Sari la conținut

Eur / Usd, tf 1h, Full Stochastic


Postări Recomandate

Salut!

Cred Posted Image ca am inteles intrebare...

Platforma...pai FX Trade de la Oanda..au si MT4 parca, dar m-am obisnuit cu asta, si momentan nu am de gand sa implementez un automat, ca mie chiar imi place tradingul Posted Image nu doar dolareii...in privinta MM-ului...deocamdata sunt muuult sub cei 2% recomandati nu am nici 0.5% acum...am SL pus la 25 pips...la 10.000 ordin = sl 25 usd...eu imi pastrez marja cam 6 ordine de tip martingale, sa le pot sustine cu marginul din cont ;-) ...fa-ti si tu un calcul...

saptamana asta o sa merg cu 10.000 ordin, sapt viitoare cu 20.000, apoi 25.000 si ultimul pas (deocamdata), 50.000 ordin...in faza de testing am inceput cu 1000, apoi cu 2000, 5000...bine, pana nu fac barem 2000 usd / luna, timp de 6 luni consecutiv, tot in testing ma numesc :-))

Depinde ce sold ai....calculeaza-ti sa ai rezerva pt cel putin 5 pierderi consecutive de 25 pips ;-)

 

 

Rezultate pana acum:

 

20 sep: +21 pip + 9.6 usd, 2 TP, 2 SL, 1 TS (+)

21 sep: +44 pip + 7.6 usd, 1 TP, 2 TS (+)

22 sep: -61 pips - 14.50 usd, - 1 SL 50, 1 inchis manual

23 sep: +46 pips + 13.40 usd, 2 TP 25, 1 Sl 25, 1 inchis manual +21

 

26 sep: +60 pips + 13.50 usd, 2 TP (40+25), 1 Sl 25, 1 inchis manual +20

27 sep: +17 pips + 28.80 usd, 2 SL, 3 inchise manual pe plus (DE aici am ridicat valorile ordinelor, de obicei incepeam cu 2000, acum am folosit 5000, cu 10.000 si 20.000 - Martingale)

28 sep: -25 pips + 22.50 usd, 2 TP (25+10), 3 Sl 25, 1 inchis manual +15, 1 BE (am mutat SL la cursul de buy)

29 sep: +22 pips + 19.00 usd, 1 TP, 1 SL, 1 inchis manual +16, 1 TS

30 sep: +41 pips + 20.50 usd, 1 Ts, 2 Manual, 2 BE

 

03 OCT: +38 pips + 14.00 usd, 1 sL, 3 tp, 1 Manual -20 PIP, 1 Manual + 21 pip De aici (03 oct 2011)primul ordin este de 10.000 !

04 oct: +78 pips + 78.00 usd, 2 TP, 1 Manual +22 PIP (astazi Oanda mi-a facut 2 surprize placute: am avut TP la +25, si s-au inchis la +29 si +27!!!)

 

Rezultat final 11 zile: + 281 pips, +212 usd

 

Total ordine 45, castigate 31 = 68.89 % rata de castig

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vineri nu prea am avut timp sa urmaresc piata si semnalele...si s-a vazut in rezultat.... ;-)

 

07 oct: +7.30 pips + 7.30 usd

 

Rezultat final 14 zile: + 361 pips, +342.68 usd

 

Total ordine 60, castigate 43 = 71.67 % rata de castig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oanda folosesc, fxTrade

Am mai adaugat o regula strategiei, dupa trendul de ieri de 300 pipsi pe eur/usd...NU mai mult de 3 ordine pierdute consecutiv, in acelasi sens (pana ieri, la al 3-lea cel tarziu castigam)...ieri am avut 5 SL legate, pe Martingale...s-a dus 300 pips fara sa intoarca 1 data capul inapoi 25...am pierdut 10% din cont intr-o singura zi!

Daca tin cont de noua regula, total pierdere nu ar trebui sa fie mai mare de 2% din cont...

Tinand cont de faptul ca s-au schimbat regulile jocului (am marit ordinele), o sa postez la sfarsitul fiecarei saptamani rezultatul, pt ca acum deja valorile d eieri nu mai au nici o legatura cu ce a fost inainte...dupa 11 zile consecutive in care soldul USD a fost numai in crestere, mi-a dat la temelie o singura zi de m-a zapacit!

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sintetizat aici strategia:

TRADING SYSTEM

 

  • Time Frame: 15 m (1h)
  • Indicatori principali: FULL Stochastic, 14/3/3
  • Indicatori secundari: ADX 14
  • Risk / total trades Martingale: 5%. Risk / zi: 10%
  • IN & OUT:

IN (pt Long; Short invers): a) Sto sub 20 (peste 80)

b) se asteapta inchiderea a inca unei lumanari dupa intrarea sub 20

c) in functie situatia pe TF mai mare (Ema, Sto, ADX, numere rotunde, etc) se pondereaza marimea ordinului

d) daca atinge SL, si Sto inca este sub 20, se ia Long un ordin dublu in acelasi sens, dupa inchiderea unei lumanari Long puternice pe tf 5 min. Daca nu mai este in OS, se asteapta semnal.

 

OUT : TP 25, SL -25 (pt tf 15 m); 50/-50 (tf 1h)

 

Alte Reguli:

  • Primul ordin 20.000 (apoi 40.000, 80.000)
  • Dupa ce ordinul este pe +15 pips, se muta SL la cursul de buy.
  • Daca sunt 3 ordine in aceeasi directie pierdute consecutiv (aprox. 5% din sold), se astepta un semnal de sens opus.
  • Daca se pierde aprox. 10% din sold / zi, se considera incheiata ziua de trade.
Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oanda folosesc, fxTrade

Am mai adaugat o regula strategiei, dupa trendul de ieri de 300 pipsi pe eur/usd...NU mai mult de 3 ordine pierdute consecutiv, in acelasi sens (pana ieri, la al 3-lea cel tarziu castigam)...ieri am avut 5 SL legate, pe Martingale...s-a dus 300 pips fara sa intoarca 1 data capul inapoi 25...am pierdut 10% din cont intr-o singura zi!

 

dar daca ai deschide doar pozitii de buy atunci cand trendul este ascendent si ai ignora semnalele de sell (si viceversa)?

si eu m-am folosit de stochastic in ultimul timp, chiar pe tf de 5 min, insa deschid sell doar daca mediile mobile de pe time frame-ul de 1h indica trend descendent (MA14<MA28) si buy-uri doar pe ascendent... tu ai putea sa te uiti la mediile mobile de pe tf de 4h sau 1d.

asta ar reduce numarul de semnale cam la jumatate, dar sunt aproape convins ca din jumatatea aia de semnale ignorate, majoritatea ar fi mers in stop loss.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e o idee de luat in calcul...insa mi-e sa nu ma complic prea rau...prea multi indicatori...eu am conturat si incerc sa dezvolt strategia pe piata de range...ceea ce propui tu nu e rau, dar se amesteca putin cu strategiile de trend...

si mai e ceva...cel mai probabil as avea semnal de sell doar la bottom...apoi ar sta Sto > 60 mai mereu...deci daca nu sunt pe chart in momentul ala, si daca trendul conform MA-urilor tine 2-3 zile, s-ar putea sa se reduca nu la jumate ci poate la 10% semnalele...oricum, e de luat in calcul sugestia ;-)

MS!

 

edit: acum am recitit postul tau...MA-urile de pe TF mai mari...aha...

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.