Sari la conținut

De ce pierdem bani in forex?


Postări Recomandate

@mircea55 toti traderii romani cu care am colaborat am pierdut, pentru ca spunea sa fiu si eu un pic partriot. Dar mi-a cam trecut.

 

Eu am intrat in forex sa fie trader nu investitor si acolo incerc sa fie urmatoare statie profitabila. Eu nu vanez traderi. Nu ma bag in discutii doar sa imi iasa ceva, ci o fac mai mult pentru comunitate. Eu chiar cred ca mai spun cate ceva util. Daca asa scrie pe aici doar pe interes acum vrun an jumate incetam sa mai stcriu pe acest forum. Forumurile internationale au baieiti care cu adevarat pot si vor sa colabore si cu altii. Nu trebuie sa te simti amenintat.

 

Nu am cerut sa imi spui o cifra, doar NUMARUL DE CIFRE. Sau cifrele inainte de virgula daca nu sunt cifre inainte de %. E chiar asa secret?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Apollo cand spuneam "Daca nu stai pe real sa faci trading 4 ani saptamanal si invarti sute de mii sa nu  spunem milioane cum face traderul de care vorbesc, nu mai da sfaturi la cei care fac ceea ce tu speri" Deci nu ai facut conexiunile bune. Ma refeream la trading for living sa invarti propriile tale milioane si milioanele altora, si alte elemente de genul acesta. Adica exact elemente care definesc viata profesionala a traderului de care vorbesc.

 

Traderii aia buni de care imi tot povestesti tu si criod si altii adica ceva de genul http://www.iasg.com/ , 1 000$ ar fii prea mult pentru perfomantele celui mai bun aici.  Daca o sa citesti situl cu atentie cum am facut eu ore in sir o sa vezi si baieti cu bugete de miliarde care performantele lor sunt atat de slabe incat nu conving un incepator roman ca mine.

 

Am mai spus-o si o repet. Orice trader care cere multi bani de inceput este slab, foarte probabil neprofitabil, si daca face profit face; suficient cat sa nu iti convina.

 

Am mai intalnit eu pe cineva care cerea 50 000 $ cont minim de administrare si am vrut sa le scriu ca si 500 $ sunt prea mare risc la ce perfornate au ca sa le ofer un cont "atat de mare pentru performantel lor"

 

Deci o sa va repet pana cand din cand in cand mai vine cate unul care chiar gandeste. E diferenta intre vise si realitate. De acord ca tintesti insre maxim dar iei profit la inceput, si pe urma eventual mai ridici pretentiile.

 

Acum cand eu asta imi e "meseria" analizez traderi si performatele lor si se pare ca o fac cu un oarecare succes, vii tu si altii la mine sa imi spuneti ce merge si ce nu, dar voi de unde stiti, ati facut? Atunci cum v-a permiteti voi care "va jucati" sa ne explicati nou la cei ce "FACEM" PROFITURI? Intrebarea asta imi bulverseaza orice logica a bunului simt al banului.

 

Deci dupa cum pe vremuri baietii aia cu status de BIG SHARKS ma lua la suturi cand am ajuns pe la vamist, ca a trecut multa vreme de cand am intrat in forex pana la vamist, am muscat-o am inghitit in sec si m-am hotarat sa le demosntrez ca am dreptate.

 

Acum cand am cifre pe care nu am mai vazut pe nimeni sa le arate, NU MAI DA-TI LECTII ! Dupa ce faceti iesiti cu cifrele pe real la inaintare. Si pe urma ma pun cu carnetelul si i-au notite.

 

Astept cifrele care sa imi darame spusele, si din pacate le astept de mult.....

 

Am tot citit textele pe care le postezi insa vorbesti de parca ar fi performantele realizate de tine si ataci diverse persoane care sunt mai vechi in domeniu si care, in mod evident, au mai mare experienta pe forex si nu inteleg nici acum de ce o faci. Cand o sa postezi contul tau personal la myfxbpok sau sa dovedesti in vreun fel ca sunt tranzactii deschise dupa judecata ta - o sa tac si o sa inghit in sec si nu o sa iti mai reprosez ca te iei de nu stiu care trader de pe vamist. Scopul tau este desigur sa atragi investitor dovada sta falsa laudarosenie de "pana nu administrezi" nu stiu ce cont cu nu-stiu-cate zerouri nu poti fi trader sau cum ai zis-o... Multi se bat cu caramida in piept pe aici si nu sunt in stare sa faca un upload cu o analiza proprie si totusi, cand o fac, va o imagine cu un grafic pe perechea EUR/USD (caci altceva nu stiu sa tranzactioneze ori ca ii invata miscarile) alaturi de patru indicatori, unul sub celalalt fara o analiza propriu-zisa cu mentiunea ca e up ori crede ca e up, fara a argumenta desigur, cu o parere cat de cat obiectiva si pertinenta.

 

Peace!

Editat de dirzuandreiovidiu
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@DIRZU ok te am pe lista.TINE APAROPE! Cred ca dorinta iti va fii indeplinita in curand!

 

Si intre noi fie vorba, cifrele aratate de mine nu sunt din "Lumea lui VAMIST". Fara precedent din cate am vazut si imi e frica fara concurenta pe viitor. Abea astept sa fie contrazis si cu asta

 

P.S Toate conturile puse aici scriu sus la statement Name .... Ovidiu Benone

Editat de ovidiubenone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura afirmatie mai am la acest topic. Ovidiubenone, tu nu faci trade . Sper ca intelegi esenta acestei afirmatii. Tu esti investitor. Ti-a mai spus-o si Dârzu dar vad ca ignori. De la a veni cu banul si a angaja oameni care sa tranzactioneze pentru tine si pana la a spune ca "fac trade" e atata cale cat e de la scaunul pe care stai pana in California. Pe jos.


Imi pare rau ca nu-ti iasa planurile asa cum ti-ai dori. Poate de acum inainte iti vor iesi. Si poate ca iti vei schimba parerea in cele din urma. La urma urmei, stii cum se spune "Niciodata sa nu spui niciodata".

 

P.S : citeste primul citat din semnatura mea.

Editat de Apollo
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Dati search pe google despre cum se tranzactioneaza pe forex si veti vedea ca 99% din informatie este informatie buna de scos la imprimanta si de folosit pe post de hartie igienica. "


Pacat ca uneori (cel putin in cazul meu ...) dureaza mult timp pana realizezi cat de adevarata este aceasta afirmatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

99% din informatie pe acest forum e inutila, 

 

ovi e satul de "super traderi" care sunt plini de analize si nu sunt in stare sa faca bani.

 

el s-a desteptat pana la urma: a gasit unu care face bani pentru el.. cine e mai destept? el face bani si voi faceti analize pe demo.

 

si in concluzie multa vrajeala si nimic concret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deseori ni se intampla sa returnam aproape tot ce am castigat! Cum facem asta?!

De obicei, dupa o tranzactie reusita te incearca un sentiment  de optimism exagerat,  de superincredere in fortele proprii, esti putin euforic si pierzi din vedere un lucru esential: cand deschizi trade - si implicit fixezi stop loss - esti pe cale sa pierzi o suma de bani!!! Iti asumi un RISC! Dar dupa 1 ...2 tranzactii castigatoare, uiti pur si simplu de asta, nu mai vezi decat castig in fata ta. Unii vorbesc despre atingerea unui echilibru intre gut/intuitie/instinct/simt discretionar si logica/ratiune/simt comun. Asta presupune practica, pe bani reali(Apollo!), iar disciplina este esentiala, de asta se recomanda - de fapt este OBLIGATORIU - decuplarea de la platforma pt. 24 ore(sau 12 ore, depinde de fiecare), e un ragaz necesar pt. calmarea noastra, pt. a depasi starea emotionala creata de un castig sau de o pierdere! Nu ai cum sa eviti aceste stari emotionale, care altfel  te determina sa deschizi imediat o alta tranzactie, pe care o iei total aiurea! Emotia e principalul dusman al traderului. Nu sunt adeptul tradingului full time, 8-12 ore/zi, nu ai ce face atatea ore pe grafice, e periculos! Analizarea graficelor daily dupa inchiderea New York-ului si notarea in jurnal  nu-ti ia mai mult de 1-2 ore, functie de cate perechi analizezi. Odata identificat edge-setup, faci setarile , intri si Pa, la revedere! ne vedem maine!  Daca stai sa urmaresti evolutia pretului, si intri mai jos pe H4, H1... incepi sa te indoiesti de deciziile luate initial, incepi sa modifici SL, TP, inchizi manual, duci SL la breakeven,  maresti pozitia, te apuci de piramidat sau altele.... Si uite asa, pierzi cam tot ce-ai castigat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.