Sari la conținut

Revista Presei


Postări Recomandate

FED ul ar fi trebuit sa fie a Congresului si nu e, si da, CEO ul la numit presedintele pur simbolic.

Elvetia este mama banilor, tot referitor la Old Money.

Da, stiu, Haircut ul din 2011 parca a datoriei Greciei catre privati de nu mai putin de 100 de miliarde.

Ro sa-si tipareasca Lei si atat. Problema apare la resurse care, daca nu le ai, tre sa ai acea valuta cu care sa le cumperi, si in cazul petrolului este impus Dolarul. De ce nu pot sa cumpar petrol pe Lei? pai vezi tu, pentru ca asa au spus niste domni, nu ONU. Adica, face o lume intreaga ce vor niste mostenitori. Trebuie sa avem Dolari ca de nu, murim de frig in case. SI daca domnii astia se gandesc sa devalorizeze dolarul, uite cum tu, tarisoara amarata, care ai facut export de scutece ca sa faci rost de 100 de Dolari azi, maine mai ai doar 80 ca de, asa merge piata libera. Si in loc sa te incalzesti la 20 de grade, mai stai mata la 15 ca de, asa vor domnii astia. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banii au devenit ceva incredibil de volatil si de neincredere. Pe vremuri, aveai un Argint, avei o moneda batuta de rege, avei ceva de aur, aveai ceva care mergea peste tot. Azi, nu mai merge pentru ca sa nu poti sa misti in front de cat daca ai acele hartii ale unora. Ieri, schimbai lire turcesti cu cochilii de scoici si erai bogat si nu glumesc. In china era moneda de schimb si a fost folosita pana recent.

 

Azi, daca ai 100 de mii de Euro in banca si vrei sa ii scoti, tre sa faci cerere cu cateva zle inainte, ca na, sa nu creezi panica. Pai cum vine asta, adica banca nu are banii mei acolo? Nu, nu-i are. Totul e o facatura mare si urata. La scoala am invatat ce e Valoarea si sincer, nu recunosc nimic din ce am invatat azi,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrolul se vinde doar pe dolari?

 

Recent reports from Reuters, have confirmed that China is now trading their own domestic currency, the Yuan, for oil. Both Russia, and Iran are now using Yuan for oil sales to China. Venezuela is sure to follow. With Russia and Iran accepting Yuan for oil that means there are now almost 1 million barrels per day being exchanged for Yuan instead of USD.

 

Eu am transferat 50 mii Euro in mod electronic, si a 2 zi erau in celalalt cont, in strainatate (pt ca am facut transfer SWIFT urgent). Anuntul cu o zi inainte e doar daca vrei sa ii extragi cash. Nu pt a preveni panica, ci pt ca nu toate filialele de banca de la colt de bloc au 100 mii euro in seif in fiecare zi. Eu am depus odata niste bani la Libra Bank, si in acel sediu "seiful" era cam cat o cutie de pantofi, statea pe podea langa agent, nu era nici un perete despartitor intre noi, si agenta de paza avea doar un spray. Crezi ca puteam extrage 100 mii fara preaviz in aceasta filiala?

 

Si apropo, stii ca daca anunti ca vrei sa scoti 100 mii, si a doua zi nu te prezinti sa-i ridici, vei plati comision, pt ca ei s-au obosit sa plateasca paza si transportul cash-ului pana la filiala ta?

 

Ar fi bine sa nu crezi tot ce citesti pe forumuri, si sa investighezi putin. Asa apare edge-ul.

 

Chestii "stiute de toata lumea", dar care sunt false:

1. Petrolul se vinde doar pe dolari

2. Retail-ul nu conteaza in trading

3. Poti vinde $1 miliard la piata pe EUR/USD si pretul se misca maxim 2-3 pips

4. Brokerii nu trimit ordinele in piata

5. MT4 e cel mai profesionist tool de trading

6. Exista 3 tipuri de trading - scalp, swing, position

7. Scalping-ul e cel mai neprofitabil (ha ha)

8. Hedging-ul e super util, si e interzis in US din cauza ca la brokerii nu le place hedging-ul pt ca salveaza traderii de la pierderi (pe care ei le incaseaza, conform 4)

....

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu spun ca azi nu se s-a schimbat paradigma. Spun doar ce este inca valabil valabil. Incercari au mai fost de trecere pe alte valute, majoritatea au esuat. Cel mai cunoscut este Irakul care la foarte scurt timp dupa ce Sadam a spus ca accepta Euro pe petrol a fost casapit. 

 

Azi, traim vremuri mai grele ca oricand datorita schimbarilor care vor avea loc si au loc.

 

On Thursday, Sept. 6...  (2012) just a few days ago, China made the official announcement. China said on that day, our banking system is ready, all of our communication systems are ready, all of the transfer systems are ready, and as of that day, Thursday, Sept. 6, any nation in the world that wishes from this point on, to buy, sell, or trade crude oil, can do using the Chinese currency, not the American dollar. - Interview with Natty Bumpo on the Just

 

Lindsey Williams: "This has never happened in the history of crude oil. Since crude oil became the motivating force behind our (U.S.) entire economy, and everything in our lives revolves around crude oil. And since crude oil became the motivating factor behind our economy... never, ever has crude oil been sold, bought, traded, in any country in the world, without using the American dollar."Measures Radio network, Sept. 11

 

On Friday, Sept. 7, Russia announced, that as of today, we will supply China with all of the crude oil that they need, no matter how much they want... there is no limit. And Russia will not sell or trade this crude oil to China using the American dollar." -Interview with Natty Bumpo on the Just Measures Radio network, Sept. 11

 

These duo actions by the two most powerful adversaries of the U.S. economy and empire, have now joined in to make a move to attack the primary economic stronghold that keeps America as the most powerful economic superpower. Once the majority of the world begins to bypass the dollar, and purchase oil in other currencies, then the full weight of our debt and diminished manufacturing structure will come crashing down on the American people.

This new agreement between Russia and China also has serious ramifications in regards to Iran, and the rest of the Middle East. No longer will U.S. sanctions against Iran have a measurable affect, as the rogue nation can simply choose to sell its oil to China, and receive Yuan in return, and use that currency to trade for the necessary resources it needs to sustain its economy and nuclear programs.

 

Ce avem aici, azi? Dovada ca ceea ce s-a stabilit in finalul WWII nu mai este valabil. Deci? ori US accepta pasnic faptul ca nu mai este SuperPuterea Lumii si in consecinta nici NATO nu mai reprezinta ceea ce a fost o data, ori nu, si v-om avea razmerita.

 

Atacul catre Iran are doua directii, sa nu schimbe "Pegul" de pe Dolar si sa nu devina putere nucleara, altfel ce sa aiba cu ei...

 

Faptul ca este un eveniment sa vinzi petrol pe altceva intareste ce spun eu, faptul ca depindem de aranjamentul de atunci si ca ce se intampla azi nu face de cat sa duca pas cu pas catre o noua ordine mondiala. Nu sunt alarmist si nu ma refer aici la tot felul de OZN uri sau conspiratii. Este o realitate ca nu poti cumpara petrol (inca) pe Lei? este. Ei, Rusii si Chinezii au rupt pisica. Noi, inca nu si multi altii, inca.

 

 

 

The chief features of the Bretton Woods system were an obligation for each country to adopt a monetary policy that maintained the exchange rate by tying its currency to the U.S. dollar and the ability of the IMF to bridge temporary imbalances of payments. Also, there was a need to address the lack of cooperation among other countries and to prevent competitive devaluation of the currencies as well.

On 15 August 1971, the United States unilaterally terminated convertibility of the US dollar to gold. This brought the Bretton Woods system to an end and saw the dollar become fiat currency.[1] This action, referred to as the Nixon shock, created the situation in which the United States dollar became a reserve currency used by many states. At the same time, many fixed currencies (such as GBP, for example), also became free-floating.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bretton Woods la start a fost ceva extraordinar daca ar fi tinut. Se crea o obligativitate a tuturor semnatarilor a nu-si devaloriza voit valuta pentru a castiga din asta. Uite ca nu se poate sa fim uniti si sa respectam ceva. Mai mult, nici asocierea cu Aurul nu a tinut tot datorita US care a vrut mai mult de atat.  A vrut Dolarul sa fie Aurul lumii.

 

Dolar = hartie

 

Si cand Francezii au cerut sa faca schimb la un moment dat, sa dea Dolarii din rezerva contra Aur, s-a spart buba iar caci Dolarii din piata nu erau acoperiti de Aur. Si asa am ajuns la Petrol, care din 2012 nici el nu mai este etalon, cel putin intre Rusi si China. Restul lumii, inca, merge. 

De asta spun ca Valoarea este fara valoare. Un Dolar azi ce valoare are? asta din schimb? si bun, peste 1 an care o sa fie valoarea? nu se stie. De aia vezi CHF ul in vazuh, de frica Dolarului care nu mai are valoare de mult.

 

Am spus mai sus de "incredere si puterea pumnului". Azi, US nu da dovada nici de una nici de alta. Si atunci, cum sa nu ma ingrijorez ca sunt la granita cu Rusii, ca sunt in NATO care nu se stie daca va reactiona. Am platit noi, oare, intrarea in NATO ca, US sa-si apere "investitia"? Nu cred si de asta mi-e frica. Daca Rosia Montana era data, eram mai linistit dar ... e a noastra inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, vorbesti despre bani exact ca sustinatorii bitcoin-ului. Standardul pe baza de aur a fost un dezastru. Uita-te la ce crestere economica si dezvoltare globala am avut de cand a incetat. Dar stiu ca nu te pot convinge, asa ca nu are rost sa discutam.

 

Citez un profesor de economie: "Toti cei care spuneti ca dolarii sunt hartii fara valoare, va ajut eu gratis sa scapati de ei rapid si usor"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu spun cu totul altceva. Filosofia economica promovata de Keynes e una, si ce a rezultat e cu totul alta. El a propus in primul rand ca statul sa intervina, sa fie cel care echilibreaza excesele si nu invers. Azi, statul promoveaza sau inchide ochii la exces. Cresterea, dezvoltarea de care vorbesti, a avut loc doar intr-o parte a globului iar nu asta s-a dorit pentru ca creaza inegalitate, lucru care duce la somaj si razboi inevitabil. Se dorea inital ca piata libera sa fie supravegheata pentru a se pastra trendul, si unealta supravegherii era FMI, lucru care s-a si intamplat pana in 70 cand s-a dovedit ca US si UK au speculat mai mult de cat aveau. Cei care trebuiau sa faca legea, chiar iei nu au respectat-o. Din 70 pana azi am avut cel putin inca 3 crize majore ce au fost "ascunse" asa cum este ascunsa si cea din 2008. Ascuns in sensul ca nu s-a rezolvat problema excesului ci s-a pus pe tava si mai mult si vedem noi dupa. Asta inseamna QE. De aceea in Europa, datorita nemtilor, sunt sanse mici sa avem QE sub aceeasi forma ca in US pentru ca valoarea este inca respectata pentru ca e singura care da incredere. E o intreaga dezbatere si nu de ieri referitoare la "ce este valoarea", valoarea de schimb si valoarea de intrebuintare. E mult de zis dar nici eu nu stapanesc domeniul, doar ce citesc de cativa ani despre subiect.  

 

Ce stiu este ca nemtii vor avea mereu probleme datorita credintei lor in inovatie si munca ce produce valoare, valoare de intrebuintare in primul rand, lucru care nu este valabil si pentru restul lumii. 

 

Referitor la Bit. Am fost si sunt in continuare contra Bit. Nu am crezut si nu cred ca o asemenea "moneda" va exista oficializata de vre-un stat. Citesc in schimb despre ce se intampla in jurul fenomenului pentru ca arata cum reactioneaza oamenii la un o asemenea gogomanie. Mi se pare haios sa "crezi" ca ceva absolut inexistent fizic ar putea genera incredere cuiva, si totusi, avem persoane care cred ca din nimic se face aur. Increderea genereza valoare de schimb dar nu acea valoare de intrebuintare ci doar de schimb. Adica, avem ceva ce azi poate avea o valoare dar acel ceva nu foloseste la nimic in realitate. In teorie se spune ca lucrurile cele mai importante in intrebuintare au cea mai mica valoare de schimb si invers, teoria apa-diamant. Adica, apa, are o valoare foarte mare de intrebuintare dar foarte mica de schimb, iar diamantul, o valoare foarte mare de schimb dar foarte mica pentru intrebuintare. Ori, de aia ma refer la nemti ca la un etalon, datorita incapatinarii lor de a face lucruri cu valoare de intrebuintare mai mult de cat de schimb. Daca povestea asta s-ar putea multiplica in toata lumea, efectul ar fi de 10 ori mai mare si mai solid in crestere de cat cresterea de care vorbesti bazata pe valoare de schimb dar fara baza de utilizare.

 

Mai simplu, bani promisi care nu exista. As putea compara azi Dolarul cu Bit ul, intr-un sens mai larg. Dolarul ca rezerva este o promisiune din partea celui care il emite si o dovada de incredere a celui care il detine dar, se pare ca dispar incet toate acestea. Tu ai adus povestea cu Rusii si Chinezii, cei care sunt primii care spun ca nu mai avem incredere. Mai ramane un singur lucru: Forta.

Unde este acum Safe Heaven? Eu zic ca in Aur si nicidecum in Dolar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi tu ca lumea tine banii in aur? ii tine in euro. pentru ca e mai simplu de schimbat decat un lingou de aur.

asa si cu bitcoin, atata timp cat lumea face exchange cu el pentru speculatii sau ca schimb va avea valoare.

faptul ca eu sau tu credem ca este un big bubble asta nu inseamna ca nu va ajunge la 2000usd.  :D

cand a aparut bitcoin eu faceam altceva care era mai profitabil. nu am pariat pe el si am gresit. insemna o investie de 1an in ceva care nu stiai ce va fi.

am preferat un castig sigur decat o loterie.

unii prefera dobanda bancara altii prefera forex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.