Sari la conținut

Nelamurirea unui incepator "neinceput"


Postări Recomandate

Salutare !

 

 

I-am trimis un PM unui user de aici mai invechid, insa vad ca nu mi-a raspuns, asa ca voi posta aici .

 

 

Cum sta treaba ? Am putin peste 19 ani, si am devenit interesat de forex de acum mai mult de un an . "insetat" de aceasta senzatie de posibilitatea de a ma imbogati peste noapte, senzatie pe care majoritatea dintre voi ati avut-o inainte de a intra in joc, am inceput sa studiez cate putin . Cum cineva m-a sfatuit sa stau cel putin 6 luni pe un cont demo sa vad cum sta treaba, i-am urmat sfatul si mi-am facut un cont demo ( defapt vreo 3 pana acum ) si am tranzactionat pe demo deja de mai bine de un an . Stiu chiar ce tine de baza tranzactionarii si am zis ca vreau sa-mi incerc norocul cu bani reali, 1000 euro .

 

Tot ce am invatat eu si ce am asimilat despre forex am facut-o pe o experienta pe un cont demo, deci nu am nicio tangenta cu realul . De asta am deschis acest topic, deoarece vreau sa primesc de la voi niste informatii referitoare la "lansarea" mea pe un cont demo . Inainte de toate vreau sa precizez ca toate 3 conturile demo le-am scos pe profit de peste 300% in 3 luni cu tranzactionari doar pe eur\usd, deci as avea niste intrebari :

 

 

1 - Cum trec pe real ? Unde imi depun acei 1000 de euro ? In ce banca ? Cum procedez mai departe ?

2 - Cum stabilesc legatura intre banii mei din contul meu din banca si contul meu forex ? Cum se trasmite castigul\pierderea de pe contul bancar in contul meu de forex ?

3 - Eu tranzactionez pe MT4 in timp real pe un cont demo, intrebarea 3 este : Daca imi fac cont real, voi putea tranzactiona exact cum o fac acum ? Voi primi informatiile referitoare la evolutia graficului tot in timp real ? Tot fara pierderi ? Va fi exact cum e acum contul meu MT4 demo evolutia graficului ? Adica la ora 14:20:33 cumpar cu 1.3345 si peste 5 secunde adica la 14:20:38 vand cu 1.3347 sa zic si sa iau profitul ? Ca am inteles de undeva ca asa ceva e posibil doar la conturile PLATINIUM ( sau cum ) de peste 50.000 euro, hit me if i'm wrong .

4 - Am inteles ca se percep anumite comisioane pe tranzactii . Ce sunt aceste comisioane si pe ce anume vin ele aplicate si de catre cine ? In ce consta ele si care este procentul care se aplica si din ce anume ? Din totalul profitului sau procent pe fiecare tranzactie ?

5 - Uite ca intreb si asta, nu am gasit un raspuns clar : Se poate tranzctiona fara un broker ? Kind of a lonley wolf ? Sa am un cont cu un user si o parola si sa tranzactionez eu pe capul meu ? Daca da ok, daca nu care sunt criteriile de alegere a unui broker ?

6 - In cazul in care imi inchid tranzactiile pe profit, cum pot intra in posesia banilor ? ( probabil raspunsul de aici se va regasi la (1*) .

 

 

Cam atat, v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati da exemple personale ( banci, etc ) cu care lucrati voi, neavand experienta nu stiu despre ce e vorba, iar daca cineva cu experienta imi spune "bai, du-te la banca X, alege brokerul Y" e alta mancare de peste .

 

* Tatal meu conduce o firma de jocuri de noroc si pariuri sportive ( locul 2 ca profitabilitate in judetul BH ) si el imi spune sa ma perfectionez pe administrarea afacerii sale, care va fi a mea intr-o zi, si imi tot spune ca forexul e un c***t din care nu se pot face bani, ca totul e fals ( bineinteles pentru el forex = bani pe net :laugh: si sa ma las de prostii . Daca am dus 3 conturi pe profit vreau sa-i demonstrez ca pot si pe real ( el mi-a zis ca de aia le am pe profit cele de pe demo ca e ca un fel de momeala, dupa ce am muscat-o intru pe real si pierd tot, ca nu mai e la fel )

 

 

Va multumesc mult pentru eventualele raspunsuri ! Toate cele bune vi le doresc !

 

 

Shery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ai postat intr-o sectiune corecta pe forum. Ai formulat ideile destul de clar si corect. Se pare ca te duce cat de cat capul. Tin sa mentionez asta pentru ca nu de putine ori apar pe aici cate unii care habar n-au de limba romaba, n-au pic de bun simt si dau dovada de o ignoranta maxima. Felul in care tu te-ai exprimat merita o oarecare apreciere si merita cateva minute din timpul meu pentru un raspuns.

 

Un raspuns simplu si la obiect:

 

Pentru a gasi raspunsul la toate intrebarile tale si char mai mult urmareste pasii acestia:

 

1. Invata limba engleza

2. Citeste tot babypips.com - sectiunea school mai intai

3. Cauta orice termen pe care nu il intelegi pe investopedia.com Studiaza totodata toate informatiile de pe investopedia.com

4. Nu uita de wikipedia si google. Dupa ce ai invatat engleza si ai citit babypips vei avea idee despre ce inseamna forex si vei sti mai bine ce sa cauti pe google si cum sa te exprimi astfel incat sa gasesti ce cauti.

5. Dupa ce ai parcurs toti pasii de mai sus poti sa vii cu mai multe intrebari pe forumul asta sau pe alt forum.

 

E clar ca nu ai urmat acesti pasi minimi si nu e de mirare ca acel utilizator mai vechi pe care l-ai contactat nu ti-a raspuns. Daca tu nu esti in stare sa dedici o parte din timpul tau studiului de ce ar dedica el o parte din timpul tau pentru a te invata? E clar ca nu ai urmarit acesti pasi pentru ca intrebarile tale sunt muuuult pe langa subiect. Eu iti sar acum in ajutor pentru ca pur si simplu am chef sa scriu la ora asta. Daca ma prindeai ocupat, in timpul zilei, nu mai scriam nimic si in mod sigur nu mai reveneam la topical tau. De altfel, probabil ca multi vor face asta. Din aceleasi motive pe care le-am enumerat mai sus.

 

Un raspuns mai personalizat:

 

Daca vrei sa reusesti ceva pe piata ai nevoie de foarte mult studiu individual. Tu nu stii ce e ala broker, habar n-ai unde trebuie sa depui banii si cum si te temi ca daca faci profit nu il primesti pentru ca nu ai un cont platinum... Hmm... Platinum? Asta cine naiba ti-a bagat-o in cap? Cum tu habar nu ai ce inseamna defapt piata forex sansele tale de a reusi in acest domeniu sunt minime. Da, ai scos 300% pe un cont demo. Dar ala a fost doar un joc. Ai urmarit niste grafice si te-ai jucat la butoane. In rest... nimic din ceea ce inseamna piata valutara internationala...

 

Eu unul as putea sa iti raspund complet la intrebari luandu-le la rand pe fiecare. Dar imi dau seama ca tu nu ai petrecut foarte mult timp studiind ceea ce eu am studiat si nu vad de ce mi-as irosi eu timpul invatandu-te cand nici macar tu nu esti dispus sa o faci pentru tine. Nu mi-o lua in nume de rau. Dar inainte de a pune o intrebare, INTOTDEAUNA se face studiu individual si cercetare. Abia daca dupa cautarile tale exaustive nu reusesti sa gasesti un raspuns castigi dreptul de a pune o intrebare si de a cere un raspuns.

 

Iti ofer totusi niste raspunsuri scurte.

 

1. Banii ii depui la broker. In contul brokerului. Ai depus vreodata bani la o casa de pariuri online? Acolo platesti cu cardul vreo 10-20 euro sa zicem si banii aia iti apar pe ecran undeva intr-un colt in dreptul pozei tale de profil. Dupa ce banii astia iti sunt transferati in cont pe site, poti sa pui pariuri si sa te joci cu cifrele pe ecran. Cam tot asa e si pe forex. Tu depui banii la broker si el ti-i transforma in cifre pe ecran cu care tu apoi te joci. Pui beturi long sau short la fel ca pe demo.

 

2. Nu stabilesti nici o legatura. Asta devine o optiune abia cand in cont ai cateva sute de mii de euro. Sunt o gramada de alte lucruri esentiale pe care nu le-ai invatat inca. Nu iti bate capul cu asta.

 

3. Da. Vei avea parte de aceeasi experienta ca pe demo. In mare. Unii brokeri sunt mai inceti pe real decat pe demo, in timp ce altii nu prea se ocupa de platoforma demo si aceasta functioneaza chiar mai prost decat ceea reala. Dar in afara de unele probleme care apar in executie ca requotes, slippage, mariri de spread, etc (dupa ce vei urmarii cei 5 pasi de mai sus vei sti ce inseamna toate astea) totul este la fel. Cumperi la 1.4 si vinzi la 1.5 faci profit. Cumperi la 1.4 si vinzi la 1.3 pierzi. Nu exista conturi platinum sau mai stiu ce alte balarii... Si nu stiu ce ai vrut sa zici cu "Tot fara pierderi?" Vei incasa pierderi la greu stai linistit. Asta e forexul. Din nou insa repet, ai sa afli mai multe despre asta dupa ce vei urmari cei 5 pasi de mai sus.

 

4. Brokerul iti ofera acces la piata. Pentru serviciul sau el percepe un comision/spread. Brokerii market maker incaseaza spread. Brokerii ecn incaseaza comision. Aia maker maker castiga cam ca o casa de schimb... Adica iti cumpara tie euroii la 1.4 si ii vand altuia la 1.4 + spread. Aia ecn iti executa ordinele la pretul pietei, iti fac legatura cu o contraparte care cumpara cand tu vinzi si vinde cand tu cumperi, si pentru serviciul asta isi iau comision. Mai multe pe google, babypips, wikipedia, investopedia etc

 

5. Da, SE POATE. Nu, NU POTI. Repet. NU POTI. Ai chestiuni mult mai importante de tratat decat asta. Nu iti bate capul. Cu 1000 de euro pur si simplu nu poti.

 

6. Spui frumos la broker ca iti vrei banii. Dupa ce ai facut profit si contul tau a crescut de la 1000 la 2000 poti sa ii spui brokerul ca iti vrei banii si el ti-i va trimite.

 

Forex = Bani pe net. Asta e frumusetea care ii atrage pe majoritatea loserilor in joc. Asta te-a atras pe tine si asta i-a atras pe multi altii. Tu la fel ca si altii cel mai probabil veti pierde. Asa ca da... tatal tau are oarecum dreptate... Dar problema e ca la fel ca si tine, tatal tau nu intelege ce inseamna defapt forex. Citeste raspunsurile mele generale la cele 6 intrebari ale ale ca sa iti faci o idee, apoi urmareste cu atentie cei 5 pasi propusi initial. Te rog sa mai revii dupa ce ai terminat cu cei 5 pasi. Crede-ma ca va fi mult mai bine pentru tine daca te-ai antrena in discutii doar dupa ce vei urmarii cei 5 pasi.

 

In momentul asta tu nu ai deloc habar de ce inseamna defapt sa faci trading, sa fi un trader, un speculator. NU AI DELOC HABAR. Ori cred ca esti de accord cu mine cand spun ca a incerca sa porti discutii despre un subiect despre care nu ai deloc habar nu e decat o dovada de ignoranta crasa. Dupa cum ai scris postul asta cred ca esti in stare de mai mult.

 

Si sincer… Cred ca intr-o anumita privinta tatal tau are absoluta dreptate: ar fi mult mai bine daca te-ai perfectiona pe administrarea afacerii lui. Mult mai bine. Tu urmareste totusi cei 5 pasi. Dupa ai sa iti faci o idee mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.