Sari la conținut

Analize in stilul ActionForex


Postări Recomandate

Pe H4 si H1 se observa un triunghi care sta sa "erupa". Sa vedem directia in care va fi spart. E o buna oportunitate de deschidere de pozitii in directia spargerii.

 

Si scuzat. Am incercat sa postez o poza dar nu mi s-a permis.

Editat de Gigelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e sa privim strict acest "pattern" pe care il propune comunitatile incepatoare forex, atunci pretul tinde sa sparga linia superioara, care este aproape orizontala, acolo presiunea ar fi mai mare. Si asta ar fi ascending triangle (adica in urcare). Eu, personal, nu recunosc genul asta de pattern-uri, fiindca mi se par limitate, sunt ok doar pentru nivelul de incepator. La fel de bine ai putea sa trasezi niste linii si sa iti inventezi pattern-uri proprii - ai prins ideea unde bat. Asta fiindca de ceva timp am inceput sa invat valurile Elliott si, pana acum, nimic nu mi-a oferit mai multe raspunsuri cat priveste orice pattern, structura.

 

post-2510-0-04123000-1342681762_thumb.png

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici un exemplu de triunghi, veritabil (triunghi contractiv nelimitat) pe GBP/CHF. Se vede cum e format din 5 valuri, a cate 3 sub-valuri fiecare (divizuni), de aici si notatia 3-3-3-3-3 pe care o vedem in cartile de specialitate din dreptul triunghiurilor. Anunta ca miscarea initiala triunghiului, in cazul nostru cea crescatoare, este pe cale sa se continue dupa terminarea valului e, denumit si trust.

 

post-2510-0-72040200-1342709419_thumb.png

 

Bafta.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Analiza pe termen lung, AUD/CAD

 

Perechea se afla in zona de bias crescator (up), situandu-se deasupra pivotului major de la valoarea de 0.9900. Deocamdata, nu avem niciun indiciu ca trend-ului ca s-ar schimba, din punct de vedere al varfurilor (highs) si bazelor (lows). Avem baze crescatoare (higher lows) incadrate in elipse verzi-fluorescente - 5 la numar, mai importante iar varfuri descrescatoare incadrate in elipse aurii (lower highs) - doar doua. Totusi, daca baza de la 0.99534 va fi invalidata, atunci este posibil sa asistam la o schimbare de bias, din crescator in neutru (culoare gri), confirmata prin spargerea pivotului de la 0.9900, cu posibile tintiri (targets) la nivelul de 38.2 Fibonacci din miscarea crescatoare de la 0.7150 la 1.07816 , corespunzand valoarii de 0.93943. Pana atunci bias-ul ramane crescator, insa fiind foarte probabil sa asistam la spargerea maximelor istorice, inca o data (scenariu indicat de sageata caramizie).

 

post-2510-0-28881400-1348860850_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza pe termen lung, AUD/CHF

 

 

Perechea a trecut in bias neutru, dupa ce, initial, fusese situata deasupra pivotului major de la 0.9900 si, deci, fusese in bias crescator. Viitoare scaderi de pret catre nivelul de 38.2 Fibonacci a miscarii 0.71463-1.0348, corespunzand valorii de 0.95924 ori miscari de range in jurul nivelului 0.97164 (nivelul de 23.6 Fibonacci a miscarii descrescatoare 1.0348-0.95313). Spargerea nivelului 0.9900 atrage dupa sine continuari agresive ale miscarii crescatoare initiale.

 

post-2510-0-62780900-1349423133_thumb.png

 

Abordarea strategica

 

Am intrat short pe acesta pereche aproape de minimul de la 0.96391, cu un sell stop la 0.96649, avand stop-loss-ul initial la 0.99064 (241.5 pisp). La nivelul de la 23.6 Fibonacci din miscarea 0.71463-1.0348 am inchis 2/3 din tranzactie, mai exact la nivelul 0.95805 (84.4 pips), lasand restul tranzactiei activa cu asteptand ca tinta urmatorul nivel Fibonacci, - 38.2, corespunand lui 0.9125 (539.9 pips) pentru a inchide inca o bucata din lotul ramas. Stop-loss-ul e adus la +1 pip, insa, treptat voi acoperi dobanda negativa (swap-ul), cand va fi cazul.

 

tranzactia in curs

 

post-2510-0-31961700-1349423796_thumb.png

 

profitul partial inchis

 

post-2510-0-50444800-1349426992_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza perechii AUD/USD:

 

 

1) Analiza multianuala (monthly)

 

Pretul se afla situat cu mult deasupra pivotului major de la valoarea 0.8045 (la aproximativ 2123 puncte) intr-un range tot mai ingust ce aduce a triunghi contractiv (nu are nici o legatura cu teoria valurilor lui Elliot). Vom vedea in ce directie va sparge acele limite tot mai inguste. Daca va sparge in jos si va trece de minimele de la valorile 0.95812, respectiv 0.93879 sunt sanse mari ca pretul sa se duca la nivelul Fibonacci de 38.2 din miscarea crescatoare 0.4773-1.10791, corespunzand valorii de 0.86702. Exista un dar, totusi, acea miscare este, din punct de vedere al acestui tip de analiza corectiv, deci miscarile scazatoare, ma astept sa fie eratice (asemanatoare sagetii de culoare mangenta de pe grafic). Caci bias-ul este crescator, sa nu uitam, pretul fiind in zona verde (zona peste suportul major de la 0.8045). Si, atat timp cat pretul este in bias crescator si miscarile sunt asteptate a fi cu preponderenta crescatoare, deci miscarile descrescatoare sunt limitate.

 

post-2510-0-93596300-1349628244_thumb.png

 

Daca, in schimb (scenariul mai probabil datorita bias-ului curent), pretul sparge in zona superioara a acelui triunghi, invalidand si maximele de la 1.06235, respectiv 1.08551, exista sanse foarte mari ca pretul sa tinteasca foarte usor maximul istoric absolut de la valoarea de 1.10791, intr-o miscarea foarte agresiva de data aceasta, asemeni sagetii albastre de pe grafic.

 

post-2510-0-54008200-1349628579_thumb.png

 

 

2) Analiza pe termen lung (weekly)

 

Pe acest cadrul de timp, situarea pretului face ca bias-ul sa fie crescator - pretul se afla deasupra pivotului major de la 0.9375. Deocamdata, pare a fi intr-o miscare aparent corectiva (miscare in ambele directii sau laterala). Cum bias-ul este crescator, suntem mai inclinati sa spunem ca vor urma miscari crescatoare insa, nu se stie niciodata, cand pretul se va intoarce si, tocmai din acest motiv, trebuie sa fim pregatiti si pentru alternativa descrescatoare de pret. Sub 0.95804 este posibl sa tinteasca suportul major de la 0.9375, cu o posibila schimbare in bias, in neutru, daca il si sparge. Inspre directia sus, nu sunt in schimb limite, in cazul in care pretul trece de varful de la 1.08696, decat maximul de la 1.10791 si, in caz ca o va face, sentimentul va fi cu siguranta extrem si se va duce mult in sus. Totusi, aceasta spargere ar putea fi cu doua taisuri, investitorii pe termen lung, n-ar avea repere de rezistenta a pretului din trecut pentru a se orienta deci, atentie marita si aici. Ca si in cazul de mai sus (analiza multianuala) ma astept ca pretul sa urce agresiv in sus, daca o va face (sageata albastra).

 

post-2510-0-97840000-1349629761_thumb.png

 

 

3) Analiza pe termen mediu (daily)

 

Pe cadrul de timp zilnic (daily) avem, in schimb, o posibila schimbare in bias. Si spun asta fiindca luni dimineata se va finaliza candela si-atunci putem spune cu certitudine daca bias-ul s-a schimbat din crescator (up) in neutru sau nu. Daca bias-ul ramane neutru, putem asista la miscari eratice de pret (range) in jurul nivelului 1.0183 (pivotul major) ori in jurul nivelului Fibonacci de 23.6 din miscarea descrescatoare 1.06235-1.01509, corespunzand valorii de 1.02624 (scenariu prezentat orientativ printr-o sageata cenusie). Daca, in schimb, bias-ul se schimba in descrescator vom incepe sa privim catre minimul de la 0.95804 (scenariu evidentiat orientativ printr-o sageata turcuaz).

 

post-2510-0-07714700-1349630469_thumb.png

 

 

4) Analiza pe termen scurt (4h)

 

Perechea a spart de cateva zile pivotul de la 1.0370, trecand in bias descrescator (down) si a tintit deja minimul de la valoarea 1.01649, mergand pana la un minim de 1.01509.

 

post-2510-0-31382500-1349630953_thumb.png

 

Tendinta ramane in continuare de descrestere, putand merge pana la 1.00995 (urmatorul minim din trecut) si-apoi 0.99677 (un alt minim).

 

post-2510-0-00623900-1349631093_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zen

 

Pentru inceput vreau sa iti pun o Intrebare: de ce ai ales tocmai graficul zilnic (daily) si nu altele? Vreau sa vad cum rationezi. Si pe urma iti ofer si eu un raspuns. OK?

 

 

La intrebarea asta nu am un raspuns foarte logic din cauza ca eu as fi intrat mult mai devreme. Daca ne uitam pe weekley chart este clar ca avem de-a face cu un double-top care se vede bine si pe daily. Am atasat un chart si am pus o linie rosie. In mod normal, conform cu teoria, daca pretul sparge linia rosie si inchide sub ea, intri. Am zis ca daca sparge linia luand in considerare lumanarea zilnica deoarece o alta lumanare dintr-un TF mai mic de o zi nu are relevanta din cauza ca pe un alt time-frame avem de-a face cu alte patternuri. Ca si entry point ne putem ghida si dupa weekly TF. Daca lumanarea saptamanala inchide sub linia rosie atunci intram short. Se vede clar pe daily ca in istoria recenta pretul a incercat nivelul de pret corespunzator liniei rosii de 4 ori dar fara succes. Sa vedem ce va face acum. Cert este ca daca pretul sparge nivelul acesta o va lua la vale puternic dezvoltand un nou trend.

Este posibil ca din punctul tau de vedere "rationamentul" meu de mai sus sa nu fie valid dar stii cum este in forex, fiecare cu intelegerea lui.

post-6640-0-93024700-1349723131_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.