Sari la conținut

Marime lot


Postări Recomandate

Sa presupunem ca intru cu 1000$ la un broker si ma astept ca in fiecare luna sa imi dublez bani(profit 100%).

Asta inseamna ca zilnic ar trebui sa fac un profit de 3.7%.

Astfel, capitalul meu dupa 10 zile la 3.7% profit/zi ar arata:

1037

1075

1115

1156

1199

1243

1289

1337

1386

1438

In prima zi, cu cei 1000$ pot cumpara 0.1 lot, astfel ca pentru fiecare pip iau 1$ pe el.

La sfarsitul zilei o sa am in cont 1037$.

 

Problema este ce fac in a doua zi, pot cumpara 0.1037 lot?

Daca nu, cum pot sa mai adaug inca 3.7% la cei 1037$?

 

P.S. Exemplul este demonstrativ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti folosi script pentru deschiderea pozitiilor, care va calcula automat marimea lotului in procente fata de deposit, nu mai trebuie sa faci calcule, va deschide si mai repede dacat tine, in plus va lupta singur cu requotele, si poti avea si magic number pentru fiecare ordin.

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să mă dau și eu cu opinia.

1. Nu cred că e bun să ne punem scop să facem % anumite pe lună. Trebuie să avem scop să facem traid-uri calitative. Și un traid în minus poate fi calitativ, dacă e cel mai minimizat și rațional.

2. Intrarea in poziție de fiecare dată, e cu diferită probabilitae a rezultatului (cel puțin în sistema mea trading). Așa că, eu văd lucrurile mai flexibile din punctul ăsta de vedere. Adică, avem probabilități foarte mari, mari și mici. Asta duce la :

3. Intrări de o așa cantitate de loturi, ca ulterior să închidem o parte din poziții, iar restul pozițiilor să corespundă axiomei "Dați voie profitului să crească".

Ex.

Dacă sistema de trade ne spune că avem o probabilitate foarte mare, cu un stop mic (cel mai mic) intrăm cu 3 contracte. După o parcurgere în favoarea noastră măcar 2:1 închidem 2 contracte. Ultimu îl punem la "fără pierderi".

Dacă sistema de spune că probabilitatea e mare, intrarea în 2 contracte. Ș.m.d.

Intrarea cu cele mai multe loturi (cea mai probabilă) trebuie să aibă un stoploss de 2-5 % din depozit. După niște serii de stop loss-uri trebuie să vă țineți pe picioare.

Editat de netinvestmen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti folosi script pentru deschiderea pozitiilor, care va calcula automat marimea lotului in procente fata de deposit, nu mai trebuie sa faci calcule, va deschide si mai repede dacat tine, in plus va lupta singur cu requotele, si poti avea si magic number pentru fiecare ordin.

 

Am inteles ce ai spus, dar daca calculez eu in locul scriptului cat ii 0.1 lot + 3.7%(din 0.1) imi da 0.1037 lot.

In MetaTrader daca deschid o pozitie si scriu 0.1037 lot imi baga automat 0.1 lot, adica imi rotunjeste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca apasai F1, vedeai ca zecimalele in marimea lotului nu sunt infinite, si in functie de broker au un numar de zecimale diferite, si atunci rotunjenste pana la num de zecimale.

Tot cu un script sau un indicator simplu poti vedea toate datele necesare pentru tranzactionare oferite de brokerul tau.

Si anume, in cazul tau trebuie sa stii min lot size, si lots step.

Pune indicatorul care il atasez pe grafic si vei vedea informatiile de care ai nevoie.

Info.ex4

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa presupunem ca intru cu 1000$ la un broker si ma astept ca in fiecare luna sa imi dublez bani(profit 100%).

Asta inseamna ca zilnic ar trebui sa fac un profit de 3.7%.

Astfel, capitalul meu dupa 10 zile la 3.7% profit/zi ar arata:

1037

1075

1115

1156

1199

1243

1289

1337

1386

1438

In prima zi, cu cei 1000$ pot cumpara 0.1 lot, astfel ca pentru fiecare pip iau 1$ pe el.

La sfarsitul zilei o sa am in cont 1037$.

 

Problema este ce fac in a doua zi, pot cumpara 0.1037 lot?

Daca nu, cum pot sa mai adaug inca 3.7% la cei 1037$?

 

P.S. Exemplul este demonstrativ

 

Daca esti pe MT4, in prima zi cumperi 0,1 lot, cum zici, dar a doua zi, daca ai facut in prima zi profitul propus, poti cumpara (deschide un ordin) de 0,1 lot plus, in cazul tau, 3 ordine de 0,01 lot daca rotunjesti in jos sau 4 ordine de 0,01 lot daca rotunjesti in sus. Cu Oanda este si mai usor daca folosesti platforma lor, fxtrade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.