Sari la conținut

Incepatorul ......incepatorilor


Postări Recomandate

Sfaturile generale pentru traderi este sa nu riste mai mult de 2% pe fiecare trade

Ce inseamna sa nu risti mai mult de 2% pe fiecare trade? Se refera la loturi?

 

In acceptiune generala, 2% risk se refera la urmatoarele: intr-o sesiune de trading daca pozitia (sau pozitiile, ca poti sa ai mai multe) iti atinge SLul vei avea o pierdere care sa nu fie mai mare decat 2% din valoarea contului.

Exemplu: ai cont de 1000 usd.

Cat este 2%?

Este 20 usd.

Ce volum de tranzactionare folosesti? Loturi?

Folosesc 0.01 lot = adica 1000 usd

Cat vine in ... usd/pip?

Vine 0.10 usd = 1 pp

Deci ... 20 usd inseamna 200 pp

Deci in acest caz 2% risk inseamna ca SL trebuie pus la maxim 200 pips.

 

Clar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traducerea video : The day Trader

 

Ma numesc Peter, fac trade de 10 ani si iubesc ceea ce fac. Asta este serviciul visurilor mele.

Cand tranzactionezi proprii tai bani, cand faci trade retail, nu tre sa dai socoteala nimanui, iti dai socoteala tie si poti pastra tot ceea ce faci.

 

Stiu pe cineva in camera asta care a facut 5 milioane de dolari intr-un an, si lucreaza pentru el. Vine aici in tricou si tenisi si nici nu ti-ai da seama cine ce poate.

 

Marele dezavantaj este ca esti la mila pietei. In zile ca astea poti pierde 2 3 mii de dolari sau cateodata mai mult, dar asta se pune mai mult ca un castig.

 

 

Unul din lucrurile cheie pe care un trader trebuie sa-l faca este sa se DETASEZE DE VALOAREA BANILOR.

Poti veni la birou si daca esti trader incepator si pierzi 1000 sau 500 de dolari si iti spui ca - Doamne! nu pot pierde atat de multi bani!

Trebuie sa scapi de agresivitate , de tensiune si sa treci la nivelul urmator.

 

 

Sunt momente cand stresul este atat de intens ca simt ca-mi ies din mana

si asta nu se intampla doar 1 zi ci mai multe zile la rand.

Asta li se intampla tuturor.

Si Traderilor de top li se intampla.

 

Chestia e ca daca ai avut o zi buna poti pierde tot in urmatoare zi.

 

Este adrenalina?, este drog?, creaza dependenta? ABSOLUT!

Chiar daca ma duc in vacanta e foarte greu sa incerc sa ma detasez. Tot timpul cauti sa vezi - Oare ce am pierdut?

 

Odata ce ai intrat in joc, e foarte greu sa scapi, dar chiar daca ai reusit sa scapi vei vrea sa te intorci.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traducerea la Video: Trading is a Mental Game!

 

Tradingul este 100% un joc al mintii.

Nu ma murdaresc pe maini, nu e munca fizica

este suta la suta MENTAL.

Cred ca cea mai mare problema a incepatorilor care intra in piata

este ca ei cred ca pot face banii lafel ca toti ceilalti.

Daca tipul asta poate? Si eu Pot!

Ce nu sti este ca tipul asta face trade de 10 ani, profesionist.

Eu, fac Trade Profesionist de 18 ani,

Nu poti sta impreuna cu acesti traderi vechi

Traderi cei gasesti pe Forum, sau pe un Chat ...

Trebuie sa o iei incet, cu putin. si sa strangi informatii.

Cand vezi ca Euro merge in sus si tu cumperi si automat esti scos pe pierdere

AI INVATAT CEVA!

ai invatat ca sunt unii care vand pe acolo.

Cand pot cumpara Euro de jos atunci sti ca se va duce in sus.

Dar trebuie sa te intrebi : De ce a fost asa usor sa cumpar?

Cand e prea usor sa cumperi Euro , ai sanse mari sa pierzi bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am doua conturi demo unul cu buget 500 si altul cu 1000,acelasi leverage si miza acelasi loturi, de ce profitul este egal pe ambele?

 

Pentru ca riscul pe pip l-ai pus egal in ambele conturi, in schimb pe contul de 1000 ai castigat PROCENTUAL mai putin decat pe cel de 500.

 

Cand pui 0.01 risc valoarea in bani este unica pe pip indiferent de valoarea contului inital.

Daca te intereseaza sa-ti calculezi riscul si profitul iei in calcul procente din valoarea contului.

 

am cont de 100 de dolari:

Risc 1 dolar pe pip adica 0.1

pun SL de 20 de pips adica 20 de dolari

= am riscat 20 de dolari sau 20% din valoarea contului

 

am cont de 500 de dolari

risc 1 dolar pe pip adica 0.1

pun SL de 20 de pip adica 20 de dolari

= am riscat tot 20 de dolari dar 5% din valoarea contului

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Daca am doua conturi demo unul cu buget 500 si altul cu 1000,acelasi leverage si miza acelasi loturi, de ce profitul este egal pe ambele?

 

Pentru ca confunzi "leverageul maxim oferit de broker" cu "leverageul real" la care tranzactionezi. Doua conturi, unul cu 500 si celalalt cu 1000 in balanta, pe care cumperi un minilot pe fiecare, adica 10 mii, vor fi leverate REAL diferit. Pe primul tu controlezi 10 mii de parai cu doar 500 in cont, deci leverageul tau real este de 20 la 1. Pe al doilea controlezi 10 mii de parai cu 1000 in cont, deci leverageul tau real este de 10 la 1.

 

Presupunand ca deschizi ambele beturi la acelasi pret, si ulterior le inchizi pe ambele la acelasi pret, profitul tau, numerar, va fi egal pe ambele conturi. Pentru ca la un minilot ai un dolar pe pips, daca ai facut 100 de pipsi atunci ai facut 100 de dolari pe fiecare cont.

 

Desigur, procentual asta inseamna 20% pe primul cont, si 10% pe al doilea. Profitul procentual nu are cum fi egal, pentru că leverageul a fost diferit pe cele doua conturi.

 

Tu confunzi "leverageul contului", adică leverageul MAXIM pe care brokerul ti-l permite sa il ai, cu leverageul real la care tranzactionezi. Multi fac aceasta greseala, vei vedea foarte des intrebari de genul "ce leverage e mai bun sa imi setez la cont? 200 la 1, sau 500 la 1?". Tipii care pun astfel de intrebari sunt habarnişti. Leverageul acela nu are nici o implicatie la performantele tale ca trader, poti sa faci profit foarte bun indiferent cât e acel leverage, şi in general, indiferent cât de mic sau de mare l-ai avea, lupta ta nu trebuie sa fie "să îl atingi", ci "să îl eviţi"!

 

500 la 1 e mai bun ca 200 la 1, pt că iti blocheaza mai putini bani in margine. Teoretic. Practic, dacă stai cuminte la un leverage normal pe bet, şi nu eşti un tip care pui câte 300 de beturi in acelasi timp, nu vei simti nici o diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Vrei sa spui ca daca acei 1000 din cont erau 1 milion atunci profitul era tot 20?

 

Pentru exemplul dat de Barbones, da. Nu conteaza cât AI in cont şi ce leverage MAXIM are acel cont. Conteaza cât tranzactionezi.

 

Dacă aveai un milion in cont, tu tot un minilot ai tranzactionat, 10 mii, si tot 20 de pipsi ai luat, deci tot 20 de parai. Pe acest caz ai fost leverat subunitar, tu ai controlat un capital de 10 mii avand un "buget" de un milion, deci leverageul tau real a fost 0.01 la 1, iar profitul procentual 0.002%

 

edit:

Prin analogie cu pokerul, daca sunt 4 jucatori cu tot cu tine, si dacă tu pui 10 parai pe masa, si toti ceilalti pun câte 10, tu tot 40 de parai castigi, nu conteaza ca ai in buzunar o mie, sau cateva miliarde.

 

Vrei să iei mai mult, atunci pui mai mult pe masa. Dar in cazul acela, poti si sa pierzi mai mult.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.