Sari la conținut

Validitatea unei strategi


Postări Recomandate

BAnii pierduti raman la brokeri?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Asta nu stiam... deci ei au tot interesul ca noi sa pierdem? Eu credeam ca singurul lor castig este din spread..

Funkagenda, am dat eu vreodata vina pe brokeri, pe platforme pt pierderile.. pe care le presupui tu ca le-am avut?!!! Este gresit faptul ca vreau sa inteleg in totalitate cum merge piata? Ma sfatuiesti sa iau posturile de aici ca pe niste adevaruri absolute?!!!!!

Nu ai dat inca vina direct, dar vad directia in care te indrepti. Esti predispus/a sa dai, nu ca nu ar fii ok sa te intrebi despre legitimitatea lor .Consulta topicurile despre alegerea unui broker si daca vrei sa stii mai multe, intereseaza-te si despre reglemantari, dealing desk, market makeri, brokeri ECN si platformele lor. Uite pe scurt dupa ce ar trebuii sa te mai uiti ->>click forex[/acronym]-brokers-guide/"]click2

 

Cat despre sfaturi credeam ca am fost clar :

"@lui3a imi permit sa iti dau un mic sfat ! Ia de bun ceea ce iti spun useri care si-au castigat o reputatie (aici si pe orice alt forum), pentru ca rar ai sa gresesti. Uita-te la numarul de posturi si la data la care au fost inscrisi, si tine cont de asta atunci cand cineva care te preceda, incearca sa te ajute. Dar nu te oprii aici, nu lua totul de bun, si incearca sa verifici si in alt fel daca lucrurile stau cu adevarat asa, chiar daca asta te va face sa pierzi timp.

Pastreaza un echilibru intre ceea ce reprezinta experienta altora si experienta proprie. Altii iti pot indica directia in care e bine sa te uiti, pentru ca si ei eu fost pe drumul ala inaintea ta, si tie nu iti ramane decat sa il parcurgi intr-o mica sau mare masura, pentru a vedea daca este drumul tau. "

 

De fapt in tot postul de aici am incercat sa te fac sa intelgi mai multe si sa nu iti pierzi timpul in anumite directii, asa cum si pe mine au incercat altii sa ma invete si nu au reusit, pentru ca eu timpul l-am pierdut oricum. Ti-am mai zis si ca : "Procesul invatarii si formarii, poate fii scurtat sau lungit, in functie de metoda pe care o folosesti in validare informatiilor." ..asta inseamna ca poti sa ii crezi pe cei care iti inspira incredere sau poti sa verifici tu pentru a fi sigur. Chiar daca alegi sa crezi pe altii sau chiar daca ai sa pierzi timp invatand singur, important este sa fii in stare sa distingi adevarul de fals, acolo unde este o linie subtire intre cele doua !

 

Este usor sa dai sfaturi altora, dar e mult mai greu sa iti dai sfaturi tie si sa le respecti, la fel sa accepti sfaturile altora poate parea uneori lipsa de initiativa proprie. Curiozitatea te poate duce mai repede la destinatie, dar o curiozitate excesiva te poate la fel de bine abate din drum. Tu alegi ce crezi si ce nu crezi, eu ti-am indicat doar directia atunci cand ti-am zis ca majoritatea problemelor le vei avea de rezolvat cu tine insuti si nu cu brokerul...(informeaza-te, alege-l bine, nu lasa sa te aleaga el pe tine, si treci mai departe).

 

Piata functioneaza ca majoritatea lucrurilor din lumea asta, unde din pacate cantitatea face diferenta in detrimentul calitatii. O unitate monetara prin defintie are aceasi calitate, pe piata poate diferii doar cantitatea, deci piata poate fi miscata/influentata/manipulata strict de cei ce detin cantitati mari. Cu cat cunosti mai bine in ce fel misca "cei mari" piata si turbulentele pe care le creeaza, cu atat iti va fii mai usor sa decizi cand este momentul sa intrii si tu in joc. Si pentru a complica si mai mult lucrurile, existenta multor partii si a unui numar mare de tranzactii pe unitate de timp, face din anticiparea directiei o sarcina destul de dificila, unde doar cu timpul si cu experienta poti dobandii o vizune corecta, obiectiva, care filtreaza lucrurile importante de cele lipsite de importanta.

Nu ma intreba daca este un adevar absolut, stiu doar ca este adevarul MEU, pe care l-am invatat de la altii, si pe care il pretuiesc ...numai bine ! Posted Image

Editat de funkagenda
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
Din exces de zel am tras concluzii pripite atunci cand am crezut ca userul lui3a are probleme cu brokerul, si zic exces de zel pentru ca am vrut sa pot sa ofer si eu ceva nu doar sa primesc. Ma simt dator sa ajut si eu pe altii daca pot, si sper sa nu fiu inteles gresit ...atunci cand gresesc :laugh: Am luat acum posturile la rand si problemele cu brokerul au fost doar in mintea mea, si sincer nici eu nu mai stiu de ce a avut impresia asta, dar cu siguranta am incurcat personajele intre ele, intrucat citesc mai multe forumuri de odata si pot incurca intre ei useri pe care nu ii cunosc bine, asa ca sper sa nu fii jignit pe nimeni, intentiile mele au fost dintre cele mai bune.


Am crezut tot timpul ca stiu ce fac atunci cand am aprofundat aspectul pshiologic al tradingului, mi s-a parut ca foarte putini vorbesc pe forumuri despre asta si se concentreaza prea mult pe aspectul practic, care este la fel de important, dar care uneori te poate acapara atat de mult, incat nu mai dai asa mare importanta celulalt aspect si viceversa. Pshihologia in trading zic unii ca ar avea o mare pondere in succes, eu nu vreau sa vorbesc despre cifre, vreau doar sa zic, ca ar trebuii ca "pshihologii" sa fie mai practici, si cei practici ar trebuii sa se intereseze mai mult despre psihologie. Usor de zis, greu de facut, si inca nu am intalnit (e adevarat in putin timp) nici un autor care sa combine aceste doua aspecte.
Probabil ca traderi adevarati, dau importanta ambelor aspecte insa nu stiu cati si-au impartit de la inceput atentia in ambele directii. Cel mai probabil, pe parcurs cei practici au aflat ca fara o mentalitate adecvata nu pot ajunge prea departe, si invers.
Am gasit in cautarile mele un interviu accordat de Mark Douglas in care el zice bine ce zice, va invit sa il vizionati daca aveti timp daca nu am inclus in offtopic unele aspecte pe care el le trece in vedere astfel incat cine este familiarizat cu autorul nu este nevoit sa priveasca toate partile video-ului. -->> click

Offtopic
Principalele idei continute in acest interviu sunt :

* exista o diferenta intre a realiza un castig si a reusii sa o faci in mod constant.

* eficienta unui sistem profitabil este influentata si de abilitatea mentala de a elimina factorii care intervin atunci cand se iau decizii sub presiune.

* capacitatea de a realiza ca pot fii obtinute castiguri constante dintr-un sistem aleatoriu, daca asteptarile nu se bazeaza pe o singura tranzactie in parte ci sunt calculate pe un sir de tranzactii.

* acceptarea faptului ca aparitia unui pattern nu garanteaza implicit aparitia efectelor din trecut, ci doar o probabilitate mai mare ca acestea sa apara din nou, nu pe tranzactia individuala ci pe sirul de tranzactii.

* patternurile pe care noi le consideram in mod abstract patternuri ale pretului, nu sunt nimic altceva decat patternuri in psihologia colectiva a traderilor si se pot repeta dar se repeta in mod aleatoriu, deci o mare importanta o are esantionul pe care ne bazam asteptarile, intrucat matematica nu poate prezice in mod exact comportamentul fiintelor umane. "sentimentul" se formeaza datorita pattern-uri si formeaza la randul lui pattern-uri.

* importanta intelegerii formarii pretului, si a felului in care traderi influenteaza aceasta miscare, si depasirea disotrsiuni pe care o creeaza interfata electronica.
(mi-a adus aminte de cele spuse de Criodi, si mare dreptate avea cand separa piata in trei planuri : traderi, grafic, analiza pentru a o putea intelege mai bine)

* secventa trade-urilor castigatoare nu este importanta pentru ca tehnica folosita trebuie sa se dovedeasca eficienta pe un "sample" mare nu mic, si pierderile trebuiesc acceptate pentru ca fac parte din acea tehnica, deci tradingul nu trebuie sa se desfasoare pe baza asteptarilor unei tranzactii individuale,ci pe baza cadrului general al strategiei in timp.

* avantajul oferit de propriul sistem poate sa fie minim, daca acesta este combinat cu un MM bun si cu un RR adecvat, poate sa ofere castiguri sigure.

* importanta de a avea un plan, de a stii stabilii anticipat punctele de intrare si iesire si renuntarea la asteptarile indreptate catre tranzactii individuale.

* evitarea implicarii pshihologice, si acceptarea random walk-ului, duce la elimarea riscului de a ramane dezamagit facand mai usoara tranzitia la o stare mentala neutra/impartiala.

* posibiliatea da a utiliza starea neutra/impartiala care se poate avea in tradingul demo, ca un punct de reper a ceea ce ai putea fii pe real, daca ai pastra aceasi stare mentala, "edge-ul" fiind tocmai aceasta capacitate de a ramane rece la tranzactiile individuale, pentru ca imaginea devine mai clara odata cu cresterea "esantionului" de tranzactii.

Multe aspecte nu reprezinta o noutate, si sunt sigur ca multi dintre voi le-au inteles importanta si le folosesc deja ca parte integranta in tranzactionare, facand din aceste reguli un obicei.


Intrebarile care imi vine in minte dupa un asemenea discurs motivational care identifica sursa pierderilor in prejudecatile omenesti, sunt mai multe...pentru cine a observat, youtube recomanda, vizionarea unui clip despre trading legat de subiect si anume

Pentru cine nu are timp de pierdut, pe scurt ideea este aceasi, si anume ca tradingul in sine ar trebuii sa fie un proces care nu implica emotii si care atunci cand este facut cum trebuie este oarecum plictisitor. Impulsivitatea cauzata de frica sau lacomie, poate fii cauza alegerilor neinspirate, si modul in care astfel de procese mentale pot fii depasite, consta in repetarea sau constientizarea obiceiurilor bune, astfel incat folosirea lor sa devina automata si sa se produca cu minimul de efort constient. Formarea de obiceiuri functioneaza in ambele sensuri, si obiceiurile rele pot fii capatate la fel de usor ca cele bune.
Se zice ca din greseli se invata, dar nu de mult timp studiile au demonstrat ca de fapt creierul invata mai usor din experientele pozitive decat din cele negative, intrucat insasi structura creieruli este predispusa sa functioneze astfel incat sa uite experientele neplacute/negative si sa le stocheze pe cele placute/pozitive.

In cautarea unei alternative de a elimina implicarea emotionala am inceput sa ma interesez despre tradingul automatic, constient din discutiile anterioare ca acesta ofera rezultate doar pe TF mai mici, ceea ce il face in acelasi timp si mai problematic datorita expunerii la volatilitatea aferenta acestor TF.
Cu foarte putine cunostinte despre programare, as dorii sa stiu parerile voastre despre ce presupune curba de invatare a unui limbaj gen mql4 sau mql5, si daca in afar de acestea exista altele mai eficiente in sensul raportului timp necesar invatarii/punere in practica, chiar daca acestea sunt concepute pentru alte platforme.
De asemenea as dori parerea voastra in ceea ce priveste eficienta unor programe de genul EA strategy builder care ofera posibilitatea construiri unei strategi cu ajutorul unei intefete grafice, fara nevoie de coding. Care pot fii avantaje si dezavantajele atunci cand se folosesc astfel de programe ?
Va intreb pe voi pentru ca am vazut destui programatori de formatie, si cu siguranta sunteti in masura sa ma ajutati in luarea unei directii. Credeti ca are sens sa o apuc pe drumul asta, fara cunostiinte anterioare in limbaje de programare ?
Chiar daca sunt atras de partea pshiologica a tradingului, cred ca un bun exercitiu practic ar fii sa invat sa implementez strategii cat mai usor, (si sa le testez ) in cel mai simplu mod posibil dar nu neeaparat cel mai usor. M-ar ajuta mult parerile celor care au privit deja in directia asta...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce am observat, atat la mine cat si la alte persoane, privind retrospectiv este ca, in perioada de inceput a acestei activitati, lipsa de viziune (daca o pot numi asa) ne face sa schimbam un sistem cu un altul, fara macar sa ii aducem anumite imbunatatiri, ajungem sa il categorisim drept neprofitabil intr-un timp relativ scurt, fara sa ii acordam o anumita sansa sa ne dovedeasca contrariul. Mai bine ar fi ca sa schimbam unghiul de a privi un sistem, de a trece de la acel sistem dupa ce l-am studiat suficient de mult si sa ajungem la concluzia nefericita ca "intr-adevar nu este un sistem bun, etc", nicidecum cum o facem, cand ne nazarim - nu! Trebuie vazut, in stadiul incipient, daca acel sistem functioneaza pe orice pereche, time-frame-ul, daca este general valabil, daca asteapta ca trend-ul sa se "dezvaluie" ori daca setup-urile pe care intra sunt in deplina concordanta cu ce arata graficul (exemplu: sisteme care cer sa intri sell/buy daca un indicator/oscilator este overbought/oversold - am intalnit ideea asta printre incepatori, s-a creat mentalitatea ca: "...este prea overbought pretul ca sa nu coboare". Este foarte important, ca pe masura ce analizam un sistem, curba noastra de cunostiinte sa urce vertiginos caci, altfel, vom avea un blocaj, blocaj care ne impiedica sa avem o idee concreta de ce ar trebui facut in legatura cu asta si sarim la altceva, zican "ca nu ni se potriveste". C'mon, we can do better than that. Cred ca e doar o scuza lamentabila in calea dezvoltarii noastre si pe care o putem remedia, intrebarea e: vrem suficient de tare sa facem trading, sa fim buni in asta, sa reusim sau trading-ul ramane pentru unii din noi THE NEXT BEST THING?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai atins exact un punct sensibil in pshihologie care sunt sigur ca poate caracterizeaza exact cum ai zis si tu, multi incepatori, lipsa de a se putea concentra pe folosirea unui sistem pana se obtine profit. Fara aprofundare, este cu siguranta superficial sa spui "nu merge" si este mai usor sa dai vina pe sistem decat pe tine. Asta intareste si mai mult afirmatii de genul "vina o porti doar tu, cand nu esti in stare sa castigi". Asta nu inseamna ca a castiga insemna normalitate.

A reusii sa te numeri printre castigatori, reprezinta un privilegiu, si un drept pe care ti-l castigi doar daca reusesti sa iti depasesti conditia, si diferenta intre castigatori si pierzatori pentru multi inseamna exact aceasta depasire constanta a conditiei. Asa ca, intradevar nimeni nu doreste trecerea la urmatorul sistem daca actualul da roade, logic, nimeni nu ar abadona ceva ce functioneaza, in detrimentul a ceva ce "poate" functioneaza. SI eu fac parte din acei oameni care nu ar da siguranta pe nesiguranta . DAR . Eu cred in schimb, ca ar trebuii cautat tot timpul acel "the next best thing" cum zici tu. Mai jos de ce cred eu asta :

 

Nu stiu cati o fac din acelasi motivatii ca ale mele, sau doar ca o scuza pentru a nu se implica/sacrifica/muncii, pentru ca sunt sigur ca majoritatea exact asta incearca se evite, constient sau inconstient. Sa explic si care este scuza mea, si de ce nu cred ca fac parte din aceasta categorie.

 

1) nu o fac din dorinta de a evita munca ci dimpotriva, de exemplu cred ca invatatea unui limbaj de prog , presupune mai multe sacrificii si necesita mult mai multe resurse si munca, decat a invata comportamentul unor oscilatori care pot sau nu pot sa insemne ceva. Pentru ca existenta eficientii lor seamana cu chestiunea existentei unui D-zeu, Posted Image unde aceasta nu poate fii nici confirmata nici infirmata de nimeni. A alege un instrument concret pentru mine presupune mai multe implicare si munca decat presupune alegerea unui instrument care lasa loc de interpretari.

Matematica, programarea, stiintele exacte, "realul", presupun un mai mare efort decat aptitudinile "umane" care pot fii artistice, relative, interpretative, personale...etc. Drep urmare, programarea poate presupune mai mult efort decat interpretarea unui oscilator bidirectional, sau a combinatiilor de indicatori care nu poate fii infinite, si implicit necomplicate, pentru ca nu poate depasii o limita recomandata. Cu un astfel de instrument nu te poti complica in interpretari pentru ca input-urle sunt limitate, dar output-urile se pare ca nu vor sa fie asa de limitate, si se pare ca ne cam scapa printre degete ! Posted Image

 

2) a doua "scuza" pleaca de la ideea ca nu este nimic rau in a vrea mai mult, in a-si depasii conditia, pentru ca mai sus am zis ca tocmai aceast proces poate separa invingatorii de castigatori, si intotdeauna castigatorul a ajuns acolo numai pentru ca si-a depasit conditia de pierzator/incepator, este un lucru evident, pentru ca incepatorul este mai mult pierzator, si castigatorul (constant) de obicei nu este asa de incepator, aproape ca o definitie. Si cine a zis "greed is good" credeti ca este un personaj real, un personaj inventat inspirat dintr-un personaj real, sau un personaj inventat fara legatura cu un personaj realmente existent ?

Si daca cineva l-a inventat de unde exact aceasta expresie asociata cu wall street si cu tradingul ? Posted Image

 

Daca filmul l-am vazut in 2010 si nu am inteles nimic din partea cu bursa pentru ca nu ma interesa nici pe departe, si am retinut doar aspectul psihologic al filmului, acum cateva zile cand am vazut mentionat numele si filmul mi-am adus aminte de acest personaj si chiar daca nu am reusit sa revad filmul, o scurta cautare mi-a readus acasta fraza in prim plan : "Greed, for lack of a better word, is good". Si cand o privesc ii vad puterea impartita in doua bucati : cea dintre virgule, si cea din afara virgulelor. "In lipsa altui cuvant", pune puctul pe i, si se scuza/explica de fapt pentru termenul cu conotatie negativa care poate imprima un aspect negativ intregii fraze, se explica pentru ca este nevoie sa se realizeze ca, cuvantul este voit exagerat, pentru a sublinia ideea care zice ca este nevoie de mai mult decat ambitie pentru a reusii, si mai mult decat ambitie, poate fii lacomie, dar acesta nu este cuvantul potrivit, pentru ca de fapt cuvantul potrivit nu exista, nu s-a inventat.

Exista si altceva dincolo de ambitie, si care nu ajunge sa devina lacomie, exista posibilitatea de a nu te multumii cu mijloace reduse atunci cand ai posibilitatea sa faci mai multe, exista nevoie de a te depasii constant, de a te provoca constant, si de a nu-ti impune limite, prin acumularea tot timpul de noi cunostiinte, pentru ca succesul presupune nu doar ambitie ci si capacitatea de a acumula ideei noi pentru a fii actual, in pas cu realitatea care te inconjoara.

 

Si ca sa dau un exemplu ca aceste nu sunt doar scuze, pot spune fara a intra in detalii ca intre postul dinainte si postul acesta, am adormit si m-am trezit cu alte ideei cu totul diferite, care urmaresc aceasi linie, dar care cu siguranta nu sunt scuze, ci doar prea mule implicare, si implicarea e intotdeauna functie de timp, si implicarea in timp duce la progrese, si de progres este nevoie pentru a merge inainte deci a-ti depasii conditia. Atentie, nu regres, nu stagnare, PROGRES, si ce presupune acest proces daca nu o continua stare de avansare, o stare in care ai incontinuu intrebari, in care de multe ori nu adormi, in care te intrebi daca vei reusii vreodata, si in care nu esti sigur de nimic. Deci PROGRESUL presupune mai mult efort decat regresul sau stagnarea, este logic, si daca si cei datorita lor suntem acum aici, ar fii incetat sa gandeasca asa ...unde am fii acum ? Cu noile chestiuni am sa revin in curand, si intre timp nu mi-e frica ca as putea gresii daca nu ma multumesc cu putin, mi-e frica decat sa ajung vreodata sa gandesc ca "mai bine de asa nu se poate".

 

M-am automotivat si acum chiar sunt curios despre de este vorba in filmul cu Michael Douglas ..Posted Image ..referitor la bursa ca in mare imi aduc aminte ca erea un mare magar Posted Image)

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posted Image... nu poti sa stii niciodata unde te duce viata, oricum foarte greu sa apuc o strada "umana", ma pasioneaza mai mult exact ce nu am, cunostiintele matematice avansate, economie, programare, chiar daca sunt inclinat spre alte lucruri, ma repet vreau exact ce nu am, si asa suntem multi si asta eu nu o vad neeaprat ca pe un lucru rau !

Oricum te-ai salvat cu animalutul ala care ma binedispune, si nu riscai nimic ci doar sa nu te iau in serios, dar promit ca nu o sa fac niciodata greseala de a nu da ascultare oricui, si a-mi sa reprim cat mai mult nevoia de a avea prejudicii. Cel putin o sa incerc

 

Si daca tot sunt la capitolul glume seriose, am gasit unde sa bag si cea mai serioasa gluma care are legatura cu tema.

 

"Se zice ca in timpul goanei dupa aur, s-au intors acasa mai sanatosi (si mai multi) si cu mai multi bani , cei ce vindeau tarnacoape si unelte de sapat, decat cei care cautau aur." ..sa imi ziceti si mie cui i s-a parut amuzant Posted Image Posted Image

 

Omu ce sa mai inteleaga ? Greed e good sau nu ? ...Asta cu goana dupa aur nu stiu daca e adevarata sau nu, ...dar pe aia cu greed o vad zii de zii, si nu pot sa zic ca e good sau nu, pot sa zic doar ca da rezultate Posted Image

 

Si cand o sa ma vedeti la semnatura cu "Greed is excelent" sau alte adjective, atunci sa stiti ca ori am reusit, ori am inebunit ..intre timp pentru a ma privii critic, in cel mai bun caz as avea o nişa ca scriitor de carti pentru copii, sau de telenovele siropoase !! Posted Image

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The next best thing , ce vroiam sa zic prin asta este ca in lipsa motivatiei suficiente (aici iar sunt multe de vorbit) intreg domeniul al tranzactionarii poate fi trecut sub stindardul lucrurilor paguboase, care nu pot merge niciodata oricat de mult ai incerca. Chiar aveam o dezbatere cu un prieten bun care a iesit din trading, din acest motiv, - acela ca a incercat totul si tot nu merge, la care i-am zis ca nu a incercat totul, ca nu a avut acea pasiune care face aproape si lucrurile imposibile sa mearga, desi el o tinea, logic, cu a lui, cum era firesc. Poate fi trecut domeniul si sub stindardul "jocurilor de noroc", atat in stare incipienta, este probabil un motiv care ii aduce pe unii dintre gambleri aici, de ce nu, insa unii dau vina pe sistem, platforma si, in general, pe orice alt lucru in afara de ei, ba chiar zic ca e "joc de noroc" cum spunea cineva mai sus, aici. A nu se intelege ca nu respect parerea cuiva, departe de mine acest gand, faptul ca nu as fi de acord cred ca este un drept de-al meu, fiind cu totul alta problema.

 

Cat despre lacomie, contrar a ce zicea altcineva de aici, pe forum, sa iei ce iti da piata, care, mi se pare nimic altceva decat mediocritate convinsa, care cu greu va izbandi sa aiba un profit confortabil, cu exceptia cazurilor cand intr-adevar piata nu se dezvolta intocmai cu asteptarile noastre in anumite momente, insa aceste cazuri nu trebuie generalizate, desigur. Lacomia e buna cand e facuta pe baza unui sistem solid, in general incercati sa mergeti cu trend-ul cat continua, coborati/urcati sl-ul, dupa caz, pana se istoveste si ultimul strop din trend si o sa vedeti ca lacomia devine un termen perimat si inutil. Intr-adevar sunt situatii urate (corectii in mare parte, cand pretul nu merge cu viteza potrivita ori pe impulsuri, in faza terminala) si atunci chiar nu prea poti face profit sub miscari eratice, vadit limitate.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca mi-am facut cunoscuta parerea cu privire la munca care sunt dispus sa o fac, la faptul ca eu nu dau vina pe sistem ci pe mine, la faptul ca nu mi se pare nici ca este un joc de noroc, precum si faptul ca folosirea cuvantului lacomie este voit exagerata pentru a definii o ambitie "buna", o mentalitate des intalnita la castigatori. Nu tin sa intru in aspecte morale despre etica lacomiei si despre semantica acestui cuvant.

Ideea este pe acelasi curent de gandire care zice ca eliminarea emotiilor este productiva, si frica sau lacomia nu ar trebuii sa preia controlul. In cazul de fata lacomia reprezinta un termen depasit doar daca este privit in termenul de comun acord acceptat de etica, si care in cazul traderilor o reprezinta acele tranzactii efectuate "la cald", impulsiv, dominat de emotii. Eu incerc sa vad partea buna lucrurilor, si a persoanelor, si prefer sa vad partea buna a lacomiei, in acceptiunea mea ca pe un concept nu bazat pe sentiment ci pe rationament.

 

Te poti considera un om lacom atunci cand vrei mult de la viata ? Cine iti da dreptul sa vrei mult ? Nimeni nu iti va recunoaste acest merit, nimeni nu iti va zice ca meriti mai mult, pentru ca nimeni nu incearca sa gaseasca partea buna a lucrurilor si a persoanelor, si pentru multi viata se invarte intr-un cerc vicios controlat de negatie, care poate fii rupt doar cu ajutorul credintei reciproce in existenta unei parti bune in fiecare din noi.

Nimeni in afara de persoanele care tin la tine si de cei dotati cu un intelect deosebit nu vor incerca sa vada partea buna a ta, de frica sa nu devii constient de acest lucru. Nimeni nu iti va da dreptul sa vrei mai multe de la viata, toti iti vor zice sa ramai "cu picioarele pe pamant" pentru ca acolo suntem toti si nimeni nu poate fii mai sus.

Satifactia unora consta in faptul ca "se poate si mai rau de asa", sau in "si altii sunt la fel ca mine", si ignora faptul ca nimeni nu este la fel, si egalitatea trebuie masurata in omenie, in ce dai si oferi, ea nu se refera la cariera, la avere, sau la succesele pe care uni le pot avea. Egalitatea consta in umanitate, si este de fapt animal, si deci si uman, ca unii sa fie mai mici sau mai mari, sau sa poata mai mult sau mai putin decat altii.

 

Nu pretinde nimeni ca se poate zbura pentru a vedea peste padure (atunci cand nu o vezi de copaci ), dar este realizabil sa te urci pe un deal sau pe unul din copaci pentru a STII SIGUR ce este dincolo.

Eu nu incerc sa ghicesc cand zic ca STIU ce este dincolo, dincolo de ce, de cine ? ..dincolo de padure, de noi insine, care suntem pe acelasi plan pentru ca reusim sa comunicam si sa ne vedem, chiar daca performantele difera si tu esti cel care detine avantajul.

Eu accept acest adevar, te vad,.. ma vad pe mine, si chiar daca esti in fata ani lumina fata de mine, in fata ta vad o padure, si nu stiu inca daca te-ai oprit in fata ei pentru ca te odhinesti, sau pentru ca nu stii ce sa faci, ...nu stiu pentru ca de abia te-am cunoscut, si stiu ca mergi de mult timp, dar nu stiu de CAT timp te-ai oprit in fata padurii.

 

Vrei sa iti zic eu ce am vazut dincolo de padure ? Dincolo am vazut cu ochii mei, altii oamenii, la fel ca noi, exact la fel ca noi, putin mai in varsta intradevar pentru ca relatia intre bani si tinerete nu este cea mai fericita ! ..si ce faceau acesti oameni ? ..pai unii s-au oprit sa se odhineasca, altii se uita inapoi cu melancolie si isi dau seama ca de fapt nu asta e ceea ce doreau, altii nu se gandesc la nimic si vad totul ca pe un proces normal, si mai sunt si altii care au format un grup si au hotarat sa mearga mai departe, caci in departare se vede un munte, si ei "trebuie" sa stie neeaparat ce este dupa acel munte, pentru ca ei au vazut ce este unde s-au nascut si ce este pana la padure, si dupa ce au trecut de acea padure condidera ca inca nu au vazut nimic, si ca totul este inca de invatat.

 

Daca ai sa ma intrebi, de unde stiu eu ce este de cealalta parte a padurii, daca eu sunt in spatele tau si de abia acum plec din locul de unde m-am nascut, am sa incerc sa te scot din contextul povestii preistorice, si am sa iti zic ca oamenii aia de neanderthal, invatasera sa comunice cu semnale cu fum, si cum in ziua de azi mai rar sa nu ai semnal (la cell.) , mai tin si eu legatura cu oameni reali de dincolo de padure Posted Image

Ei ma cheama la ei si imi zic ca nu are rost sa raman aici unde sunt pentru ca nu sunt multe de vazut, si imi zic de asemenea ca nu au cum sa ma ajute sa ii ajung din urma pentru ca depinde doar de mine. Si ce trebuie sa fac eu cand vad ca pana acum am pierdut timpul, in juru colibei natale ?

Vreau sa ii ajung din urma pe acei oamenii, si din cauza asta am de gand sa maresc pasul, nu am sa ma multumesc cu mersul meu normal, pentru ca in ritmul asta nu o sa ii ajung din urma. Am de gand sa ii ajung din urma si sa explorez impreuna cu ei ce se afla dincolo de muntii acoperiti cu zapada, si poate intr-o buna zii cine stie, imi voi gasii si eu o directie a mea in care vreau sa indrept si sa explorez, si sper sa fiu urmat de altii care gandesc la fel ca mine si impreuna ca egali sa reusim sa descoperim o cale nebatuta.

 

Nu cred ca sunt lacom sau visator atunci cand spun ca altii folosesc platforme mai avansate, care ruleaza strategii pe servere dedicate, care analizeaza fluxul de ticksi, care au backup redundant de date, si legaturi de tip tier-1, si asta din ce am citit in zece minute mai devreme. Si despre asta am sa revin, cand am sa cunosc mai multe, dar intre timp ma simt la un "rally-u" la volanul unei dacii, inconjurat de masini daca nu net superioare cel putin mai bune. Si nimeni nu contesta faptul ca tu esti un sofer mai bun ca mine si ca reusesti sa ma intreci cu dacia, dar asta nu insemna ca nu exista masini mai bune, si nimeni nu o sa se intrebe cine este soferul daciei care a iesit pe locul 10 precedat si urmat numai de masini bune.

Nu o sa o faca nimeni, chiar daca calitatile tale sunt extraordinare pentru ca atentia este asupra primulor trei, ei castiga premiul cel mare. Daca ne intereseaza doar spiritul de concurenta da, atunci putem spune ca am participat si ca noi in sinea noastra ne consideram castigatorii, si asta conteaza, si asta este un lucru absolut adevarat. Fiecare trebuie sa se multumeasca cu ceea ce ii poate masina, dar pacat pentru ca ar trebuii sa lase "mandria" de-o parte si sa se urce la volanul unei masini care ii poate aduce castiguri care pot sa acopere mai mult decat intretinerea personala. Daca nu o face sa inteleg ca nu isi permite, sau ca participa din pasiune, pentru ca daca ar face-o din motive economice, ar folosii alte mijloace, alta masina, al alerga pe alte circuite.

 

Vezi ca eu incerc sa iti vad partea buna a ta, si chiar daca nu iti cunosc performantele prefer sa cred ca faci parte dintr-o categorie care totusi are un avantaj in jocul asta, dar cum bine stii in viata ca si pe piata exista cicluri care se repeta, si exista HH si HL, sau LH si LL, tu pentru a ramane pe val, incearca sa nu iti pierzi acest avantaj pe care il ai acum, incearca, sa vrei mai mult de la tine.

 

Apropo, ai vazut padurea ? ..si daca da, ..de cand stai si te uiti la ea sau doar ce ai ajuns ? ..daca nu crezi ca sunt altii de cealalta parte, ..facem o conferinta video.

Dar stai ca nu se poate, noi nu ne aflam doar in alt loc decat ei, ..suntem si in alt timp ..

Editat de funkagenda
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

funk, simt ca subestimezi cat o sa-ti ia sa inveti sa programezi - http://norvig.com/21-days.html

 

Cum spuneai si tu, unii au servere dedicate si multe alte avantaje. Printre care programatori care stiu cum sa scrie un "EA" care nu o sa trimita 1000 de ordine in 2 minute din cauza unui bug.

 

Apropo, ai vazut padurea ? ..si daca da, ..de cand stai si te uiti la ea sau doar ce ai ajuns ? ..daca nu crezi ca sunt altii de cealalta parte, ..facem o conferinta video.

Dar stai ca nu se poate, noi nu ne aflam doar in alt loc decat ei, ..suntem si in alt timp ..

 

Scuze funk, dar eu am impresia ca tu vrei sa ne vinzi ceva.

 

Se sacrifica cineva sa faca o conferinta video cu funk si sa ne spuna ce a auzit pe acolo si daca funk are ceva de vandut? Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: nu trebuie sa se "riste" nimeni pentru ca nu am cu cine sa fac conferinta, am vrut sa "demonstrez" ca exista cu adevarat oameni care se descurca in acest domeniu, insa adevaru e ca nu ii cunosc eu personal sau am vazut cu ochii mei ca intradevar fac asta. Ideea erea sa fac sa se inteleaga intr-un fel ca altii au evoluat de la platforme comerciale gen mt4, si tin pasul cu vremea. Este vorbe de putine persoane si din doar din auzite, nu folosesc aceleasi metode comerciale pe care le-am intalnit des pe forumuri. Nu prea am ce sa vand, pentru ca nu am o specializare, de asta de multe ori fac exces de zel, postand aici, atunci cand simt ca mai multe iau decat dau ..

 

Am talentul de a ma face prost inteles, insa nu e o problema pentru mine daca nu este si pentru voi, in sensul ca pana la urma sper sa imi gasesc si eu drumul si sa incetez sa fiu indecis. Sa stii ca am citit articolul postat de tine, si sunt sigur ca in domeniul acesta ar fii prea tarziu pentru mine pentru a mai putea obtine performante, ca in orice alt domeniu de fapt, care premiaza pe cel ce il practica de la o varsta frageda. Si nu ca ar fii tarziu, dar nu cred ca sunt dispus sa sacrific atatia ani doar pentru a invata programare.

 

Nu stiu in ce directie sa o apuc, si daca ma uit tot timpul inainte este poate din graba, desi nu sunt presat de nimic. Nu incerc sa critic pe nimeni atunci cand zic ca se poate mai bine, atat stiu eu sa fac, pentru ca nu stiu programare, nu pot sa fiu practic, si rezultate vizibile nu sunt in stare sa obtin, chiar daca stiu ca este prea devreme pentru asa ceva, poate ca sunt frustrat de ideea ca este nevoie de mult timp pentru a obtine aceste rezultate.

Sper ca pe viitor daca mai am curajul sa imi exprim gandurile aici, sa nu mai risc sa fiu inteles gresit ..faptul ca imi schimb mereu parerile ar trebui sa va faca sa vedeti un om confuz si nu unul care incearca sa vanda ceva, si intr-un fel ar trebuii sa ma simt criticat, dar nu ma simt, pentru ca stiu sigur ca este doar vina mea daca las sa se inteleaga lucruri neadevarate. Nu ma obliga nimeni sa postezi povesti de adormit copii pe forum, si daca acest lucru deranzaja pe cineva veti vedea ca o sa imi dau seama singur, si o sa imi jucariile si o sa plec :) ..pana atunci orice critica din partea altora care stiu mai multe ca mine este binevenita, si ma bucur mai mult cand cineva intervine si imi zice ca nu prea are sens ce zic, decat daca nu ar intervenii deloc. Indiferenta m-ar durea mai mult decat critica, si pana nu o sa simt acea indiferenta am sa continuii sa postez "povesti de adormit copii". Nu stiam cum o sa se dezvolte topicul acesta, pentru ca nu depinde doar de mine ci si de voi, ca si piata, nu stim unde se duca pentru ca nu o controlam noi, insa un lucru nu vreau sa las sa se inteleaga : nu este nimic premeditat, cum ar putea fi cand nu sunt singurul care are ceva de zis aici. Este un lucru rau ca imi indrept atentia in mai multe directii, si ca inca nu am gasit-o pe cea corecta ? Ar fii trebuit sa stiu deja ce vreau pana acum ? ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.