Sari la conținut

Despre meseria de trader si administrarea de capital


gigi

Postări Recomandate

Cum ar fi daca cineva ar merge la o echipa de ciclisti profesionisti si le-ar spune: "eu sunt foarte bun, pot sa fiu in echipa voastra, dar am nevoie intai sa-mi cumparati o bicla profi, ca eu nu-mi permit". Eu cred ca raspunsul ar fi hai pa. Daca nu ai reusit sa te combini pt o bicla de $500 desi esti foarte bun, inseamna fie ca nu ai ambitie, fie ca nu esti serios.

 

Nu e foarte greu sa faci rost de $5000 azi in Romania daca vrei cu adevarat. In ultima instanta, poti face un credit bancar. Dar daca iti este frica ca nu il vei putea achita, de ce as avea eu incredere in tine sa-ti dau banii mei pe mana ta? Toti fund managerii profesionistii investesc o parte importanta din banii lor personali in fondul pe care il administreaza, pt a avea "skin in the game".

 

Altfel suni doar ca cineva care vrea sa se joaca cu banii altora, care sa ia 10% din profit in zilele bune, si sa se spele pe maini in zilele proaste.

 

Doar in vise cineva iti da bani pe mana fara a dovedi intai ca esti capabil (excludem tepele).

 

Si daca $5000 chiar sunt enorm de multi bani pt tine, incepe atunci cu $500.

 

Mai exista o varianta, dar nu la noi in romania. Uite aici un baiat care a primit la internship un cont de $5 mil pe mana. Dar e un cont proprietar. E destul de clar ca nu prea se pricepe (MACD, RSI, really?), dar trebuie sa incepi de undeva. Colegii din echipa o sa-i explice cum sta treaba si cu ce se mananca forexu.

 

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mai exista o varianta, dar nu la noi in romania. Uite aici un baiat care a primit la internship un cont de $5 mil pe mana. Dar e un cont proprietar. E destul de clar ca nu prea se pricepe (MACD, RSI, really?), dar trebuie sa incepi de undeva. Colegii din echipa o sa-i explice cum sta treaba si cu ce se mananca forexu.

 

 

Daca te uiti mai atent ai sa vezi ca monitoarele pentru AT nu le vedem. Vedem doar platforma de baza care o fi Reuters sau Bloomberg, celelalte 6 monitoare nu le da in detaliu :D  . Da, vedem Macd clasic, Rsi etc pe default hi hi. Arata clar cu mana unde-si face analiza tehnica dar ....nu vedem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

 

Postarea lui gigi de mai sus, nu o mai citez ca ocupa mult, imi aduce aminte de o postare mai veche a lui tradelover. El se referea la cei care vand semnale magice in schimbul a cativa parai, dar cred se aplica foarte bine ce spune el acolo celor care vor bani in administrare fara sa fi facut ei bani vreodata.

 

Tipii care va cer bani in acest fel sunt niste şărlătani, TOŢI, fără nici o exceptie. Daca s-ar pricepe să facă bani, nu ar cere de la voi. Nici unul dintre ei nu a venit pe lumea asta ieri-alataieri, cu pluta pe Bahlui, toti au cativa ani buni in spate, deci daca nu s-au priceput sa faca bani pana acum, nu se pricep nici acum. Ori te pomenesti ca vreunul dintre ei s-a deşteptat brusc si de acum stie sa faca bani, dar daca nu are cu ce sa inceapa, inseamna ca pana acum nu a stiut, deci in mod cert a invăţat peste noapte. 

Eu nu as da bani unui asemenea individ. Ei nici nu realizeaza cat de ridicoli sunt. "Nu am nici un ban, dar imi dai tu, si facem profit impreuna". Adica "eu fac profit cu banii tăi, ca eu nu am, pt că până ieri nu ştiam sa fac profit". ("Dacă aş fi ştiut, aveam banii mei până acum, nu aveam nevoie de banii tăi"). Ridicol! Adică "am trăit 20 sau 30 sau 40 de ani până acum, am fost la fel de destept, ca doar nu m-am desteptat dintr-odată, şi in tot acest timp nu am reuşit să stâng cateva sute de parai să traiduiesc singur semnalele alea bazate pe care le ştiu numai eu, şi am nevoie de banii tăi pentru asta". Mânci sacâz, vorba băieţilor alora de la Paraziţii...

 

 

Din nou, vorbeste de semnale, dar putea foarte bine sa vorbeasca despre cei care vor bani pe mana, nu care cumva sa riste ei vreun leu.

 

Eu personal am avut ocazia de a interactiona cu vreo doi traderi din Canary Wharf/City (J.P. Morgan si Barclays). I-am avut la facultate de cateva ori si am avut ocazia sa discut un pic cu ei. Am iesit odata la un pint si cu Anton Kreil, tipul ala din Million Dollar Trader (emisiunea a mai fost pusa pe aici, dati un search pe iutub). Omul acum isi vinde cursurile pe mii de lire ca principala activitate. N-am idee cat trade mai face cu banii personali. Am avut noroc sa ma imprietenesc cu un tip din Hon Kong student cu mine la facultate care a lucrat cu Anton si asa am avut ocazia dupa o prezentare sa il cunosc.

 

Uite cateva chestii care le-am invatat:

 

  • In sell side (a.k.a. traderi pe la JP Morgan, G Sachs, BNP Paribas, etc) banii ies mai intai din comision nu din specula. Asta a fost intotdeauna o chestie evidenta, dar in caz ca mai sunt unii care cred ca bancile fac si bancile dreg sa stiti ca nu-i asa. Bancile sunt in primul rand niste brokeri. Doar ca in loc sa ne execute noua ordinul ala de 10K executa ordinul ala de 100MM al vreunui pension fund.
  • In sell side, people skills conteaza aproape mai mult ca orice altceva. Esti toata ziua la telefon cu clientii si tre sa comunici cat mai eficient. Skill-urile tehnice le inveti on the job ca nu-i atat de greu pe cat pare. Oricum, daca nu le inveti, nu faci destul profit, si zbori repede. Sunt 10 000 in asteptare care ar vrea sa iti ia locul.
  • Specula din sell side nu-i in general pe baza de S/R ori Price action. Specula e pe baza de order flow. Cine vinde? Cat? De ce? Merge un front running ori nu merge? Specula lor e in general o chestie destul de sigura, nu un bet directional pus ca-i stochasticul oversold.
  • Se face si specula directionala in JP Morgan, dar aia nu-i cine stie ce smecherie. Sa nu va imaginati ca face cineva pe acolo 10% pe luna. Un 10% pe an ar fi parfum. Smecheria insa e ca JP Morgan face trading pe miliarde, nu pe 5K banii de chirie. Am urmarit o vreme in terminal rapoartele ce veneau din partea JP Morgan cu tranzactile lor speculative. Majoritatea strategiilor lor implica instrumente destul de complexe in diverse combinatii, strategii care n-as putea sa le evaluez, insa acele bet-uri directionale (i.e. long ca asa vrea muschiul meu) nu erau nimic deosebit. O analiza fundamentala si un bet pus be baza ei. Dupa cum spuneam, nici vorba de 10% pe luna.

 

Eu am incercat la un moment dat sa aplic pentru pozitii de trading pe la marile banci. Am fost impiedicat sa aplic pentru internshipuri din lipsa de permis de munca, ceea ce mi-a adus un dezavantaj urias, dar am aplicat totusi pentru positii graduate (adica direct dupa facultate), mai mult de curiozitate. Long story short I failed. Failed hard. Aplicatie online (cu diverse intrebari behavioral) + Cover letter + CV + Teste (mate/financial markets/accounting - chiar grele fara studiu serios, psihologic). Daca treceam de faza asta ar fi urmat cel putin un phone interview, apoi un application center, si in faza finala o serie de interviuri in persona. Si de-as fi fost singurul participan nu stiu daca le-as fi trecut pe toate. Dar eram 10 000. Mase de studenti aplica. You gotta be on special snowflake to get in. Eu n-am fost.

 

Acuma credeti voi ca un oarecare de pe strada are vreo sansa acolo? Nici vorba. Vreun oarecare de pe strada cu statement de 10% pe luna? Nici vorba. Ce-i pasa lui ca ai avut tu noroc un an sau doi pe contul ala parlit de $500? Are la usa 10K de aplicanti, Multi dintre ei know somebody who knows somebdoy. Unii au internshipuri ori work experience in spate. Cu ce sa-l impresioneze statement-ul tau parlit? On the job nu vei pune bet-uri directionale asa cum te taie capul oricum. Vei fi in primul rand un market maker. La interviu tre sa raspunzi la intrebari gen: Make a market on the money in my wallet. Doar un brain teaser, for sure, dar ati prins ideea.

 

Unde statement-ul conteaza, e in buy side. Nu in JP Morgan, nu in astfel de firme, ci in hedge funds ori alte firme care traiesc nu din comision ci din specula. Poate eventual in diviziile de asset management pe la G Sach ori JP Morgan, dar nu neaaparat. Nu prea se face day trading pe baza de analiza tehnica in asset management. Smecheria e ca si in hedge funds networking-ul conteaza foarte tare.

 

Gasiti pe myfxbook ori alte site-uri traderi profitabili cu duiumul. Gasiti traderi neprofitabili si mai multi. Acuma cum sa stie omul din din firma ca tu nu esti unul dintre aia nush cate mii care a scos profit cel mai probabil la bulan? Nu stie. Asa ca se uita la cine esti si pe cine cunosti. Daca nu ai un network solid care sa te recomande sanse canci. Ca sa intri fara network, din nou, tre sa fi one special snowflake. Daca ai facut trading pe mai multe asset classes, ai un track record serios (nu 10% pe luna cu leverage 200:1 ci ceva mai realist cu levarage mai mic), esti bun de gura, sti sa explici rapid stirile care ies din piata, miscarile, etc, ai people skills, atunci poate ai o sansa nu zic nu. E totusi greu.

 

Anton Kreil se lauda ca a pus traderi in Hedge Funds care au facut trading prin firma lui. Asta era defapt si motivul pentru care am vrut sa-l cunosc. Ma visam si eu in vreun hedge fund pe baza conexiunilor mele parlite. Cand i-am explicat ca fac trading pe cateva mii ca nu-mi permit mai mult, ca am gap-uri de 6 luni in trading (bani scosi, achitat datorii), si ca ce-i mai multi bani i-am facut la bufuri pe news ori alte evenimente care le-am observat ca fiind sigure si pe care am pariat la greu, ei bine, n-a fost impresionat. Un cont de cateva zeci de mii, cu tranzactii relativ dese, volatilitate mica, si cativa ani de existenta ar fi fost altceva. Acuma omul probabil spera sa ma inscriu la cursul lui ca sa imi arate cum se face si n-avea interes sa ma laude, nu stiu, dar cumva nu am fost surprins. Trading speculativ la nivelele cele mai inalte nu se face cu una cu doua.

 

Acuma, ce sa zic, your mileage may vary, astea-s doar cateva anecdote din ceea ce am experimentat personal. Smecheria e ca la sfarsitul zilei pana si acele hedge funds de top nu fac neaaparat cine stie ce profit. Printre index funds, pension funds, hedge funds, etc, o majoritate covarsitoare nu bate piata. Aia care chiar o bat sunt in 0.01%. Alde Soros si altii care au scos 20-30-40% anual an dupa an.

 

Si atunci ma intreb dintre toti traderii aspiranti care se invart pe forumuri si in general in online oare cati pot cu adevarat sa faca trading for a living? Adica pe bune sa bati piata an de an si sa traiesti din asta? Forumul asta exista de vreo 7-8 ani. Unde-s traderii de acum 5-6 ani care sa vina si sa ne zica, bai fratilor, eu fac 10% pe luna de vreo 5 ani incoace? La naiba, eu sunt pe aici de vreo 4-5 ani (pe live mai serios de vreo 3) si nici vorba de 10% pe luna (desi daca adun bufurile care le-am dat pe la news se aduna mai mult de 300% total earnings, dar astea sunt frectie la piciorul de lemn, orice idiot un pic antrenat si cu ceva noroc poa sa puna un pending sub/peste pret before news).

 

Imaginati-va ca la un 100% pe an (sub 10% pe luna) pe un cont de 5K in zece ani aveti 5MM. Unde-s acesti traderi care au inceput acum 5-6 ani si care astazi se afla undeva 40-50% din drumul catre cateva milioane? Voi cunoasteti vreunul? Si daca exista, oare de ce-s asa putini? Cati dintre astia chiar au facut bani nu doar din noroc? 1% din 0.1%?

 

Nu vreau sa par pesimist, inca mai cred ca banii de retirement o sa ii fac din trading nu din contributiile la fondul de pensii, iar prima casa nu cred ca am sa mi-o permit prea curand din ce salariu o sa am. Sper ca din trading voi putea. Smecheria e ca am incetat sa mai cred ca pot sustine o activitate serioasa de trading pe baza de cateva mii in cont. Am sa imi caut job ca toata lumea si am sa pun deoparte cate un pic cate un pic. La un 5-10K pe an pusi deoparte si un 20-30% profit anual (extraordinar, dar deh, modest in comparatie cu ce viseaza multa lume) in 10 ani sunt aproape de milion. Ramane de vazut daca mi-o iesi.

 

In orice caz, sper ca vom mai fi pe aici cel putin cativa dintre noi si peste 5-10 ani cu povesti de success. Daca este insa sa luati ceva din postarea asta e ca trebuie inainte de toate sa fiti cat mai realisti. There's no free lunch.

 

PS: Vroiam initial sa dau un link catre postarea lui tradelover si atat. Nush ce m-a apucat si m-am gandit sa mai adaug cate ceva. Vad ca am scris o gramada pana la urma. Sorry, dar am reflexul asta prost de a trata forumul ca pe un fel de blog personal. Sper ca macar la cate puncte am atins veti fi macar inspirati pentru alte discutii fructuoase in continuare. Nu de alta, dar parca asta e prima discutie cat de cat serioasa de ceva vreme (notwithstanding micile sageti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acuma, ce sa zic, your mileage may vary, astea-s doar cateva anecdote din ceea ce am experimentat personal. Smecheria e ca la sfarsitul zilei pana si acele hedge funds de top nu fac neaaparat cine stie ce profit. Printre index funds, pension funds, hedge funds, etc, o majoritate covarsitoare nu bate piata. Aia care chiar o bat sunt in 0.01%. Alde Soros si altii care au scos 20-30-40% anual an dupa an.

 

ai vre-un studiu din asta cu long term hedge funds? daca succesul long term este chiar atat de rar si pentru aia care isi dau aere de profesionisti ma intreb de ce nu au dat americanii asemenea informatii publice de. ca doar ei au inventat fondurile speculative de 100 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ala 0.01% l-am inventat eu ca sa make a point cum sa zic, dar fonduri care sa bata piata sunt intradevar rare. Poate revin mai tarziu cu niste surse (gasesti daca te interesezi, nu e deloc un secret). Ultimul loc in care am vazut niste statistic de genul sunt in Paul Wilmott introduces Quantitative Finance. Rasfoiam recent prin ea cand am dat de un grafic. Numai 1% din fonduri a batut un UK All Share Index pe o perioada de 10 ani intre 88 si 98 (par vechi informatiile dar ma indoiesc complet ca e mai usor in ziua de azi decat era acum 10-15 ani). Cartea e la http://pskla.kpi.ua/lib/2013/PaulWilmottIntroducesQuantitativeFinance.pdf Vezi pagina 141 (din pdf, pagina 113 in carte). Wilmott care e super cunoscut in lumea quantitative finance spune la pagina aia ca mai toti banii si-i tine in index tracking funds nu in fonduri actively managed.

 

Banii in finante ies in general din servicii (research, market making) si arbitraj, mai greu din specula directionala. Nu-i asta vreun secret. Banii in fonduri si-i tin bogatii si din alte motive in afara de profit. Cum sa gasesti pe cineva care chiar sa iti aduca bani mai multi decat un plictisitor index-tracking fund e oricum greu, mai bine nu te obsesti cu performanta prea tare si te bucuri de alte "perks". Party-uri la nivel inalt, networking, etc, valoareaza mult mai mult decat un 2% in plus pe an cand oricum ai milioane. Si pe langa astia wealthy care se distreaza mai sunt evident si aia wealthy care-s gusteri si au impresia ca se vor imbogatii si mai tare daca ii dau unuia care anul trecut a scos 60% bani pe mana. Unii au noroc si in anii urmatori altii n-au. Intre timp comisionale de administrare se aduna.

 

Asta nu inseamna ca-s tepari ori ceva de genul. Mai sunt si alte avantaje pe langa acele "perks" de care ziceam mai sus.: un correlated returns, lower volatility etc. Ideea e ca performanta pura pe specula directionala e destul de rara si nu neaparat the main selling point.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Intradevar, datele nu sunt 100% oficiale, dar bloomberg face in fiecare an cate un top. Stiu ca il publica in Bloomberg Markets Magazine. Uite online il gasesti la http://www.bloomberg.com/news/2014-01-08/glenview-s-robbins-tops-hedge-fund-ranking-with-bet-on-obamacare.html Cum ziceam, nu-s suta la suta oficiale. Unele date vin din partea fondurilor, altele din partea investitorilor, altele sunt aproximative s.a.m.d.

 

Cat despre strategiile fondurilor mutuale/pensii ideea de baza e ca marea majoritate a banilor merg catre assets gare generaza income an de an. Adica dividente, cupoane, optiuni vandute, etc. Abia o mica parte din totalul fondului sa fie dedicata actiunilor mai speculative.

 

Vorbeam recent cu un profesor de nivel de masters care se ocupa cu un program de trading si imi explica cam cum merge un interview la firme de asset management. O intrebare care cel mai probabil iti este pusa e ceva de genul, daca iti dau acum 10 milioane pe mana, ce faci cu ei. Day trading pe EURUSD nu e un raspuns corect. Un plan foarte basic se imparte in doua bucati: income generating assets si orice altceva. Adica te apuci si incepi sa distribui: titluri de stat in emerging markets ori safe havens ori altceva, dupa preferinte, blue chip stocks care platesc dividente babane, apoi vanzari de optiuni pe actiunile care le-ai cumparat + hedging pe optiuni ori chiar currencies si abia mai la urma tranzactii mai speculative - chestii gen specula pe sectoare in actiuni, overweight, underweight, pairs trading, expunere poate chiar pe currencies in functe de ce trenduri visezi la ora aia s.a.m.d. 

 

Fondurile de pensii in general au si alte reglementari de care tre sa tina cont cand investesc. Nu stiu cat sunt ajutate de state. Sunt mai degraba tinute in frau de state. Sunt limitate la chestii gen numai AAA bonds si tot asa cea ce le limiteaza potentialul pentru upside, dar le limiteaza si volatilitatea. Asta e defapt si scopul. Volatilitate cat mai mica. In fond investitorii in fonduri de pensii nu cauta sa se imbogateasca ci sa puna deoparte pentru batrante (deci orizonturi de zeci de ani).

 

Uite, legat de performanta fondurilor, mi-am adus aminte de un pariu. Vezi http://longbets.org/362/. Warren Buffet pune pariu pe un milion de dolari ca

 

Over a ten-year period commencing on January 1, 2008, and ending on December 31, 2017, the S&P 500 will outperform a portfolio of funds of hedge funds, when performance is measured on a basis net of fees, costs and expenses.

 

Pariul a fost pus acum ceva timp, dar n-am aflat despre el decat foarte recent. Nu sunt sigur cine e pe plus in momentul de fata, dar la cum a crescut S&P-ul dupa 2008 nu cred ca au vreo sansa fondurile. Cu tot cu comisioane de administrare si performanta (pe o perioada de zece ani se aduna gras de tot) performanta fondurilor ar trebui sa fie cu mult peste aia a S&P. Dupa cum zic insa si aia de la bloomberg in link-ul de mai sus, hedge funds underperforming the S&P is becoming a routine. Fondurile din lista bloomberg n-au mai batut piata din 2008.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeam recent cu un profesor de nivel de masters care se ocupa cu un program de trading si imi explica cam cum merge un interview la firme de asset management. O intrebare care cel mai probabil iti este pusa e ceva de genul, daca iti dau acum 10 milioane pe mana, ce faci cu ei. Day trading pe EURUSD nu e un raspuns corect. Un plan foarte basic se imparte in doua bucati: income generating assets si orice altceva. Adica te apuci si incepi sa distribui: titluri de stat in emerging markets ori safe havens ori altceva, dupa preferinte, blue chip stocks care platesc dividente babane, apoi vanzari de optiuni pe actiunile care le-ai cumparat + hedging pe optiuni ori chiar currencies si abia mai la urma tranzactii mai speculative - chestii gen specula pe sectoare in actiuni, overweight, underweight, pairs trading, expunere poate chiar pe currencies in functe de ce trenduri visezi la ora aia s.a.m.d. 

 

Cred ca iti pune intrebarea aia pt ca i-ai aratat un track record, altfel nici nu te baga in seama, doar pe vorbe frumoase. Si atunci raspunsul corect ar fi, ce am facut si pe perioada acestui track record. Daca am tranzactionat iday eur/usd, ar fi ridicol sa ma arunc acum in toate balariile.

Vedeti pe barclayhedge.com, sunt CTA-uri cu asseturi in jur de 10mil cu specializare directa...fx, marfuri, diversificate, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eu m-am folosit de experienta mea reala in day trading pe eurusd si desi a fost o chestie care a impresionat oarecum persoanele cu care am discutat mi s-a spus ca in general firmele nu au nevoie de cowboy care sa joace la news pe euro ci de persoane care sa se priceapa la cat mai multe asstes. Iar cum asta din urma nu se invata prea bine in scoli ei sunt constienti ca oricum vor trebui sa te educe on the job. Si asa ajungem iar la celelalte chestiuni care conteaza daca vrei un job. Soft skills, networking, who do you know, who knows you, etc.

 

Poate ai fi surprins sa afli ca am colegi de facultate care au semnat deja contracte cu JP Morgan (in asset management nu altceva) cu incepere in septembre fara sa fi pus vreodata vreun trade in viata lor. Au insa note bune, citesc financial times de dimineata, au ceva experiente de viata mai deosebite, soft skills, si uite asa au prins loc. Eu care eram calare pe terminal si faceam day trading pe eurusd nu mi-am cultivat network-ul, nu am luat cine stie ce note si n-am fost bagat in seama (bine, nici n-am avut permis de munca in 2012-2013 si am pierdut niste oportunitati). Nu-mi pare rau, am facut ce mi-a placut, dar asta e realitatea.

 

Bine, trading-ul nu incepe si se termina cu the big five banks. Sunt firme asa cum zici si tu care au bani mai putini pe mana si se specializeaza. Unii poate chiar fac bani doar din day trading pe eur usd. Pana la urma si pe site-uri gen zulutrade gasesti indivizi care fac bani in felul asta. Cine e bun isi gaseste pana la urma nisa si se descurca.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea fund-urilor nu bat index-ul (S&P 500 de obicei). Cam 30% bat, 70% nu. Problema e ca e greu de zis la inceput de an care vor fi fondurile norocoase, ca sa stii unde parchezi banii. De aia strategia optima (daca nu ai alpha personal, ca sa ghidezi alegerea) e sa cumperi indexul.

 

Situatia pe anul trecut: Hedge funds returned an average of 7.4 percent in 2013, trailing the S&P 500 for the fifth straight year as U.S. markets rallied to record levels

 

http://www.bloomberg.com/news/2014-01-07/hedge-funds-rise-7-4-in-year-to-trail-s-p-500.html

 

Alt studiu - durata medie de viata a unui hedge-fund e 5 ani: What they find is that, excluding hedge fund which survive for less than a year and so never really get going, on average a hedge fund reports its performance to a database for 62 months, a shade over five years.

 

http://ftalphaville.ft.com/2013/10/03/1655132/return-of-the-living-dead-hedge-fund-edition/

 

Acestea fiind spuse, Anton Kreil, de care zice Criodi mai sus, spune ca traderii cei mai buni pleaca din banci in hedge-fund-uri. E normal, in banca esti destul de legat de maini cand vine vorba de speculatii, asta chiar si inainte de schimbarile legislative recente (de ex Frank Dodd) care limiteaza tradingul proprietar in banci.

 

Are niste video-uri interesante pe youtube. De ex seria asta:

 

 

BTW, daca ar fi sa aplicam chiar ceea ce spune el, nu prea ar trebui sa-l credem, pt ca in loc sa se ocupe cu trading-ul, invata pe altii :)

 

Si un banc dragut pe final, ca tot veni vorba:

 

What is the difference between the buy side and the sell side?

On the buy side, you say, “Fuck you!” and hang up the phone.
On the sell side, you hang up the phone and say, “Fuck you!”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.