Sari la conținut

Offtopic universal


Apollo

Postări Recomandate

Intreb si eu pe cei mai documentati, daca in Futures avem cativa ticks, in forex echivalentul sunt cativa pipeti, a 5-a zecimala? Sau altfel spus in forex echivalentul este intre 0.1-0.9 pip ? Caci altfel am avea unitate la 1 pip.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

@apollo

Din punctul de vedere al lui Elliott  spuneam azi dimineata ca E/A este in valul 5 down care ar trebui sa se termine

61.8 % fib exp1.5181   

100% fib exp1.5145

Am avut un minim la 1.5149 la 4 pips de 100% fib exp

De acolo 120 pips in sus

 

 

 

Dap. Eu vazusem de ieri un suport strasnic cu multa agitatie in jurul lui asa ca am intrat la primul semn de reversal dupa care am acoperit pozitia. Insa a facut un double bottom si m-a scos prea devreme.

 

post-3825-0-25178300-1394116320_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Proximus, de ce n-a picat EUR la stire ?

 

Fiindca nu fundamentalele misca pretul ci reactia traderilor la fundamentale.

 

 

Parca se terminasera toti dolarii din lume, toti fusera folositi pt a cumpara euroi, si EUR/USD nu mai avea unde sa creasca fara o tiparire.

 

Si nu conta reactia traderilor, ci faptul ca nu mai erau dolari, ca EUR/USD era la maxime din ultimii ani.

 

In fine, acu ce parere ai? Mai are unde sa creasca? Exista sanse pt 1.45? Sau intrii short, ca e pe maxime si nu mai sunt dolari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Proximus, de ce n-a picat EUR la stire ?

 

Fiindca nu fundamentalele misca pretul ci reactia traderilor la fundamentale.

 

 

Parca se terminasera toti dolarii din lume, toti fusera folositi pt a cumpara euroi, si EUR/USD nu mai avea unde sa creasca fara o tiparire.

 

Si nu conta reactia traderilor, ci faptul ca nu mai erau dolari, ca EUR/USD era la maxime din ultimii ani.

 

In fine, acu ce parere ai? Mai are unde sa creasca? Exista sanse pt 1.45? Sau intrii short, ca e pe maxime si nu mai sunt dolari.

 

Inteleg ca vrei sa ma ironizezi, dar intrebarea lui a fost de ce sau gandit traderii asa cum sau gandit.

 

Si la asta am raspuns: efectul surprizei, cu cat mai neasteptat va fi rezultatul stirii cu atat mai mult se va misca pretul.

 

Uitate la perechile CHF, nu reactioneaza la nici o stire din elvetia, nici macar la raportul GDP, de ce ? Fiinda oamenii sau obisnuit deja cu ele, si pentru ca CHF-ul e un fel de safe haven currency.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proximus, eu voiam sa evidentiez faptul ca miscarea pretului nu sta in fundamentale ci in analiza tehnica. Parerea mea este ca marii jucatori stiu dinainte care va fi efectul unei stiri si prin urmare actiunile lor sunt oglindite in pret cu o zi saptamana sau chiar luna inainte de realizarea acelei stiri.

Ca pretul cade timp de cateva saptamani sau urca, nu se datoreaza unei stiri negative sau pozitive ci datorita faptului ca acolo era climaxul de cumparare ori vanzare iar climaxul il poti afla doar prin analiza tehnica.

 

Big Sharks sunt traderi contrarieni, prin urmare sunt inclinat sa cred ca a fost mana lor atunci cand asteptarile fundamentale erau total opuse.

 

Sau cum spunea cineva, impactul unei stiri este in medie de 100 de pips. Daca esti investitor sau swing trader nu prea te afecteaza stirile, care sunt manipulari 100% .

Poate ca si asta e un motiv pentru care Dow a spus ca singurul trend care nu poate fi manipulat este cel de pe Monthly. Nu stiu, dar unele lucruri se leaga.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.