Sari la conținut

al doilea cont live


Postări Recomandate

Citesc de cateva saptamani forumul si-am observat ca sunt cativa membri care stiu in masura mai mare sau mai mica despre ce vorbesc.Cochetez cu piata Forex din 2009, am golit deja un cont live de $10000 la inceput, acum dupa o perioada de studiu mai aprofundat am decis sa incerc iar.Cu acelasi broker, Interbank FX,am tot cercetat brokerii si dintre cei mai interesanti si seriosi am ajuns la aceeasi concluzie si de data asta.

 

Maine urmeaza sa alimentez contul cu $8000,am un sistem de tranzactionare cat de cat pus la punct, nu necesita decat foarte foarte multa disciplina.Din cate l-am testat eu profitul este mai mare decat pierderea,nu tranzactionez niciodata impotriva trendului, folosest suporti si rezistente,fixe si mobile,fibo,nivele psihologice, maxime si minime istorice,o EMA de 14 aplicata la close,RSI si multa macroeconomie.Intentionez sa tranzactionez pt inceput miniloturi intre 0.01 si 0.05, targetul este de 70/100$/zi (daca piata permite) profit si sa ma opresc la aceeasi pierdere.Am un venit separat si sunt dispusa sa aloc oricat timp este necesar pt a stapani arta tranzactionarii macar atat cat sa pot sa devin TRADER FULL TIME.

 

Apreciez orice fel de sfat, comentariu, recomandare etc. Am multe de invatat si sincer nu stiu exact de unde sa incep,am studii economice si este singurul lucru pt care ma trezesc entuziasmata dimineata dintre toate domeniile pe care le-am incercat,chiar daca nu si cel mai profitabil.

 

Bafta tuturor:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extraordinar... Primu cont de 10k. Posted Image ...

Ponderosa, da ce se primește...targetu de $100 cu 0.05 lot, asta se primește, dacă pe EUR spot vreo 2000 de puncte. Dacă apreciezi orice sfat, comentariu, recomandare, păi rectifică MM-ul și în genere abordarea tradingului e cam...prea entuziasmată.

Posted Image Ținte-bine, și ai grijă ce faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez orice fel de sfat, comentariu, recomandare etc. Am multe de invatat si sincer nu stiu exact de unde sa incep,am studii economice si este singurul lucru pt care ma trezesc entuziasmata dimineata dintre toate domeniile pe care le-am incercat,chiar daca nu si cel mai profitabil.

 

Pentru educatie in domeniu iti recomand DailyFX Plus de la http://www.dailyfx.com/ ; pe mine ma ajuta sa raman focusat pe strategie si sa respect planul de tranzactionare.

 

La partea cu target-ul, e mai ok sa iti stabilesti ceva de genul X% din cont/ luna ; e mai util sa gandesti in procente- daca vrei sume de bani fixe in fiecare zi o sa vezi ca e mai frustrant cand nu le poti obtine.

 

In rest, mult succes si sa fie intr-un ceas bun! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandare este sa gasesti un broker sa iti faca leverage-ul mai mic decat il ofera in mod clasic, si daca nu ma insel la interbankfx poti cere acest lucru in mod expres. De asemenea, tranzactionarea cu acelasi nr de loturi in mod constant pana cand panta panta profitului este una spectaculoaasa, cand ai profit 100% poti trece la dublarea numarului de loturi. De ce zic asta: face bine la psihic, aceasta rutina zilnica te "robotizeaza", daca vrei, si vei fi mai disciplinata in trading.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspunsuri

 

 

@danpav86

Pt educatie am incercat mai multe site-uri,unele le folosesc regulat altele random,am sa incerc si DailyFX Pro, legat de partea cu targetul procentul ar fi de 10%/luna, pe demo sunt zile cand raportul profit/loss este de $100,am si mentionat daca piata permite,si avand in vedere ca intentionez sa tranzactionez doar pe impuls pe timeframe H1, unele corectii dureaza chiar si doua zile,asadar raportul ar fi de 10 la 10 zile.

 

@dirzuandreovidiu

La IBFX am leverage de 1:50. Sincer numarul de loturi difera in functie de zi, in zilele cu oportunitati pe majors si cateva G7 Crosses am un numar de loturi ceva mai mare, asta insemnand undela la 5, 6 loturi de 0.05, TP-ul si SL-ul in funtie de chart, banuiesc ca daca ti-as urma sfatul as ramane undva la un maxim de 5 loturi.Avand in vedere faptul ca am golit deja un cont cand nu aveam nici un fel de experienta,disciplina e regula nr.1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. brokerii - in general e bine sa nu dam si sa nu primim sfaturi unde sa ne bagam banii, dar asa cum ai ales pot spune si eu ca este unul dintre cei seriosi.

2. primul cont de 10000 usd facut praf? prima greseala. mai ales fiind si reali, trebuia sa ti pui un prag peste care sa nu treci nici impuscata. sa zicem 5000 usd, care insemna deja o pierdere de 50%. dupa o asemenea pierdere era clar ca ceva nu e in regula cu strategia, cu sistemul, cu orice altceva.

3. ce marja de profit ai pe cont demo? daca nu ai, renunta la a mai deschide cont real, e clar ca ceva nu functioneaza in continuare.

4. vrei sa faci o anumita suma pe zi? :) numai atat aici.

si daca in ziua aia pierzi si pierzi si pierzi si tot pierzi? pentru ca sunt si asemenea zile, ce ai sa faci nu te opresti? deci iarasi ramai fara bani....

 

aloca intai timp pentru a te invata cu forexul, si tine cont de un lucru: tu esti pestisorul care trebuie sa se astepte sa fie inghitit de rechin. in general traderii ca noi nu au sanse in fata celor mari, de asta si procentul este mic pentru cei care raman in bransa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Ponderosa,

 

Am sa incept raspunsul meu cu o directionare aici . In toamna fac 3 ani de trade. Demo. Si vreau sa mentionez faptul ca si daca as fi fost instarit financiar tot nu as fi intrat in piata cu bani reali. Din experienta altora dar si din mica si modesta mea experienta pe demo nu pot decat sa-ti spun urmatorul lucru : live intri dupa ce 12 luni contul demo l-ai dublat, triplat sau cvadruplat.

 

Sfatul meu este sa nu te lasi influentata de studiile economice sau de faptul ca ai bani de pus la bataie care stau degeaba. Sunt totusi o suma de bani consistenta si din relatarile tale parerea mea este ca inca nu esti pregatita.

Eu zic sa nu te lasi manata de orgoliu (daca cumva se intampla asta) si sa arunci cu bani pe apa Sambetei. Nu mare mi-ar fi mirarea sa nu fi primit pana acum oferte tentante din partea brokerilor la citirea mesajului tau Posted Image.

 

Revenind, pe link-ul recomandat de mine acel om spune ceva. Si dupa parerea mea, spune un mare adevar. Ceva similar spune si Mark Crisp (http://depositfiles.com/files/7o6r19h6x

 

) , anume : (Stefan, nu merge sa uploadez pe vamist, imi da Error413)

 

* No MAN ALIVE, or system on earth can ever, or will ever be able to predict the future market behavior. If someone tells you they can RUN AWAY!

 

* Simplicity is the key. Complicated technical systems are trying to baffle you into parting with your $$$'s. B*S baffles brains.

 

* Systems have three main components: 1) trade entry/exit rules. 2) Money management 3) Trader psychology

 

* 95% of traders will put them in the order I wrote above (i.e. in order of importance.)

 

Cred ca am reusit sa-ti ofer un punct de vedere.

 

Succes!

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. brokerii - in general e bine sa nu dam si sa nu primim sfaturi unde sa ne bagam banii, dar asa cum ai ales pot spune si eu ca este unul dintre cei seriosi.

2. primul cont de 10000 usd facut praf? prima greseala. mai ales fiind si reali, trebuia sa ti pui un prag peste care sa nu treci nici impuscata. sa zicem 5000 usd, care insemna deja o pierdere de 50%. dupa o asemenea pierdere era clar ca ceva nu e in regula cu strategia, cu sistemul, cu orice altceva.

3. ce marja de profit ai pe cont demo? daca nu ai, renunta la a mai deschide cont real, e clar ca ceva nu functioneaza in continuare.

4. vrei sa faci o anumita suma pe zi? Posted Image numai atat aici.

si daca in ziua aia pierzi si pierzi si pierzi si tot pierzi? pentru ca sunt si asemenea zile, ce ai sa faci nu te opresti? deci iarasi ramai fara bani....

 

aloca intai timp pentru a te invata cu forexul, si tine cont de un lucru: tu esti pestisorul care trebuie sa se astepte sa fie inghitit de rechin. in general traderii ca noi nu au sanse in fata celor mari, de asta si procentul este mic pentru cei care raman in bransa.

 

Primul cont a fost in 2009 si nu aveam absolut nici un fel de experienta, foloseam decat niste pivoti si fundamentale,e ca si cum as fi tranzactionat legata la ochi.Nu m-am ales cu nimic inafara de o experienta mai putin placuta din care am invatat cel mai important lucru, studiu studiu studiu.

 

Legat de pierdere am mentionat in primul post ca ma opresc daca pierderea atinge $100, marja de profit pe demo este acceasi si o sa tranzactionez pe ambele pt inceput,pe cel live doar la tranzactiile de care sunt sigura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.