Sari la conținut

Jurnal de trading


Postări Recomandate

@sec

 

Depinde din ce punct de vedere analizezi piata. Intrarile pe care le am acum nu tin cont de trend ci de configuratia a doi indicatori. Zi-mi cum vezi tu notiunea de trend, ca altfel cazi in subiectivism. Si nu imi zi de admiralmarkets, caci vreau parerea ta. Nu vreau sa te contrazic vreau o specificare mai buna a notiunii de trend pe care o stim cu totii. HL si HH/LH si LL nu ma multumeste suficient de mult.

 

Intr-adevar in afara de AUD|NZD, restul sunt contra-trend. Insa vreau sa repet ca nu fac intrari dupa structura graficului, ma intereseaza ce imi deseneaza indicatorii. Iar, din calculele facute, pe anumite perechi nu e suficient sa mergi pe "trend", fiindca perioadele de range te rup si viceversa. E adaptat pentru fiecare pereche in parte. De aceea, am si alocat foarte mult timp backtesting-ului. N-ai observat, daca ai urmarit valorile la care am intrat, ca nu prea trece pe negativ, decat foarte rar? Ciudat, nu? Deocamdata lucrez la optimizarea cu stop-loss-urile, insa mai e multa treaba de facut, insa intr-o luna-doua sa o finalizez pentru perechile pe care le tranzactionez acum.

 

Iti reamintesc ca tranzactiile deschise arata in felul urmator:

 

post-2510-0-13648200-1299652643_thumb.png

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FAQ:

 

Am fost intrebat pe mail in cateva randuri, atat pe vamist cat si pe mail, de unde stiu ca strategia de pe care postez tranzactiile functioneaza. Drept argumentare o sa postez graficele perechilor carora le-am terminat calculele si am obtinut rezultate fezabile pe backtesting.

 

AUD|NZD:

 

post-2510-0-27122700-1299917052_thumb.png

 

AUD|USD:

 

post-2510-0-97560000-1299917292_thumb.png

 

AUD|CAD:

 

post-2510-0-61588000-1299917975_thumb.png

 

va continua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.