Sari la conținut

Incapacitate de plată


Postări Recomandate

Tot aud zilele astea că o ţară sau alta e în pericol să intre în incapacitate de plată. Mi-am dat seama că nu înţeleg exact ce însemnă practic acest lucru. Bănuiesc că un stat nu-şi mai poate plăti datoriile externe, dar ce înseamnă asta practic? Când o persoană fizică intră în imposibilitate de plată, i se reţin bunuri, dar în cazul unei ţări, care este procedura şi ce procese au loc?

Editat de amiralul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot aud zilele astea că o ţară sau alta e în pericol să intre în incapacitate de plată. Mi-am dat seama că nu înţeleg exact ce însemnă practic acest lucru. Bănuiesc că un stat nu-şi mai poate plăti datoriile externe, dar ce înseamnă asta practic? Când o persoană fizică intră în imposibilitate de plată, i se reţin bunuri, dar în cazul unei ţări, care este procedura şi ce procese au loc?

 

In principiu, nu poti sa faci nimic. Tarile au dreptul sa refuze plata datoriilor. E un drept suveran, de aia se cheama "datorie suverana". Tot ce poti face e sa le faci de porc, sau sa le pui un embargou, dar pus de fiecare tara individual, nu prin ONU (pt ca din nou, ai dreptul sa nu-ti platesti datoriile).

 

EDIT: In caz ca nu e clar, e ilegal sa actionezi militar contra unei tari care nu ti-a platit datoriile. Cine face asta va incalca prevederile ONU.

 

De pe Wikipedia:

Since a sovereign government, by definition, controls its own affairs, it cannot be obliged to pay back its debt. Nonetheless, a government which defaults may be excluded from further credit; some of its overseas assets may be seized; and it may face political pressure from its own domestic bondholders to pay back its debt.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@amiralul

 

Creditorii au dreptul de a lua sub propriul control activitatea economica a tarii datoare( prin colectarea de taxe si impozite, administrarea bugetului tarii date), pina in momentul in care se constata ca tara dataore este capabila sa inceapa rambursarea desinestatator a datoriilor.

Aici e o chestie foarte delicata. Cred ca vom atesta la asemenea evenimente in timpul care urmeaza.

Editat de Sergiu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sergiu86: Pare complicat, deoarece cu siguranţă că o ţară nu are un singur creditor. În plus, nu este o încălcare a suveranităţii amestecarea (directă a) unui organism internaţional în treburi ce ţin de economie internă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sergiu86: Pare complicat, deoarece cu siguranţă că o ţară nu are un singur creditor. În plus, nu este o încălcare a suveranităţii amestecarea (directă a) unui organism internaţional în treburi ce ţin de economie internă?

 

asta mi se pare aiurea, deci eu ca tara independenta si suverana am nevoie de banii x dar cand vine scadenta ..peste 3 5 10 ani eu zic ca nam si gata :) imi miroase a ceva putred ori eu sunt mai slab la creierasi.. deci vorbesc de fenomen in sine, e de condamnat asta ca strategie pe termen lung.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creditorii au dreptul de a lua sub propriul control activitatea economica a tarii datoare( prin colectarea de taxe si impozite, administrarea bugetului tarii date.

Bullshit. Te rog sa probezi chestia asta, cu un exemplu concret sau un articol dintr-o publicatie credibila. Nu confunda situatia cand tara accepta de buna voie sa lase pe altcineva sa o administreze (desi nu cunosc un astfel de caz).

 

asta mi se pare aiurea, deci eu ca tara independenta si suverana am nevoie de banii x dar cand vine scadenta ..peste 3 5 10 ani eu zic ca nam si gata :) imi miroase a ceva putred ori eu sunt mai slab la creierasi.. deci vorbesc de fenomen in sine, e de condamnat asta ca strategie pe termen lung.

 

Toti cei care imprumuta un suveran stiu ca isi asuma acest risc. Nu i-a fortat nimeni sa dea banii.

 

Multe referinte: http://www.google.com/search?q=What%20happens%20when%20a%20sovereign%20nation%20defaults

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@Sergiu86: Pare complicat, deoarece cu siguranţă că o ţară nu are un singur creditor. În plus, nu este o încălcare a suveranităţii amestecarea (directă a) unui organism internaţional în treburi ce ţin de economie internă?

 

asta mi se pare aiurea, deci eu ca tara independenta si suverana am nevoie de banii x dar cand vine scadenta ..peste 3 5 10 ani eu zic ca nam si gata :) imi miroase a ceva putred ori eu sunt mai slab la creierasi.. deci vorbesc de fenomen in sine, e de condamnat asta ca strategie pe termen lung.

 

Nu e chair așa. O țară cu reale probleme economice nu se simte prea bine dacă creditorii refuză să-i mai dea bani. Asta ca să nu mai zic de embargo. Ești liber să refuzi plata datoriilor, dar suporți consecințele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bullshit. Te rog sa probezi chestia asta, cu un exemplu concret sau un articol dintr-o publicatie credibila. Nu confunda situatia cand tara accepta de buna voie sa lase pe altcineva sa o administreze (desi nu cunosc un astfel de caz).

Teoretic asta e procedura in cazul falimentului, insa ONU poate admite decat embargou pentru tara in cauza. In cazul in care datoria externa depaseste PIB ul si intra in incapacitate de plataia intra sub vizorul FMI si BM. Creditorii acorda iprumuturi exclusiv prin intermediul acestor doua institutii, deci in caz de faliment tot prin intermediul reprezentantilor FMI si BM vor coordona treburile interne ale falimentarei

Editat de Sergiu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
deci eu ca tara independenta si suverana am nevoie de banii x dar cand vine scadenta ..peste 3 5 10 ani eu zic ca nam si gata
pai bine daca te imprumuti pentru a-tia chita salariile si ati ameliora comfortul, ceea ce a facut Grecia, in loc sai investeasca pentru a crea un flux de bani, atunci pazea de asemenea administratie :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic asta e procedura in cazul falimentului, insa ONU poate admite decat embargou pentru tara in cauza. In cazul in care datoria externa depaseste PIB ul si intra in incapacitate de plataia intra sub vizorul FMI si BM. Creditorii acorda iprumuturi exclusiv prin intermediul acestor doua institutii, deci in caz de faliment tot prin intermediul reprezentantilor FMI si BM vor coordona treburile interne ale falimentarei

 

Fals, fals, si iarasi fals. Ce spui tu se intampla cand o firma da faliment, si intervine administratorul/lichidatorul financiar. Cand e vorba de o tara, lucrurile nu merg asa. Tu doar ai extrapolat situatia de la firma la tara.

 

Linkeaza te rog ceva credibil ce sustine ce ai spus tu mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.