Sari la conținut

td ameritrade


insomniac

Postări Recomandate

Eu as vrea sa'mi deschid la ei dar am vazut ca e destul de complicat.Mai intai trebui sa depui banii in alta banca decat a lor.Ma gandeasc ca daca e la fel de complicat si cand scoti mai bine ma gandesc la alt broker.Ai scos bani de la ei?.Daca ai scos,...a durat mult,a fost complicata operatiunea?Ce leverage au pe actiuni?...Si cel mai important lucru...asigura stop loss si ordinele de stop si limit in caz de gap?Chestiile astea nu se afla pe site iar daca e sa vorbesc cu cineva de acolo mi ca o sa-mi zica multe si frumoase dar realitatea sa fie alt fel.

Editat de insomniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice broker serios iti cere sa faci transfer bancar printr-o banca. Chestia asta se face in special impotriva spalarii banilor. Cu cat un broker iti accepta mai usor banii, fara sa te intrebe mai nimic, cu atat creste sansa sa fie bandit si sa nu-ti mai vezi banii niciodata. TDAmeritrade e foarte serios si am scos de multe ori bani de la ei. Complicat nu stiu daca este, dar rapid este. Ceri banii astazi si a doua zi la prima ora sunt la tine in banca. Prima data cand retragi banii trebuie sa dai si telefon sa confirmi ca esti tu, dar la retragerile urmatoare trebuie doar sa completezi un formular online, sa-l printezi, semnezi si sa-l trimiti prin fax sau email inapoi la ei. Vezi ca trebuie sa scrii si la ce iti trebuie banii pe care ii retragi. Cica asa cere fiscul american. Aici scriam orice prostie imi venea in cap, "pentru mancare", "haine", etc.

Leverage-ul pe actiuni este dublu decat ai in cont. Adica daca ai 5000$ poti sa cumperi actiuni ca si cand ai avea 10000$. Nu stiu ce intelegi tu sa-ti asigure stop loss-ul in caz de gap? N-am mai auzit de asa ceva. La ei cumperi direct actiuni adevarate de pe NASDAQ sau NYSE, actiuni la care primesti si dividend. Daca cumperi astazi AAPL la 500 si pui stop la 490 iar a doua zi piata deschide la 480, ordinul tau se executa la 480. Ghinion de nesansa ca sa zic asa. Asta daca nu anulezi stopul si astepti sa creasca din nou piata. La fel si limit orderul. Ai take profit la 520 dar piata se deschide le 530, norocul tau, se executa la 530. Conteaza si cat de lichide sunt respectivele actiuni pentru ca ordinele se executa primul venit, primul servit. Adica un ordin care a fost pus inaintea ta va fi executat inaintea ordinului tau si intre timp piata poate sa se mai miste putin. La Forex la ei nu stiu cum este, cand tranzactionam eu, inca nu aveau Forex.

 

Pe de alta parte TDAmeritrade este mai mult un broker pentru investitori, pentru incepatori. Au comisioane cam mari 9.99$ pe ordin la actiuni si 7$ round trip pe contract la futures este mult. Este rentabil doar daca cumperi actiuni foarte multe, 1000 sau mai mult. De exemplu eu platesc acum la Interactive Brokers 1$ pe 100 de actiuni pe ordin si 4$ round trip pe contract la futures. Round trip inseamna 2 ordine, cumparare si vanzarea. Deci daca cumperi mai putin de 1000 de actiuni esti mai avantajat la Interactive Brokers, daca cumperi la mult de 1000 esti mai avantajat la TDAmeritrade. Interactive Brokers este mai bun pentru day trading, scalping, in schimb au suport tehnic slab fata de TDAmeritrade, adica daca intrebi ceva iti raspund peste o luna. Mai bine numai intrebi. Plus ca trebuie sa ai cont de minim 10000$ la Interactive Brokers. Interactive Brokers este pentru traderii profesionisti care stiu deja ce fac. Dar daca ai 10000$ si vrei sa faci daytrading iti recomand Interactive Brokers. Oricum, atentie ca daca nu ai cel putin 25000$ nu poti sa faci day trading pe actiuni la nici un broker din SUA! Dar poti sa faci pe futures si forex. Ca platforme tehnice, siguranta banilor, rapiditate in executie, securitate, etc. amandoi brokerii sunt la fel de buni. La Forex, Interactive Brokers nu joaca sigur impotriva ta, ai comision pe ordine, iar piata lor Forex este foarte lichida la nivelul Dukascopy. La TDAmeritrade nu stiu cum e la Forex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mister Black

Se pare ca, colegul nostru se refera la un gen mai special de ordine, din categoria ordinelor O.C.O. (one cancel other), care la Saxo exista pt CFD-uri pe indici si la actiuni. Se cheama ``stop limit order`` si iti va executa ordinul numai la pretul pus de tine. De ex., daca vrei sa cumperi SP500 la 1425 , cu ordinul stop limit, 1425 devine pret market, care e insa blocat de ``limit``, care nu lasa sa se execute ordinul market la peste 1425. Asa te protejezi de gap-urile de la deschiderea pietelor de actiuni sau de gapurile de week-end, care, mai ales in cazul actiunilor sunt aproape la ordinea zilei, din cauza orarelor de tranzactionare.

MT4 nu are aceasta facilitate.

In imagine aveti un astfel de ordin ``stop limit``.

post-6531-0-88496800-1360052034_thumb.png

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,ms mult de informatii.

 

Johnbull...nu m-am referit la ordine de tip O.C.O. ci la ordine simple de stop loss,limit, sell stop si buy stop.Pana acum nu am tranzcationat decat pe metatrader.Am tranzactionat si actiuni la fxpro si acolo ordinele de care ziceam sunt asigurate in caz de gap.De exemplu daca-mi pun ordin de sell stop la sf unei zile si doua zi o sa fie un gap down,tranzactia este activata la pretul setat de mine.Stiu ca TD Ameritrade sunt tari,adca presupun ca poti tranzactiona chiar milioane acolo fara sa-ti fie teama daca o sa-ti mai vezi banii vreodata dar daca nu asigura astea...degeaba.

Editat de insomniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ insomniac

stai putin: deci, daca dai un ordin sa cumperi de ex. euro la 1,3000 si el deschide cu un gap la 1.3050, tie iti inregistreaza ordinul la valoarea de 1,3000??? Pai in cazul asta tu castigi automat 50 pipsi=500 usd la un lot... Ori eu nu inteleg bine, ori eu nu am mai auzit asa ceva! Si pe langa asta, e incorect: pretul de piata e 1.3050...Inseamna ca la faza asta brokerul joaca impotriva lui insusi...poate mai sunt si alte pareri... :ohno:

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista pe lumea asta un stock broker care sa te asigure ca stop loss-ul se executa exact unde l-ai pus tu indiferent cu ce gap se deschide piata. Asta ar insemna sa plateasca din buzunarul lui diferenta. Cel putin nu un broker care lucreaza cu piete reale de actiuni sau futures. Acolo orice ordin trebuie executat si banii platiti pe loc. Bine, acum daca asa zisul "broker" nici macar nu trimite ordinele tale in vreo piata, cam cum se intampla pe la toti brokerii de forex sau CFD-uri de prin zona noastra, s-ar putea sa-ti zica ca "te asigura" ca nu-l costa oricum nimic. Are el grija sa te fure pana ramai fara nimic si oricum la sfarsit toti banii raman tot la el. Asa ca poate sa "te asigure" linistit. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Mister Black

corect! si ma intreb daca eu chiar as castiga sa zicem 1000 sau 2000 pe gapul ala, oare imi trimite banii???!!! nu, dupa parerea mea e o neintelegere la mijloc, nu cred ca e vreun broker care sa-ti execute ordinul la ora 4 AM, cu gap, dar sa ti-l inregistreze la pretul pus de tine la ora 23, ziua anterioara.

Gradina Domnului e, intr-adevar, mare! class=<' />

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc foarte serios.La FxPro asa este.Nu le fac reclama,nici macar nu mai am cont la ei,am la Admiral Markets.Eu am crezut ca asa e normal la toti brokerii.Vreau macar stop loss-ul sa fie asigurat.Am patit la Admiral acum ceva vreun an parca.Aveam o tranzactie pe eurusd iar vineri seara mi-am mutat sl-ul ca sa raman in castig,luni s-a deshis piata cu un gap de peste 100 de pipsi si am pierdut o gramada.Cu toate astea am ramas la ei din cauza spreadului f. mic plus ca poti tranzactiona indecsi fara comision la spread de 1 pip dar vreau ma bag pe actiuni,nu doar cele de la Dow Jones care le ofera Admiral si Fx Pro.Dar daca nu asigura sl-ul...raman tata pe futures,forex..etc,bineinteles..cu conditia sa inchid tranzactiile inainte de vineri ora 23.

Editat de insomniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.