Sari la conținut

Consiliu administrativ


Postări Recomandate

  • Moderators

In acest topic puteti propune idei noi, aduce in atentia grupului incalcarea unor reguli de catre unul sau mai multi membrii ai fondului, ori puteti pune intrebari daca nu sunteti traderi dar sunteti membri in acest grup.

 

Regulamentul intern curent dar si instructiunile de inscriere ca trader in grup se gasesc in Topic de prezentare si regulament intern

 

Pentru a posta in acest grup trebuie mai intai sa fiti membru in acest grup. Apoi puteti posta aici sau va puteti inscrie mai departe in fondul de investitii ca trader. Pentru a cere o invitatie de a deveni membru in grup mergeti in topicul Cereri Invitatii

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Edison! Ai ajuns in fruncea clasamentului!

...doar ca ai sarit oleaca calul! oleaca mai mult: pozitiile inchise de tine azi dupa-amiaza (5) totalizau mai bine de 15% risc. Si acum cireasa de pe tort: toate pozitiile deschise si inchise azi de tine, au fost cam naspa: AUD/CHF risc 6% (4 lots x 151pipsi), iar celelelte 2 sareau de 3%  (2 pozitii pe eur/aud, cate 2loturi x 163 pipsi).

S-a dat cumva startul la cursa de ogari si noi n-am aflat???!!!

PS. Pt cei care nu sunt clar cum se calculeaza riscul /tranzactie: riscul = sl (in pipsi) inmultit cu nr-ul de loturi)

Daca am gresit calculul, imi cer scuze!!! Eu am calculat la 10 usd /pip, ca la eur/usd. Ar fi buna inca o parere in acest caz

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Edison! Ai ajuns in fruncea clasamentului!

...doar ca ai sarit oleaca calul! oleaca mai mult: pozitiile inchise de tine azi dupa-amiaza (5) totalizau mai bine de 15% risc. Si acum cireasa de pe tort: toate pozitiile deschise si inchise azi de tine, au fost cam naspa: AUD/CHF risc 6% (4 lots x 151pipsi), iar celelelte 2 sareau de 3%  (2 pozitii pe eur/aud, cate 2loturi x 163 pipsi).

S-a dat cumva startul la cursa de ogari si noi n-am aflat???!!!

PS. Pt cei care nu sunt clar cum se calculeaza riscul /tranzactie: riscul = sl (in pipsi) inmultit cu nr-ul de loturi)

Daca am gresit calculul, imi cer scuze!!! Eu am calculat la 10 usd /pip, ca la eur/usd. Ar fi buna inca o parere in acest caz

Mea culpa. Ai drepate, aici nu-i concurs... m-am enervat putin, dar imi revin. 

Bafta prietene! 

 

Acuma nu am timp, dar o sa intru mai tarziu sa ma explic putin...

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Edison

Sper sa nu fie cu suparare. Nu cred ca voi mai face observatii cuiva. Nu-mi place! Cred ca sunt altii care o fac mult mai bine si mai pe profilul lor decat mine!

Bafta la toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar chiar asa, cineva trebuie sa monitorizeze corectitudinea aplicarii regulamentului...care sunt penalizarile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu care sunt penalizarile, altii-s cu astea. Eu am vrut doar sa-i atrag atentia colegului nostru Edison ca a cedat ispitei, aceea de a plusa, pe care toti o avem si care in cele din urma este atat de paguboasa pe termen lung. Ca a riscat 3% in loc de 2%, nu cred ca-i mare branza, insa, 6%/pozitie e mult, iar 15%/ total e tot mult.

Ar trebui sa ne mentinem in limitele stabilite, pt ca altfel ajungem la ``succesuri`` sau ``esece`` rasunatoare, care insa n-au nimic in comun cu tranzactionarea reala.

In ceea ce priveste penalizarea, cred ca un avertisment si o tragere de maneca e de-ajuns. cred ca fiecare are dreptul la a doua sansa! 

PS. Mi-a atras pur si simplu atentia faptul ca a sarit de la -9,5% la + 8%. asta nu se poate face fara overleverage. OOPS! B-)

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regulament intern

1. Nu iti distruge capitalul.
2. NU ITI DISTRUGE CAPITALUL. Pe bune, tranzactioneaza astfel incat sansa de distrugere a capitalului intr-un termen mai scurt de un an sa fie zero.
3. Fa cat mai mult profit. Fa-o insa fara sa incalci primele doua reguli.
4. Posteaza macar odata pe saptamana o analiza a pietei si expune motivele din spatele tranzactiilor tale.
5. Drawdown maxim permis 30%
6. Risc maxim permis pe toate tranzactiile 10%. Pentru traderii seniori 12%.
7. Traderii cu vechime mai mica de 2 saptamani nu pot risca mai mult de 2% per tranzactie.
Traderii cu vechime mai mare de 2 saptamani nu pot risca mai mult de 4% per tranzactie.
Traderii seniori pot risca pana la 5% din cont per tranzactie
Riscul mediu asumat pe tranzactie pentru toata lumea trebuie sa se invarta in jurul lui 2%.

Read more: http://forum.vamist.ro/topic/3940-topic-de-prezentare-si-regulament-intern/#ixzz2VMmehSw3

 

Asa este, am riscat la un moment dat undeva la 15%, dar atunci cand prinzi momentum trebuie sa profiti la maxim! 

Observ ca putini au remarcat trendul evident de pe euraud si audchf, cei mai multi dintre voi stati pe eurusd, care de prin aprilie nu mai are directie clara, si totusi va incapatanati sa tranzactionati pe el. Pe oanda sunt pe real cu o suma mica, dar am inchis azi cam 30% din cont,  am mers oarecum in paralel Oanda cu Alpari ... Eu zic sa nu fim prea rigizi, pana la urma cum poti face profit daca nu risti?! regulile astea sunt bune pana la un punct... atunci cand esti calare pe trend trebuie sa speculezi la maxim, 2% ,  3% sau 5% nu mai tine. Oricum sunt convins ca peste 6 luni, multi dintre noi inca se vor chinui sa tina contul la breakeven; iar gradele onorifice eu zic sa le lasam pe mai tarziu, nu prea am timp sa intru sa postez, dar nici nu cad pe spate la analizele unor colegi , fiecare se afla intr-un proces de invatare, e f. greu sa evaluezi pe cineva care nu are experienta  pe real, care nu face profit pe real. In clipa de fata incerc sa inteleg ce este aia gut, intuitie in trading, trb. combinate logica cu intuitia, altfel , sa jonglezi la infinit cu fractii  de lot .... nu faci nimic. Ideea e ca trebuie sa stii cand sa risti ma mult, si cand sa fii cuminte. 

Observ aici un curent principal legat de Neowaves, nu sunt nici pro, nici  contra , or sa zica unii ca nu inteleg (mr. Black , te salut!), tot ceea ce zic e ca nu trebuie sa formam o  turma! E clar ca suntem aici mai multe scoli, orientari.

Overleverage: mi-am pus levier 1:20 tocmai ca sa nu sar calul. 

Johnbull: trebuia sa recuperez frate, stiam ce fac si am inchis la timp. De fapt stresul meu e pe Oanda, desi sunt cateva sute de usd

Bafta tuturor! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ EdisonFx

 

Ca uneori trebuie sa risti mai mult si trebuie sa stii cand o faci sunt total de acord cu tine si asta am invatat din condusul cu masina ca cel mai des te salveaza acceleratia de accident decat frana . 

 

Faptul ca ai apasat pe acceleratie in directia miscarii este de apreciat chiar si daca unele lucruri pareau sa fie o incalcare de reguli si in plus este o vb . Ce sa incalcam daca nu avem reguli ?! 

Totusi se vede din tranzactie ca ai stiut ce faci si ai riscat , fiindca fara risc nu exista profit .

 

In final pot sa spun , Bravo ! 

 

Mult succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.