Sari la conținut

Ce parere aveti despre etoro.com?


aly

Postări Recomandate

@aly

cu 100 usd nu poti sa faci nimic, doar sa-i pierzi. singurul care castiga e brokerul tau. Sigur, vei zice ca astia iti permiti sa-i pierzi. Eu zic ca daca -ti permiti sa-i pierzi, mai bine da-i unui copil sarman pe strada, unui batran care-si strange in batista banutii de paine, decat sa-i dai unor escroci care traiesc din sperantele oamenilor si din propriile reclame mincinoase.

Daca aveai minim 5k-10k, poate aveai o sansa, dar 100$...

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tranzactionezi microloturi atunci valoarea unui pip pe perechea Eur/USD este de 0.1$. Daca folosesti timeframe-ul de 5 minute poti sa tranzactionezi un microlot cu un stop de 10 pips si un target de 10 pips deci un risc de 1$ pe tranzactie. Adica un risc de 1% din cont, ceea ce este foarte OK. Este de o mie de ori mai bine decat sa stai la nesfarsit pe demo cum fac unii "experti" pe aici. Cel putin castigi experienta reala si intelegi ce inseamna emotiile. Daca risti doar 1% din cont pe tranzactie o sa treaca mult timp pana termini contul. Oricat de prost ai tranzactiona, tot nu vei pierde intr-una, o sa mai si castigi cateodata :D

Doar sa ai grija ca brokerul sa aiba un spread de maxim 1 pip pe Eur/USD si sa tranzactionezi doar 1 microlot pe timeframe mic (5 minute), altfel pe timeframe mai mare trebuie sa folosesti un stop mai mare de 10 pips, deci vei fi nevoit sa cresti riscul pe tranzactie, adica vei distruge rapid contul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

 

 

In ceea ce priveste platforma, am inteles ca la fiecare referal se castiga bonusuri, crescand astfel suma castigata procentual.

 

Un prieten mi-a propus sa ma inscriu, spunand ca imi administreaza el contul si sa ii dau un procent din suma, in sensul ca eu nu voi face nimic pentru castiguri.

 

Am cochetat cu forexul, insa din lipsa de timp nu m-am ocupat foarte mult si propunerea acestui prieten imi surade in sensul ca el mi-a zis ca pe langa faptul ca va castiga si el, ma ajuta si pe mine.



Ce intelegi prin riscuri pentru aceasta suma?

Cand am zis risc, m-am referit la faptul ca etoro castiga la spread si intrebarea era daca risc sa pierd banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand sa citesti aici.

 

Iar ca o parere personala, nu-ti pot spune decat ca tot ce are legatura cu forexul este "alunecos".  Diferenta intre smecherii care te aburesc cu vrajeala ca sa-ti fure banii cu acordul tau si brokeri, este ca cei din urma o fac legal. Daca tu crezi bancile cand iti spun ca se gandesc la binele tau, atunci ar trebui sa crezi si brokerii.


Doi brokeri nu m-au contactat in incercarea de a ma fraieri si a-mi fura banii : Oanda si IBFX.. Deci avem si exceptii dar majoritatea vor sa te fraiereasca. Restul au fost ca niste tantari enervanti.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca nu prea avem sanse impotriva lor...

http://www.marketwatch.com/story/you-cant-beat-the-machines-2013-05-10?link=MW_home_latest_news

dar...speranta moare ultima, de regula odata cu posesorul... :)>-

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci poate ar fi bine sa ramai asa nehotarata macar vreo 2, 3 luni si sa rasfoiesti un pic forumul ca sa vezi cu ce se mananca forexul.Daca si dupa asta tot te hotarasti sa te urci in carusel ( si probabil o vei face) iti recomand sa-ti manageriezi tu contul,macar stii ca o faci cu mana ta (prietenul tau n-are nici o treaba daca nu ti-a spus ca n-ai ce sa faci cu 100 de coco pe aici).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.