Sari la conținut

Teapa sau "rara avis" ?


neutral

Postări Recomandate

M face cross cu (un preten , firma de brokeraj sau orice alt complice), ( o telefonata) , de banii din tot contu la un breakout in directie contrara , fara SL , si pierzi tot daca e levier mare , si M castiga 90% , aia de care nu raspunde , simplu huh?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca M are 2 I fiecare cu cate 100000. Pune inca 10% partea lui si va avea 2 conturi cu cate 110k. Muta banii din un cont in celalalt ( pe unu intra short, pe altu long) Si va avea un cont cu 220000 . Din acesta isi va lua 10000 ai lui + 67% din profit ( 73700 ) = 83700 iar I va lua 100000 + 33% ( 36300 ) = 136300.

Deci M baga 20000 si scoate 83700. Unul din cei 2 I baga 100000 si scoate 136300 iar celalalt I baga 100000 si scoate ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@phaeton: Simplu ! I schimba userul/parola cand vrea muschii lui, si nu le mai spune lui M .

 

Eu nu am mai auzit ca vreun fund manager de pe lumea asta sa suporte vreo pierdere ! Niciodata FM nu implica banii LUI in trading . Mai mult decat atat : la calcului rezultatelor anuale ale fondului intai scade TOATE cheltuielile (inclusiv salariul lui , in general >> 500.000 usd/an .

 

eu intrebam, ce posibilitate de control, inainte de a schimba pass-ul, are I ca sa limiteze pierderile la 10k din 110k ? ce se intampla daca SL pus de M nu e executat, sau nu foloseste unul ?

 

Tehic vorbind, nu prea are . Cu exceptia cazului in care este "de meserie" si pune cu mana lui un stop catastrofic la -10.000. Dar ideea este ca se mizeaza pe instinctul de conservare al M . Pana

a-ti produce tie (ca I) o pierdere , trebuie sa piarda EL 10.000. Si asta cam doare . In plus se pp ca un FM nu se baga intr-o o astfel de afacere din ura, numai ca sa iti faca tie rau. Un FM care vrea sa castige clienti si respect nu risca mai mult de 1 , max 2% din cont intr-o tranzactie . Iar cand se lucreaza cu sute de mii de para , nu faci scalping . Asa incat I are timp la final de zi sa vada daca pierderea se apropie de limita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai auzit de fund manageri care suporta o parte, sau chiar toata pierderea(cel putin la inceput).

In cazul unui contract beton astfel de chestii cu house-ul nu se pot face, deci nu va mai ganditi la escrocherii.

Editat de Adi.M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice tentativa de frauda golaneasca poate fi stopata prin clauze contractuale .Este simplu sa se impuna drept pierdere maxima zilnica 5000 usd , sub riscul unor penalitati monstruoase. Sa nu uitam ca vb despre o anumita categorie de clienti. Daca I poate sa incredinteze unui trader cunoscut in lumea in care se invarte 100.000 usd este de presupus ca are fie mijloacele juridice de a-l face pe M sa stea la puscarie , fie mijloacele "organizatorice" sa il toarne in beton . La scara asta, nu poti sa pierzi voluntar 110.000 usd din banii altuia ,in cateva ore , si sa scapi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un Manager ar suporta pierderile nu vad ce nevoie ar avea de Investitor.

Nu poate demonstra nimeni ca un manager muta banii in contul altuiva ( alt Manager, Banca ... )

Nu e nevoie sa piarda tot intr-o zi.

Singurul mod ar fii sa poti verifica vechimea si profitul managerului pe multi ani. Asta insa e greu.

Editat de wallye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta suna a reclama la TradeStation , de fapt chiar este! si spalare de creier pentru incurajarea acestor chestii , nu mai aveti pe cine jumulii?:happy:) cand nu mai functioneaza legea numerelor mari .....

 

Ma faci sa ma simt jenat...TS poate fi inlocuit cu ORICE alt broker serios (Interactive Brokers , FXCM, Dukascopy sunt buni ?) . In general un trader este atasat de o platforma cu care se simte mai confortabil. Dar se descurca si pe altele .Daca vrei sa investesti 500.000 usd , poti impune FM sa lucreze cu ce broker iti doresti.

BTW : TS este cunoscut mai mult pentru platforma sa decat pentru calitatile de broker.Pe forex nici nu lucreaza direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Managerul ia banii pt efectul de leverage. Cum face oricine care joaca pe forex din platformele pt retail.

Cum adica sa "mute banii in contul altuia"? Si de ce nu ar putea sa se demonstreze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un Manager ar suporta pierderile nu vad ce nevoie ar avea de Investitor.

 

Are. Deoarece brokerii seriosi nu ofera leverage > 5:1. Iar marja pentru 1 contract S&P este de 28500 si pentru 1 DOW este de 32500 . Asa incat saracu` M , daca are un client cu 50.000 abea poate lua 1 contract . Iar aia 10.000 ai lui acopera doar pierderea (eventuala) nu si marja. Deci are nevoie de I pt acoperire marjelor (in principal)

Nu poate demonstra nimeni ca un manager muta banii in contul altuiva ( alt Manager, Banca ... )

 

Nici nu e nevoie. Habar nu am cum poti face ca banii pierduti de tine prin TRADING sa ajunga in contul unui prieten ...Daca faci un fel de hedging cu el,ce se intampla daca , din greseala (lol) iei un trade bun si amicu` pierde 10.000 ?

Nu e nevoie sa piarda tot intr-o zi.

 

Daca nu pierde intr-o zi il poti controla la daily settlement , si ii tai accesul

 

Singurul mod ar fii sa poti verifica vechimea si profitul managerului pe multi ani. Asta insa e greu.

 

Este imposibil,deoarece in Ro nu exista FM cu vechime, nici legislatie .Tocmai de asta am deschis postul .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.