Sari la conținut

Abordarea minimalista sau Less is More in Forex!


Postări Recomandate

Salut.

Imi propun sa postez trade-uri luate pe un cont demo de 1000 usd in spiritul titlului topic-ului. Voi tranzactiona doar pe TF Daily, folosindu-ma doar de price action, key level, suport/rezistenta, 2 x EMA 8 & 21. Deci un chart cat mai clean. Analiza fundamentala = 0(zero), fara indicatori, doar cele 2 ema.

In momentul de fata am deja 3 trade inchise: 2 au atins TP, cea de-a 3 a am inchis-o manual, desi daca as mai fi asteptat inca 2 zile imi atingea TP! Am in curs un long luat pe usdjpy, in clipa de fata e pe +, cu un Risk Reward de cca. 1:3.

Reguli pe care le voi respecta:

- Voi tranzactiona doar in directia trendului si doar atunci cand identific un setup valid - e o lucru subiectiv!

- Nu voi modifica SL sau TP pe timpul tranzactiei! Seteaza si uita!

- Voi avea deschisa doar o singura tranzactie! Nu voi piramida.

- Voi risca undeva intre 5 - 7% din balanta pe trade.

- Raportul Risk Reward va fi de 1:2 , 1:3 maxim, functie de context.

- Nu voi tine cont de news, analiza fundamentala, declaratii ... nimic.

 

In clipa de fata astept inchiderea tranzactiei, fie la SL, fie la TP. Nu va fi nimic incitant, doar rutina, plictisitor.................... Sper sa am rabdare sa duc topicul asta cel putin 6 luni si sa vedem ce se intampla!

post-2904-0-58806400-1359575423_thumb.gif

post-2904-0-23515300-1359575462_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dirzuandreiovidiu

Inteleg ce doresti…

The TREND is your friend! Cu totii am auzit chestia asta, dar cati stiu s-o aplice?!

Stiu ca sunt o multime de indicatori care te pot ajuta sa identifici un trend, dar nu folosesc niciunul, i-am sters din calculator. Iau un grafic, analizez de la stg. la drp. miscarea pretului, sa spunem pe ultimele 6 luni, si incerc sa marchez punctele de swing, daca exista HL-HH sau LH-LL… Faptul in sine ca intram pe directia trendului NU garanteaza absolut nimic!!! Insa este un element de confluenta ce sporeste sansa de a avea success. Intru doar daca am un bias clar, cele 2 EMA ma ajuta sa vizualizez mai usor, plus ca joaca si rol de suport/rezistenta dinamica. Ma feresc sa intru atunci cand pretul se misca in lateral, face range, consolideaza. Sunt atent la retrageri(…! …), nu deschid pe contra-trend. Dupa orice miscare clara intr-o directie, urmeaza o retragere, o perioada de consolidare. Flux-reflux, dar niciodata nu vei sti 100% ce se intampla, sau cat dureaza un trend. Deci, cam asa vad eu problema la momentul de fata… Satisfied?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am sa fac un expert cu parametri dati de colegul EdisonFX si am sa opresc monitorizarea pe CelMaiProst EA!

Rezultatele pe test sunt oribile!

O sa inlocuiesc acea monitorizare cu expertul care se va numi EdisonFX pe un cont demo de 10.000 si voi activa expertul pe eurusd,usdjpy, si gbpusd!

Monitorizarea va fi publica si va fi activa cel putin 6 luni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.