Sari la conținut

Cu robotu


gigi

Postări Recomandate

De cateva luni ma joc pe EUR/CHF si am inceput sa observ anumite pattern-uri. Asa ca am scris rapid un prototip de strategie ca sa vad daca doar mi se pare mie, sau chiar e ceva acolo. O rulare a ei pe tick-uri de la MB Trading:

 

D:\Work\Framework\bin\system\ec>ipy system.py
Loading D:\Work-BIG\Generated\TickDelta\MB Trading\EUR_CHF.vel
Filtering ticks
Tue, 06 Sep 2011, 08:20:00 -> Fri, 16 Dec 2011, 11:00:01
10,588,519 ticks
 
BUY   Tue, 06 Sep 2011, 08:20:01   1.20378 1.20425   profit:  0
SELL  Tue, 06 Sep 2011, 08:20:26   1.20612 1.20626   profit: 18
BUY   Tue, 06 Sep 2011, 08:20:26   1.20614 1.2064    profit:  0
BUY   Tue, 06 Sep 2011, 08:20:26   1.20568 1.2062    profit:  0
...
SELL  Fri, 16 Dec 2011, 08:15:41   1.22503 1.22524   profit: 21
BUY   Fri, 16 Dec 2011, 10:53:51   1.22285 1.22298   profit: 17
 
1,652 orders

Modelul a tranzactionat de 1600 de ori in 3 luni (aproape o data pe ora in medie), cu un profit frumusel. Dar sunt niste probleme - simularea nu e tocmai corect efectuata. Strategia foloseste ordine limita, si daca pretul sare peste cateva din ele, cele intermediare nu se executa cum ar trebui.

 

Asa ca am inceput sa rescriu simulatorul, si sa implementez un limit order book ca la carte, plus o suita de teste unitare care sa-i verifice functionalitatea. Momentan nu am nevoie de viteza si voi face totul in Python, dar daca timpul pt o rulare va depasi 10 minute (acum dureaza cam 20 sec), probabil voi rescrie in C++/CLI.

 

Sper sa termin order book-ul in cateva zile, si sa nu am surpriza ca nu mai e profitabila strategia Posted Image

 

Pe final, cateva posturi cu idei despre cum se implementeaza un LOB "industrial strength" de unde m-am inspirat:

http://www.quantcup....tlimitorderbook

http://tr8dr.wordpre.../hf-simulation/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Cred ca una dintre problemele mari din trading este ca nici un pattern sau vreo strategie nu va functiona la fel pentru o perioada lunga de timp. Ca sistemul sa fie de incredere ar trebui un backtesting pe cel putin 5 ani(de preferat 10) dpmdv, altfel risti sa dai de un "datamining streak", o perioada in care sistemul e profitabil dar care este o exceptie.

 

Sunt convins ca stii deja lucrurile astea asa ca intrebarea mea este urmatoarea: ai testat aceste patternuri pe istoric pe o periaoda lunga de timp? chiar si 3 ani de backtesting mi s-ar parea prea putin pentru a avea incredere in rezultatele unei abordari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca una dintre problemele mari din trading este ca nici un pattern sau vreo strategie nu va functiona la fel pentru o perioada lunga de timp. Ca sistemul sa fie de incredere ar trebui un backtesting pe cel putin 5 ani(de preferat 10) dpmdv, altfel risti sa dai de un "datamining streak", o perioada in care sistemul e profitabil dar care este o exceptie.

 

Sunt convins ca stii deja lucrurile astea asa ca intrebarea mea este urmatoarea: ai testat aceste patternuri pe istoric pe o periaoda lunga de timp? chiar si 3 ani de backtesting mi s-ar parea prea putin pentru a avea incredere in rezultatele unei abordari.

 

daca testezi pe h15 sau pe daily diferenta este mare in numar de tranzactii mai precis de 96 de ori mai putine tranzactii pentru acelasi interval de timp. una e sa ai 60 de tranzactii pe daily in 10 de ani si alta este sa ai de 5760 tranzactii pe m15. din cele 2 testari unul este mult mai relevant decat celalalt. pe de alta parte backtestingul si cum se face are loc de idei mai multe si nu este batut in cuie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ai dreptate: un test de 60 de tranzactii daily pe 10 ani poate sa nu fie prea relevant, dar piata se poate comporta atat de diferit de la un anotimp la altul, de la un an la altul incat parerea mea este ca indiferent de time frame un backtesting relevant ar trebui facut pe o perioada suficient de lunga de timp.

 

nu ma pricep dar probabil hft asa se face cu backtesting pe istoric recent, insa trebuie monitorizat atent si oprit din timp in caz ca sistemul nu mai da aceleasi rezultate. revin totusi cu aceasi idee, piata se va modifica constant si trebuie tot timpul sa te adaptezi. poate unii reusesc sa faca asta dar eu personal nu m-as baza pe cele 6000 de tranzactii facute intr-o perioada scurta de timp pentru ca de maine lucrurile s-ar putea sa fie cu totul altcumva. daca sistemul are rezultate bune pe ultimele 3 luni dar nu si pe ultimele 6 luni chiar ti-ai pune banii la lucru cu el? eu nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea un sistem profitabil cu 6000 tranzactii in ultimele 3 luni, l-as pune la lucru. Pt ca ai timp suficient sa te opresti din tranzactionare pana ii dispare edge-ul. De ex, dupa 1000 de tranzactii in care nu prea mai ai profit.

 

Cei pe care ii stiu ca fac HFT, in fiecare luna cauta noi strategii si le modifica sau le retrag pe cele care nu mai functioneaza.

 

BTW, strategia pe care o testez e puternic influentata de acel prag minim de 1.2 pe EUR/CHF. Nici nu are sens sa testez cu date de inaintea introducerii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ai dreptate: un test de 60 de tranzactii daily pe 10 ani poate sa nu fie prea relevant, dar piata se poate comporta atat de diferit de la un anotimp la altul, de la un an la altul incat parerea mea este ca indiferent de time frame un backtesting relevant ar trebui facut pe o perioada suficient de lunga de timp.

 

nu ma pricep dar probabil hft asa se face cu backtesting pe istoric recent, insa trebuie monitorizat atent si oprit din timp in caz ca sistemul nu mai da aceleasi rezultate. revin totusi cu aceasi idee, piata se va modifica constant si trebuie tot timpul sa te adaptezi. poate unii reusesc sa faca asta dar eu personal nu m-as baza pe cele 6000 de tranzactii facute intr-o perioada scurta de timp pentru ca de maine lucrurile s-ar putea sa fie cu totul altcumva. daca sistemul are rezultate bune pe ultimele 3 luni dar nu si pe ultimele 6 luni chiar ti-ai pune banii la lucru cu el? eu nu

 

nu cred ca trebuie neaparat istoric recent. cred ca una din solutii ar fi ca sa testezi un sample mare de tradeuri ex 500-700 pentru fiecare an in parte daca sistemul genereaza atatea semnale. pentru mine eu am testat 1500 de tranzactii pentru ani diferiti dealungul a 10 ani pe forex h1 si pe istoric daily la bursa am testat dow jones din 1930 pana astazi si s&p din 1950 pana astazi. din punctul meu de vedere pietele dealungul timpului au un factor comun si nu se schimba cine stie ce. ce se schimba si e de domeniul evidentei este volatilitatea si din punct de vedere al graficelor am vazut ca pe bursa 1900 erau foarte multe bare de indecizie(dojiuri) . dar si asa sistemele au functionat corect.

o adaugire referitor la cazul de fata. majoritatea fondurilor de investitii care au in prezentare ca tehnica de trade modele matematice am vazut ca nu prea au rezultate ba unele chiar au si pierderi. siteul este iasg.com. se poate face search in functie de mai multi parametrii. un lucru la care mi-a folosit a fost sa vad cate fonduri sunt discretionare si cate sistematice iar concluzia este de 50/50.

Editat de lamishto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea un sistem profitabil cu 6000 tranzactii in ultimele 3 luni, l-as pune la lucru. Pt ca ai timp suficient sa te opresti din tranzactionare pana ii dispare edge-ul. De ex, dupa 1000 de tranzactii in care nu prea mai ai profit.

 

Cei pe care ii stiu ca fac HFT, in fiecare luna cauta noi strategii si le modifica sau le retrag pe cele care nu mai functioneaza.

 

BTW, strategia pe care o testez e puternic influentata de acel prag minim de 1.2 pe EUR/CHF. Nici nu are sens sa testez cu date de inaintea introducerii lui.

 

robotul asta se incadreaza in categoria hft?

cam cu ce RR lucreaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi considerat HFT. Dar nu e ULLDMA (Ultra Low Latency Direct Market Access).

 

RR-ul e variabil de la trade la trade, dar e sub-unitar. Adica risca mai mult decat castiga. In schimb are o probabilitate foarte mare de castig.

 

Intre timp am terminat de implementat order book-ul, cel putin o varianta minimala. Acum il testez. Am creat si un DSL (domain specific language) pt asta:

 

http://dl.dropbox.com/u/190212/public/test_dsl.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Am mai gasit o chestie de genul intr-un grup de specialitate pe Linkedin:

 

There are winning systems that are given for free. But we are swimming in an ocean of trading systems and the systems that call the attraction those are the systems that are well marketed and spammed all over the net. Oh yes I have an example of that. It was about one system that was very simple. Using level 1 of technical analysis Posted Image.

 

It was based on the particular market conditions in the eur/chf. However the system was only for short term situation.

The idea was that the market action on eur/chf has become very antipersistent simultaneously at many time frames. By antipersistent I mean that the fractal dimension was above 1.5 all the time. And that is not natural for the Forex market. It is an anomaly. (Fractal market hypothesis)

The system was designed to take very few profits, and as the market was anti-persistent that is the logic thing to do. The stop was defined according to the fundamental data. It was the swiss central bank decision that it would not tolerate prices below 1.20

http://www.snb.ch/en...20110906.en.pdf

The result is history now but this was was made out of sample. The system doubled the account in a few days. I mean all the people I know we were just watching this and not believing this.

And yes sometimes some shares something important (the expert was designed by vgc, just giving credits). In the case it was a free money machine he even posted the settings all you had to do it make it rock and roll.

Great people want to share things for free (I do not mean stat arbitrage they are selfish by nature LOL).

But are we sure that we can recognize when you have pearls on the sand? If we can how much time we have to do that, not much really, as we are busy with our own research and ideas.

Even if there is, and there is a released information we are in an ocean of information and we just can't evaluate everything.

http://www.myfxbook....roswissy/177505

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

M-am apucat din nou de lucru la robot.

 

Acum vreau sa termin back-tester-ul, sa extrag toate tranzactiile mele reale pe EUR/CHF de la FXCM, si apoi sa le trec prin back-tester. La final back-tester-ul ar trebui sa-mi arate aceiasi suma in cont ca si cea din contul real.

 

Testele unitare din poza de mai jos trec, dar vreau sa-l confirm si cu date reale pe tick-uri reale.

 

test_dsl_2.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.