Sari la conținut

Postări Recomandate

Offtopic

Offtopic
pentru niste linii si puncte merge si in 360p ca doar nu e avatar 3d. :P

 

Desigur. Iar daca tot nu vrei sa inveti nimic si sa pierzi vremea pe aici; sa iti tranzactionezi banii aici poate fi doar un moft, ti-i poti pierde mai simplu din trei incercari, la ruleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

EUR/CHF, analiza tehnica pe termen scurt

 

1.Incadrarea pretului in reperele temporalo-spatiale ale canalului si inclinarea balantei de putere


Desi miscarea este una de coborare iar canalul nostru este descendent, nu va lasati inselati! Din punct de vedere al acestui reper - al canalelor, situatia sta in felul urmator: pretul desi a coborat patru sute douazeci si sapte de unitati de la maximul de la valoarea de 1.26496, se situeaza in zona superioara a canalului, adica intre linia mediana si linia superioara a canalului. Si, dupa cum mai puteti observa, pretul nu prea a avut tarie sa se mentina sub linia mediana a canalului ceea ce inseamna ca aceasta miscare este inclinata mai mult catre cumparatori, existand o vulnerabilitate a vanzatorilor chiar daca acest lucru inca nu se vede. Nu inca!
 
2.Abordarea strategica
 
La inchiderea candelei peste linia superioara a canalului vom putea intra buy pana la cel putin 1.23857, reprezentand nivelul de 38.2 de retragere Fibonacci din intreaga miscare 1.26496-1.22225, poate chiar 50.0, de ce nu?! Ca masura de siguranta, dupa ce pretul a atins nivelul de 38.2 Fibonacci vom muta S/L-ul la zero unitati si, eventual, vom lasa restul lotului la dezvoltare.
 
post-2510-0-38776400-1371200702_thumb.png
 
Mai jos aveti atasat template-ul acestei analize:
 
 
Succes!
Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

EUR/CHF, analiza tehnica pe termen scurt

 

1.Incadrarea pretului in reperele temporalo-spatiale ale canalului si inclinarea balantei de putere

Desi miscarea este una de coborare iar canalul nostru este descendent, nu va lasati inselati! Din punct de vedere al acestui reper - al canalelor, situatia sta in felul urmator: pretul desi a coborat patru sute douazeci si sapte de unitati de la maximul de la valoarea de 1.26496, se situeaza in zona superioara a canalului, adica intre linia mediana si linia superioara a canalului. Si, dupa cum mai puteti observa, pretul nu prea a avut tarie sa se mentina sub linia mediana a canalului ceea ce inseamna ca aceasta miscare este inclinata mai mult catre cumparatori, existand o vulnerabilitate a vanzatorilor chiar daca acest lucru inca nu se vede. Nu inca!

 
2.Abordarea strategica
 
La inchiderea candelei peste linia superioara a canalului vom putea intra buy pana la cel putin 1.23857, reprezentand nivelul de 38.2 de retragere Fibonacci din intreaga miscare 1.26496-1.22225, poate chiar 50.0, de ce nu?! Ca masura de siguranta, dupa ce pretul a atins nivelul de 38.2 Fibonacci vom muta S/L-ul la zero unitati si, eventual, vom lasa restul lotului la dezvoltare.
 
 
Mai jos aveti atasat template-ul acestei analize:
 
 
Succes!

 

 

Dupa cum era de asteptat, aceasta pereche se pregateste sa sparga linia superioara a canalului descendent pe termen scurt.

 

post-2510-0-18807700-1371482961_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica a perechii EUR/GBP

 

http://www.youtube.com/watch?v=d3V6RbgOb_w

 

Succes!

 

Perechea EUR/GBP se pregateste sa strapunga linia superioara a canalului (pe termen scurt) si sa declanseze ordine de cumparare avand ca tinta cel putin nivelul 0.85487 (61.8 retragere Fibonacci din miscarea 0.85984-0.84682), depinzand unde se va inchide lumanarea curenta (n.a. eng. candlestick). Vom afla ce si cum in aproximativ zece minute.

 

post-2510-0-55837000-1371545413_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Analiza tehnica a perechii EUR/GBP

 

http://www.youtube.com/watch?v=d3V6RbgOb_w

 

Succes!

 

Perechea EUR/GBP se pregateste sa strapunga linia superioara a canalului (pe termen scurt) si sa declanseze ordine de cumparare avand ca tinta cel putin nivelul 0.85487 (61.8 retragere Fibonacci din miscarea 0.85984-0.84682), depinzand unde se va inchide lumanarea curenta (n.a. eng. candlestick). Vom afla ce si cum in aproximativ zece minute.

 

attachicon.gifeurgbp.11.49(gmt+2)18.06.2013.png

 

Succes!

 

 

Pretul a inchis peste linia superioara a canalului descendent, confirmand o potentiala miscare crescatoare, care s-a si concretizat pana la nivelul de 61.8 Fibonacci, mentionat anterior. Eu, insa, n-am valorificat la maximum acest semnale doarece n-am fost in fata calculatorului in momentul spargerii, intrand cu zece unitati mai sus. Totusi el a functionat, am facut 10 unitati, am inchis profit partial, am asigurat tranzactia la +1 unitate si am lasat restul lotului la dezvoltare, pentru tinta 0.85984.

 

post-2510-0-54820100-1371548040_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul a inchis peste linia superioara a canalului descendent, confirmand o potentiala miscare crescatoare, care s-a si concretizat pana la nivelul de 61.8 Fibonacci, mentionat anterior. Eu, insa, n-am valorificat la maximum acest semnale doarece n-am fost in fata calculatorului in momentul spargerii, intrand cu zece unitati mai sus. Totusi el a functionat, am facut 10 unitati, am inchis profit partial, am asigurat tranzactia la +1 unitate si am lasat restul lotului la dezvoltare, pentru tinta 0.85984.

 

attachicon.gifeurgbp.12.31(gmt+2)18.06.2013.png

 

Succes!

 

 

Datorita urcarii puternice din cadrul acestei perechi, am decis ca la nivelul stabilit ca tinta finala la valoarea de 0.85984, sa inchid doar profit parial (0.34 loturi din totalul de 0.5) si restul ori sa fie inchis la tinta de pret stabilita pentru strategia din cadrul analizei pe termen mediu: 0.86422 (61.8 retragere Fibonacci din miscarea 0.87935-0.83975) ori sa fie inchis partial, iarasi, stabilind pe urma o tinta si mai indepartata.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.