Sari la conținut

Ce zic "Centralele" acum


Postări Recomandate

Acum stii cum e..., globul meu de cristal in care vad viitorul e c-am prafuit, dar chiar si asa, parca tot 1.40 vad   :D si nu doar atat, Aud, Lira si dansele vreo 4 5 sute in sus tot Easy Money se cheama.

 

Omu', adica Barbosu', a zis-o clar de foarte multe ori: Nimic nu e batut in cuie! V-om actiona in functie de rezultate! adica, mai pe intelesul nostru, merge bine economia? taiem cascavalu'!, nu merge?, o dam inainte pana merge. 
Da, toti se asteptau la taiere dar doar se asteptau, nu inseamna ca au si actionat. Dupa cum vezi bursele nu au picat cu 2 3 saptamani inainte de anunt si pur si simplu si-au pastrat plasamentele. Mai departe, reactia e evindenta si deloc surprinzatoare. Avem Free Money?, bagam mare pe Risk On adica marfuri, actiuni, monede riscante. 

Nimic nou sub soare. Doar un razboi cu Siria putea duce Dolarul in sus dar cum Putin e voinic, etete ca nu-i razbel ci o mica galceava, asa, ca sa nu zica Obama ca nu are si el muschi. 

Deci, in concluzie, cu mana pe pe soarece si atent la evenimente surprinzatoare, Risk On e pe val, adica Jos Dolar pe toate fronturile.

Daca stam sa gandim prea mult daca FED e sau nu "credibila" trec trendurile de toamna pe langa noi si ramanem cu camara goala.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am spus ca e usor, spun doar ceea ce cred din ceea ce citesc Ca e sau nu, doar dupa vedem.

Acum, o miscare previzionata de 4 5 sute de pips e o nimica toata daca nu e si un sistem care sa scoata din ea macar 150 dar cu sansa mare de reusita si nu zic de o miscare legata, in out si gata banii.
Aici e problema, pui 20% cont pe miscarea asta pe 1 2 tranzactii timp de cateva sapt sau luni sau intri si iesi pentru tinte mai mici?, plus ca nu e doar Euroiu, mai sunt si Lira si Aud care vor da tot in sus.

Repet, daca era usor, eram bogat, dar nu e. Tot ce vreau e sa nu fiu orb si sa ma uit la un chart si atat. Macar am o directie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mereu am fost de parere ca stirile nu sunt OK pe termen lung. De ce ?  Pentru ca

 

 

 

Omu', adica Barbosu', a zis-o clar de foarte multe ori: Nimic nu e batut in cuie! 

 

Omu', adica Barbones, n-a retinut ce a zis Barbosu'   :)

 

Daca te referi la situatia la nivel macro-economic per total, nu cred ca ai dreptate. Faptul ca NFP-ul s-a modificat putin, cred ca e mai putin important. Dar, spre exemplu, sa zicem ca Bernanke anunta ca a vandut  bonuri de trezorerie in valoare de nu stiu cate sute de miliarde ar schimba pe termen mediu si lung, - situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
ECB Monthly Bulletin Feb 2014

 

This box reports the results of the ECB Survey of Professional Forecasters (SPF) for the first 

quarter of 2014. The survey was conducted between 16 and 24 January 2014, and 53 responses 

were received.1

 Compared with the previous survey round, the results indicate noticeably 

lower inflation expectations, at 1.1% for 2014 and 1.4% for 2015 (revised downwards by 0.4 

percentage point and 0.2 percentage point respectively). With regard to longer-term inflation 

expectations, the average point forecast remained at 1.9%, although there was a further slight 

decline at the second decimal place. Growth expectations were unchanged for 2014 and 

2015, implying a continuous, albeit gradual, expected strengthening in real GDP growth. 

Unemployment expectations were revised upwards for 2015 and the longer-term horizon, but the 

profile continues to slope downwards

 


Other variables and conditioning assumptions

 

According to other information provided by respondents, the assumptions for the oil price, the ECB’s main refinancing rate and the annual growth rate of compensation per employee were revised downwards, while the expectations for the USD/EUR exchange rate were revised upwards somewhat.

The oil price is expected to stand at USD 108.1 per barrel in the first quarter of 2014, to decrease to USD 106.7 in the second quarter and from then on to return to an upward path, to stand at USD 107.5 in 2015 and USD 109.3 in 2016. The ECB’s main refinancing rate is expected to stand at 0.25% until the end of 2014, and then to increase to 0.4% in 2015 and 0.9% in 2016. The forecast of the USD/EUR exchange rate has been revised upwards compared with the previous survey round, standing at 1.35 in the first quarter of 2014 and decreasing to 1.29 in 2015 and 2016. Growth in compensation per employee has been revised downwards for 2014 and 2015, to 1.5% and 1.7% year on year respectively. For 2016, it is expected to be 1.9%. 


 


Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.