Sari la conținut

De ce pierdem bani in forex?


Postări Recomandate

Care sunt principalele cauze pentru care pierdem bani in forex?

 

As dori raspunsuri numai din partea celor care tranzactioneaza cu bani reali si cu cel putin 12 luni vechime, un statement ar fi util dar nu obligatoriu. Cand zic 12 luni, vreau sa posteze doar cei care au ceva experienta pe real si care pot impartasi ceva relevant. 

 

Principalele cauze s-ar datora unor greseli de natura: 

1. analizei tehnice: ........

2. money managementului: ....

3. factorului psihologic: ........

4. altceva: .........

 

Hai sa vedem ce cred cei care au pierdut bani reali in Fx. Concret, fiecare ce a identificat, nu raspunsuri generale! 

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca pe forex se pierd bani in principal din cauza 1. a unui money management gresit sau inexistent; 2. al factorului psihologic, presiunii psihologice si in cele din urma a panicii si derutei care-l cuprinde pe cel ce pierde in mod repetat. Analiza tehnica si fundamentala conteaza doar pe termen scurt in trading. Pe termen lung, trebuie sa ai o strategie care sa-ti recupereze greselile rezultate din AT sau AF( analiza fundamentala).

 Intr-adevar, ar fi bine sa comenteze doar cei care invart bani reali, pt ca pe demo sau pana-n 500-1000, ce mari emotii, ce presiune psihica sa ai??? E ceva si acolo, dar e parfum!

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit cu totii de celebrul experiment  Turtle Traders facut in anii 80 de R. Dennis si W. Eckhardt. Acestia au demonstrat ca pana si un neinitiat poate avea succes daca respecta o serie de reguli stricte(adica manifesta disciplina) si ramane consecvent - are totala incredere in planul de tranzactionare, chiar si dupa o serie de tranzactii nereusite!

 

Daca ar veni, sa spunem, un tip Max, un trader profesionist, si  cand zic prof. am in vedere faptul ca omul are peste 10 ani de cand e in bransa, si  ca face profit, traieste exclusiv din asta, desi nu a absolvit niciun curs in domeniu, sau ceva conex, deci n-are vreo diploma la mana.... esti profesionist cand faci ceva foarte bine, cand te mentii in bransa, cand obtii profit, cand acea activitate e principala ta sursa de venit.  E ca in fotbal, esti profesionist sau amator... Asa, deci vine tipul asta si-ti spune: ia de aici prietene check-listul asta, ai aici  o serie de reguli de MM, de intrare/iesire din trade,  te axezi doar pe un setup pana il stapanesti la perfectie si eu iti garantez ca dupa 12 luni vei fi profitabil! Intrebarea e: ESTI CAPABIL SA RESPECTI REGULILE? Esti in stare sa construiesti o rutina = o procedura pe care sa o executi zilnic sau ori de cate ori intri in contact cu marketul? esti capabil sa te abtii de la over-trading?

Dupa mine, principalele probl. sunt de natura psihologica: actionam instinctual, emotional, ne sabotam singuri! Oricat de bun ar fi trading planul, daca nu esti in stare sa-l aplici cu consecventa, n-ai facut nimic... mai devreme sau mai tarziu ai f* * * t contul, returnezi tot ceea ce ai castigat. Am impresia ca cei mai multi nici nu realizeaza ca au probleme emotionale in abordarea Fx!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul meu, cand pierderile s-au cumulat (aici ma refer la pierderile consecutive, mai importante) a fost din cauza starii de optimism exagerat dupa o serie lunga de castiguri, de exuberanta si de modificare a regulilor de management

 

Indemnul meu pentru cei care inca se lupta cu aceasta problema este sa va concentrati intotdeauna pe profituri, nu va focalizati in mod expres puterile spre a indrepta o greseala ori spre a stopa pierderile. Indreptati-va spre lucruri pozitive! Nu va atasati de tranzactii, in special de cele negative. S-a dus tranzactia contra voastra si urmeaza sa incasati o pierdere, nu modificati stop-loss facand potentiala pierdere si mai mare - nu va abateti de la regula. Cu atat mai mult, in caz ca va puteti analiza comportamental si realizati ca aceasta modificare apare ca raspuns al starii de emotivitate crescuta datorata iminentei unei pierderi pe care nu o puteti accepta. 

 

Astfel, regula numarul trei ar fi: fiti rasponsabili pentru ceea ce ati tranzactionat, acceptati-va pierderile! Eu am observat ca foarte multi dau vina pe terte motive mai putini pe ei insisi cand inregistreaza pierderi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hai să mă bag in seamă...

De ce pierdem bani in forex?

Pai ar fi multe motive. De exemplu:

1. Leverage prea mare
2. Leverage prea mare
3. Leverage prea mare
4. Leverage prea mare
...etc...

Ce duce la asta?
Well... lăcomia... dorinţa de îmbogăţire “subită”, ignoranţa, parere prea buna despre sine, subcapitalizarea, statul prea mult pe forumuri :P , in loc de studiatul permanent al pietei... lipsa educatiei elementare in matematica si calcule, in teoria probabilitatilor... lipsa unei strategii (oricare ar fi ea, nu va concentrati prea mult pe strategie, nu strategia face bani, dar lipsa ei, adica lipsa unui set elementar de reguli care sa fie respectate riguros si constant, cauzeaza pierderi in mod cert!).

Deschideti un cont demo cu 100 de mii de parai in el si tranzactionati in asa fel incat niciodata sa nu fiti expusi cu mai mult de 1% din cont, si niciodata sa nu fiti leverati mai mult de 2:1, sau 3:1, chiar daca asta inseamna beturi minuscule in comparatie cu equityul. Si vedeti daca faceti profit sau nu. Toata lumea face profit pe demo. Pe real, apar tentatii. Contul este subcapitalizat, deci sumele sunt prea mici. Traderii se “plictisesc” sa castige cativa dolari pe zi, nu are haz, si de banii ăia mai bine dormi decat sa muncesti. Ei nu inteleg ca daca vrei sa castigi mult, trebuie sa investesti mult. Si cresc leverage-ul, ceea ce matematic, este perdant, prin uzura in timp (am pus in trecut o gramada de calcule pe marginea acestui concept, dar multi le-au ignorat. Mergeti pe babypips si cititi din nou lectia despre leverage). Deci traderii cresc sumele cand incep sa castige, plini de sine... Ceea ce matematic este total gresit, pentru ca vor urma pierderi si se vor pierde sumele alea crescute, adica mai mari, am mai vorbit despre asta pe aici, am si demonstrat cu calcule, si unii m-au luat la misto...

Veti face profit pe demo. Repetati pe real. Asta e tot.

Şi încetati sa visati la cultura intensiva a guliilor, adica conturi deschise cu 1000 de parai, in care sa puneti beturi de loturi intregi (100k). Si incetati sa visati la profituri de 50% sau 100% pe luna. Orice mai mare de 2, 3% lunar, e loterie. O loterie cu suma negativa, nu cu suma zero! Încetati sa visati la “jocul cu suma nula”, pentru ca nu e. Bancile, brokerii, si toata media aferenta forexului si tradingului in general, vă bagă pe gât povestea cu suma nula, pentru ca fiecare “trader” se crede mai destept decat cei din jur, si considera ca va iesi castigator, daca jocul e cu suma nula.

Daca eu cu Ovidiu pariem pe un dolar ca maine ploua, unul din noi va castiga, random. Daca pariem in fiecare zi timp de un an, la sfarsit acela dintre noi care va studia mai mult buletinele meteorologice va iesi in castig. Acesta e un joc cu suma nula, pentru ca banii care ii pierd eu ii castiga Ovidiu, si invers. Daca 100 de oameni participa la un joc cu suma nula, cei care sunt mai “destepti” la jocul ala vor iesi in castig in defavoarea celorlalti. Oamenii se cred destepti, “mai destepti ca media” si pe asta mizeaza toata industria din spatele forexului, cand va bagă pe gât povestea cu suma nula. Eu ma cred cu un cap deasupra mediei. Adica daca iau 100 de oameni la intamplare, cel putin 50 vor fi mai prosti ca mine. Poate 80. Well, daca toti tranzactionam forex, ei vor pierde si eu, plus altii 20, vom lua banii lor. Mare ŢEAPĂ! "Dăştepţii" nu fac bani in forex. Ei pleaca acasa cu buzunarele goale şi buzele umflate. Zece facultati absolvite, ori IQ de 200, nu vă fac automat profitabili in trading. Parafrazand un mare trader, "treceti peste faptul ca sunteti destepti, si invăţaţi să faceţi bani".

 

Forexul nu e un joc cu sumă nulă!

 

Dacă eu si Ovidiu facem aceeasi treaba ca mai sus, dar printr-o serie de intermediari, notari publici, prieteni, whatever, ca sa fim siguri ca celalalt plateste daca pierde, si nu se eschivează, atunci la sfarsitul anulu, eu si cu Ovidiu am pus pe masa fiecare cate 365 de parai, unul pe zi, dar am luat inapoi doar 315 fiecare. O suta de parai intreaga poate lipsi din joc. Pentru ca vreo 60 au luat notarii si prietenii, prin comisioane, vreo 40 a luat statul prin impozite.

 

Forexul e un joc cu sumă negativă!

 

Mult negativă.

 

The big shark, “regia” care organizeaza toata “loteria”, mascarada, cum vreti, ia in jur de 30-40% prin spread, swap, taxe si comisioane. Banii care ies din sistem ca profituri (adica pe care ii castigati voi, dacă îi castigati) sunt mult mai putini decat cei care intra in sistem (adica pe care voi ii pierdeti). Pentru fiecare suta de parai pierduta de vreun trader, doar vreo 60-70 sunt castigati de altul. Restul ii ia banca, brokerul, statul. Trebuie sa fiti si cu capul si cu umerii deasupra turmei, ca sa iesiti in castig dintr-un joc cu suma negativa. Trebuie sa fiti realisti, si gata in orice moment sa taiati in carne vie. Lăsaţi visele de “haiduci viteji” care iau bani de la cei bogaţi. Ăia au scule pe care voi nu le aveti, atat hard cat si soft, matematica, teorie, plus armate de analisti in spate. Nu luati voi nici un ban de la ei. Tot altul ca voi, la capatul celalalt al tranzacţiei, pierde banii pe care ii castigati voi, DACĂ îi câştigaţi, ori văduva aia săracă de care vorbeam retoric intr-un post vechi, si pentru care mi-am aprins paie in cap cu tot forumul, desi nu erau cuvintele mele, ci ale lui Elder... ştiţi? rusul ăla împuţit, cum îl numesc unii... doar că el (şi altii ca el) face bani din trading, pe care desigur îi ia de la fraierii care îşi bat joc de el pe net, în presă, la TV...


Văduva aia săracă să puna mâna să înveţe sa tranzacţioneze, ori să se lase de forex. E nevoie de forţă de muncă şi pe şoselele de centură...

Editat de tradelover
link, typos
  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

Adevar grait-ai! La fel zic si eu: nu stiu de ce, oamenii de afaceri considera decent, chiar ok, un procent de 20-30% anual din afacerile lor, iar pe bursa stramba din nas la aceleasi procente! Efectul Maria, cred eu, care sta in pat si tranzactioneaza...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ca sa se inteleaga mai bine ce spun, leverage-ul nu amplifica doar castigul, ci si pierderile. Well, asta stie toata lumea. Nimic nou. Sper ca stie toata lumea. Toti au auzit dictonul ala cu "leverageul e o sabie cu doua taisuri".

 

Ce nu inteleg traderii, e ca sabia are trei taisuri. Patru. Mai multe. Leverage-ul nu amplifica doar castigul si pierderile. El amplifica TOT. Totul se inmulteste cu acel leverage. Inclusiv acea "sumă negativă" care e caracteristică "jocului". De aici "uzura", cu cat leverage-ul e mai mare, cu atat traderul "must perform better", in comparatie cu turma. Matematic demonstrabil.

 

La ce leverageuri au unii, ei trebuie sa fie Dumnezei ca să facă profit constant (adică nu tunuri, daca vreti tunuri, bagati leverage maxim si in cateva zile ori sunteti milionari, ori sunteti faliti. Ala nu e trading, e loterie).

 

Gândiţi-vă (chiar şi parabola asta am mai zis-o, dar honestly am cam epuizat argumentele, şi incep sa ma repet) la valutistii de la coltul strazii. Nu stiu daca or mai fi acum, dar pe vremea cand eram in ro, toti tiganii din urbea mea erau mari valutisti, invarteau masini bengoase aduse din vest, etc. Cum aia fac bani? Sunt mai destepti ca voi?

 

Nu. Dar ei au leverage de 1 la 1!! Ei cumpara cu banul jos, cati bani au, atata valuta schimba. Si daca cursul nu evolueaza cum vor ei in asa fel incat sa poata vinde cu profit, isi permit sa tine valuta oricat, nu trebuie sa inchida betul in pierdere, ca sa restituie banii brokerului. Nu sunt fortati de baubaul ala numit MARGIN CALL. In plus, ei au spreaduri mari, pentru ca ei fixeaza pretul de vanzare si cumparare. Singura cerinta e sa fie "mai bine ca la casa de schimb". Si din now, leverageul scazut ii ajuta in directia asta. Think about it!

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Efectul Aprozar-Maria este un bias cognitiv in care indivizi foarte putin priceputi la trading au impresia ca stiu ce fac. Efectul a fost descoperit si continua sa fie descoperit si confirmat de indivizi afectati de acest efect de fiecare data cand isi distrug conturile de trading foarte recent alimentate. Efectul Aprozar-Maria este unul dintre principalele motive pentru care traderii pierd bani in trading.

 

Cercetatorii britanici au descoperit ca sursa acestui efect este un personaj mitic pe nume Maria, lucratoare intr-un aprozar, care conform unor reclame aparent frauduloase ar fi castigat sume exorbitante de bani tranzactionand cu forex numai doua ore pe zi, imediat dupa terminarea turei de la aprozar. 

 

Povestea acestui personaj este extraordinara caci se pare ca Maria nici macar nu lua trading-ul in serios fiind mult prea ocupata cu jobul de la aprozar, treburile casei, si un numar inca necunoscut de copii. Anumiti martori infirma insa acest fapt povestind cum Maria se uita la niste linii ciudata pe un laptop chiar si atunci cand le cantarea rosiile si castravetii achizitionazti. Nimeni insa nu poate confirma daca acele linii erau intradevar grafice forex. 

 

Cu cat legendele despre acest personaj mitic s-au raspandit cu atat mai repede traderii noi nascuti si-au distrus conturile. Foarte multi traderi incepatori fara niciun fel de pregatire si-au deschis conturi noi sperand sa fie si ei la fel de profitabili ca Maria. 

 

Este important de mentionat ca in ciuda largei mediatizari a acestui efect si contrar celor mai raspicate sfaturi venite din partea unori indivizi o multime de traderi continua si in ziua de astazi sa isi deschida conturi de trading desi habar-n-au ce fac. S-ar parea ca in ciuda oricaror eforturi o mare parte in populatie va suferi intotdeauna de acest efect fara a avea vreo speranta de vindecare.

 

Offtopic

Offtopic pentru cine nu intelege despre ce vorbesc. E vorba de o reclama iForex menita sa atraga inceptaori sa isi deschida conturi noi. Au fost mai multe reclame de acest gen insa una dintre ele o mentiona pe Maria, o vanzatoare care a adus 3500 tranzactionand cu iForex. Efectul Aprozar-Maria e inventat de mine acum pe moment si e jumate parodie jumate traducere in romana a efectului Dunning-Kruger catre care tradelover a dat link mai sus. Reclama despre care vorbesc:

post-3657-0-29807700-1366880869_thumb.jpg


Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.