Sari la conținut

USD/JPY


kashak

Postări Recomandate

   Cred ca sunt dintre acei care au intrat Sell cu 2-ua zile in urma cind pe Daily a aparut un Hammer tocmai pe linia de triunghi, eo ma uitam cu un ochi sa intru si eu, dar asa si nu am intrat, insa am  facut alta prostie dar in alta parte.. :D. Ca sa fie mai pe scurt USD/JPY pe Weekly avem divergenta dintre RSI si pretul. Pe Dayli avem spargerea triunghi, si fibo Montly de 50%.  Ce pot sa spun, sau de azi mergem in sus si in sus, sau putem sa avem o batuta pe iesirea din triunghi, insa cu batuta cam weekly nu prea ne da voie caci iaca iaca vine impulsul. Dupa parerea mea, vedem ce se intimpla pentru ziua de azi apoi scoatem o concluzie si punem orderul.

post-6113-0-50471300-1384421875_thumb.jpg

post-6113-0-95832600-1384421879_thumb.jpg

Editat de kashak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca RSI tocmai intra in OB ar putea insemna o intarire insa totodata nu cred ca avem certitudinea ca va merge pana in acel nivel, poate sa existe OB pe o perioada mai scurta. Din cate imi aduc aminte, cand am studiat MACD si CCi , cand pretul intra in OB avem miscare puternica dar in acelasi timp pretul e predispus si la o intoarcere , mai ales daca e vorba de o divergenta. Insa tot ce e posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok, dar daca ne uitam pe Weekle ( imagine in prima postare) avem o divergenta frumoasa dar pretul inca nu a facut impulsul cel mare, dar cei pentru weekly 580 pipsi, o nimica toata. Cred ca pretul sa urce dar RSI sa intre in OB si sa formeze o divergenta cu pretul pentru sell, si cind pretul ajunge acolo sus, bahhh si inapoi pina pina la pretul 102.92.  vedem ce o sa fie, aici joaca rolul principiul incertitudinii...:D. Dar poate ca cei mari stiu unde o sa ajunga pretul, dar sper ca ei nu citesc postarile noastre altfel fiindca o sa faca alta intorsatura, ei doar nu vor ca noi sa cistigam, ei vor doar sa ne scoata banutii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Am luat acest trade pe USD/JPY dar nu sunt sigur de rezultat, dupa parerea voastra care este rezultatul cel mai probabil pentru aceasta pereche, long pana la zona 102.600 sau short pana la zona 102.100.

 

post-7281-0-97545800-1395641707_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce trade ai luat? Long sau short, ca nu e clar.

 

Si daca nu esti sigur, de ce l-ai luat? Sau iti place sa mai dai cu banu din cand in cand :)

 

Eu cred ca pe termen scurt se duce la 103.50, pt ca sunt stopuri pana acolo si UJ are track record bun in privinta asta.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce trade ai luat? Long sau short, ca nu e clar.

 

Si daca nu esti sigur, de ce l-ai luat? Sau iti place sa mai dai cu banu din cand in cand :)

 

Eu cred ca pe termen scurt se duce la 103.50, pt ca sunt stopuri pana acolo si UJ are track record bun in privinta asta.

Momentan am pozitii in ambele directii, initial am luat un short fiindca credeam ca acele 3 candele bullish la inceputul zilei erau doar o parte dintro miscare falsa, apoi vazusem ca era un retracement si ca forma pietei semana foarte mult cu un pattern flag sau pennant, care deobicei e o continuare, deci miscarea default era up.

 

Desigur inca cred ca piata se va duce down pe long term fiindca acel spike care sa intimplat acum 2 zile va fi anulat, insa acesta poate dura saptamani intregi.TP il am fix la mijlocul spikeului, si SL la highul rangeului.

 

Stopul imediat o sa imi fie atins, dar ca o masura de precautie am intrat long peste target cu o pozitie de 3 ori mai mare ca sa-mi acopar pozitia pierzatoare cu un hedging si asa voi iesi cu 6 pips profit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.