Sari la conținut

La ce au ajuns "vanzatorii" de roboti...


Postări Recomandate

... salutare traderi ..

 

Imi cer prima data scuze pentru deschiderea topicului.. dar mi s-a parut foarte interesant sa va impartasesc un fapt haios zic eu. Vanzare de roboti, prin "mesaje subliminale"... mai precis pe un anumit site... AICI ... vanzatorul are pus un mesaj subliminal care apare la 5-15 secunde si pe care scrie BUY THIS ... BUY THIS... foarte, foarte haios.. si el (vanzatorul) isi imagineaza ca, daca nu este in stare sa faca bani din forex, poate face din vanzarea unor robotei cu o reclama subliminala... (ingeniosi mai sunt uni)...

 

(daca va uitati atenti, dupa prima miscare scurta cu scroll a paginii, incepe sa clipeasca mesajul...) Nu va uitati prea mult, s'ar putea sa cumparati un robotel... :)

 

... va urez s'aveti profit ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pai ideea tocmai aia e, mesajul trebuie perceput de subconstient, si nu "constientizat". Daca ai timp sa il vezi, atunci nu mai este "subliminal". Chestia e ca la americani publicitatea subliminala este interzisa, constituie o infractiune destul de grava (infractiune! nu contraventie). Imi aduc aminte un episod meserias din Colombo (seria a 3-a, episodul 4) in care un tip comite o crimă folosind subliminal cut (daca intereseaza pe cineva, am pe undeva pe niste dvd-uri vechi toate episoadele cu Colombo, cele 13 sezoane, fiecare cu toate episoadele complet, precum si productiile pilot dinnainte de serial, care nu apar in lista pe IMDB) doar sa imi dati un loc unde le pot uploada repede fără să stau zile intregi. Se gasesc si pe bit-torrent). Acel episod ar trebui văzut neapărat de către cei care vor să inţeleagă ce e cu subliminalu' ăsta.

 

Edit

 

Apropo de Colombo:

Serialul in sine este foarte interesant de văzut asa... "tot odată", cateva episoade in fiecare seara (nu sunt lungi) pt că a fost filmat pe parcursul a vreo 40 de ani, sunt cam aceleasi personaje si e fantastic sa vezi cum personajele imbătrânesc de la un episod la altul, mai ales Peter Falk, cum devine mai alb la păr, mai înţelept, mai calm, chestie naturală, nu acting sau machiaj de studio. Mama natură le face pe toate.

 

Editat de tradelover
pus link
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oameni buni, eu va garantez ca ceea ce prezinta omu ala pe site e o gluma . sugestia auditiva subliminala este sub forma de soapta si se poate distinge daca esti atent. la fel cea vizuala; Realitatea lu' Vantu a apelat un astfel de mesaj subliminal pe cand filma in Parlament parlamentarii si dezbateau un subiect despre Basescu. La un moment dat a aparut pe mesaj un text clipind foarte des cum ca "basescu : trebuie sa furam mai mult". Deci textul a putut fi distins.

ca sa patrunda in subconstient , sugestia trebuie ca mai intai sa treaca prin filtrul constiintei. Omul nu e chiar atat de slab pe cat pare. Daca veti studia un manual specializat veti intelege faptul ca majoritatea blogurilor si site-urile care misuna pe internet si scriu despre mesajele subliminale sunt surse de informatii puerile.

Un mesaj subliminal vizual nu poate patrunde in subconstient daca nu este citit cu ochii . o strafulgerare in care sa se poata distinge un text sau umbra textului din care sa rezulte un inteles este de ajuns. Altfel totul e o joaca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Exemplele date de tine sunt mesaje supraliminale. Supra=peste, deasupra. Mesajul subliminal este acela care NU poate fi citit, auzit, etc. in mod constient, si nu poate fi constientizat nici măcar atunci cănd ŞTII de existenţa lui, adică îl cauţi explicit. De exemplu, un singur cadru TV, care apare in faţa ta aproximativ 18 milisecunde. Tu nu ai cum să vezi asa ceva, este sub pragul pe care tu îl poţi percepe în mod conştient. Dacă poţi să îl percepi (vezi, auzi, simţi) nu este subliminal, ci supraliminal. Subconstientul este de obicei "mai iute" (cam de vreo 50 de ori, inclusiv in materie de reflexe, cele neconditionate sunt mai iuţi ca cele conditionate) decât constientul.

 

Pe de altă parte, sunt de acord că ce face tipul ăla e o aiureală, glumă, etc., si ca aproape tot ce se gaseste pe bloguri in materie, sunt porcării. De multe ori se spune ca subliminal cut nu este eficient, si ca e brasoava. Aia e propaganda. Subliminal cut este foarte eficient in a te face sa iti schimbi optiunile (sociale, politice, marketing, etc) si are o foarte mare putere de sugestionare, pentru că se adreseaza direct subconstientului. Prin anii 60 sau 70 un laborator de psihologie a facut faimosul experiment "delta theta". In doua sali de cinema se prezenta un acelasi film documentar care tinea vreo 40-50 de minute. Pelicula celuloid pe care erau filmele la vremea aceea a fost taiata in patru locuri (la fiecare 10 minute, aproximativ) si s-au introdus patru cadre aditionale, cate unul in fiecare taietura (de aici vine denumirea de "cut", peliculele de film se tăiau intentionat cu foarfeca si se introducea un singur cadru nou in ea, care cadru nu poate fi vazut cu ochiul liber cand filmul merge cu 50 sau 70 de cadre pe secunda, la cinema). Pe una dintre pelicule cadrele introduse ziceau "theta is the best" iar pe alta "delta is the best". La iesirea din sala de cinema li se prezentau spectatorilor două logo-uri ale unei companii, cu textul "compania noastra vrea sa aleaga un nou logo, vă rugam sa ne ajutati in alegere, bla bla, etc". Cei care fusesera in sala cu "delta" au ales logo-ul "delta" in proportie de peste 80%, iar cei din sala cu "theta" au ales "theta" in aceeasi proportie. Nici unul dintre "cut" uri nu era vizibil in nici un fel in timpul prezentarii filmului. Bazat pe acest studiu, care a făcut mare vâlvă, comisia audiu-vizualului, CNA-ul american (nu stiu cum se cheama la ei) a dat ulterior o lege prin care "subliminal cut" este interzis. Ulterior a fost interzis si in Canada si in alte câteva ţări.

 

Edit

inainte, in "anii de aur" ai cinematografiei, inainte de raspandirea tv-ului si a computerului, subliminal cut era folosit pe scara larga, toate filmele celebre inregistrate pe pelicula, care umpleau salile de cinema, au in ele cadre cu mesaje politice, comerciale, cumpăraţi coca cola, brânza de capră, şi alte farafastâcuri de astea. Aia era metoda de manipulare in masă pe atunci. Ca fapt divers, se mai practică si in zilele noastre, versiunea initială a filmului nu stiu care, e vorba ori de equilibrium ori de matrix, nu mai stiu, avea un subliminal cut, cand apărea prima data nu stiu ce personaj pe ecran, unul dintre cadre îl înfăţişa cu coarne de drac, chestie care nu se vede in film, dar te face in subconstient sa il urasti de la inceput. S-a argumentat ca nu are mesaj comercial, politic, etc, dar totusi ulterior a fost scos.

 

Legat de asta, este si o anecdota interesanta, niste politicieni (nu mai stiu dacă republicani sau democrati) au facut un spot publicitar in care un text defila pe ecran, in care se povestea despre ce realizări au partidul lor si ce promisiuni au făcut adversarii si nu le-au respectat. La un momentdat, când textul vorbea despre adversari, pe ecran apărea o propozitie aparent nevinovată având in context cuvântul "birocraţi" (bureaucrats). Nimic rau in asta. Funny este partea in care subliminal cut-ul a fost descoperit: un cititor mai lent (ori mai analfabet, hihi) folosea butonul de pauză pentru a apuca să citeasca ceea ce scrie, inainte de a dispare (derula) de pe ecran. Omu nu putea sa citeasca asa de repede si tot dadea pauza la fiecare cateva secunde, citea ce scrie, derula mai departe. La un momentdat de la "bureaucrats" a disparut prima parte, rămânând doar "rats" (şobolani). Tipii folosisera subliminal cut, iar ghinionul a fost ca "pauza" s-a oprit exact pe frame-ul care era tăiat. Firma care a produs clipul a fost ulterior dată in judecata si i s-a retras licenţa.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ivanzatorul are pus un mesaj subliminal care apare la 5-15 secunde si pe care scrie BUY THIS ... BUY THIS... foarte, foarte haios.. si el (vanzatorul) isi imagineaza ca, daca nu este in stare sa faca bani din forex, poate face din vanzarea unor robotei cu o reclama subliminala... (ingeniosi mai sunt uni)...

pune si tu un PS sau o captura video (slow motion) sa vedem si noi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.