Sari la conținut

Discutii Generale


Postări Recomandate

La o piata atat de mare cum sa credem ca o banca poate face ceva sa ia stopurile?. Sa fim seriosi, asta cu retailul e c am trasa de par. 

 

Nu e ca si cum informatia asta e secreta, toate bancile vad cum e pozitionat retailu (si alti mari jucatori).

 

Daca vrei sa executi ordine mari, inevitabil trebuie sa cauti aceste agregari de ordine, doar aici poti face fill fara sa misti piata.

 

De aia sunt vanate zonele cu stopuri, pt ca sunt pooluri mari de lichiditate.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La o piata atat de mare cum sa credem ca o banca poate face ceva sa ia stopurile?. Sa fim seriosi, asta cu retailul e c am trasa de par. 

 

Nu e ca si cum informatia asta e secreta, toate bancile vad cum e pozitionat retailu (si alti mari jucatori).

 

Daca vrei sa executi ordine mari, inevitabil trebuie sa cauti aceste agregari de ordine, doar aici poti face fill fara sa misti piata.

 

De aia sunt vanate zonele cu stopuri, pt ca sunt pooluri mari de lichiditate.

 

 

Am intrat short pe NZD/USD pe M5 dupa ANZ business confidence cu rezultat Bullish, mi se pare ca SHORT-urile pe perechile unde USD-ul nu e valuta de baza indica faptul ca intradevar USD-ul se apreciaza fata de restul valutelor pe termen scurt :)

 

Retracementurile devin reversiuni...

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce conteaza pana la urma ca Goldman vaneaza stopuri? din cauza ei nu facem noi treaba? nu cred. Eu raman la parerea mea ca nu conteaza treaba cu vanatoarea. Ai idee unde se va duce cutare pereche, tu, un retailist cu cont de cateva sute de dolari, pai dai drumul la treaba caci oricum ordinele tale nu ajung in piata, sunt in house la broker. 

Nu cred ca te ajuta ca esti constient de faptul ca se vaneaza stopuri, in trade ma refer, plus ca nu ai stiinta unde sunt stopurile alea si nu cred ca toate sunt la vedere, doar cateva mari sunt, in rest sunt ascunse, asa cum si eu le ascund fara prea mare efort, doar un code si gata. Alea grele ce se vad au un rol pentru ca se vad, e clar ca e cu scop, plus ca se vad optiunile pentru ca sunt la vedere. Eu cred ca acolo se duce pretul ca un magnet mai mult de cat dupa stopuri.

 

Dau un ex: daca sunt Goldman si vreau sa vand Eur mult, vreo 100 de mil dar nu vreau sa stric trendul ce tocmai il sustin, vand acolo unde vad optiuni ce expira de buy si in loc sa vedem un spike de 20 de pips care sa strice ratiile vedem o candela mica cu volum mare. E, ati vazut asa ceva? nu volum din ticks, ci volum real ala care se vede cat de cat. Eu am vazut candele de 1 minut cu volum de 2 ori media zilei dar cu high low de 5 pips iar restul, faceau trend cu un sfert din ce a fost acolo. 

 

Repet, retailul nu conteaza in directie, ca se vaneaza, ca se pescuieste, chiar nu conteaza. Lira nu urca acum ca sa ia stopuri, ci urca cu motiv intemeiat. Ce, avem retailuri aici, sus care asteptau Sell? nu pot sa cred si chiar daca e asa, inseamna ca retailul e idiot. Da, probabil fura la miscari de 15 30 de pips, dar daca e mai mare cine are puterea sa miste 100 de pips piata in cateva ore si sa mai si intoraca piata unde era... mai gandeste-te. Sumele sunt prea mari. 4 5 milarde/zi impartit la 24, cat o fi pe ora, si pe minut ca medie? cat o costa efortul de a misca piata 20 30 pips? sau fac astia front comun si 5 banci fura stopurile propriilor clienti? 

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gigi

 

cerere si oferta. Daca Eur sa zicem e pe top high la mantli si vine Fed si zice 3 vorbe acolo unde nu mai era cerere, ce crezi ca se intampla? dau astia cu pretul undeva mai jos, nu cu mult unde au loc de cumparare, si il cumpara si uite asa face new high. Si daca ai new high la mantli si mai si inchide peste high luna sa vezi tu cum se schimba trendul din corectiv, din lipsa de "demand" in impulsiv, datorita noului varf. Uite cum se schimba lipsa de cerere in cerere nebuna. 

 

Am sa caut un chart cu S&P sa vezi acolo dovada faptului ca nu conteaza unde e pretul ci ce apare ca fiind profitabil de facut in urmatoarea perioada. S&P are trend bull all time cu corectii dar tot bull ramane si asa si trebuie, altfel inchidem platformele si ne ducem in munti ca se termina viata asa cum o stim.

 

Am cunoscut multi oameni care spun "e prea mult" . Asa a fost si in perioada 2005 2008. Unii au vazut ca "e prea mult" si au intrat sell din 2005 deja pe S&P. A trebuit sa astepte 3 ani pana sa se decida ca e prea mult. Oamenii deja erau pe minus cu mult, fondul ala era sa crape, ce sa mai, era groasa. Asa ca, nu prea poti sa sti cand e prea sus sau prea jos. Asta se vede "dupa". 

 

Intr-o statistica se zice ca cele mai profitabile sisteme all time sunt cele ce urmeaza trendul. Deci statistic nu vorbe-n vant.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce conteaza pana la urma ca Goldman vaneaza stopuri? din cauza ei nu facem noi treaba? nu cred. Eu raman la parerea mea ca nu conteaza treaba cu vanatoarea. Ai idee unde se va duce cutare pereche, tu, un retailist cu cont de cateva sute de dolari, pai dai drumul la treaba caci oricum ordinele tale nu ajung in piata, sunt in house la broker. 

Nu cred ca te ajuta ca esti constient de faptul ca se vaneaza stopuri, in trade ma refer, plus ca nu ai stiinta unde sunt stopurile alea si nu cred ca toate sunt la vedere, doar cateva mari sunt, in rest sunt ascunse, asa cum si eu le ascund fara prea mare efort, doar un code si gata. Alea grele ce se vad au un rol pentru ca se vad, e clar ca e cu scop, plus ca se vad optiunile pentru ca sunt la vedere. Eu cred ca acolo se duce pretul ca un magnet mai mult de cat dupa stopuri.

 

Dau un ex: daca sunt Goldman si vreau sa vand Eur mult, vreo 100 de mil dar nu vreau sa stric trendul ce tocmai il sustin, vand acolo unde vad optiuni ce expira de buy si in loc sa vedem un spike de 20 de pips care sa strice ratiile vedem o candela mica cu volum mare. E, ati vazut asa ceva? nu volum din ticks, ci volum real ala care se vede cat de cat. Eu am vazut candele de 1 minut cu volum de 2 ori media zilei dar cu high low de 5 pips iar restul, faceau trend cu un sfert din ce a fost acolo. 

 

Repet, retailul nu conteaza in directie, ca se vaneaza, ca se pescuieste, chiar nu conteaza. Lira nu urca acum ca sa ia stopuri, ci urca cu motiv intemeiat. Ce, avem retailuri aici, sus care asteptau Sell? nu pot sa cred si chiar daca e asa, inseamna ca retailul e idiot. Da, probabil fura la miscari de 15 30 de pips, dar daca e mai mare cine are puterea sa miste 100 de pips piata in cateva ore si sa mai si intoraca piata unde era... mai gandeste-te. Sumele sunt prea mari. 4 5 milarde/zi impartit la 24, cat o fi pe ora, si pe minut ca medie? cat o costa efortul de a misca piata 20 30 pips? sau fac astia front comun si 5 banci fura stopurile propriilor clienti? 

 

Nu sunt de acord cu tine.In general nu cred ca retailerii conteaza prea mult, cati bani pot avea in total 50-60 de miliarde ? maxim.

 

Majoritatea lichiditatii nu vine de la retailer ci de la hedgers, exista 3 grupuri active pe piata forex :

comerciantii/hedgerii (firme care incearca sa-si apere capitatul de volatilitate: banci mai mici sau companii cu expunere in alte tari care fac import/export, sau banci care isi apara conturile clientilor de depreciere)

traderi mari/hedge funds/banci de investitii (desi numele hedge-fund sugereaza altfel, dar defapt hedge-fundul e o institutie determinata sa faca profit, la fel ca bancile de investitii si ceilalti traderi cu capital imens)

retailers (noi cei cu capital minuscul)

 

Iar acum imagineaza ca hedgerii+ traderii mari compun un lac intreg, iar retailerii sunt doar un strop de apa.Cam asta e diferenta intre ei si noi, deci nu cred ca noi avem orice fel de putere sa miscam pretul chiar si daca asta consta prin vanarea stopurilor noastre.

 

Acum dupa ce am eliminat retailerii, raman hedgerii vs investitorii, hedgerul e market makerul in majoritatea cazurilor, partea de DEAL, iar investitorul e traderul de wallstreet obisnuit, partea OFFER.

 

Iar din cauza faptului ca hedgerii nu au ca motiv sa faca profit, ci doar prezervarea capitatului, deci isi pot asuma o mica pierdere din cand in cand daca e stabil si consistent, sau un break-even.

 

Insa traderul mare joaca doar pentru verzisori, si dupa cum ai ghicit acesta va fi luat de la hedger, din cand in cand de la retailer, dar mai mult de la hedger.

 

Dar nici hedgerul nu pierde, de examplu, firma Toyota a facut profit in USA si vrea sasi converteze dolarii inapoi in yen si sa le trimita inapoi in Japonia, asta inseamna un ordin SELL pe USDJPY.

 

Iar daca USDJPY se apreciaza, atunci el tot va lua tradeul fiindca are nevoie de yeni ca sasi plateasca muncitorii si taxele.Un trader normal ar fi prost sa ia un trade SHORT cand piata e BULLISH insa traderul are profit numai din trading deci e normal sa procedeze asa.Pe cand hedgerul nu neaparat.

 

Insa firma Toyota nu face profit din trading, ci din vanzarea masinilor, si ca sa nu piarda din profit cu tranzactionarile, va ridica pretul masinilor, si a rezolvat toata treaba :)

 

Si asa se intelege de ce sunt unii contrar sentimentului, pentru ca nu conteaza ca toti fac profit pana la urma cu exceptia retailerului, care in majoritatea cazurilor el pune tradeuri la ghicit =))

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gigi

 

cerere si oferta. Daca Eur sa zicem e pe top high la mantli si vine Fed si zice 3 vorbe acolo unde nu mai era cerere, ce crezi ca se intampla? dau astia cu pretul undeva mai jos, nu cu mult unde au loc de cumparare, si il cumpara si uite asa face new high. Si daca ai new high la mantli si mai si inchide peste high luna sa vezi tu cum se schimba trendul din corectiv, din lipsa de "demand" in impulsiv, datorita noului varf. Uite cum se schimba lipsa de cerere in cerere nebuna. 

 

 

Daca fedul spune ceva asta e alta treaba, dar daca pur si simpu nu mai exista cerere la un obiect atunci e gata, FX-ul are o limita maxima = rezerva intreaga a unei valute.

 

Si fiindca numai bancile centrale au voie de a modifica rezervele, daca EUR/USD -ul e overbought numai printarea excesiva a dolarilor mai poate aprecia EUR-ul, fiindca din perspectiva euroului, daca EUR atinge un all time high, atunci asta inseamna ca nu mai exista nici un singur dolar pe planeta ca toate au fost convertate in EUR, si nu mai ai de unde sa cumperi EUR.

 

 

Am sa caut un chart cu S&P sa vezi acolo dovada faptului ca nu conteaza unde e pretul ci ce apare ca fiind profitabil de facut in urmatoarea perioada. S&P are trend bull all time cu corectii dar tot bull ramane si asa si trebuie, altfel inchidem platformele si ne ducem in munti ca se termina viata asa cum o stim.

 

Eu nu as mixa indiciile si actiunile cu FX-ul, e ceva total diferit.Pana cand o piata FX reprezinta intreaga rezerva de bani pentru 2 valute, pana atunci un indice e doar o piata mult mai mica si limitata.

 

Daca vrei sa convertezi un indice in formatul FX-ului atunci trebuie sa-li compari cu ceva, preferabil valuta cu care o cumperi, deci S&P/USD, adica asta inseamna ca pretul S&P-ului poate sa creasca pana cand toti dolarii de pe pamant sunt convertate in acest indice, ceea ce e foarte departe de realitate.

 

Capitalizatia S&P ului consta din capitalizatia primelor 500 de companii sin USA, o suma foarte mica fata de rezervele de dolar de pa glob.

 

Deci e normal ca S&Pul sa se poata aprecia pana cand vrea el, pentru ca pana cand toate rezervele de USD sunt convertate in S&P teoretic, aprecierea poate fi de neoprit, determinat numai de sentimentul investitorilor :)

 

Insa FX-ul e total diferit, sper ca intelegi acum diferenta dintre aceste piete.

 

 

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca fedul spune ceva asta e alta treaba

Read more: http://forum.vamist.ro/topic/3407-discutii-generale/page-5#ixzz2ubt2n100

 

Despre asta e vorba. Cererea si oferta se creaza, se face, se construieste, asta vreau sa spun, iar Centralele asta fac, asta fac ele prin declaratii si actiuni, creaza cerere sau oferta. Asa se face misca piata. Nu exista asa ceva, dolari limitati sau euro limitat, exclus. Daca eram cu peg pe Aur atunci da, dar acum avem alt sistem, printare cand e nevoie si retragere tot cand trebuie. Ca sa ajungem in realitate, ne-am speriat la inceput de an ca prin retragerea de dolari prin QE uri v-om avea caderi masive, pe burse din lipsa de cerere dar uite ca nu e cazul, adica chiar si stiind ca se face Tapering, Sterilizare sau pe romaneste retragerea a ceea ce s-a bagat in exces in piata, tot nu pica pentru ca avem cerere. Unde? pe top.

Uita-te la Dolar azi, pe final de Februarie, ultima zi. De ce nu creste, de ce nu se ascund toti pe Dolar sau Safe? pentru ca au calculat ca e loc de crestere economica in urmatoarea perioada si vor sa ia si ei din cascaval. Cumperi, Apple, Google, Exxon, Paco Rabane etc, cumperi Euro cumperi Lire etc, cumperi ceea ce va aduce profit si vinzi dolari si Safe Currencies pentru astea. Nu spun eu, spune chartul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://charts.mql5.com/4/31/eurusd-mn1-admiral-markets-as-temp-file-screenshot-59665-png.png

 

Avem deja 1 an jumate de buy, ti se pare ca e cazul sa gasim motiv de sell cand nu arata nimic? 40% din indexul Dolarului e facut din Euro sau c am asa. Vad mai mare cerere de cat oferta.

 

Buy ul ala e uitat pe demo. E un buy obosit pus acolo din gresala din cauza butonului one click trading :D

http://charts.mql5.com/4/31/gbpusd-mn1-admiral-markets-as-temp-file-screenshot-32241-png.png

Lira asa cum o vad acum pentru anul asta.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta inseamna ca nu mai exista nici un singur dolar pe planeta ca toate au fost convertate in EUR, si nu mai ai de unde sa cumperi EUR.

 

E a doua oara cand spui bazaconia asta. Presupunand ca toti dolarii au fost convertiti in EUR (what about dolari din conturile a milioane de americani?), ai de la cine sa cumperi EUR - tocmai de la astia ce si-au convertit dolarii in EUR. Trebuie doar sa oferi pretul corect. Am auzit ca acum pretul corect ar fi cam 1.38. Daca ar inventa cineva si o piata pt asta, sa poti tranzactiona si vedea pretul in real-time, ce bine ar fi...

 

Apropo de stop hunting, exemplu superb azi. Stiu stiu, a iesit nu stiu ce stire, si ala e motivul de fapt.

 

eur_usd_stops.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.