Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

DOJI fals pattern

• Please log in to reply
1 reply to this topic

#1 tavi_star

tavi_star

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Posted 02 October 2013 - 11:03 PM

De ce patternul perfect DOJI nu a avut nici o valoare pe EURUSD?

Care este semnificatia liniilor orizontale rosii si verzi?

De ce am intrat long pe linia verde si de ce am intrat short pe linia rosie?

Numai pt. saptamina curenta:
Ar mai fi in pending un long pe verde ...
Sau iarasi short pe rosu ...

Ce semnificatia ar fi avut daca o candela s-ar fi inchis peste linia rosie sau sub linia verde?

De unde am scos linia rosei si linia verde?

Care ar fi fost potentialul RRR la un stop de maxim 10 pips???

Attached Thumbnails

• Perferct-DOJI.png

Edited by tavi_star, 02 October 2013 - 11:23 PM.

Trading is hard and will only work after years and years of blood, sweat and tears!

#2 tavi_star

tavi_star

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Posted 17 October 2013 - 07:56 AM

Inca o intrare la limita.

High RRR.

Cum le facem?

Stabilim range-ul din zilele de luni si de marti (HH & LL).

85% piata este in range.

Pt. trendul saptaminal sunt determinante zilele de luni si marti

Un breakout la HH sau LL ofera posibilitatea de iesire la breakeven daca se continua miscarea in afara range-ului.

Tehnica de intrare presupune ca HH sau LL sunt numai testate cu numai cativa pipsi (5-10 pips).

Intram pe un timeframe de 1 sau 5 min la HH sau LL cand avem un patern de reveral (sau pretul reintra in zona).

Putem intra si blind: setam un limit order cu 2-3 pips peste limita cu SL de 5-10 pips (dupa preferinte).

Personal nu prefer intrarea cu limit orders pt. ca prefer sa observ ce se intampla in zona critica.

Reward to Risk asteptat de minim 10.

Daca testul este mai mare de 5-10 pips vom avea un breakout.

De obicei dupa 10-20 pips pretul retesteaza zona de breakout si putem intra in sensul continuarii miscarii.

Uite asa am descoperit o strategie total mecanica, higher risk reward.

Attached Thumbnails

• 2013-10-17_090036.png
  • 2013-10-17_084506.png

Edited by tavi_star, 17 October 2013 - 08:04 AM.

Trading is hard and will only work after years and years of blood, sweat and tears!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.