Sari la conținut

Currency correlations


Postări Recomandate

Hello,

 

Am o intrebare de n00b:

 

Incerc sa inteleg legatura dintre anumite perechi:

 

Ex: X/USD vs USD/Y unde X = {AUD, EUR, GBP} iar Y= {JPY, CHF}

 

Exemplu de practica: toti membrii X cresc sau scad

In teorie, daca toti membrii din X/USD vor creste , inteleg prin analogie 2 lucruri:

A: membrii X o duc bine (fundamental, news....)

B: numitorul USD o duce rau

analog pentru conditia daca membrii X/USD vor scade

 

Conditia asta m-ar duce sa presupun ca fractiile cu Y vor merge invers fata de X.

Exemplu: daca X/USD creste din cauza USD slab, ma astept ca USD/Y sa scada

 

Motivul pentru care intreb asta este ca azi:

AUD/USD, EUR/USD, GBPUSD au mers sus cu vreo 140pips

USD/CHF, USD/CAD au mers in jos cu 100 pips iar .. USD/JPY a urcat vreo 50 pips. Ma asteptam ca USD/JPY sa coboare si el.

 

Multumesc in avans pentru lamuriri. Pe mine m-a incuiat subiectul, cel putin la ora asta :)

 

 

Am atashat screnshots cu:

 

1. AUD/USD

post-6170-0-44588400-1329427797_thumb.png

 

 

2. EUR/USD

post-6170-0-78111400-1329427841_thumb.png

 

 

3. GBP/USD

post-6170-0-77864200-1329427869_thumb.png

 

 

4. USD/CAD

post-6170-0-98326200-1329427907_thumb.png

 

 

5. USD/CHF

post-6170-0-85368600-1329427950_thumb.png

 

 

6. USD/JPY - THE CULPRIT

post-6170-0-11962400-1329427995_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Baiazid, ... seamana cu o corelatie, dar nu te lua dupa ce vezi, e cioaca, vor doar sa deruteze populatia.

Stiu ca e greu sa ma crezi, dar in timp o sa te convingi sigur.

Si inca ceva, ... urmareste doar o singura pereche, mai ales la inceput de drum ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Baiazid, ... seamana cu o corelatie, dar nu te lua dupa ce vezi, e cioaca, vor doar sa deruteze populatia.

Stiu ca e greu sa ma crezi, dar in timp o sa te convingi sigur.

Si inca ceva, ... urmareste doar o singura pereche, mai ales la inceput de drum ...

 

Eu doar le urmaresc sa inteleg ceva din aceste miscari. Nu fac trading pe ele. Traduiesc in general AUD/USD pentru ca locuiesc in Australia si sunt exact in time-zone Posted Image. Imi este mai usor sa inteleg economia Australiei, traind in Australia.

 

Eu in fiecare dimineata (in Aus) fac screenshots cu o ora inainte de inchiderea NY, ca sa vad (pentru mine) in ce masura s-au respectat pivotii calculati pentru ziua respectiva (pivot standard si pivoti fibonacci). Asa imi incep eu ziua inainte sa ma duc la servici :)

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca asa iti incepi ziua cu screenshots ... insa, care-i scopu'?

 

 

Pentru ca ma ajuta un prieten sa imi explice trends, patterns. Si le facem pe hartie. Imi ia doar 5 minute sa fac screenshots. Analizam cum s-au respectat daily pivots ... etc.

 

About servici: poti sa consider ca fac FX de fun cat timp ma duc si la munca. Sunt curios cati de aici nu au job si fac FX full time. Exista un "learning curve"

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cati de aici nu au job si fac FX full time.

Eu nu am job si cunosc o gramada de aici si nu numai, care nu au job sau care au job la calculator 12/24 ore si deci au cate 2-3 monitoare in fatza tot timpul. Intelegi? Nu poti sa conduci o masina, fara sa fii la volan.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cati de aici nu au job si fac FX full time.

Eu nu am job si cunosc o gramada de aici si nu numai, care nu au job sau care au job la calculator 12/24 ore si deci au cate 2-3 monitoare in fatza tot timpul. Intelegi? Nu poti sa conduci o masina, fara sa fii la volan.

 

Eu te inteleg dar am o banuiala ca nici ei nu au inceput din start FX fara sa aibe un job in paralel.

 

Oricum eu sunt in faza de acumulare cunostiinte. Cand o sa reusesc sa fiu profitabil constant, am sa am in considerare aceasta optiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.