Sari la conținut

Risk management, risk/reward, si rata de succes


Criodi

Postări Recomandate

  • Moderators

Da john , asa ma gandeam si eu ca e viabil. Altfel daca tii cont de contul actualizat e ca si cum ai bate pasul pe loc. Hmm... o sa ma mai gandesc .

 

Pai de ce ti se pare ca daca tii cont de contul actualizat e ca si cum ai bate pasul pe loc? Daca incepi cu $1000 de dolari si risti un anumit procent din contul initial pe fiecare trade nu faci decat sa iti amplifici pierderile si sa iti reduci castigurile. Pe masura ce contul creste incepi sa castigi din ce in ce mai putin pentru ca risti din ce in ce mai putin (in termen de equity actualizat). Pe masura ce contul scade incepi sa pierzi din ce in ce mai mult pentru ca risti din ce in ce mai mult din equity-ul actualizat.

 

Sa zicem ca incepi cu $1000 si risti 10% din contul initial per trade. Daca pierzi 6 tranzactii la rand duci contul la $400. Acum daca tranzactionezi iar cu 10% din contul initial risti iar $100 per trade. Dar in aceasta a 7-a tranzactie $100 inseamna 25% din cont. Ti se pare ok sa risti 25% din cont pe o singura tranzactie? De-aia spun ca iti amplifici pierderile. In numai 7 tranzactii ti-ai marit risk-ul per trade cu 150%

 

Sa zicem acum ca incepi cu $1000 si risti iarasi 10% din contul initial per trade. Daca castigi 6 tranzactii la rand pe un risk reward de 1:1 (pentru simplitate, calculele raman la fel pentru orice cifre) duci contul la $1600. Acum daca tranzacionezi iar cu 10% din contul initial risti iar $100 per trade, dar in aceasta a 7-a tranzactie $100 inseamna 6.25% din cont. De-aia spun ca iti reduci castigurile. In 7 tranzactii ai ajuns de la un castig asteptat de 10% per trade la un castig asteptat de 6.25% per trade.

 

In cazul in care ai fi jucat cu 10% din contul actualizat per trade in situatia negaitva ai fi dus contul la $530 ($130 dolari mai bine) iar in situatia pozitiva ai fi dus contul la $1770 (170$ mai bine). Cu un risk calculat la contul curent iti reduci deci magnitudinea seriilor pierzatoare si o amplifici pe cea a seriilor castigoatoare.

 

Cut your losses short and let your profits run a devenit deja un cliseu, stiu, dar e sustinut matematic si trebuie respectat.

 

Uite, power of compunding, e chiar simplu:

 

post-3657-0-23055000-1362658339_thumb.jpg

 

Linia albastra si lina rosie sunt cat castigi cand risti un procent din contul actualizat, iar linia vede si linia mov sunt cat castigi si cat pierzi cand risti un procent din contul initial. Risk-ul per trade este de 2%, risk reward-ul in cazul acesta este de 1:1 iar esantionul este de 100 de tranzactii.

 

A se observa ca pe un risk fixat in bani contul nici macar nu supravietuieste 100 de tranzactii la rand pe cand pe risk dinamic o face. A se observa de asemenea simetria in jurul lui zero a variantei cu risk fixat. Varianta cu risk dinamic nu este simetrica ci orientata in sus. Asta pentru ca in varianta dimaica amplitudinea castigurilor creste pe masura ce castigi iar amplitudinea pierderilor scade pe masura ce pierzi.

 

Stiu ca 100 de tranzactii la rand castigatoare sau pierzatoare sunt aproape imposibile insa rezultatele sunt aceleasi si pentru serii mai mici doar ca la magnitudini mai mici. Cand aduni insa astfel de serii mai mici iti da un total mare si rezultatele sunt clare.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca incepi cu $1000 de dolari si risti un anumit procent din contul initial pe fiecare trade nu faci decat sa iti amplifici pierderile si sa iti reduci castigurile. Pe masura ce contul creste incepi sa castigi din ce in ce mai putin pentru ca risti din ce in ce mai putin (in termen de equity actualizat). Pe masura ce contul scade incepi sa pierzi din ce in ce mai mult pentru ca risti din ce in ce mai mult din equity-ul actualizat.

 

 

 

 

yep,e un MM mai bun asta dinamic pe termen lung,se vede bine in grafic.Mai dau si eu un exemplu vizual ,sper sa nu fie prea mult.

 

account 5000$

 

risk fix 5% adika 250$ .La 20 tranzactii pierzatoare esti pe 0.

 

risk dinamic 5% din contul prezent.Dupa 20 tranzactii pierzatoare mai poti sa ai inca 20 tot asa,si tot mai ramai cu bani in account. (vezi imaginea de jos)

 

http://img209.imageshack.us/img209/5353/63297951.png

Editat de AdrianBc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate observ si daca nu ma insel , tot analiza primeaza. In final daca vrei sa faci bani in forex trebuie sa stii sa faci analiza buna. Pentru ca daca ai 5 win din 10 trade-uri, esti profitabil. Nu stiu cum sunt altii, dar eu nu m-as multumi cu mai putin de 15-20% pe luna. Poate ca pare un target exagerat , asta e personalitatea mea si pana cand nu o sa ating acel target pe demo nu am ce cauta pe real. Altii s-or multumi cu mai putin ...

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare : cum credeti ca e mai bine ?

10% per trade sau 20% ?

Sa nu uitam faptul ca un trade cu reward de 20% merge pe o saptamana pe cand unul de 10% poti prinde si 2 pe zi. Dar pe de alta parte cel care se intinde pe saptamana poate prinde o saptamana "grava" si sa se transforme in 30-40% .

 

Nu vorbim de probabilitatea ca un astfel de trade sa fie prins, sa ramanem la subiect.


SL - ul nu va fi modificat pe evolutia pretului cu exceptia asigurarii la break even atunci cand se impune pentru protejare. Altfel spus, intrare luni, marti si iesire la atingerea TP sau vineri. Insa ce facem cu miscarea? Daca se duce 20-30% pana Joi iar Vineri intoarce invers si-ti mai lasa un 7-8 ? Sau se duce pana Joi la amiaza si pana vineri noapte iti intoarce destul ? 

 

 

Mi-ar placea sa vad diferite puncte de vedere aici.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Vorbesti de risk sau de reward?

 

Daca e vorba de risk atunci din start e un big NONO. 10% sau 20% e gambling. Nici nu intra in discutie.

 

Daca e vorba de reward atunci ce sa zic. Tu si strategia ta stiti cum e mai bine.

 

Mie imi place sa joc pe doua fronturi. Intra day unde inchid repede dupa ce am atins un risk reward de 1:1 sau 2:1 pe un risk de 0.5% - deci reward de 0.5% sau 1% per trade. Si swing unde las tranzactiile sa curga mai mult si pun un sl mai larg. Acolo risk 1% poate 2% daca simt ca-i mai sigura. Eventual pun sl mic si pe tranzactii swing daca simt ca am dreptate tare de tot. Chiar si asa insa nu stiu sa fi scos mai mult de 7 sau 8 la 1 pe un swing trade. Deci un profit de 7-8% pe tranzactie. 

 

Mi-ar place sa scot 20% per trade normal. Dar cu ce risk? Sau cu ce strategie? Pe strategia mea ar trebui sa imi dublez poate chiar triplez riscul numai ca sa pot sa sper la rewarduri de 20%. Nu se merita. Intotdeauna trebuie sa iti ajustezi profitul overall la risk-ul overall care ti l-ai asumat.

 

De exemplu, poti sa bati indecsii bursieri an de an. Dar daca bati indexul cu 10% pe un risk de 3-4 ori mai mare decat indexul n-ai rezovlat nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti de risk sau de reward?

 

Daca e vorba de risk atunci din start e un big NONO. 10% sau 20% e gambling. Nici nu intra in discutie.

 

Daca e vorba de reward atunci ce sa zic. Tu si strategia ta stiti cum e mai bine.

 

Mie imi place sa joc pe doua fronturi. Intra day unde inchid repede dupa ce am atins un risk reward de 1:1 sau 2:1 pe un risk de 0.5% - deci reward de 0.5% sau 1% per trade. Si swing unde las tranzactiile sa curga mai mult si pun un sl mai larg. Acolo risk 1% poate 2% daca simt ca-i mai sigura. Eventual pun sl mic si pe tranzactii swing daca simt ca am dreptate tare de tot. Chiar si asa insa nu stiu sa fi scos mai mult de 7 sau 8 la 1 pe un swing trade. Deci un profit de 7-8% pe tranzactie. 

 

Mi-ar place sa scot 20% per trade normal. Dar cu ce risk? Sau cu ce strategie? Pe strategia mea ar trebui sa imi dublez poate chiar triplez riscul numai ca sa pot sa sper la rewarduri de 20%. Nu se merita. Intotdeauna trebuie sa iti ajustezi profitul overall la risk-ul overall care ti l-ai asumat.

 

De exemplu, poti sa bati indecsii bursieri an de an. Dar daca bati indexul cu 10% pe un risk de 3-4 ori mai mare decat indexul n-ai rezovlat nimic.

Salutare.

Eu nu consider absolut necesar sa ajustezi profitul overall la riscul asumat. Dimpotriva. Sunt din cei care cred ca singurul lucru pe care il poti controla in piata este riscul. Profitul nu trebuie controlat. Let your profits run, ca sa folosesc stereotipul. Dar acest apetit e diferit si propriu fiecaruia dintre noi. 

Ca exemplu, atasez un trade cu r:r de aprox. 100. Am intrat in tranzactie cu un stop de 21 pips. Veti spune ca este o exceptie. Eu stiu ca nu e. Sunt rare aceste oportunitati, dar destul de frecvente sa modifice substantial equity-ul. 

Eu asta "vanez".

Multi dintre noi credem ca trading-ul este o afacere. De ce ne limitam atunci r:r-ul? Daca avem un restaurant, care ne-a acoperit salariile si marja de profit propusa pt 1 luna, inca in prima saptamana, il inchidem restul lunii?

 

No disrespect intended.

 

http://www.use.com/showoriginal.pl?set=00025e7696c0044810d5&p=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ah, dar nu, nu despre unde sa iti pui tp-ul vorbeam. Ma gandeam la evaluarea strategiei cand am scris ca trebuie sa iti ajustezi profitul castigat la risk-ul asumat. Treaba asta o faci dupa ce ai inchis tranzactiile. Nu cand ele sunt deschise.

 

Sa dau un exemplu: daca pe fiecare tranzactiei iti pui un risk de 10% pe o distanta de 40 de pips, dar apoi lasi tranzactia floating pentru un miuns de 200 de pips (50% drawdown), numai ca mai apoi sa o inchizi la un plus de 40% pe un tp de 160 de pips, pai asta nu-i treaba. Alt exemplu: daca in fiecare zi pui 30-40 de tranzactii cu un risk de 0.5% si la sfarsitul zilei nu scoti decat 3-4% profit iarasi nu-i treaba.

 

Depinde evident de strategie si de cat de sigur esti pe faptul ca nu vei pierde dar overall e bine ca la sfarsitul zilei castigul sa depaseasca risk-ul asumat cu un procent destul de mare incat sa spui ca ce faci nu e gambling. Eu nu i-as da bani in administrare unuia care face profituri de 100% pe luna dar cu risk-uri de 20-30% pe zi de exemplu. Daca prinde 3 zile proaste la rand a distrus contul. Pai asta e treaba?

 

Cat despre ce spui tu mi se pare corect. Si eu caut astfel de oportunitati numai ca am rabdarea cam mica si inchid tranzactiile destul de repede. Se pare ca ma prinde mai bine intraday-ul. Pun insa tranzactii swing atunci cand cred ca am o oportunitate buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Offtopic

Daca avem un restaurant, care ne-a acoperit salariile si marja de profit propusa pt 1 luna, inca in prima saptamana, il inchidem restul lunii?

Mi-am adus aminte de un studiu facut de Khaneman si Tversky (sau citat de ei, nu mai stiu). N-are legatura cu restul discutiei.

 

Da, decizia perfect rationala a unui homo economicus ar fi sa nu inchida restaurantul. La fel te-ai gandi ca ar face si un taximetrist care isi propune in fiecare zi o marja de profit nu? Adica daca a prins curse in 2 ore cat in alte zile ar tine-o tot asa pentru restul zile pentru a scoate cat mai multi bani, no?

 

Ei, studiul facut de baietii aia de mai sus a aratat ca o mare majoritate a taximetristilor muncesc 10-12 ore in zilele foarte proaste si 3-4 ore in zilele bune. In capul lor taximetristi tin fara sa stie un cont virtual unde pun castigurile din fiecare zi. Nu au insa si un cont lunar unde sa faca o medie. Sau un cont anual. Astfel ca daca si-au facut intr-o zi buna profitul repede se duc acasa. Nu realizeaza ca ar fi mult mai castigati atat ca timp cat si ca bani daca ar lucra 12 ore in zilele bune si 5-6 ore in zilele proaste.

 

Si nu e vorba numai de taximetristi. Se aplica tutuor. Nu de putine ori ne concentram numai pe situatia curenta fara a face o medie si a vedea cum stam per total. Am mai scris despre astea prin alte topice. Pentru cine e interesat de alte astfel de chestiuni ii recomand sa ii citeasca pe cei doi de mai sus. Au si carti mainstream pe intelesul tuturor dar si studii mai tehnice dar la fel de interesante.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.