Sari la conținut

Discutii Generale


Postări Recomandate

Francesc Balcells is an executive vice president and portfolio manager in the Munich office of PIMCO.

Here is his take on Ukraine and the risks:

 raised fears of a geopolitical conflict that could extend well beyond its borders.

The situation in the region remains extremely fluid, and several outcomes are possible at this juncture. The outcome will determine to a large extent the systemic nature of the crisis and its impact on global markets, not just Euro

Exact ce spuneam mai devreme dar spusa de unul de la cel mai mare Fond de Investitii din Lume daca nu cel mai mare. Pimco.
Mai fetelor....!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

“The immediate concern for markets is the possibility of escalation,” Ric Spooner, Sydney-based chief analyst at CMC Markets, said in an e-mail. “While most consider it unlikely that the West will be drawn into this conflict other than diplomatically, some hedging and de-risking of portfolios is not unusual in these situations.”

 

Deocamdata ce conteaza de ieri este ca Obama a zis clar ca nu se pune problema mutarii de trupe in zona sau de interventie militare. Cuvantul folosit a fost "exclus" ceea ce incalzeste putin ciorba.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesante informatii Barbones, istoria politico-financiara nu e punctul meu forte, dar ma straduiesc.

 

Stiu ca si politica internationala poate avea efecte imense, acum eu fac trading numai pe valute, dar imi da niste idei pe EURRUB si USDRUB.

 

Ceva observatii?

 

post-7281-0-10549800-1393833065_thumb.png

 

post-7281-0-98376200-1393833075_thumb.png

 

Se vede clar ca pe cand USDRUB-ul e pe un trend ascendent, EURRUB-ul e intrun bubble gata sa rastoarne pretul pana ce pica inapoi la nivelurile din 2012.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica eu acum fac trading numai pe valute? pai valutele astea se misca asa de capul lor? nu au si ele un motiv de a fi speculate, sus jos? sau doar se vaneaza stopuri?

 

Nu prea intelegi. Mai clar de cat am spus pana acum nu stiu sa zic. Valutele astea apartin acelor entitati care acum sunt in conflict diplomatic adica Euro si Rubla, iar Europa (adica Euro) ameninta cu sanctiuni economice (vocea lui Mekel la telefon). 

SUA (Dolar) spune acelasi lucru, sanctiuni economice.

 

Acum, uita-te la dolar rubla si euro rubla si vezi ce se intampla. Sigur, vei tranzactiona valute.

 

Ai auzit ca istoria se repeta? sau mai simplu, legat de trading, nu cauti si tu niste paternuri pe chart, niste miscari care sa semene si pe care sa le recunosti vizual si sa incerci sa speculezi pe acea miscare? adica cum faci tu, sare ceva brusc si tu dai invers ca se intoarce. Asta este un patern de miscare repetitiv pe care l-ai observat si te astepti sa se repete.

 

Asa si cu istoria politica sau cum zici tu.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica eu acum fac trading numai pe valute? pai valutele astea se misca asa de capul lor? nu au si ele un motiv de a fi speculate, sus jos? sau doar se vaneaza stopuri?

 

Nu prea intelegi. Mai clar de cat am spus pana acum nu stiu sa zic. Valutele astea apartin acelor entitati care acum sunt in conflict diplomatic adica Euro si Rubla, iar Europa (adica Euro) ameninta cu sanctiuni economice (vocea lui Mekel la telefon). 

SUA (Dolar) spune acelasi lucru, sanctiuni economice.

 

Acum, uita-te la dolar rubla si euro rubla si vezi ce se intampla. Sigur, vei tranzactiona valute.

 

Ai auzit ca istoria se repeta? sau mai simplu, legat de trading, nu cauti si tu niste paternuri pe chart, niste miscari care sa semene si pe care sa le recunosti vizual si sa incerci sa speculezi pe acea miscare? adica cum faci tu, sare ceva brusc si tu dai invers ca se intoarce. Asta este un patern de miscare repetitiv pe care l-ai observat si te astepti sa se repete.

 

Asa si cu istoria politica sau cum zici tu.

 

Pai asta am incercat sa-ti zic, ca nu prea am tinut cont de istoria politica si economica care afectasera pietele din trecut. Analiza tehnica e un lucru cand scalpezi patternuri de volatilitate dar eu tin cont si de stirile economice, nu neaparat cele politice.

 

Am citit daily news-urile care apar pe investing.com , si nicaieri nu au mentionat un o influenta monstruoasa pe valute.Pietele capitale, asta e altceva, dar fiind numai forex trader, nu prea imi pasa de ele.

 

Dar din punct de vedere FX ma concentrez doar pe 7 valute si atat : EUR,USD,GBP,AUD,NZD,CAD, JPY.

 

Restul nu ma priveste, RUB-ul e doar o senzatie acum datorita tulburarilor din Ucraina, dar cand se va termina, nimeni nu o sa mai tranzactioneze RUB-ul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.