Sari la conținut
  • 0

Cateva intrebari legate de comisioane si taxe


aowoa

Întrebare

Am o gramada de nelamuriri vis-a-vis de forex, de managementul contului, etc

Unii mi-au spus ca pe demo e mult mai usor ca pe real. Altii mi-au spus ca e "same shit, dar banii sunt pe bune"

 

1. Exista taxe? Ma refer, la taxele cand faci o depunere, sau cand faci o retragere.

2. Statul se atinge de banii tai?

3. Ce inseamna (platforma metatrader 4 pentru android) swaps, taxes, charges (initial cand deschizi o pozitie sunt 0, toate 3)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 răspuns la această întrebare

Postări Recomandate

  • 0

1) Exista un comision mic pe care til ia banca cand transferezi bani la broker (comisionul e mai mare daca faci depunerea cu cardul), dar comisionul de retragere depinde de broker, unii te taxeaza pe cand altii ofera comision 0 la retrageri

2) Trebuie sa platesti impozit pe profit/venit asa cum trebuie sa platesti pe orice fel de afacere/investitie (Citeste CAPITOLUL 3 din TITLUL III. a CODULUI FISCAL ca sa te lamuresti cu legile valabile cu impozitul perceput pe investitii)

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Legislatie_R/Cod_fiscal_norme_2013.htm#trei

 

3)Swap = diferenta dintre ratele de baza a monedelor pe care le tranzactionezi, daca e pozitiv,adica tranzactionezi in directia valutei mai puternice atunci banca/brokerul iti da un interes pe banii tranzactionati, daca e negativ atunci tu trebuie sa platesti interesul respectiv

 

Tax/charges= aici cred ca se refera la comisionul de retragere si a virarii banilor in contul tau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la întrebare...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.