilea rand, pentru asta vorbim de cotatii de pret de la sute sau mii de dolari in sus (inca nu am facut nici una pana acum, haha, dar sper, poate prind vreun fraier =))) As avea cateva strategii pe care sa le "vând", iar daca raman in pana de strategii de vânzare, mai inventez repede vreo cateva, ori o pun pe fiica-mea (11 ani) ca ea are fantezie...

 

Deci eu nu fac "contributii" la strategia ta, o implementez exact asa cum mi-o spui tu, nu raspund de faptul ca face sau nu face profit pe anumite perechi sau tf-uri, este la latitudinea mea daca fac optimizare sau nu (in functie de cat de interesanta mi se pare), iar daca fac optimizare, nu garantez ca vei primi vreun rezultat al acestei optimizari, la urma urmei poti sa iti rulezi Strategy Testerul si singur, nu are nici un sens sa fac optimizare pt tine, asta ia timp mult si in general nu se merita. Iar daca as vrea neaparat sa te împac (sa nu scriu "fraieresc"), as putea sa iti trimit niste rezultate false, ori nu cele mai bune, si sa iti spun ca am facut optimizare. Ca sa evitam astfel de situatii, optimizarea e la latitudinea mea, daca o fac sau nu, nu e treaba ta si nu sunt obligat sa iti trimit rezultatele acestei optimizari. Pune mâna pe ST, ia-ţi doua pachete de ţigari (daca esti fumator) si o stacană mare de cafea ori o lada cu bere şi fă-ţi optimizarea singur. Oricine poate folosi ST, iar ca trader cu MT4, e obligatoriu. Ca fapt divers, pentru cei mai multi dintre fostii clienti am facut si optimizari, pt că muream eu personal de curiozitate hihi, si le-am comunicat si rezultatele, dar nu vreau sa ma leg prin vreo obligatie cu chestia asta. Si pe de alta parte, oricum optimizarile trebuie facute regulat daca vrei ca expertii sa ramana profitabili pe termen lung. Asta din experienta personala. Pentru ca piata se schimba. Nu vreau ca vreunul sa ma bata la cap la fiecare doua saptamani sa ii fac optimizari la nu stiu ce parametri, ori modificari de cod pt ca expertul "s-a blegit", vorba lui Marco. Adica vreau, dar costă, hihi, nimeni nu se da in laturi de la a castiga bani.... Munca platita e o satisfactie, dar cea neplatita e un chin.

 

Ce faci tu cu strategia implementata (adica expertul sau indicatorul respectiv) e treaba ta, odata ce ai platit-o. In general, daca ne invoim la un pret, eu ii fac o implementare provizorie si vei primi un fisier .ex4 (in viitor .ex5, postul este valabil si pt mql5, deocamdata nu am cereri pt asa ceva, nici nu ma pricep foarte tare, ÎNCĂ, dar poate că la anu pe vremea asta nu se va mai vorbi de mt4 deloc, toti vor cocheta cu mt5, asa a fost si cu trecerea de la 3.8 la 4, brokerii au trecut toti deodata, ca oile, si apoi nu a mai vb nimeni de mt3.8) pe care vei putea sa il folosesti timp de cateva zile, o saptamana, 2-3 saptamani, etc. in functie de strategie, ca sa testezi daca merge cum vroiai tu. Daca nu, imi spui si eu schimb.

 

Aici trebuie sa ne intelegem, faptul ca face profit sau nu, nu ma intereseaza, si daca tu vrei sa schimbi strategia, pt ca ai testat si ai vazut ca nu face profit, aia implica costuri aditionale. Cand spun ca "merge cum vroiai tu" ma refer la specificatiile initiale. Adica daca tu ai zis ca vrei SL la 13 pipsi si expertul pune SL la 15, atunci e o greseala clara de implementare si eu trebuie sa o rezolv, GRATUIT. Ma rog, a fost un exemplu idiot.

 

Daca primesti acel fisier .ex4 (.ex5) sa nu te gandesti ca vei putea sa il folosesti un timp mai lung, ori ca vei putea sa il "spargi", eventual folosind un serviciu de tipul "ex4 to mt4", pentru ca astfel de trick-uri NU vor merge pe programele scrise de mine, garantat. Pentru cine nu stie, lucrarea mea de licenta a fost legata de virusi informatici, criptografie si protectia datelor, si avea un capitol intreg de "armored viruses" (google is your friend).

 

Daca pleci de la inceput cu ideea ca vei obtine un fisier .ex4 si apoi in loc sa imi platesti mie $50, $100, $200 sau mai mult, vei putea folosi un serviciu de decompilare pt doar $20, $25 sau $30 de parai, atunci mai bine te lasi pagubas inainte de a te apuca, pentru ca nu vei reusi decat sa consumi timpul tau si pe al meu, vorba Mirabelei Dauer, parca ea canta chestia asta. Eu daca spun ca fac protectie la un program, atunci va garantez ca va trebuie FBI si CIA sa o spargeti. Asta nu e gluma, meseria mi-e de asa natura.

 

Revenind, dupa ce expira perioada de test, puteti obtine o prelungire, daca aveti un motiv intemeiat. In general fisierul .ex4 il primiti pe messenger, chat, etc, adica in timp real, deci chestii de genul "nu am citit mailul", "nu am primit nimic", etc, nu pot fi o scuza pentru prelungirea timpului.

 

Dupa expirare (ori dupa prelungire, daca exista una), dati expertul la gunoi, ori il platiti. Nu exista alta cale. Plata se face electronic, puteti opta pt paypal, moneybookers, iar mai nou am si cont la okpay, in care am 5 dolari, haha, brokerul meu mi-a facut automat cont la okpay si mi-a trimis 5 dolari in el, pentru a inaugura inceputul colaborarii dintre broker si okpay, si a stimula clientii sa foloseasca acest serviciu pe pe viitor. Nu stiu daca o sa il folosesc, ca ma simt bine cu mooneybookers. Cu paypal nu am avut ce face, l-am facut de nevoie, multi nu ma pot plati decat prin paypal, inca nu am reusit sa transfer bani direct de la pp la mb, decat daca ii retrag prin banca, ceea ce costa cam multisor. Daca stie careva cum se face, v-as fi recunoscator pt un PM.

 

Am avut cazuri in care clientul a incercat sa obtina direct sursa programului spunand ca ex4-ul trimis de mine nu functioneaza la brokerul lui. Nu ţine!

 

Chestia asta e adevarata pentru unii brokeri care personalizeaza platforma, de exemplu daca ai luat MT4 de la SIG (liteforex) si compilezi un expert pe el, ex4-ul rezultat nu va rula cum trebuie pe platforma de la IBFX. Trebuie sa ai sursa si sa recompilezi.

 

Nu va fi cazul pt expertii mei, iar daca totusi se va intampla, trebuie sa imi spuneti ce broker aveti, eu instalez platforma lui intr-un virtual machine pe VBox, compilez si va trimit ex4-ul pt platforma pe care o aveti voi, dar asta o sa va coste suplimentar. Alternativa e sa instalati voi MT4 de la brokerul meu, sau MT4 de la MetaQuotes direct, care e standard si nu e personalizat, alternativa asta nu va costa nimic, puteti verifica faptul că ex4-ul meu face ceea ce spune ca face, apoi dupa ce platiti si obtineti sursa, il recompilati pt brokerul vostru.

 

Dupa ce platiti implementarea veti primi sursa mq4 in clar, pe care puteti opera modificari minore, puteti vedea algoritmul in clar, comentat, si aveti dreptul la suport tehnic o perioada, dupa cum am vb mai sus, asta include mici modificari (facute de mine) gratuite, dar in general se limiteaza la chestii tehnice legate de expert, cum se foloseste, de ce face sau nu face unele lucruri, si nu sfaturi despre strategie in sine ori semnale de trading. Suportul este limitat la sursa initiala, ori la modificari personale (adica facute de voi) minore, si nu la schimbari importante pe care le faceti in cod. Daca ati reusit sa il innebuniti, ori pe romaneste "ati dat cu oistea in gard", nu va asteptati sa va rezolv eu gratuit bugurile din cod.

 

In general "afacerea" se face la bunul simt, nu sunt un tip absurd si nu imi place sa fraieresc pe altii. Dar nici nu imi place sa isi bata altii joc de mine sau de munca mea. Cei carora le-am facut astfel de servicii anterior, pot confirma ca lucrurile au decurs exact asa (daca vor sa iasa in faţă, a nu se intelege ca oblig pe careva, doamne fereste! hihi).

 

Daca trimiteti PM cu astfel de cereri, in primul rand sa nu va asteptati sa primiti raspuns pe e-mail. Este o idiotenie sa trimiti ceva de pe o adresa si sa astepti raspuns pe alta adresa. Pentru asta exista campul "reply to" in adresele de mail, cererea de solicitare a raspunsului pe alta adresa nu se face niciodata in plain text, mai ales daca ii scrii unuia pe care nu il cunosti, daca ala e cu capul pe umeri, sa nu te astepti sa primesti raspuns de la el pe adresa indicata de tine, poate ca aia e edresa soacrei ori a profesorului de mate pe care vrei sa te razbuni, si o raspandesti pe web. De fapt, all in all, un astfel de mail miroase de la o posta a spam, cand spui "salut, sunt alice si sunt fierbinte (engl. hot), imi poti scrie pe adresa alice@hotmail.com" iar mailul vinde de la alta adresa vasile@yahoo.com, doar vreun teenager mai poate cadea in plasa asta. Daca timpul tau este atat de pretios incat nu ai timp sa iti verifici PM-ul cel putin odata pe zi, de ce crezi ca timpul meu nu este tot atat de pretios?

 

Pt mai multe detalii, am mai dat linkul asta, despre cum se pun intrebari "dăştepte", cititi capitolul "3.5 Nu ingreunati raspunsul", precum si capitolul "3.15 Nu solicitaţi răspunsuri private". Avem si noi mandria noastra.

 

De chestiile cu "nu vreau sa te fac sa pierzi timpul" etc, nici nu vreau sa comentez cat de politicoase sunt, oricum ma faci sa pierd timpul citindu-le, mai bine intrai direct in problema si explicai ce strategie vrei, daca facem afacerea atunci eu castig bani, deci timpul meu nu e pierdut, ci investit, iar daca vrei pe de-a moaca, atunci adreseaza-te forumului, ca de asta il avem, sa schimbam idei. Daca vrei de-a moaca si imi scrii mie intai, well, oricum ma faci sa pierd timpul, deci aia e ironie, nu politeţe. La fel cu "am auzit ca stii sa scrii", asta chiar daca nu pare evident ironica, este un afront la inteligenta si abilitatea mea personala de a scrie software, si de obicei atrage un raspuns simplu "da, stiu", si click pe send button. O afirmatie de genul "am auzit că scrii" ar fi fost mult mai normală, deşi prezenţa unei asemenea afirmatii nu e deloc necesară. Daca mi-ai scris PM sau mail, probabil ca da, ai auzit tu ceva...

 

Nici unul dintre clientii mei anteriori nu a fost nemultumit de implementare ori de suportul tehnic oferit ulterior. Asta tot ca fapt divers, plus oleaca de reclama. Iar daca e vreunul, sa zica acuma, ori sa taca pe veci, vorba aluia de incheie căsătorii...

Editat de tradelover
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • Moderators

Iar imi dau reply-uri singur :)

 

Sunt convins ca vreo cativa de pe aici pot face implementari de indicatori si experti la fel de bune ca ale mele, sau mai bune. Vad ca nu a sarit nimeni să spună ce si cum, adică condiţiile in care ar lucra pentru alţii, ori măcar să subscrie la condiţiile puse de mine (cu sau fără amendamentele lui personale) să zică "şi eu implementez indicatori/experti in aceleaşi condiţii, şi in plus.... ori in minus... asta şi aia".

 

Când am deschis topicul ziceam de "un tread in care fiecare sa spună", deci nu trebuia să vă speriaţi că aş fi luat-o drept "concurenţă" :)

 

Pe mine cred că mă pierdeţi de muşteriu la capitolul acesta. Tocmai am terminat o ultimă implementare azi, şi mai am doar una singură care este in expectativă, i-am trimis omului un demo care implementeaza partial strategia lui (am lăsat deoparte partea cea mai complicată a strategiei si am implementat doar conditiile de intrare, care erau partea cea mai simplă şi i-am trimis-o free) şi urmează ca el să o testeze o perioadă, apoi să se hotărască dacă se merită să dea banii, pentru implementarea completă.

 

Cred ca este una dintre ultimele implementari MT4 pe care le mai fac, pentru că acum, folosindu-ma de "pauza de trading" (nu mai am cont real, precum ştiţi) incerc să ma perfectionez in MT5. Curând (cam prin aprilie) voi migra pe MT5 cu totul, pt că voi deschide un nou cont real, in MT5. Ceea ce se intampla acum la firmele de brokeraj (no-hedging policy, 5 sau 6 zecimale la conturi, etc) este cam la fel cu ce se intampla acum vreo 6 ani inainte de trecerea de la MT3.8 la MT4.

 

Mai devreme sau mai tarziu brokerii vor trece cu toţii la MT5, pentru că posibilitaţile MQL-ului 5 sunt mult mai ample, iar MT4 va fi de domeniul trecutului.

 

In plus, expertii MT5 nu se pot decompila (deocamdata hihi), ceea ce mă scuteşte de a mai implementa protecţiile alea complicate pe care obişnuiam să le fac, pot trimite eventualilor clienţi strategia completă, cu limită de timp, adică e destul să pun un test simplu in indicator sau EA, de forma "if TimeCurrent>=DataCutare, say bye bye!", iar clientul nu poate face CHIAR nimic, după expirare, decât să îl plătească ori să renunţe la el.

 

De aceea zic, dacă sunt alţi amatori de implementat scule in MT4, de ce nu săriţi la interval? Să ştiţi că se pot face ceva bani, la mine veneau cel putin doua sau trei cereri săptămânal, pe unii ii refuzam din lipsă de timp, ori strategia era complet aiurea exprimata, alţii renunţau după ce le spuneam de ce nu merge, dar tot am făcut in medie 2-3 experti lunar, iar 150-200 de euro pe lună nu sunt din drum. Majoritatea vor chestii cu adevărat simple, n-o să vă miraţi dacă vă spun că cei mai mulţi incă cred că se pot face bani pe termen lung cu crosuri de MA, cu crosuri de diverse linii ale aceluiasi indicator, ori cu experti care sunt bazati pe un singur indicator, pe un singur TF,setat la o singură perioadă oarecare, eventual găsită prin optimizare pe trecut, etc, cum ar fi "vinde cand CCI (sau RSI, ADX, Stoch, etc) este peste x şi cumpără când acelaşi indicator este sub y", ori invers. Ori "cumpără când linia main a lui Stoch taie linia signal a aceluiasi Stoch în sus, vinde când o taie in jos".

 

Cu astea nu se fac bani, dar dacă omul, chiar şi după ce ii explici ce şi cum, vrea să dea 50 de euro să se convingă, de ce nu?!

 

Probabil că se pot face bani şi cu chestii aşa de simple, ştiţi zicala aia, "KISS, keep it simple and stupid", dar trebuie făcută anterior o analiză a pieţei şi lansat expertul potrivit acelor condiţii de piaţă pe care le vedeţi pe grafic. Dacă piaţa se mişcă 50 de pipsi in sus si in jos, normal că un expert bazat pe breakout al lui RSI(17) sau CCI(17) nu va face bani, el va cumpăra intotdeauna in topuri şi va vinde in bottomuri cu extraordinară acurateţe :P (aceste periodicitati precum şi amplitudinea medie a mişcării - cei 50 de pipsi - se pot calcula simplu din formulele după care se calculează CCI sau RSI).

 

Multi nu inteleg importanţa money-managementului, de asemenea, ori se tem că un expert care să facă trailing stop sau mutat stopul la BE va costa mai scump, haha, pentru că majoritatea cererilor ignoră cu desăvârşire să specifice unde se pune SL, TP, şi cum se mută acestea. Unu voia in schimb "pinbar", nu am inteles ce voia, dar probabil e influenţa clipurilor lui Oltciter, haha.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

O mică divagaţie despre trecerea la MT5.

 

Cineva imi scria pe privat, legat de trecerea la MT5, precum că, citez, "la brokerul XXXXX unde am cont nu se pune problema inca de mt5 deci vreo 2 ani de acu inainte tot mt4 o sa fie chiar daca va aparea si mt5 ele vor sta in paralel".

 

S-ar putea ca omul să aibă dreptate, pentru că brokerii vor face pe dracu in patru sa mentină clientii, mişcări de acestea deja se văd, multi brokeri isi mută calabalâcul in paradise fiscale pentru a evita noile reglementări, până şi IBFX a deschis filială nouă în Australia, ei spun că se extind, că vor să ofere clienţilor posibilitate de hedging, ceea ce in US nu se mai poate, etc, insă adevărul este că noile reglementari despre FIFO sunt chestia care ii doare cel mai tare, pentru că nu mai pot oferi preturi preferentiale.

 

Deci s-ar putea ca omul sa aibă dreptate, eu insa imi aduc aminte cum a fost trecerea de la 3.8 la 4 (traita pe viu, tocmai incepusem sa tranzactionez pe vremea aia), toata lumea a fost reticenta, noul MT4 era total diferit, lumea speriata de limbajul C (vechiul MT3 era ca limbajul Basic, mult mai simpluţ), etc, nimeni nu oferea conturi reale MT4, doar demo, apoi deodata, brokerii au trecut toti la MT4 ca oile si singurii care au mai oferit MT3 o perioada de vreo cateva luni au fost cei de la IBFX.

 

Precum ziceam, brokerii vor face pe dracu in patru sa mentina clientii, si probabil ca din ratiuni de marketing vor mentine si MT4, dacă, repet, DACĂ nu vor fi siliţi de noi reglementari să renunţe la el. Dintre acestea, cea mai puternica e cea legata de FIFO. MT4 nu este compatibil FIFO (first in, first out, primul venit primul servit), brokerul poate alege ordinea in care sa deserveasca clientii, daca tu si cu un alt client mai mare al lui vreti sa cumparati la acelasi pret, el ii va vinde clientului mai important prima data, chiar daca cererea ta a ajuns prima, banii (oferta) se termina, cursul se muta si cererea ta primeste requote.

 

Acest mod de operare este deja ilegal in cele mai multe ţări (in afara practic de brokeri ciprioti si de cei inregistrati in paradisuri fiscale, in Australia sau Noua Zeelandă, toti trebuie sa fie compatibili FIFO acum, inlcusiv in Uniunea Europeana, Anglia (FSA Regulated), Japonia). Unii brokeri au platit bani grei unor firme de software "third party" ca Boston Technology, etc, să modifice MT4 să fie compatibil FIFO, pentru a putea păstra clienţii MT4 din US, asta insă nu rezolvă incă problema cu hedgingul. Pt că pe locul doi este hedgingul, care deja nu mai este permis in US, si curand nu va mai fi permis prin alte parti de asemenea. Lumea se sperie de hedgingul ăsta, adică de interzicerea lui, traderii incepatori nu inţeleg că măsura luată este in avantajul lor, hedgingul fiind nimic altceva decât cheltuitul unor bani in plus pe spread, rollover, comisioane, precum am mai discutat pe vamist (vedeţi acest topic).

 

MT5 nu permite hedging (este gândit mult mai bine, cu ordere separate de poziţii - expunere - etc), in plus este compatibil FIFO (brokerul nu poate alege ordinea in care deserveşte clienţii, de fapt asta este "chichiţa cea mare" care face brokerii... cel puţin reticenţi în a-l adopta mai repede, nu mai pot face ei mişculaţii cu clienţii). Când vor apărea primii brokeri cu conturi reale de MT5, mai ales in USA, toti ceilalti vor trece imediat la MT5, "să nu le-o ia concurenţa înainte". Ascultaţi aici la moşu.

 

In plus, precum am mai scris, MT5 nu poate fi - deocamdată - decompilat, nu există - încă - sculele necesare (de genul ex5-to-mt5, cum este pt mt4, MetaQuotes spune că MQL5 nu se poate decompila deloc, că logica ce stă în spatele noului limbaj este total diferită, vezi postarile mele de la ATC2010, dar normal că ei nu vor spune niciodată că se poate decompila, doar nu sunt prosti sa isi taie craca de sub picioare singuri, aşa spuneau şi de MQL4, deci eu nu aş pune prea mare bază pe ceea ce spun ei, timpul va dovedi dacă am dreptate sau nu). Asta face ca majoritatea developerilor să se orienteze spre MT5. Iar trederii sunt doar in mică măsură programatori. Poţi să fii un trader excelent fără să ai habar de programare. Este adevărat că mulţi traderi folosesc scule făcute de alţii (pe MT4) şi portarea acestor scule este anevoioasă şi necesită o grămadă de timp, de fapt ăsta e şi motivul (alături de lipsa brokerilor care să ofere conturi reale MT5) că un treder ca mine (care are o sumedenie de scule făcute de el şi i-ar lua luni de zile să le reprogrameze/testeze pe toate in MQL5) se dă foarte greu urnit spre MT5. Dar treptat-treptat, va fi tot mai greu pentru traderii care nu sunt programatori (marea majoritate a traderilor) să găsească programatori MT4 care să le programeze sculelel şi strategiile, şi deja preţurile cresc, pentru că marea majoritate a programatorilor, traderi sau nu, migrează spre MQL5.

 

In concluzie, eu nu aş paria pe o trecere "lentă" spre MT5. Când se vor urni brokerii, veţi vedea un adevărat ţunami. Zilele lui MT4 sunt numărate, indiferent că vrem noi ori că nu vrem. Cei care nu puteti fără metatrader, cel mai bine ar fi să incepeţi deja să vă jucaţi cu MT5. Singura lui problemă până acum este că nu are visual tester, dar sper să aibă cât de curând. Adăugarea unui VT la ST-ul din MT5 ar grăbi şi mai mult procesul despre care vă povestesc, de exemplu eu nu pot să imi portez la MQL5 toate sculele pe care le am făcute in MQL4, pentru că unele dintre ele trebuie neapărat testate şi fără VT sunt practic legat şi de mâini şi de picioare. Degeaba imi arată el pe grafic tranzactiile la sfârşit, după terminarea testării, dacă nu le pot vedea in timp real când merge ST, să dau inainte şi inapoi, să văd dacă respectă exact condiţiile, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. As avea o intrebare. Am cautat peste tot pe net o alerta sonora pentru o medie mobila si nu am gasit. Am gasit doar pentru crossuri intre diferite medii. Pe mine m-ar interesa ca alerta sa sune in timpul cand pretul se inchide sub media mobila sau peste. Daca aveti careva vreun script sau ceva in genul asta as fi foarte recunoscator. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca pui cross ma 50 cu ma 1 pe tf M1 si daca pe m1 inchide sub 50 suna alarma daca sma e setat pe close

acelasi lucru si pe daily,

sau poti sa cauti sa faci un indicator unde toate optiunile de ma sa fie valabile tip de close tip de ma , shift, sau sa o vezi de pe alt tf

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

omule, pe forum e plin de roboti , google e activ, inca nu a dat faliment, dar tu vrei mura-n gura, nici macar nu ai dat search in forum si nici nu te-ai uitat in platforma mt4 sa vezi ca ai un expert acolo care face asta.

Fara sa fi serios in treaba asta nu prea ai sanse. Daca astepti sa gasesti oameni sau lucruri care sa-ti bage bani in buzunar fara munca, o sa ai de astepat c-am mult.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in posesia celui mai bun sistem de trade din toate timpurile. Daca ma citeste Soros, in secuda 2 e la usa la mine,

Ca mi-e frica sa nu-mi intre careva in folder sa mi-l fure m am gandit sa-l printez, sa-l sterg(din PC) si sa-l pun sub perna.

Dar daca e cineva dispus, predispus, are timp, se pricepe sa-l puna sub forma de cod, pot sa il dau cu conditia sa mi-l dea si mie sub forma de EA pentru mt4.

Am sa spun doar ca e vorba de procente, de conditii de timp adica cand sa si cand sa nu, sa stie sa intre mai tarziu fata de semnal ha ha, adica sa fie mai puturos, si ... sa faca profit , mereu, des si mult,Posted Image

Astept acum ca sunt fierbinte un mesaj pe privat pe forum pe mail, pe telefon.. peste tot. Oriunde vrei sa vorbim ma gasesti, Dau de baut, de mancat si pachet pentru drum.Posted Image

Este o cerere de casat... pardon, de EA.

Stau si-n echer daca vrei!

Spagatu' e mai greu la varsta mea, dar daca vrei gasesc pe cineva sa faca si asta,Posted Image

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai jos este un post de mai sus care e prea sus si sunt sigur ca nu a fost citit. E un fel de UP.

Am inceput sa ma antrenez ....

Sunt in posesia celui mai bun sistem de trade din toate timpurile. Daca ma citeste Soros, in secuda 2 e la usa la mine,

Ca mi-e frica sa nu-mi intre careva in folder sa mi-l fure m am gandit sa-l printez, sa-l sterg(din PC) si sa-l pun sub perna.

Dar daca e cineva dispus, predispus, are timp, se pricepe sa-l puna sub forma de cod, pot sa il dau cu conditia sa mi-l dea si mie sub forma de EA pentru mt4.

Am sa spun doar ca e vorba de procente, de conditii de timp adica cand sa si cand sa nu, sa stie sa intre mai tarziu fata de semnal ha ha, adica sa fie mai puturos, si ... sa faca profit , mereu, des si mult,Posted Image

Astept acum ca sunt fierbinte un mesaj pe privat pe forum pe mail, pe telefon.. peste tot. Oriunde vrei sa vorbim ma gasesti, Dau de baut, de mancat si pachet pentru drum.Posted Image

Este o cerere de casat... pardon, de EA.

Stau si-n echer daca vrei!

Spagatu' e mai greu la varsta mea, dar daca vrei gasesc pe cineva sa faca si asta,Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.