Sari la conținut

Abordarea minimalista sau Less is More in Forex!


Postări Recomandate

Eu sunt sigur ca multi nu inteleg la ce te referi asa ca , o sa te rog sa explici mai detaliat, daca doresti.

 

In esenta diferenta dintre traderi e data de:

- AUTOCONTROL

 

Despre ce vorbesti ? Ce autocontrol ?

 

- DISCIPLINA

 

Nu inteleg, mai pe larg?

 

- RABDARE, CALM

 

In ce situatii ?

 

- SPIRIT ORGANIZAT, si toate acestea se afla la baza unor deprinderi/obiceiuri sanatoase atunci cand intri in contact cu piata.

 

Imi fac patul dimineata, la asta te referi ?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@apolo

nu-mi place sa iau partea nimanui, dar trebuie sa recunosc ca tot ce a scris Edison acolo si pe care tu le pui sub semnul intrebarii, e adevarat.

Nu vreau sa te jignesc si nu vreau sa te superi pe mine, dar stand pe demo atata timp, e normal ca nu prea intelegi ce vrea sa zica el cu adevarat. Da-te jos de pe demo, deschide un cont real, baga-ti banutii tai acolo si imediat vei simti emotia tranzactionarii, frica de a nu pierde, disperarea cand pt a ``n``-a oara ti se intoarce pretul dupa ce tu ai facut o analiza corecta! toate lucrurile astea, nu ai cum sa le simti pe demo!!! Principala diferenta dintre un cont demo si unul real, nu sunt neaparat banii ci EMOTIILE (!!!) care sunt principalul dusman al traderului! Tu-l pui sa-ti explice.Foarte bine! Dar eu intreb altfel: atunci cand ai un cont real, cu banii tai, ce te faci fara ce a scris el acolo? Ce faci fara autocontrol? fara disciplina? fara rabdare? fara calm? iti spun eu ce faci: te duci intre aia 99% care si-au golit conturile si acum spun ca forexul e o cacealma. Evident, e mult mai usor sa invinovatesti pe altul, decat sa recunosti ca pur si simplu ai cedat psihic, ca ai vandut de frica sau ai cumparat prea mult din lacomie sau lipsa de rabdare!

Inca odata te rog sa nu te superi pe mine, n-a fost un atac , dar unele lucruri nu le poti intelege daca nu le traiesti! Iar tradingul iti ofera niste trairi foarte intense pozitive si mai ales negative. Dar pt asta, trebuie sa ai BANI REALI acolo,si atunci , tot ce a spus Edison capata un sens! Un sens pe care numai cel ce a pierdut il poate intelege pe deplin!

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem pe aceeasi frecventa Johnbull... Nu e vorba sa-mi iei apararea, nu ne cunoastem absolut deloc! Acestea sunt convingerile mele bazate pe putina practica si studiu, efectiv cred in chestiile astea. stiu ca este o abordare contra trendului general existent in Forex, si sincer sa fiu chiar nu am nevoie de suport moral si nici nu vreau sa ma dau destept aici, pe Vamist! Cred ca este strategia potrivita mie, da inca mai lucrez la ea si astept proba timpului, dupa care voi intra pe real inapoi.

Incerc sa intru mai tarziu si sa detaliez putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba sa ne aparam sau sa ne atacam unul pe altul! Nici vorba! E vorba de faptul ca a fost atinsa o problema foarte importanta dar in acelasi timp foarte putin discutata si anume psihologia tradingului. Deoarece traderul, in singuratatea lui, doar el cu monitorul si piata, are sentimentele lui, are temerile si bucuriile lui, momente de tristete , chiar disperare precum si momente de bucurie. Toate astea isi pun amprenta asupra psihicului, de aia se spune ca un trader la o firma mare, unde si stresul e pe masura, se ``arde`` cam i 5 ani. Nu te apuca pensia stand la butoane ca trader, cu atat mai putin daca lucrezi pe timeframuri mici, unde schimbarile sunt bruste si hotararile sunt luate rapid! Toate astea te uzeaza, de epuizeaza si isi pun amprenta asupra psihicului tau. Nu cred ca gresesc atunci cand spun ca unul care face trading de 4-5-6 ani, nu mai e acelasi om care a fost acum 5 ani. Bine-nteles, daca faci asta for living. Daca o faci for fun, pe langa un job, e altceva, te mai deconectezi, dar unul care mananca din asta...de f. multe ori e cumplit!

si cand esti in mijlocul celei mai negre depresii dupa o zi de pierderi, sau cand ti-a lovit sl-ul si apoi se intoarce in directia initiala si tu ramai cu pierderea marcata, mai suna si telefonul si te intreaba ce se intampla? de ce pierdem? Si atunci, tre sa explici. Nu ajunge ca tu esti la pamant, mai trebuie sa-l sustii si pe client, care nuintelege ce se intampla si pana la urma nici nu-i treaba lui.

Ca sa simti toate astea, trebuie insa sa le traiesti, altfel vorbesti doar din auzite.

De aceea, partea de psihologie, disciplina, autocontrolul, rabdarea sunt f. importante. Fara ele o iei razna, te panichezi si pierzi! Iar brokerii nostri exact asta asteapta: sa intri cat mai des si sa pierzi! Ca, deh, trebuie sa manance si ei o paine, nu-i asa?

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate, dar sa stii ca exista solutii la problemele astea. Asa e, tradingul este probabil cea mai individualista activitate si cu un consum enorm emotional. Aici intervine autocontrolul, disciplina = sa respecti cu strictete regulile/checklistul din Trading Plan. Sa ai o strategie clara si simpla, sa stii intotdeauna ce cauti pe grafic, sa recunosti intr-o sec. prezenta EDGE pe chart. In felul asta scapi de confuzie, nu mai deschizi trade aiurea, doar sa te afli in treaba. Pericol de moarte = supra-tranzactionarea! De asta intru doar DAILY si petrec cat mai putin timp in fata graficelor atunci cand am trade in desfasurare. Si doar 1 tranzactie deschisa!!!! Nu 2 , 3 ....Nu duc SL la breakeven, nu piramidez....nu-mi fortez destinul. Mi-a inchis pretul o tranzactie, apoi astept sa apara edge-ul pe grafic, 1 zi , 2zile....1 sapt. Nu apare, atunci nu deschid nimic! La inceput cand auzeam ca X trader profesionist face anal. tehnica/scaneaza 12 grafice/perechi v. in 30 min. nu-mi venea a crede ca e posibil asa ceva?! Dar cand ai un Trading plan, stii ce sa cauti, totul e clar, CRISTAL CLEAR! MA repet, nu exista certitudine 100%, exista doar probabilitate... O alta mare prostie pe care o facem> stam mult prea mult cu ochii in grafice, vezi doamne poate apare ceva setup, si de cele mai multe ori intram aiurea. De aia zic: fugi din fata graficului, ca nu poti rezista tentatiei, si deschizi aiurea. In domeniul asta nu merge MAI MULT: mai multa analiza T., F + mai multe tranzactii + indicatori + stiri .... = bani pierduti mai rapid! Asta e limpede pt. mine cel putin .

post-2904-0-17149500-1359667004_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- autocontrol: sa-ti stapanesti instinctele, sa rezisti TENTATIEI ENORME de a deschide trade la intamplare, sa constientizezi emotiile, lacomia, frica, furia, supraincrederea; sa nu te atasezi emotional de o tranzactie

- disciplina: sa nu te abati de la regulile din Trading Plan, atunci cand ai unul!!! sa tii un jurnal al tranzactiilor;

- rabdare, calm: iti trebuie f. multa RABDARE - sa astepti aparitia edge pe grafic, dar care sa aiba cel putin 2-3 elemente de confluenta! Sunt adeptul tranzactionarii pe tf daily, si sunt zile, uneori saptamani cand nu exista motive sa intri in trade! Nici nu vreau sa-mi amintesc ce se-ntampla mai jos de H1, ce nebunie e acolo! Calm in fata provocarilor = setup -uri invalide. Cunosc f.bine senzatia de mancarime a degetelor, o tasta si ....

- spirit organizat: vorbesc despre RUTINA, toata activ. trb sa fie o rutina, sa nu interferezi in tranzactiile deschise, sa respecti reguli simple. Sa fii detasat, sa nu fii sub presiune pt. ca atunci sigur vei gresi.

post-2904-0-66631600-1359669789_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Johnbull

Frica, lacomia, disperarea..... pot fi controlate si diminuate la maxim atunci cand cand vei accepta faptul ca e nevoie de mult mai putina implicare pt. a fi profitabil! Creda-ma, iti sunt suficiente doar 2-3 tranzactii pe luna pt. a fi profitabil la sfarsit de an!!! Treci pe Daily, e obligatoriu pt. a evita supratranzactionarea. Accepta faptul ca nu poti prevedea absolut nimic, ca atunci cand deschizi poti pierde, concentreaza-te pe ceea ce risti si apoi pe ce poti castiga. Esti un risk manager, nu gambler. Nu-ti pierde vremea cu analize, stiri, declaratii, nu sta cu nasul in grafice mai mult de 1 ora pe zi, e contraproductiv, incearca chestiile astea pe un cont demo si vezi ce obtii!? Stiu ce gandesti: " Esti nebun man, sa ma decuplez de la aparate? e jobul meu si trb. sa fiu in contact cu piata 24/24h.... " E fals!!!! Esti prins in capcana, dar nu realizezi! Ai senzatia ca intelegi mai mult, ca poti prevedea miscarea pretului .....Tocmai aici e marea perversitate, trb. sa intelegi ideea asta..........

Hai ca mananc rahat deja, tip in pustiu ... Mai vorbim. O zi frumoasa tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a mai arunca cu rosii, castraveti si cartofi in mine, vreau doar sa elucidez putin situatia :) .

 

Johnbull si Edison, banuiam ca ma veti intelege gresit si acum am confirmarea. Cand am pus acele intrebari, le-am pus pentru cei (din partea celor) care nu au auzit niciodata de disciplina si tot ce implica ea. M-am autosesizat in numele lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba sa ne aparam sau sa ne atacam unul pe altul! Nici vorba! E vorba de faptul ca a fost atinsa o problema foarte importanta dar in acelasi timp foarte putin discutata si anume psihologia tradingului. Deoarece traderul, in singuratatea lui, doar el cu monitorul si piata, are sentimentele lui, are temerile si bucuriile lui, momente de tristete , chiar disperare precum si momente de bucurie. Toate astea isi pun amprenta asupra psihicului, de aia se spune ca un trader la o firma mare, unde si stresul e pe masura, se ``arde`` cam i 5 ani. Nu te apuca pensia stand la butoane ca trader, cu atat mai putin daca lucrezi pe timeframuri mici, unde schimbarile sunt bruste si hotararile sunt luate rapid! Toate astea te uzeaza, de epuizeaza si isi pun amprenta asupra psihicului tau. Nu cred ca gresesc atunci cand spun ca unul care face trading de 4-5-6 ani, nu mai e acelasi om care a fost acum 5 ani. Bine-nteles, daca faci asta for living. Daca o faci for fun, pe langa un job, e altceva, te mai deconectezi, dar unul care mananca din asta...de f. multe ori e cumplit!

si cand esti in mijlocul celei mai negre depresii dupa o zi de pierderi, sau cand ti-a lovit sl-ul si apoi se intoarce in directia initiala si tu ramai cu pierderea marcata, mai suna si telefonul si te intreaba ce se intampla? de ce pierdem? Si atunci, tre sa explici. Nu ajunge ca tu esti la pamant, mai trebuie sa-l sustii si pe client, care nuintelege ce se intampla si pana la urma nici nu-i treaba lui.

Ca sa simti toate astea, trebuie insa sa le traiesti, altfel vorbesti doar din auzite.

De aceea, partea de psihologie, disciplina, autocontrolul, rabdarea sunt f. importante. Fara ele o iei razna, te panichezi si pierzi! Iar brokerii nostri exact asta asteapta: sa intri cat mai des si sa pierzi! Ca, deh, trebuie sa manance si ei o paine, nu-i asa?

 

Johnbull tabloul care reiese de aici, care il inteleg eu , este unul care ilustreaza modelul traderului lacom avid dupa bani. Eu sunt sigur ca nu toti se incadreaza in aceste tipare. Traderi. Dar, sa fim cinstiti, vorba omului care mi-a zis acu cateva zile, "bai Apolo, cunosti vreun trader ?" " Daa, stiu pe ..." "Nu m-ai inteles, Apolo, trader=profit. Cunosti vreun trader?" "Nu...nu cunosc..." , cati traderi adevarati exista ? Daca ala care se consuma pe interior asa cum spui tu este trader, atunci te contrazici singur. Ca spui ca disciplina si autocontrol definesc un trader de succes. Ce autocontrol si stapanire a emotiilor mai exista intr-un om care ajunge pana in pragul disperarii ca a pierdut bani ? Nu isi rateaza cariera din start ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.