Sari la conținut

Semnale Forex - by dirzuandreiovidiu et al.


rox

Postări Recomandate

Forex: ordin la nivelul pietii, GBP/USD

 

Daca pretul inchide sub linia inferioara a canalului, vom avea o tranzactie de tipul sell (market), in aproximativ 35 de minute, la finalizarea lumanarii de patru ore, avand urmatorii parametrii:

 

S/L: 1.57159

T/P: 1.5505

Raport risc-recompensa: aproximativ 4.51  (pretul curent: 1.5567)

 

attachicon.gifgbpusd.15.25(gmt+2)26.08.2013.png

 

1 - raportul mai sus indicat presupune un risc (S/L) de 4.5 ori mai mare decat tinta (T/P).

 

Acest ordin se bazeaza pe principiile analizei canalelor, ce se regaseste prezentat in topicul Analiza canalelor.

 

Succes!

 

Perechea a confirmat la ora 08:00 caderea de astazi, printr-un ciocan (n.a. eng. hammer) insa nu am fost in fata calculatorului sa execut ordinul sell.

 

Intrarea s-ar fi concretizat in 57 unitati profit.

 

post-2510-0-61325000-1377593950_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi dai voie sa imi exprim punctul de vedere..

 

Hammerul ala era de fapt potential semnal de urcare deoarece a facut o noua minima fata de ultimele 4 ore si este considerata miscare bearish chiar daca foarte mica. insa nu s-a concretizat datorita faptului ca pretul nu a mers o anumita distanta peste el in sus nici nu a deschis deasupra close-lui. Daca prelungesti linia inferioara a canalului pana pe 1 August vei vedea ca ai hammer pe suport ceea ce intareste ideea ca ar putea urma miscare pozitiva. (sau n-am aproximat bine?)

Bineinteles nu e ceva sigur, sunt destul de dese cazurile cand chiar merge si apoi cade puternic asa cum ti-a plecat de pe la 1.57159 . In opinia mea e un caz clasic care demonstreaza inexactitatea pana si a patternurilor si faptul ca nimic nu e batut in cuie.

Concluzia : patternurile de candele au nevoie de confirmare ,daca se intra imediat dupa ce s-au finalizat atunci riscul este mai mare decat de obicei.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apollo

 

Ciocanul (n.a. eng. hammer) nu era ca un semnal de intrare, cel putin nu prin prezenta sa, solitara. S-a intaplat ca spargerea canalului sa se faca prin acel hammer, putea fi si un model de tip stea (n.a. eng. star), de orice tip, chiar nu avea importanta din punctul de vedere al tipului de analiza. Importanta era ca nivelul de inchidere al candelei sa fie mai mic decat linia inferioara a canalului, pentru cazul acesta. Si-atat.

 

Cat despre prelungirea canalului pana la 1 august, daca citeai atent felul de trasare al acestui tip de canal, dinamic in timp si spatiu ai fi vazut ca regula era ca pretul si spatiul sa fie incadrat in niste limite fixe, nu neaparat placute ochiului. Daca doresti o trasare a canalului pe o perioada indelungata iti recomand sa o faci ori pe 6 perioade (termen mediu) ori pe 9 perioade (termen lung), pe acelasi cadru de timp.

 

Si-atunci vor arata in felul urmator:

 

Pe termen mediu

 

post-2510-0-00082800-1377603558_thumb.png

 

si pe termen lung

 

post-2510-0-53745000-1377603728_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forex: ordin la nivelul pietii, EUR/GBP

 

Buy (market): 0.85993

S/L: 0.85043 (95 unitati)

T/P: 0.86172 (17.9 unitati)

Raport risc-recompensa: 5.3

 

post-2510-0-31322700-1377604125_thumb.png

 

Acest ordin se bazeaza pe principiile analizei canalelor, ce se regaseste prezentat in topicul Analiza canalelor.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai pus stopul exact unde este zona cu stopuri care trebuie curatate.

 

Daca puneai intrarea cu un pending sell limit si stopul ceva mai sus ar fi avut mai multe sanse sa supravietuiasca pozitia ta.

Cel mai probabil o sa dea in stop, o sa mai mearga mai sus vreo 10-15 pips si apoi o ia la vale si sa intre in channel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tavi_star

 

E pus conform strategiei. Ca functioneaza, ca nu, asta nu stiu dinainte. Vom vedea. Plus ca T/P-ul e la 17 unitati, e rezonabil ca target.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tavi_star

 

Incerc sa raman cat pot de obiectiv, sa am niste reguli simple de intrare-iesire, nu contest ca sunt stopuri acolo. Nu resping ideea doar ca nu am cercetat chestia asta mai profund. Si-atunci merg pe ce am dezvoltat eu, No offense.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.