Sari la conținut

Analize in stilul ActionForex


Postări Recomandate

Eu m-as uita si la cele doua varfuri ale pattern-ului. Tot teoria spune ca al doilea varf ar trebui sa fie mai mic decat primul varf. Daca al doilea varf este mai mare ca primul inseamna ca cumparatorii au puterea sa duca pretul si mai sus fata de maximul anterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Gigelul

 

Fiecare poate avea graficul putin diferit de al meu, daca am vazut bine pe graficul lui Zen nici macar nu a invalidat suportul major de pe cadrul de timp zilnic (daily), pe cand la mine l-a invalidat. El, spre deosebire de mine, daca evolutia pretului va fi in range sau usor corectiva in sus (nivelul 1.02624 corespunzand lui 23.6 Fibonacci din caderea 1.06235-1.01509) ar avea un mare avantaj. Ar avea un mare avantaj din cauza brokerului care, ii amana o posibila falsa cadere de pret. Faptul ca pretul a coborat sub acel minim poate fi important daca o luam dupa definitia trendului. Pretul face o baza mai joasa (lower low) si poate fi inceputul unei schimbari de trend, nu o putem scoate din calcul.

 

@Zen

 

Intelept ar fi, sa astepti inca o coborare ori sub acel minim, cel tarziu, sau sub pivotul major, avand in vedere ca a fost un suport asa de important, dupa cum ai remarcat. Daca se intampla asta ai toate sansele probabilistice in favoarea ta. De asemenea, daca nu urca prea convingator in zona neutra, poti specula viitoarele vulnerabilitati vanzand si obtinand o mai buna pozitionare short pe termen mediu, dar, bineinteles nu ai confirmarea necesara ca pretul va cadea. Ambele solutii au avantaje si dezavantaje. Raspunsul ti se va oferi pe masura ce piata se va dezvolta, intr-o directie sau alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

3) Analiza pe termen mediu (daily)

 

Pe cadrul de timp zilnic (daily) avem, in schimb, o posibila schimbare in bias. Si spun asta fiindca luni dimineata se va finaliza candela si-atunci putem spune cu certitudine daca bias-ul s-a schimbat din crescator (up) in neutru sau nu. Daca bias-ul ramane neutru, putem asista la miscari eratice de pret (range) in jurul nivelului 1.0183 (pivotul major) ori in jurul nivelului Fibonacci de 23.6 din miscarea descrescatoare 1.06235-1.01509, corespunzand valorii de 1.02624 (scenariu prezentat orientativ printr-o sageata cenusie). Daca, in schimb, bias-ul se schimba in descrescator vom incepe sa privim catre minimul de la 0.95804 (scenariu evidentiat orientativ printr-o sageata turcuaz).

 

post-2510-0-07714700-1349630469_thumb.png

 

 

Perechea trecuse in bias descrescator, initial si am mentionat in cadrul acestui post citat, ca, daca perechea AUD/USD din punct de vedere al analizei pe termen mediu, (cadrul de timp zilnic) se intoarce strapungand pivotul major de la 1.0183, sunt sanse probabilistice mari pentru viitoare miscari de range sau corectii in sus, in jurul nivelului Fibonacci de 23.6, corespunzand nivelului de 1.02624. Pretul, in tipul analizei, se afla la 1.0183. In momentul spargerii pivotului, candela avea nivelul de inchidere la 1.02123. Pretul la care se afla perechea in acest moment este 1.03797 (adica la 167.4 pips distanta). Am si prezentat si un oarecare scenariu grafic, prin linia aceea cenusie, in ipoteza conservatoare doar a unei miscari sideways (in ambele directii). Cu un stop loss de aproximativ 30 de pips, distanta pana la pivotul major de la 1.0183 (pentru cazul in care bias-ul s-ar fi schimbat) se puteau face cel putin 50 de pips (tinta initiala prezentata de mine in cadrul postului).

 

post-2510-0-77536500-1350558937_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@darzule: retracementul ala al tau de 50% este invalidat. cu timpu o sa ti dai seama. ca si in neowaves in tehnicile fibonacci se aplica regula punctului. multi nu vor sa inteleaga probabil din orgoliu sau din prostie sau ca nu vor sa invete ca fibonacci este aproape fix, un punct face diferenta intre o retragere fibo sau alta - regula am imprumutat o de la neowaves ca se aplica cam la fel. sa ne intelegem: RATIILE FIBONACCI SUNT APROXIMATIV FIXE, cele care nu sunt fixe arata punerea gresita a retracementului. eu vb pentru cei multi, nu am vazut nici unul folosind fibo corect pe acest site de cand s a deschis. e valabil si pentru astia care se cred batrani si experimenati... aceleasi greseli perpetue!

masurarea din minime si maxime e gresita in majoritatea cazurilor.

post-1776-0-63682500-1350563377_thumb.gif

post-1776-0-79822600-1350563383_thumb.gif

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pare ciudat sa va zic ca nici unul din 4000 de useri nu folosesc corect fibonacci si alte mii, dar asta e adevarul. fie ca va place fie ca nu. toate tehnicile de pana acu bazate pe fibonacci sunt aplicate gresit. sa va dau regula de baza, logica swingurilor:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:Adesea, cand comparam doua swinguri, punctele dedesubtul maximului sau deasupra minimului sunt mai importante pentru calculele specific decat actualele minime si maxime. Acest concept al finalizarii swingului dupa un minim sau maxim de pret este unul din motivele pentru care multi traderi experimentati intampina dificultati in aplicarea metodei

De ce se intampla asta? La finalul trendurilor , marketul pierde momentumul. Pierderea momentumului care uneori previne marketul sa mai faca noi maxime si minime la sfarsitul patternului. Adesea, in metoda swingurilor, punctele dedesubtul maximului sau deasupra minimului sunt mai importante pentru calculele specific decat actualele minime si maxime. Acest concept al finalizarii swingului dupa un minim sau maxim de pret este unul din motivele pentru care multi traderi experimentati intampina dificultati in aplicarea metodei pe perioade mari de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@flames

 

De acord cu ceea ce zici tu, in legatura cu folosirea incorecta a Fibonacci-ului insa cred ca ai inteles gresit mesajul. Nu folosesc Fibonacci-ul pentru rezistente si suporti, ci ca potentiale tinte de pret. De asemenea, mentionez ca acest topic si mod de analiza nu are nici o legatura cu valurile Elliot este o pura raportare a pretului la doua linii denumite pivoti importanti, definiti prin greutatea pe care a intampinat-o pretul in trecutul apropiat al cadrului de timp respectiv la acele nivele fixe orizontale. Am insistat foarte mult pe acest tip de analiza pentru a nu delimita piata in sus si jos, alb-negru, cu zona de bias neutru (zona care de obicei este de evitat pentru tranzactionare) care are prezumtia ca poate contine miscari de range si doar in zonele de bias crescator, respctiv descrescator reprezinta o mai buna balantare a pietei intr-o directie sau alta.

E ca un concept nou care nu se raporteaza prin intermediul unor concepte cum ar fi valurile Elliot (desi foloseste nomenclaturi comune cum ar fi corectiile, impulsurile). E o analiza mai mult prezumtiva, esti in bias descrescator, deci este probabil ca miscarile viitoare sa fie descrescatoare agresive sau nu. Totul functioneaza raportat la pivoti si cam atat. Nu tine cont nimic altceva. Intr-adevar nu zic, daca stii si putin Elliot si vezi o cadere trunchiata, etc, spargand unul din pivoti in directia jos (in cazul unui pivot ce delimiteaza bias-ul descrescator) si directia sus (in cazul unui pivot ce delimiteaza bias-ul crescator) ai o informatie foarte folositoare. Cum era si in cazul perechii AUD/USD, pe cadrul de timp zilnic. Nu era miscare impulsiva in jos (Elliot), deci era periculos sa intri short chair daca in acea luni, perechea a inchis sub pivotul ce delimita zona de bias descrescator (postul #193).

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@eu nu vb de elliot, eu vb de swinguri. ce am scris eu este o regula nu o exceptie care se aplica pretudindeni in market. eu am vrut sa spun doar atat ca aplici gresit si ca nu am vazut pe cineva sa aplice corect fiboancci. nu sunt mai multe reguli de trasarea riglei fibonacci e una singura. fibo este un instrument foarte precis. daca stiam ca te ataci mai bine nu mai scriam. eu incerc doar sa va ajut, daca va deranjeaza sa va spun ca 4000 de useri habar nu au sa traseze nu mai scriu. de altfel in circumstantele actuale nu se poate altfel. poate asa va intelege si majoritatea de pe formum incepand de la administrator pana la ultimul inscris ca daca te ocupi si esti bun in programari si altele ca multi altii asta nu inseamna ca stii sa si aplici niste cunostinte, daca stiau sa le aplice se vedea de acu patru cinci ani.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@eu nu vb de elliot, eu vb de swinguri. ce am scris eu este o regula nu o exceptie care se aplica pretudindeni in market. eu am vrut sa spun doar atat ca aplici gresit si ca nu am vazut pe cineva sa aplice coret fiboancci. nu sunt mai multe reguli de trasarea riglei fibonacci e una singura. fibo este un instrument foarte precis. daca stiam ca te ataci mai bine nu mai scriam. eu incerc doar sa va ajut, daca va deranjeaza sa va spun ca 4000 de useri habar nu au sa traseze nu mai scriu. de altfel in circumstantele actuale nu se poate altfel.

 

Nu m-am atacat, poate am fost putin taios dar nu asta a fost intentia si, daca a iesit asa, imi cer scuze. Ai cumva o carte sa ne ajute sa folosim corect instrumentul Fibonacci, ti-as fi recunoscator. Vreau sa cred ca nu sunt fix in gandire si ma pot mula si pot accepta ca fac si greseli. E omenesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.