Sari la conținut

cotatiile de la bursa, cum se stabilesc, cine le stabileste si cine le stocheaza?


Postări Recomandate

Salutare,

 

Nu stiu foarte multe in ceea ce priveste teoria bursei. M-am jucat pe conturile demo dar joc in ceata, nu imi ofera nicio satisfactie daca nu stiu cum functioneaza toate acele schimbari ale pretului. Si mi-ar placea sa cunosc toate detaliile: cine stocheaza toate datele si cum le ofera platformelor de tranzactionare, cine influenteaza preturile si de ce exista fluctuatii la secunda.

 

Multumesc.

Editat de Guttuso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Participanții la bursă așa numiții Clearing House (FSM) (la Bursă ! nu la ECN). Toți Dealerii dețin conturi la ei. "Cîmpul" de inter-comunicare este Bursa (Nyse, Cbot, CME etc). Ea arbitrează orderele. Cotațiile se stabilesc în dependență de cererea sau oferta existentă într-un moment dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu ca musca-n lapte, ca de, este sambata dimineata si sunt la o cafea. Vad ca se dezbat aici doua lucruri, ba chiar trei lucruri diferite.

1. Bursa. La burse sunt mai multe tipuri de participanti. Sunt brokerii, Casele de clearing, emitentii si investitorii care sunt de doua feluri, investitori propriuzis si speculatori. Bursa este un loc anume, unde se intalneste oferta cu cererea de instrumente de tranzactionare acceptate de bursa respectiva. Pretul il stabileste piata insasi, piata care este formata din cumparatori si vanzatori, speculanti sau investitori. Bursele sunt reglementate in fiecare tara de catre un organism specific de reglementare si supraveghere. Am incercat cat mai pe scurt sa spun cate mai multe.

2. Preturile forex sunt stabilite de jucatorii mari prin intermediul bancilor mari (care si ele sunt la randul lor jucatori) prin intermediul platformei electronice a Reuteurs care detine monopolul in ceea ce priveste streamingul de cotatii, asa cum a spus si un alt forumist mai sus.

3. Statement-urile cu profituri "uriase" de pe forexpeacearmy.....sunt fake sau nu. Probabil ca nu, daca ar fi sa fim de buna credinta. Unii sunt mai descurcareti intr-adevar si fac profituri mai mari deoarece si risca mai mult. Am un prieten care abia a inceput forexul in martie anul asta si pe care eu l-am invatat sa tranzactioneze, desi nu aplica mai nimic din ce i-am spus eu si care ma depasit deja la profituri. Domnule, zici ca a mancat r. cand a fost mic. Face profit din orice miscare. Este extraordinar tipul. Si-a dublat contul luna de luna si nici nu tranzactioneaza ful time. Pana la urma este chestie de dexteritate. Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

@ Guttuso

Cred ca cel mai simplu e sa cauti pe youtube depth of market sau DOM ca sa vezi cum se tranzactioneaza actiunile si contractele futures. In fiecare pret stau cu ordin limita participanti, de orice soi or fi ei, care se tot retrag, muta ordinul, vin altii, etc. Unii din ei dau hit la market, adica cumpara sau vand cel mai bun pret disponibil si asta misca pretul. In momentul in care se epuizeaza ordinele limita dintr-un pret, acesta sare mai sus sau mai jos.

 

De exemplu daca sunt cate 50 de loturi/contracte pe fiecare pret deasupra celui actual si toti sunt pe bune si nu se misca de acolo si vine cineva si cumpara 500 de loturi o sa ii inghita pe toti si sare pretul 10 tickuri. Daca vine cineva si cumpara 30 de loturi o sa ramana la fel. N-ai cum sa vezi asta pe forex, imi imaginez ca platformele de aici fac cotatiile in functie de ce se intampla pe piata spot/futures.

 

Sau ala cu 500 de loturi se pune cu limit order intr-un pret si pretul nu se misca sub locul unde si-a pus el ordinul pana nu i se vand cele 500 de loturi. Daca vine altul care vrea sa cumpere 500 de loturi in acelasi pret o sa fie nevoit sa astepte pana le primeste primul sau sa se puna intr-un pret mai mare. Iar daca primului nu-i place asta poate sa-si retraga ordinul si sa il puna inca si mai sus, pana cand unuia din ei nu-i mai convine. Cerere si oferta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.