Sari la conținut

Eur / Usd, tf 1h, Full Stochastic


Postări Recomandate

Rezultate pana acum:

 

20 sep: +21 pip + 9.6 usd, 2 TP, 2 SL, 1 TS (+)

21 sep: +44 pip + 7.6 usd, 1 TP, 2 TS (+)

22 sep: -61 pips - 14.50 usd, - 1 SL 50, 1 inchis manual

23 sep: -+46 pips + 13.40 usd, 2 TP 25, 1 Sl 25, 1 inchis manual +21

 

Rezultat final 4 zile (prima saptamana): + 50 pips, +16.08 usd

 

Total ordine 14, castigate 9 = 64.29 % rata de castig

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezultate pana acum:

 

20 sep: +21 pip + 9.6 usd, 2 TP, 2 SL, 1 TS (+)

21 sep: +44 pip + 7.6 usd, 1 TP, 2 TS (+)

22 sep: -61 pips - 14.50 usd, - 1 SL 50, 1 inchis manual

23 sep: +46 pips + 13.40 usd, 2 TP 25, 1 Sl 25, 1 inchis manual +21

 

26 sep: +60 pips + 13.50 usd, 2 TP (40+25), 1 Sl 25, 1 inchis manual +20

 

Rezultat final 5 zile: + 110 pips, +29.58 usd

 

Total ordine 18, castigate 12 = 66.67 % rata de castig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezultate pana acum:

 

20 sep: +21 pip + 9.6 usd, 2 TP, 2 SL, 1 TS (+)

21 sep: +44 pip + 7.6 usd, 1 TP, 2 TS (+)

22 sep: -61 pips - 14.50 usd, - 1 SL 50, 1 inchis manual

23 sep: +46 pips + 13.40 usd, 2 TP 25, 1 Sl 25, 1 inchis manual +21

 

26 sep: +60 pips + 13.50 usd, 2 TP (40+25), 1 Sl 25, 1 inchis manual +20

27 sep: +17 pips + 28.80 usd, 2 SL, 3 inchise manual pe plus (aici am ridicat valorile ordinelor, de obicei incepeam cu 2000, acum am folosit 5000, cu 10.000 si 20.000 - Martingale)

 

Rezultat final 5 zile: + 127 pips, +58.38 usd

 

Total ordine 18, castigate 12 = 66.67 % rata de castig

O mica onservatie: ordine castigate inseamna toate ordinele inchise pe plus, nu neaparat TP, ci si inchise manual.

JURNAL Forex eurusd.xls

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o dilema, legata de punere in practica a sistemului Martingale...daca imi da in SL de 25, oare as putea sa dublez imediat pariul ?...adica, cat sa tina un trend in aceeasi directie pe eur/usd, pana sa faca o corectie de 25 (pe sistemul tp 25, sl 25)?...100, 150, 200 pips ?...daca ar tine 200 de pips, ar insemna 8 ordine pana sa castig pe primul...

 

Edit:

am facut o analiza primara (manuala, deci subiectiva...) si am aflat asa:

- 1 day: intre 173 si 389 (dif high-low)

- 1h: intre 111 si 222 (pana la reversal de cel putin 25 pips)

 

faza e ca sunt cam multicele, deci cred ca mai degraba as creste marja de risc decat rata de castig daca bag ordine imediat dupa Sl...

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o dilema, legata de punere in practica a sistemului Martingale...daca imi da in SL de 25, oare as putea sa dublez imediat pariul ?...adica, cat sa tina un trend in aceeasi directie pe eur/usd, pana sa faca o corectie de 25 (pe sistemul tp 25, sl 25)?...100, 150, 200 pips ?...daca ar tine 200 de pips, ar insemna 8 ordine pana sa castig pe primul...

 

Edit:

am facut o analiza primara (manuala, deci subiectiva...) si am aflat asa:

- 1 day: intre 173 si 389 (dif high-low)

- 1h: intre 111 si 222 (pana la reversal de cel putin 25 pips)

 

faza e ca sunt cam multicele, deci cred ca mai degraba as creste marja de risc decat rata de castig daca bag ordine imediat dupa Sl...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are Daily range cu martingalele? Nu ar trebui sa numari semnalele de entry infirmate consecutive?

 

Si o idee: incearca sa vezi validitatea sistemului in functie de ora la care il aplici. Cred ca merge superior in intervalul 7:00-19:00(ora Romaniei), decat in restul zilei. Pe sesiunea asiatica volatilitatea in EURUSD e cea mai scazuta si sunt multe perioade de range. Un sistem ce foloseste oscilatori e mai putin relevant in acele perioade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

../..//public/style_emoticons/default/excl.png atentie incepator!

 

 

comform sistemului tau, la cate pierderi consecutive accepti pierderea si nu mai dublezi ordinul? la 3?

ca altfel, tot se intampla o data si o data sa iti pierzi toti banii.

 

si daca poti divulga, ce parametri ai la stoch?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Full Sto, 14/3/3

 

Sistemul pe Martingale, FARA sa tin cont de alternanta Short / Long inca nu l-am pus in practica si testat cum trebuie...il expun aici pt dezbatere deocamdata...

 

Edit:

- azi de exemplu am avut 2 SL si apoi a atins TP. 25/ 25. Ordine de 5.000, 10.000, si TP la 20.000. NU am tinut cont de alternanta si am luat destul de apropiate ordinele de nivelul SL anterior.

- ca si principiu / regula as putea spune ca ok dpdv psihologic si al nivelului de atentie acordat pietei 4 ordine pierdute la rand intr-o zi sunt de ajuns...apoi mai bine ies, dorm peste noapte si merg mai departe de unde am ramas a doua zi (cu dublare cf Martingale). In functie de de sold, eu zic ca ar fi bine a se calcula sa se poata sustine 10 ordine (marimea primului ordin in functie de leverage-ul brokerului).

- in privinta pierderii tuturor banilor din sold, daca SL e de bun simt, nu vad cum s-ar ajunge pana acolo. De exemplu, daca primul ordin e de 2000, la al 8-lea ordin pierdut (val de 256.000) ar insemna o pierdere totala de 1275 usd. Si cum, ca sa poti lua ordin de 256.000 ai nevoie de margin de 7.000 usd in cont, nu vad cum i-ai pierde "pe toti"...ajungi la un nivel de und enu mai poti dubla si esti OBLIGAT sa accepti pierdera...asupra acestui aspect eu zic ca tine de bunul simt de MM al fiecaruia sa-si calculeze bine primul ordin de intrare...

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea ma pricep la mate, deci nu stiu cum sa calculez care ar fi probabilitatea sa pierzi 8 ordine consecutive, insa am generat aleator 10,000 de numere -1 si 1 (numerele de 1 le'am pus de 2 ori mai multe decat cele de -1... ziceai undeva ca ai 66% ordine castigatoare).

din 10,000, cea mai lunga serie negativa a fost de 7 numere.

 

pe urmatoarele coloane am calculat profiturile pentru sisteme cu maxim 1,2,3.. pana la 6 dublari.

de ex., un sistem cu maxim 2 dublari ar avea cu aprox 44% mai mult profit pe termen lung decat un sistem simplu, fara martingale. de la 6 dublari incolo probabil s'ar ajunge spre +100% (profit dublu).

 

insa daca eu as sti sigur ca am un sistem cu care imi ies 66% ordine castigatoare (risk:reward=1:1), de ce sa ma complic cu martingale cand pot pur si simplu sa intru de fiecare data cu 10,000 in loc de 5,000, si obtin aceeasi chestie - profit dublu.

 

 

P.S. fisierul excel e prea mare sa'l atasez.

 

L.E. l-am arhivat.

Martingale.rar

Editat de bramburel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.