Sari la conținut

Intrebare script QUICK BUY/SELL


Postări Recomandate

Salut,

 

In platforma de la IBFX exista niste scripturi utile pentru deschidere rapida de ordine prin combinarea a doua taste.

 

extern int MagicNumber = 915;
extern double		 Lots = 0.01; /* If you want to use a static lots value change this value! */
extern double		 Risk = 1.0; /* If you want the script to use % of your account to calculate
									 Lots to trade make sure Lots is set to 0.0 */
extern int	 Slippage = 3;																				
extern int	 StopLoss = 10;	 // Number in Pips ie: 50 for 50 pips.
extern int ProfitTarget = 30;	 // Number in Pips ie: 50 for 50 pips.
extern int	 MaxRetry = 10;	 // If the Order Fails - How many time do we retry?
extern string Commentary = "IBFX - Quick Sell ";

In codul de mai sus am anumite dubii in legatura cu Risk. Daca eu setez 1.0, inseamna ca scriptul va folosi un procent din cont ,1%, pentru a seta lot-ul cu care va fi deschis ordinul raportat la SL-ul presetat? Am inteles bine?

La setarile care sunt acum, la compilare imi da niste warnings dupa ce modific parametrii. Nu stiu unde e problema dar nu pare sa mearga asa cum scrie.

 

Poate sa se uite cineva peste ele ?

 

 

 

Multumesc.

 

IBFX - Quick Buy.mq4

IBFX - Quick Buy - Inputs.mq4

IBFX - Quick Sell.mq4

IBFX - Quick Sell - Inputs.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Formula care o folosesc ei pentru a calcula marimea lotului e urmatoarea:

 

Lots = ( FinalAccountBalance*(Risk/100.0) ) / (LotSize/Leverage);

 

FinalAccountBalance este variabila mai mica dintre Equity si Balance. (i.e. if equity < balance, FinalAccountBalance = Equity)

LotSize e marimea unui lot in platforma. Daca tranzactionezi miniloturi 1 lot = 10 000. Loturi normale, 1 lot = 100k. MicroLoturi, 1 lot = 1000

Leverage e self explanatory

Risk e external inputul tau. Procentul care il pui tu. 2, 3, 5 etc la suta.

 

Rezultatul care il obtii deci NU este numarul de loti care trebuie sa ii folosesti pentru a risca 2% din cont pe un SL de X pips. A se observa ca nicaieri in formula lor numarul de pips nu este folosit.

 

Daca Leverage e 100:1 iar LotSize e 10 000 atunci LotSize/Leverage = 100. Daca ai un cont de 10 000 si ii dai risk = 1, FinalAccountBalance*risk/100 = 100.Va rezulta deci in acest caz Lots = 1. Indiferent ce SL ai. Daca LotSize ar fi 100 000 Lots ar fi egal cu 0.1

 

Ce este acest rezultat sincer nu pot sa imi dau seama :). LotSize e acelasi pe toate perechile, Leverage e acelasi pe toate perechile, iar FinalAccountBalance e acelasi pe toate perechile. Lots va fi deci acelasi pe toate perechile chiar daca cifrele importante ca margine blocata per trade sau $/pip difera de la un symbol la altul. O logica trebuie sa aiba ca doar nu-s idioti astia care au scris scriptul insa mie imi scapa logica.

 

Forumla de care ai nevoie pentru a calcula cati loti trebuie sa deschizi pentru a risca X% din cont pe SL de Y pips e urmatoarea:

 

LOTS = Risk/Loss

 

Risk = Suma din cont pe care vrei sa o risti (fie declarata ca suma fixa de la bun inceput fie calculata ca X% din Equity sau Blance)

Loss = Y pips * Tick Value

 

Tick value poate fi obtinuta programatic din platforma. E valoarea in dolari a fiecarui pip per lot deschis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.