Sari la conținut

Sfat pentru incepator


Postări Recomandate

Da, Zen. În asta și constă măiestria tradingului, să rămîi viu timp, cît de mult posibil. Dacă rămîi în piața o bucată bună de timp, după aia aspiri și la profituri.

 

netinvestmen, vad ca folosesti MirusFutures ca broker. Spune-mi si mie cum merge din Romania? Cat de des se intrerupe legatura? Cum merge Zen-Fire, care e viteza pentru Romania? Am auzit lucruri bune despre Zen-Fire dar nu stiu cat de buni sunt pentru Romania. Folosesti Ninja Trader sau Multicharts? Eu sunt la Interactive Brokers platesc comision de 4$ round-trip pe S&P E-mini si sunt foarte multumit de stabilitatea conexiunii si de viteza, dar nu am unfiltered ticks cum ai tu pe Zen-Fire, iar platforma TWS e asa si asa. Un alt lucru bun la Interactive Brokers este ca ordinele stau la ei pe server si daca imi cade curentul sau pica netul nu raman descoperit.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZEN

 

Un trader, indiferent de suma pe care o tranzactioneaza, trebuie sa fie echilibrat; si-atunci nu trebuie sa existe acea diferenta a performantelor pe real vs demo. Pot exista probleme de acest ordin doar atunci cand persoana in cauza nu este suficient de pregatita, are o viziune "cumva ingusta" asupra pietii si nu vede "totul". Nu vede padurea de copaci. Iar daca strategia sa nu are randament bun, spre exemplu, atunci este normal sa gresesti. Este inadmisibil ca, daca strategia e verificata si este buna, sa nu-i respecti regulile, sa te abati de la ele. Lacomia este buna atat timp te tii de reguli, cand fortezi anumite intrari doar fiindca te simti intr-o pasa buna, este prostie si iresponsabilitate. Nu cred ca exista limite atat timp cat "stii ce faci" si ai un plan strict.

 

Asa este. Parerea mea, poate gresita fiindca nu am experienta, este ca in trading cel mai mult conteaza PLANUL. Sa ai un plan. De abia pe locul 2 vine partea cu emotiile, starea psihologica, bla, bla, bla. Cred asta pentru ca emotiile apar, cel putin in cazul meu, atunci cand nu stii ce sa faci intr-o anume situatie si atunci intri in panica si iei decizii gresite. Dar atata timp cat ai din timp o solutie pentru orice situatie nu iti ramane decat sa aplici acea solutie atunci cand este necesar. Pentru incepatori ca mine greutatea principala este sa elaboreze un plan nu sa isi stapaneasca emotiile. Strategia care se muleaza cel mai bine pe caracterul traderului este cel mai dificil de construit. A, ca tu ai deja un plan care a dat roade in trecut dar emotiile te impiedica sa il respecti in viitor, asta e altceva. Este un defect care iti aduce probleme in viata in general nu numai in trading.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva: vad pe aici pe forum multi care zic la profil ca tranzactioneaza ba din 2008, 2004, 2010, 2006, etc. deci au experienta mare zic eu dar cand posteaza raspunsuri pentru cei care vor sa incerce FOREX-ul pun totul intr-o lumina apocaliptica in sensul ca dau ca certitudine ideea ca daca esti incepator trebuie neaparat sa spargi cateva conturi pe real ca altfel e ceva necurat la mijloc. Chiar toti dintre voi ati invatat sa tranzactionati pe bani reali? Nu e nimeni care a avut suficienta rabdare pe demo pentru a capata o minima experienta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Luce.

nu e vb de o lumina apocaliptica. E vb de statistica. 95% vei pierde.Vei zice ca e atac la persoana si altele.Nu.

e vb doar de faptul ca toti pierdem.

de aceea se si spune ca trebuie sa intri pe bursa , forex si alte chestii de genu, doar cu ce iti permiti sa pierzi.asa ca vom pierde, in proportie de 95%!!!

de ce mai facem asta? pt ca da dependenta. Abia astept, eu si cu inca vreo cativa de pe aici, dimineata, inainte de orice, sa vad un grafic!!!da, domnilor, i`m johnbull and i am a gambler. Toata smecheria e sa gandesti ca un cazinou, nu ca un jucator. Abia atunci vei face bani. Pana cand crezi ca esti investitor, vei pierde mereu.Nu exista investitori pe grafice de 5 min, sau de 1h.

Parerea mea.

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.