Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

 

Deschid acest topic pentru a-mi implini angajamentul fata de Criodi si a va prezenta astfel un script codat/modificat de el respectand indicatiile mele, care la randul meu le-am primit de la un fost utilizator al acestui forum.

 

 

Scriptul este util in cazul in care se doreste respectarea stricta a money managementului (MM), cu alte cuvinte definesti riscul de 1, 2 sau 3% din cont pentru fiecare tranzactie si apoi iti calculeaza lotul cu care sa pui ordinul, ca in cazul in care pretul nu merge in directia in care ai intrat, sa nu pierzi mai mult sau mai putin decat procentul definit de tine. Bineinteles, acest lucru se poate face si intr-o alta maniera, manual ( ;) ) , insa va scuteste de calcule suplimentare si timp.

 

Scriptul se ruleaza - recomand setarea unor Hotkeys - la fiecare pending stop/limit order dupa ce am trasat un rectancle (vezi exemplele de mai jos ).

 

Multumiri lui Criodi,din partea mea cat si a fostului membru vamist, pentru o treaba excelenta.

 

 

 

In primul exemplu voi lua cea mai simpla metoda de intrare in directia pretului, anume 123 , cu spargerea lui 2 ( eu stiu dinainte ca pretul va merge in sus, acesta este doar un exemplu pentru a va prezenta scriptul) :

 

post-3825-0-20802400-1351071695_thumb.jpg

 

Pregatesc ordinul de intrare long trasand un chenar de la nivelul intrarii si pana la nivelul SL-ului :

 

post-3825-0-33044200-1351072072_thumb.jpg

 

Rulez scriptul pentru a-mi calcula marimea lotului ce trebuie folosita pentru a respecta riscul definit in script :

 

post-3825-0-23201600-1351072269_thumb.jpg

 

Aici avem setarile :

 

post-3825-0-38704700-1351072792_thumb.jpg

 

 

Este afisata marimea lotului ce trebuie folosit pentru ca in cazul in care pretul intoarce si imi da in SL sa nu pierd mai mult de 1%, riscul definit de mine in script.

Daca a 3-a zecimala este peste 5 atunci se rotunjeste la a doua zecimala ,la urmatorul numar mai mare.

Daca a 3-a zecimala este sub 5 atunci a doua zecimala ramane asa.

Daca a 3-a zecimala este chiar 5, atunci ne uitam la a 4-a zecimala si aplicam acelasi rationament dar pentru a 3-a zecimala, si nu cea de-a doua. In acest caz a 4-a zecimala influenteaza pe a 3-a iar a 3-a pe a 2-a. Cei care mai lucreaza cu facturi stiu la ce ma refer.

In exemplul de ma jos am obtinut un lot de 0.023 -> 0.02 :

 

post-3825-0-13454800-1351073211_thumb.jpg

 

 

Acum intra in actiune acest EAfacut tot de Criodi. Pentru a-l combina cu lot size-ul cititi despre el in topicul respectiv.

 

Cu placere :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

 Nu stiu ce se intampla scriptul de l-ai facut  da niste rateuri. Sau poate s-a strecurat o eroare nedepistata inca de cand l-ai creat. Mi-a mai facut asa dar am zis ca mi se pare si l-am tot tras si retras pana mi-a oferit un lot size mai apropiat de adevar.


Pai am definit riscul de 2% si fii atent in cele doua poze, pe un chenar mai mare ar trebui sa-mi puna lot size mai mic iar pe un chenar mai mic lot size mai mare.  El face taman invers.

 

post-3825-0-33981700-1364486431_thumb.jpg

 

post-3825-0-08563900-1364486972_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pai si unde in pozele astea doua nu pune indicatorul un lot mai mare pe un chenar mai mic si un lot mai mic pe un chenar mai mare? Vad 0.3831 pe chenarul mic si 0.1433 pe chenarul mai mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Un update face cineva la acest script ?

 

post-3825-0-59076600-1377352509_thumb.jpg  post-3825-0-84885000-1377352510_thumb.jpg   post-3825-0-04890000-1377352514_thumb.jpg

 

Desi e nemodificat, cand il rulez imi da lot diferit. De asemenea e definit riscul de 1% insa daca pun un trade si imi da in SL pierd in jur de 1.5% .

Am incercat si cu position size calculator, indicatorul celalalt si e aceeasi problema.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt indicator bun este 

 

PositionSizeCalculator.mq4

 

si pare a fi mult mai simplu : scrii valoarea de intrare in piata , valoarea stoplossului iar el iti arata automat in chart care ar trebui sa fie valoarea lotului . Se poate muta stop lossul si indicatorul iti poate indica o alta valoare a lotului.

PositionSizeCalculator.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.