Sari la conținut

Risk management, risk/reward, si rata de succes


Criodi

Postări Recomandate

Offtopic

Daca avem un restaurant, care ne-a acoperit salariile si marja de profit propusa pt 1 luna, inca in prima saptamana, il inchidem restul lunii?

Mi-am adus aminte de un studiu facut de Khaneman si Tversky (sau citat de ei, nu mai stiu). N-are legatura cu restul discutiei.

 

Da, decizia perfect rationala a unui homo economicus ar fi sa nu inchida restaurantul. La fel te-ai gandi ca ar face si un taximetrist care isi propune in fiecare zi o marja de profit nu? Adica daca a prins curse in 2 ore cat in alte zile ar tine-o tot asa pentru restul zile pentru a scoate cat mai multi bani, no?

 

Ei, studiul facut de baietii aia de mai sus a aratat ca o mare majoritate a taximetristilor muncesc 10-12 ore in zilele foarte proaste si 3-4 ore in zilele bune. In capul lor taximetristi tin fara sa stie un cont virtual unde pun castigurile din fiecare zi. Nu au insa si un cont lunar unde sa faca o medie. Sau un cont anual. Astfel ca daca si-au facut intr-o zi buna profitul repede se duc acasa. Nu realizeaza ca ar fi mult mai castigati atat ca timp cat si ca bani daca ar lucra 12 ore in zilele bune si 5-6 ore in zilele proaste.

 

Si nu e vorba numai de taximetristi. Se aplica tutuor. Nu de putine ori ne concentram numai pe situatia curenta fara a face o medie si a vedea cum stam per total. Am mai scris despre astea prin alte topice. Pentru cine e interesat de alte astfel de chestiuni ii recomand sa ii citeasca pe cei doi de mai sus. Au si carti mainstream pe intelesul tuturor dar si studii mai tehnice dar la fel de interesante.

 

Offtopic: 

Am avut ocazia sa ii studiez pe Tverski si Kahneman. :) Pentru cine nu e familiarizat cu limbajul destul de specializat din cartile lor, as recomanda asta:

http://www.amazon.com/Smart-People-Money-Mistakes-Correct/dp/1439163367/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1363085857&sr=8-4&keywords=thomas+gilovich

E mai "digestibila" si acopera o mare parte din behavioural biases si heuristics.

Corect. Mintea noastra lucreaza des impotriva noastra. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca fac bani cu galeata :D din forex si nu prea am ce face cu timpul, am "programat" in excel ceva  de ajutor pentru Money Management .

 

se poate vedea in comparatie ,evolutia un MM fix si unul dinamic, la aceeasi balanta de inceput si la aceleasi tranzactii facute.

Si ca sa fie mai interesant,  in coloana Tranzactii, de pe mijloc, puteti simula o tranzactie pierzatoare cu cifra 0 si una castigatoare cu cifra 1.Tot ce puteti modifica sunt doar celulele de culoare galbena.Adica Suma initiala,ratia castig/pierdere si procentul de risc pe tranzactie.

 

In partea stanga de coloana Tranzactii sunt rezultatele pentru MM-ul fix,iar in dreapta pentru MM-ul dinamic.NR. de tranzactii castigatoare/pierzatoare,nr consecutiv de tranzactii castigatoare/pierzatoare,suma initiala,ratia castig/pierdere, si riscul pe tranzactii  sunt comune.

 

Am mai adaugant unele chestii cum ar fi ;nr. consecutiv de pierderi si castiguri,nr de castiguri si cel de pierderi,evolutia contului dupa 40,30,20 si 10 tranzactii , etc.

 

Puteti sa va " jucati " si sa adaugati alte chestii (daca va pricepeti).Daca gasiti erori se pot corecta.

 

 

cei care nu aveti excelul puteti instala programul de AICI .  e gratis,mic,si face tot ce face excelul.

 

 

post-6295-0-14289900-1363092171_thumb.png

Money Management fix si dinamic.xls

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Util excelul. Nu mi-a placut insa chestia cu 0-urile is 1-urile puse manual asa ca am facut-o random. Deci utilizatorul nu mai trebuie sa puna 0 pentru pierdere si 1 pentru castig ci doar probabilitatea pentru castig. Daca pune 50% excelul va pune automat in jur de 25 castiguri si 25 pierderi. Le pune insa la nimereala si sunt mult mai realistice. 

 

Ma indoiesc ca si-ar fi pus cineva numere acolo asa cum ar arata ele in realitate. De exemplu seria de castiguri si pierderi care ai pus-o tu e foarte putin probabila. Cea mai lunga serie de castiguri/pierderi puse de tine era de 2. Cand le-am pus random n-am nimerit niciodata mai putin de 5-6 consecutive. Bine poate ca tu te-ai grabit, sau altceva, dar e in natura umana sa subestimeze probabilitatea unor anumite serii random.

 

Daca apsati F9 excelul genereaza automat o noua serie de tranzactii.

 

Atasat e fisierul excel de mai sus cu modificarile mele.

Money Management fix si dinamic.xls

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu seria de castiguri si pierderi care ai pus-o tu e foarte putin probabila. Cea mai lunga serie de castiguri/pierderi puse de tine era de 2. Cand le-am pus random n-am nimerit niciodata mai putin de 5-6 consecutive. Bine poate ca tu te-ai grabit, sau altceva, dar e in natura umana sa subestimeze probabilitatea unor anumite serii random.

 

   da,le-am pus la nimereala sa fie acolo juma' castig juma' pierdere.Buna chestia asta cu random.Si la fel de buna chestia cu 

Probabilitatea de castig.Se observa bine ca la o probabilitate de castig de 30% cu ratia RR de 1:1 sau 1:2,degeaba tranzactionezi.

E bine macar sa ai 1:3. Dar de la 1:4 se vade mai bine succesul.

 

mersi

Editat de AdrianBc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

buna

sunt incepator. Am si eu o intrebare. Tot vad ca se mentioneaza castig 1%, 3%...insa  1% din ce?  din soldul contului? sau din echitati? pentru ca degeaba  am 1000 euro de        exemplu daca din acestia 500 sunt blocati in tranzactii... eu consider castig doar ce se adauga la  echitati. gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pentru un risk de 1% eu zic asa: pentru fiecare $100 in cont scoti sau adaugi $1 la risk. Incepi insa de la un risk putin peste 1%.

 

Sa zicem ca ai $1000 in cont. Incepi de la $11. Asta e un risk de 1.1%. Cand duci contul la $900 de dolari reduci riskul la $10. Asta e un risk de 1.11%. Si o ti tot asa pana ramai fara bani in cont. Daca o iei in sus faci la fel dar adaugi. La $1100 risti $12. Asta e 1.09%.

 

E adevarat ca metoda asta iti mareste riskul procentual pe masura ce pierzi si ti-l reduce pe masura ce castigi insa diferenta este neglijabila. Si aceasta metoda iti permite sa calculezi usor si rapid cat sa risti. Calculezi odata la $1000 si apoi nu mai iti trebuie alte calcule. Plus ca in functie de broker nu o sa poti juca 5120 unitati per trade. O sa trebuiasca sa deschizi 0.51 minilots. E greu deci sa risti exact 1% pe fiecare trade si e mai bine sa aproximezi cum poti.

 

Si ca diferenta asta de care zic sa nu te afecteze, pe masura ce contul creste poti sa incepi sa adaugi $2 la cont. Sau $1.5. Zic asta pentru ca odata ajuns la $5000 un risk de $51 reprezinta 1.02%. Mult sub 1.1% care il riscai la $1000. Muti deci risk-ul un pic mai sus ca sa nu cazi in capcana asta de a reduce risk-ul pe masura ce castigi si de a il mari pe masura ce pierzi.

 

Acum, acest apx. 1%, il risti practic din balanta, pentru ca iti raportezi calculele la o suma fixa ($1000, $900, $800 etc). Trebuie insa sa fi atent la equity. Dupa exemplul dat aici daca esti la $1000 si ai deschise 9 tranzactii ai un risk floating de 99$. Nu se stie ce se va intampla insa daca pierzi iti duci contul la $901. E de preferat deci ca a 10-a tranzactie sa o raportezi la balanta de $900 si nu la cea de $1000. Daca insa din cele 9 tranzactii 5 sunt asigurate la breakeven, pierderea maxima e de numai $44 (4x11). Poti deci sa deschizi tranzactia numarul $10 raportandu-te tot la balanta de $1000.

 

Apoi evident ca e discutabila si corelatia dintre pozitii. Daca ai un long pe eurusd si un short pe eurjpy poti sa presupui ca esti oarecum hedged si ca cele doua tranzactii se anuleaza una pe alta. Depinde evident de usdjpy si de cum se misca piata la fiecare moment. E discutabil apoi si daca 10 tranzactii in acelasi timp pentru un risk de apx 10% e o treaba buna sau nu. Unii nu risca mai mult de 5% pe zi de exemplu. Acestea insa raman la latitudinea fiecarui trader si la situatia lui individuala. 

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Mai am si eu niste formule utile:

 

1) profitul mediu asteptat dupa n numar de tranzactii:

 

AVERAGE EXPECTED PROFIT={ (WIN RATE * REWARD) - [(100-WIN RATE) * RISK] }/100 * NR OF TRADES

 
Asta e pentru profitul mediu asteptat dupa n de tradeuri,care se poate calcula in pipsi sau in cash,de exemplu:
 
SL= 9 pip
TP = 23 pip
Winrate= 74%
Nr tranzactiilor= 45
---------------------------------
Profitul mediu asteptat dupa 45 tradeuri= (74*23 -26*9)/100*45 =660.6 pipsi
 
Sau alt exemplu in cash:
 
Risk= 1$
Reward= 3.5 $
Winrate= 56%
Nr tranzactiilor= 89

---------------------------------

Profitul mediu asteptat dupa 89 tradeuri=(56*3.5-44*1)/100*89= 135.28$

 

2)Sau formula pentru a proiecta in viitor profitul:

 

 

PROFIT PROIECTAT IN VIITOR= CAPITAL INITIAL* (1+PROCENT DE CRESTERE/100)^TIMP

 

Sa mergem cu exemplul anterior cu profit mediu 135.28$ dupa 89 tradeuri, sa calculam cat vom avea dupa un an.De exemplu incepem cu 100$

 

Cap initial=100$

Crestere lunara=35.28% (sper ca nu trebuie sa explic de ce)

Timp= 12 luni (fiindca calculam timpul in luni)

 

Capital dupa un an= 100 * ( 1+35.28/100)^12 =100 * (1+0.3528)^12= 100*37.5667 =3756.67 (capital dupa 1 an)

 


 
Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cap initial=100$

Profitul mediu asteptat dupa 89 tradeuri=(56*3.5-44*1)/100*89= 135.28$

 

Crestere lunara=35.28% (sper ca nu trebuie sa explic de ce)

Profitul mediu fiind calculat separat de capitalul initial de 100$, el este deja exprimat in crestere [lunara] procentuala : 135.28%. (Cap final=100$+135.28$=235.28$)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cap initial=100$

Profitul mediu asteptat dupa 89 tradeuri=(56*3.5-44*1)/100*89= 135.28$

 

Crestere lunara=35.28% (sper ca nu trebuie sa explic de ce)

Profitul mediu fiind calculat separat de capitalul initial de 100$, el este deja exprimat in crestere [lunara] procentuala : 135.28%. (Cap final=100$+135.28$=235.28$)

 

Nu la asta ma refeream.Ma refer la faptul ca incepem cu 100$ si avem sa zicem 89 tradeuri in mediu intr-o luna si stim ca in mediu asta ne va aduce 35.28$ dupa o luna adica am avut  o crestere de 35.28%

 

100$ .................... 100%

135.28$................. x

------------------------------------

x= 100*135.28/100=135.28% (35.28% fata de procentul initial)

Desigur dupa ce dublam contul sau dupa o crestere semnificativa vom creste si marimea lot progresiv si cu grija sa respectam MM-ul nostru,account risk maxim de 1%, nu vom intra cu aceeasi marime de pozitie la toate tranzactiile ca altfel formula ar fi 35.28*12=423.36

Ci crestem marimea pozitiei in pas cu cresterea capitalului adica ne asteptam o marire de 35% dupa fiecare luna indiferent de marimea initiala a capitalului :)

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.