Sari la conținut

Un nou concurs Vamist


Apollo

Postări Recomandate

.ar fi super sa vad o initiativa din partea moderatorilor sa inceapa un concurs,pe o saptamana,o luna la care sa participe toti membrii vamist.cu o confruntare a rezultatelor finale.sa vad si eu MARII TRADERI din noi.

 

 

:laugh: +1 .

 

Stefan, ce zici ? Pe cand un concurs ? Hai ca tu ai relatii cu brokerii, eu am incercat sa reinviu topicul cu reprezentantul FxPro in Ro dar vad ca nu misca nimic. Chiar ar fi super sa avem concurs lunar macar cateva luni / an NUMAI pentru membrii vamist. Cu ocazia asta , noi astia de pe demo am avea ocazia sa ne punem ambitia la contributie si sa devenim mai disciplinati pe cand cei care chiar iasa pe locurile de top sa primeasca ceva bonusuri.

 

Chiar asa , foarte buna ideea, haideti sa-i dam bice. Ma tenteaza fain. Sau se teme careva de pe real ca in urma concursului ar iesi la nivelul unui care inca invata pe demo ? :)) Sau cum se spune prin cercurile restranse "cotizant" . :P

 

Eu m-astept sa avem surprize de acest gen, sunt\au fost multi traderi de wall street pe aici :P . PS "ultima fraza a fost un pamflet" . :D

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Daca nu vreti MT, facem si maine. Folosind asta: http://fxtrade.oanda.com/trade-forex/demo/contest

 

Nu avem sponsori (si nici nu ma pot ocupa acum sa caut), dar se poate organiza doar pentru glorie si onoare momentan :). Durata minima de desfasurare 1 luna. Cati sunt interesati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Iaaa, n-am deschis chrome-ul vreo ora juma si vad 12 mesaje necitite in extensie. M-am speriat. Am zis ca-i bug. Nu e. E pe bune. Misto. Sa tot vad astfel de numere. Cate 20 la fiecare ora ar fi cel mai bine.

 

Oameni buni... Treaba cu statement-ul...

 

Ce naiba... Un statement mai mic de un an nu merita discutat. Un statement pe vreo 6 luni merita ceva atentie sa zic dar in niciun caz nu merita atentia unui investitor.

 

@benone.

 

Ce sa vad in statement-ul tau? O mana de tranzactii si un profit de vreo cat? Cateva sute sau cat e acolo? Cand ai un an de statement atunci as fi si eu si toata comunitatea onorata sa ne scaldam ochii in el. Pana atunci tine-ti statement-urile pentru tine. Nu ai nimic de dovedit.

 

Ideea ta pentru concurs nu e rea. As zice insa drawdown maxim 25%, masurat pe equity, si masurat floating, nu la sfarsitul zilei. Adica sa nu imi duci contul la -50% in timpul zilei si apoi la noroc sa il aduci inapoi la 25% la sfarsitul zilei.

 

Totusi un concurs nu cred ca ar fi cea mai buna idee. Concursurile nu spun nimic despre participanti. Si ce daca scoate unul in 3 luni nush cate sute de procente? Nu ma impresioneaza. Smecher e ala care a supravietuit cel mai mult in arena nu ala care a facut cel mai mult. Unii vor fi totusi impresionati de ala care a scos sutele de procente in x<24 luni si ii vor acorda mai multa credibilitate decat merita. Nu cred ca e o influenta sanatoasa. Eu am fost mereu pentru sisteme de reputatie si metode de diferentiere intre useri. Concursul insa nu cred ca e cel mai ok.

 

Eu unul n-as participa la concurs. Mi-e friica ca daca scot bani multi unii o sa ma creada zeu. Ma vad cu reputatie mare, moderator, castigator de concurs... o sa zica ca-s cel mai destept. Daca nu scot bani o sa zica ca nu-s bun de nimic si ca tot ce am spus pe vamist e degeaba... Si cred cu tarie ca multe dintre cele puse pe vamist de mine sunt cu adevarat utile (indiferent cat bani am facut eu sau nu din trading). Prefer sa raman deci in zona de mijloc.

 

Daca ar fi insa concursul tratat cu lejeritate de comunitate atunci un concurs ar fi fun. Nu stiu insa daca se poate asa ceva. Observ o prea mare abundenta de ego.

 

@sincu_viorel

 

Ti-am scris si pe privat si am scris si in primul mesaj. Initiativa ta e buna. Vino insa peste un an cu acelasi cont si arata-ne statement-ul. Cand ai sa faci asta iti promit ca nu te va mai critica nimeni ci te vor aprecia si lauda. Ai 18 zile de trade pana acum. Nu impresionezi pe nimeni. Puteai sa ai si 500% in cont. 18 zile de trade nu imi spun nimic.

 

Si da, sa sti ca acea critica pe drawdown e bine venita. Din cele 18 zile, in doua sau trei dintre ele ai reusit sa atingi un drawdown mai mare de 30%. La un moment dat 50%. Ti se pare un lucru ok asta? Eu ca investitor nu ti-as da niciun leu. Pai daca prinzi doua zile la rand drawdown de 50% imi duci contul la 25% din valoarea initiala. Nu e ok.

 

Tu da-i insa inainte. Daca aduni macar vreo 200 de zile de tranzactionare pe cont atunci ai sa fi mare si tare. Pana atunci eu zic sa iti reduci asteptarile si sa accepti criticile asa cum sunt - fie malitioase fie constructive.

 

Si nu. Nici eu n-am statement. Cand o sa am un statement de macar un an - 12 luni consecutive de trade - am sa merg cu el pe la fonduri prin Londra si am sa imi caut job. Am sa il pun evenutal si pe vamist. Deocamdata n-am. Ori n-am reusit sa tranzactionez 12 luni consecutive (am mai avut si alte probleme) ori am avut luni de care mi-e rusine si pe care nu le-as arata nimanui.

 

Comunitatea insa nu e un loc in care sa concuram in marime. (de cont). Comunitatea e un loc in care impartasim idei, experiente, povestioare, anecdote. Nu e mai destept nici ala cu reputatie mare pe forum nici ala cu cont real mai mare. Credibilitatea nu se masoara in astfel de unitati. Hai sa o lasam mai moale cu atitudinea asta concurenta. Piata e mare slava domnului si banii care ii scoate x sau y de pe forum din piata nu ii scoate in mod direct din buzunarul meu.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Criodi

 

Acum cativa ani am zis ca intr-un concurs, nu poti sa iti dai seama unde exista valoare si unde nu. Acum insa cred altceva. Cel putin cand ma gandesc la concursul de la Dukascopy. M-'oi fi maturizat, - nu stiu! Ii las pe altii sa judece, mai bine. Momentan sunt inscris pe concursul de la Dukascopy. Sunt pe locul 200, aproximativ. As fi fost si mai sus insa n-am mai tranzactionat de atata timp pe acest concurs, am fost prea conservator in ceea ce priveste riscurile. Am fost pe directia miscarilor, insa uite, daca ar fi fost cu lot mai mare sigur eram deja in premii. Insa nu sunt, nu deocamdata. Degeaba am eu 300 si ceva de pips pe GBP/USD, vreo 150 pe USD/CAD si vreo -70 de pips pe AUD/USD. Fiindca nu sunt loturile potrivite. Trebuiau sa fie mai mari.

Insa am vazut indivizi care castiga constant premii din concursuri. Faptul ca loturile si riscurile lor nu sunt comparabile cu tranzactionarea in viata reala, - perfect adevarat. Insa fac profit constant, unii dintre ei, luna de luna. Ca sa te mentii acolo in top trebuie sa ai niscaiva valoare, nu ai posibiltiatea sa fi constant printr-o groteasca farsa a hazardului, sa fim seriosi. Ideea e ca, intr-un concurs, iti trebuie ceva sange rece, pe care probabil multi poate ca nu il avem. Genul de sange rece amestecat cu o ratiune calculata. Acolo fiecare miscare de 100 de pips, trebuie exploatata la maximum. Nu e loc de asteptare. Si timing-ul e crucial. Cel putin pentru dukascopy, caci ei nu permit piramidari, ehe! De asemenea, nu permit riscuri mai mari de 1-2%, ceea ce iarasi spune multe despre cei de sus, din clasament. Caci in concursurile cu metatrader te leverage-ai la maximum si Dumnezeu cu mila! Ce-o fi o fi!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Criodi. Daca stau si ma gandesc mai bine, chiar asa este, unii abia asteapta sa calci stramb sa dea mai la urma dupa tine cu orice prind in cale. :)) . Din pacate... Pentru mine ar fi fost distractiv si util.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Management

Am mutat aici discutia recenta legata de concurs. In cazul in care vor fi mai multi oameni interesati, il organizam. Deci de voi depinde. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Si daca vreti sa fie mai interesant, putem sa-l organizam pe conturi live. In cazul asta nu o sa mai putem sa folosim platforma de concursuri de la Oanda, dar sap sa vad daca mai gasesc sistemul pe care l-am facut eu prin 2008 pentru primul concurs Vamist pe platforma MT. Era ceva rudimentar (trebuiau publicate statement-urile prin FTP), dar functiona.

 

P.S.: pentru cei care nu erau pe aici in 2008, astea au fost rezultatele: http://vamist.ro/forex-challenge (era pe demo si organizat impreuna cu un broker... care ulterior m-a suparat, dar asta e alta poveste)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.