Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 4 votes

Ce (nu) este forexul

Best Answer Stefan, 08 September 2013 - 10:05 PM

Inainte de a afla ce este forexul si cum puteti profita din diferenta de curs valutar, este foarte important sa va spuna cineva si ce NU este forexul. Sper ca aceste puncte sa va seteze un nivel corect al asteptarilor si sa va scuteasca de multe dureri de cap pe viitor. Pe forumul Vamist puteti invata sa tranzactionati valute si sa profitati din diferentele de curs valutar, dar este foarte important sa tineti cont de urmatoarele aspecte: 

1. NU este o metoda de a castiga bani rapid. Sunt mai multe sanse sa pierdeti toti banii decat sa va imbogatiti;
2. NU este un joc de noroc. Pentru a avea succes pe forex trebuie sa aveti cunostinte de economie si statistica si o disciplina de fier (nu mai pare asa de atractiv acum, nu?). Vestea buna este ca nu trebuie sa va dati doctoratul in economie si nici macar sa faceti o facultate de profil. Puteti sa invatati notiunile necesare pe cont propriu. Vestea proasta e ca disciplina chiar trebuie sa fie de fier;
3. Maria vanzatoarea (daca nu ati vazut reclama si nu stiti despre ce vorbim puteti sa ignorati acest punct) NU aduce mii de euro lunar in casa tranzactionand pe piata forex. Pentru a aduce mii de euro lunar acasa, Maria trebuie ori sa vanda ansambluri rezidentiale, ori sa se lase de vanzari si sa se ocupe doar de forex. Si atunci Maria e trader, nu vanzatoare...;
4. NU trebuie sa "bagati jdemii de euro" in piata ca sa invatati sa tranzactionati. Puteti incepe pe demo (adica "bagati" fix 0 EUR) si se recomanda ca primul cont real sa fie cat mai mic;
5. la nivelul traderilor individuali (in categoria asta intrati si voi daca nu aveti numele de familie Soros sau Buffett) NU exista "ponturi", "tunuri" sau "informatii din interior". Daca cineva va spune ca are asa ceva si va indeamna sa cumparati/vindeti o anumita pereche valutara, stati pe bara;

6. NU exista "Holly Grail" (adica o metoda mecanica prin care oricine poate face bani);

7. Pe bune, chiar nu exista "Holly Grail". Cine spune ca a gasit asa ceva este ori naiv (si de asta cu siguranta il va vindeca piata), ori impostor (si de asta ar trebui sa-l vindece legea);

8. Fiti sceptici cu cei care vand semnale, sisteme si alte lucruri de-a gata menite sa va aduca bani. Daca ei fac bani cu ceea ce vand, nu ar mai fi nevoie sa va vanda voua lucruri pentru bani. Logic, nu?

9. Fiti sceptici chiar si cu cei care vand cursuri. Desi educatia este CEL MAI IMPORTANT LUCRU (si dupa parerea mea merita sa platesti pentru educatie de calitate), trebuie sa fiti atenti cine va educa si de ce;

10. Reputatia este importanta. Nu mergeti la brokeri necunoscuti numai pentru ca ofera conditii mai bune. Interesati-va de reputatia lor. Puteti face asta chiar pe Vamist;

Respectati aceste 10 reguli si nu o sa fiti "mancati de vii" pe aceasta piata. Nu inseamna ca o sa fiti profitabili, dar macar aveti o sansa. Si ca sa fiti si mai siguri ca nu pierdeti bani, mai tineti cont de o singura regula:

EDUCATI-VA! Cititi mult, testati (mai intai pe demo si apoi pe live, dar cu bani putini), perseverati, nu va speriati de pierderi (atata timp cat le controlati si intelegeti de ce pierdeti).

Ok, la final iata si definitia noastra pentru Forex, in caz ca nu ati citit pe nicaieri o alta definitie (sau ati citit si nu v-a placut limbajul academic): Forex este prescurtarea de la Foreign Exchange (in engleza asta inseamna "schimb valutar") si reprezinta o piata globala pe care se tranzactioneaza valute. Trecand peste enormitatea sumelor rulate pe aceasta piata (normal, doar participa toate statele lumii, reprezentate de banci nationale, fonduri de investitii, etc), trebuie sa stiti ca profitul se realizeaza din diferenta de curs valutar. Adica din diferenta dintre cursul de cumparare si cel de vanzare. Daca diferenta asta e pozitiva, e si profitul vostru pozitiv. Altfel, ati ghicit, pierdeti bani. De obicei, accesul la aceasta piata se face prin intermediul unui broker forex care va pune la dispozitie o platforma de tranzactionare prin intermediul careia puteti vinde si cumpara valute. Termenii de "demo" si "live"/"real" se refera la conturi de tranzactionare cu bani virtuali, respectiv conturi cu bani reali.

Go to the full post

• Please log in to reply
86 replies to this topic

#11 johnbull

johnbull

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 397 posts

• Tranzactionez din 2006
  • Broker curent Saxo Bank si Admiral Markets
  • Strategie/tehnica folosita risk/reward ratio progresiv, piramidare

Posted 29 November 2012 - 01:29 PM

Sima, partea 1, interviu cu Robert Turcescu
l-am vazut si cred ca merita sa-l vedeti si voi. In seara asta de la ora 20 va fi partea a 2-a. Enjoy!
http://inregistrari....rebarii-88.html

Edited by johnbull, 29 November 2012 - 02:19 PM.

• 0

#12 Adi.M

Adi.M

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 188 posts
  • Interests:$$$

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent Tradeville, AM
  • Strategie/tehnica folosita S/R, Price action

Posted 03 December 2012 - 05:51 PM

http://inregistrari....rebarii-88.html
e linkul din 28nov12

Edited by Adi.M, 03 December 2012 - 05:51 PM.

• 0

#13 iulik

iulik

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 343 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent armada
  • Strategie/tehnica folosita ufo

Posted 19 December 2012 - 01:49 AM

"Pentru a avea succes pe forex trebuie sa aveti cunostinte de economie si statistica si o disciplina de fier"
imi arati si mie unu care are abilitatile astea si care face si bani? ca de profesori in japoneza cu ichimuci care arunca cu fibonacci pe un grafic si mai pun un sl de 1000pipsi sunt satul.
palavrageala maxima.

Eu cred ca este un joc de noroc, unde cu toata stiinta in economie, zat de cafea si bobi nu prea poti sa faci prea multi bani, doar asa de o guma si daca chiar ai avut noroc fugi repede in vacanta si cheltuieste toti banii ca a doua oara nu prea ai sanse sa o nimeresti.
  • -2

#14 radu103

radu103

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 84 posts

• Tranzactionez din 2007
  • Strategie/tehnica folosita combinatie de indicatori standard: RSI, Bollinger, awesome oscillator

Posted 22 December 2012 - 09:28 PM

"Pentru a avea succes pe forex trebuie sa aveti cunostinte de economie si statistica si o disciplina de fier"
imi arati si mie unu care are abilitatile astea si care face si bani? ca de profesori in japoneza cu ichimuci care arunca cu fibonacci pe un grafic si mai pun un sl de 1000pipsi sunt satul.
palavrageala maxima.

Eu cred ca este un joc de noroc, unde cu toata stiinta in economie, zat de cafea si bobi nu prea poti sa faci prea multi bani, doar asa de o guma si daca chiar ai avut noroc fugi repede in vacanta si cheltuieste toti banii ca a doua oara nu prea ai sanse sa o nimeresti.

Partial adevarat
  • 0

#15 VladimirAVD

VladimirAVD

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Strategie/tehnica folosita Medie a indicatorilor

Posted 09 January 2013 - 03:17 AM

pt iulik
1 la mana cu "K" e janant,
2 la mana ce a facut petrolul
2 gap-uri a cate 2%
inmultui cu un levier de 1 : 50
fa un calcul matematic , ai terminat clasa a 8-a???
  • 1

#16 adiadi1980

adiadi1980

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 3 posts

• Tranzactionez din 2008

Posted 14 January 2013 - 01:39 PM

eu am cont real de vreo4ani pe forex,mai castig,mai pierd
imi dau seama ce prostie am facut cand pierd,sau dupa ce i pierd
dar un lucru vreau sa spun pentru incepatori mai mult
vad o gramada care dau tot felul de analize,zilnice sau saptamanale,stiu ca sunt doar informative si nu si asuma raspunderea
le urmaresc zilnic..in marea mojoritate sunt exact pe dos
uitati va de exemplu in 8,9,10 ianuarie,toti dau analize cum eur/usd este la 1.31.cum va merge in jos...cum va sparge suportul de la 1,30
si inca detalii ba va ajunge la ,1,2976,poate chiar la 1,2952....s,a,m,d,..cu 4 zecimale dupa virgula.....multa precizie,cand colo ce sa vezi...exact invers pina la 1,34
ma uit azi 14 ianuarie si acum nu va mai scadea....acum va creste la 1,35
sunt sigur ca defapt va scadea,..mai vb peste 2 zile
de unde au unii atata precizie??????????
  • 0

#17 adiadi1980

adiadi1980

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 3 posts

• Tranzactionez din 2008

Posted 14 January 2013 - 01:42 PM

si inca ceva ...azi spune ca va creste,maine spune ca va scadea....
poimaine,daca a crescut va face referire la analiza de azi,ce bine s a anticipat//...
daca scade se va face referire la analiza de maine.....tot asa ce bine s a anticipat
  • 1

#18 johnbull

johnbull

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 397 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 14 January 2013 - 02:30 PM

@adiadi 1980
chiar am fost atent in ultimele saptamani si mi-a atras atentia ca analizele sunt total eronate! si cele de pe forum si cele pe care le da zilnic Saxo. asta dovedeste inca odata ca niste linii si niste triunghiuri pe un grafic nu inseamna nimic! piata este random si nimeni nu va putea vreodata sa prevada evolutia ei pe termen lung sau scurt. din aceasta cauza si pierd toti jucatorii, indiferent de perioada pe care o joaca.
Si...mai e o vorba: daca nu poti sa faci bani din trading, scrie o carte...despre trading, evident! Iar la sfarsitul cartii, cu litere mici de tot, sa nu uiti sa scrii ca nu-ti asumi nici o responsabilitate, de nici un fel pentru ce ai scris acolo...adica, vorbe-n vant!
  • 0

#19 johnbull

johnbull

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 397 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 14 January 2013 - 03:31 PM

@Bulbrokers
Благодаря ви, Булброкърс! Sa va creasca castravetii!

Edited by johnbull, 14 January 2013 - 03:32 PM.

• 0

#20 adiadi1980

adiadi1980

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 3 posts

• Tranzactionez din 2008

Posted 14 January 2013 - 10:12 PM

bun,dar eu chiar le as crede previziunile daca ar spune de exemplu..zilele urmatoare va creste catre1,35,sau1,355
dar cand vad...va creste la1,3452,si dupa acea la 1,3487....
ai spune ca sunt calculate la mm
culmea unii si cer bani pe chestia asta...eu cred ca unii chiar au analize bune,macar sa aiba un 60-70 la suta,ca de anticipat corect tot timpul inteleg ca nu se poate
dar cel care stie treburile astea,banuiesc ca face bani pt el,nu ne cere noua bani ca sa ni le spuna...
  • 1

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.