Sari la conținut

Pe termen lung, scalpingul este bun sau este rau ?


Postări Recomandate

Sa ma autocitez :

" Trebuie sa urmaresti piata tot timpul (sau sa ai un program limitat de tranzactionare ( ex: 10-12 ; 15:30-18:00) , cand este volatilitate maxima. "

Acum am realizat ca e mai profitabil (dar mai plictisitor), sa tranzactionezi (scalping) cand in perioada cand este Inchisa bursa din Londra, dupa 18:00. Nici nu mai trebuie Stop Loss - inchizi manual pozitia daca ai gresit , imi place :)

Ramane totusi un Stop Loss implicit de 10 pipsi pentru orice eventualitate (ex.: pana de curent :).

Cred ca o sa evit perioadele de maxima volatilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Tranzactionez cu Alpari de un an si jumatate.

In timpul acesta am spart numeroase conturi ( spart = golit total ) , dar sumele de alimentare variau intre 300 de euro si 15 euro.Per total s-au dus vreo 2.500 de euro.

 

Desi tranzactionez de 1 an si jumate, tot incepator ma consider. Nu sunt profitabil, nu am un plan de tranzactionare ( intrari, iesiri , etc ) ... pur si simplu toc banii, ma enervez, injur singur si fumez tigara de la tigara.

 

Am tot timpul din lume la dispozitie - sa ma joc cu nenea Forex - intrucat nu mai am serviciu .

 

Am observat o chestie : de fiecare data cand ma decideam sa tin o pozitie mai mult timp ( macar 2-3 zile) ea se intorcea totdeauna impotriva mea si ma alegeam cu praful de pe toba.

 

Pe de alta parte, daca incercam sa scalpez piata ... adesea aveam noroc si imi maream simtitor contul ( il dublam chiar) .

 

Partea proasta este ca tot dublez de asemenea si pozitia urmatoare (aproape de fiecare data) , deci pana la urma cel "scalpat" sunt eu.

 

Lunga introducere. Hai sa pun intrebarea :

 

Exista cineva dintre voi care este profitabil avand ca strategie de tranzactionare scalpingul ?

 

M-ar incuraja sa aflu ca exista cineva dintre voi care isi bazeaza fundamental cariera de trader exact pe aceasta metoda.

 

Faptul ca SE POATE , m-ar ajuta "sa ma adun" si sa incerc sa imi formez o strategie ( pe hartie ) bazata pe asta : metoda scalpingului.

 

Avand 24 de ore din 24 timp liber, nu am rabdare sa pun o pozitie si sa o tin acolo toata ziua ... sa ma uit la ea.

 

Uneori la sfarsitul zilei numar chiar si 25 de pozitii. ( Desigur, pe minus.)

 

V-as fi recunoscator daca ati vrea sa imi impartasiti parerea dumneavoastra despre metoda scalpingului pe termen lung. Ca exceptie stiu ca o practicati cu totii ( cel putin ati facut-o la inceput de drum ). Dar ca regula zilnica ?

 

Multumesc !

 

Uneori, mai scalpez si eu, insa tind sa nu fac o obisnuinta din asta. Oricum ar fi, iti trebuie un plan pentru scalping. Eu, de exemplu, chiar am tranzactionat short gbpjpy (sell) cu stop-loss initial de 20 de pips, pe care l-am scazut treptat, indiferent ca perechea urma sa urce sau sa coboare. Din fericire, piata a cazut si a fost in avantajul meu. A nu se intelege ca fac scalping mereu, am tinut cont de directia generala a zilei, apoi, vazand ca perechea o cam ia in sus, am asteptat cu un pending sell stop, tot urcand si urcand, pe masura ce pretul urca si el. Uita-te, mai jos, poate te ajuta, sa vezi cam pe unde s-a situat tranzactia mea, in raport cu directia generala.

 

cadrul de timp 1 minut

 

post-2510-0-59205000-1352552269_thumb.png

 

cadrul de timp de 15 minute

 

post-2510-0-00139400-1352552381_thumb.png

 

Intr-un final tranzactia in asteptare (n.a. eng. pending) s-a activat si a facut putin profit (12.9 pips), dupa ce initial se dusese la 33 de pips. Ideea e ca unele tranzactii, desi dorite ca scalping, rezista mai mult si fac profit mai mare. Doar sa ai un plan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a dovedi ca se poate scalpa cu succes, am mai postat doua tranzactii. Risc initial 2% pe fiecare, una pe EUR/USD, cealalta GBP/JPY. Stop loss-uri initiale mici, intre 12 si 21 pips. Intrari dupa 5 minute pe EUR/USD, respectiv 1 minut pe GBP/JPY.

 

GBP/JPY

 

Stop loss-ul a fost mutat de la 12 pips, gradual. Acum sunt asigurati 3 pips (pe profit) si ramane la dezvoltare (intra-day), coborand desigur stop-loss pe masura ce timpul trece.

 

post-2510-0-76221000-1352706568_thumb.png

 

EUR/USD

 

Stop-loss-ul a fost mutat de la 21 de pips, acum tranzactia e asigurata la +1 pip, ramanand la dezvoltare pe termen nelimitat, avand target 1.22764. (440 de pips)

 

post-2510-0-25077600-1352706745_thumb.png

 

Voi reveni cu updatari cand va fi cazul.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tranzactia short GBP/JPY a atins stop-loss-ul, care a fost mutat, intre timp la 15.3 unitati (n.a. eng. pips) pe profit

 

post-2510-0-66513700-1352708693_thumb.png

 

iar tranzactia short EUR/USD a incasat un stop-loss, incasand o unitate profit.

 

post-2510-0-62161300-1352708824_thumb.png

 

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca pe orice cadru de timp, chiar si cel de 1 minut necesita rabdare, pretului ii ia timp sa se formeze inspre o directie sau alta. Deci, asta va cer, cand deschideti tranzactii. Rabdare, rabdare, rabdare si stop-loss-ul foarte inteligent pus. Cam atat. Restul vine de la sine. Eu am modificat stop loss-ul, l-am adus la 8.8 pips, pe urma, daca pretul va ramane suficient timp in zona pozitiva, ii vom putea aduce stop-loss-ul pe profit, daca nu - vom incasa o pierdere mica.

 

post-2510-0-75097100-1352725907_thumb.png

 

Revin cu noi update-uri cand va fi nevoie. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Rezistenta si suportul in scalping tf5 min se face pe tf respectiv sau trebuie sa le schitez pe tf mai mare?Orientativ eu ma uit la trend si pe 1h si d1...si oricum de multe ori lansez un ordin si impotriva trendului deoarece vizez apoximativ 5 pips pe tranzactie.

Imi puteti spune va rog si intre ce ore este piata mai linistita?Risc o buna parte din capital(deocamd pe demo :D ) si nu-mi permit fluctuatii mari-in sensul asta urmaresc si calendarul.

In principiu ma bazez pe eur-usd si aud-usd.

Ms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scalp ul are ca scop sa iei cat poti cat mai des. Felul cum o faci depinde de sistemul tau. Se poate orice. Orice suport de pe orice TF poate fi scalpat. Numai simplu fapt ca pretul se intalneste cu un sup/rez e loc de scalp.

 

Orele linistite sunt intre 11 noaptea si 3 4 dimineata ora noastra dar de cele mai multe ori nu ai sa vezi pretul ca se intalneste cu rez/suporti in acea perioada pentru simplu motiv ca acele linii sunt tintele celor care misca piata. Cum piata e activa in principal intre 8 dimineata si 7 8 seara, sansele sa faci treaba sunt totusi atunci cand sunt si cei care misca piata online.

 

Pentru scalp ai nevoie de volum, de cineva care sa gandeasca ca tine si sa intre tot acolo ca si intrarea ta, pe directia ta, in asa fel incat, ce ai vrut tu sa se intample.

 

De cele mai multe ori in schimb ai sa vezi ca pretul sta in jurul unui suport sau a unei rezistente intre orele linstite iar miscarea e tare mica si anemica.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru scalp se poate incerca spargere la 100 fibo extensie cu tp la 127 sau 161. Insa trebuie sa ai o analiza foarte buna si rapida care sa iti ofere multe sanse ca pretul sa zbarnaie in sus/jos pana acolo dupa ce initial a trecut de 100. Asta poate fi facuta la 30m-1h dar nu stiu daca se merita sa stai o ora doua pentru 5-15 pipsi. De-aia torn gaz pe foc impotriva spreadurilor mari, desi are o rata mare de reusita, la tf mici nu faci mai nimic din cauza spreadului.

 

post-3825-0-89058000-1359025142_thumb.jpg post-3825-0-98909800-1359025451_thumb.jpg

 

post-3825-0-76620000-1359025458_thumb.jpg post-3825-0-34858100-1359025464_thumb.jpg

 

 

Dar sa nu uitam, suntem pe istoric, unde lucrurile sunt frumoase. Practica e mama invataturii.

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.