Sari la conținut

Test administrare cont


Natborkil

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

As dori sa intreb in ce masura este realizabil sa treci urmatorul test:

1. cont 10.000 usd

2. termen: 5 zile

3. rata dintre tranzactii profit / pierdere: 7/3

4. maxim 4 loturi deschise in acelasi timp

5. maxim un lot in acelasi timp pe o paritate

6. minim 20 loturi tranzactionate

7. dropdown: maxim 30%

8. maxim 24h intre perioadele de tranzactionare

9. tranzactionare doar pe cate un lot

10. SL maxim 50 pips, TP minim 50 pips, cu specificare ca acestea trebuiesc date la initierea tranzactiei

 

Poate ca nu am eu mult experienta in domeniu, insa, dupa ce am tot incercat, nu prea reusesc sa respect toate conditiile. Nu inteleg daca gresesc eu sau este ceva in neregula cu aceste cerinte.

Sper ca cei cu mai multa experienta sa imi dea un raspuns.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresesti.

Initial am mers pe analize. M-am folosit si de http://www.investing.com. Au fost multe situatii in care, desi trendul a mers in directia corecta, in momentul care veneau diverse stiri il schimbau si ieseam pe pierdere. Uneori la multe ore dupa ce dadusem ordinul (pe care nu am voie sa il inchid manual). Stiu ca face parte din mersul lucrurilor, insa practic este mai mult o loterie prin faptul ca indiferent de ceea ce ”vezi” la momentul in care dai tranzactia nu ai cum sa previzionezi, de exemplu cum va iesi maine ”CPI, m/m” si tot ceea ce implica.

 

In momentul de fata, dupa 3 din cele 5 zile am 11 tranzactii pe profit, 14 pe pierdere... cu un profit total de cateva sute usd. Practic, singura problema este raportul de 7/3...

 

Sentimentul meu (chiar daca sunt destul de nou pe aceasta piata - si ma refer la FOREX), este ca prin combinarea acestor cerinte practic este foarte greu sa il treci (si prin foarte greu ma refer sa ai si ceva noroc sau ”lipsa de ghinion” mai degraba)... Si ca da, nu prea are legatura cu profitul, insa nu este treaba mea vizavi de scopul testului lor.

 

Eu as fi curios sa aflu daca, de exemplu un trader exeprimentat, nu ar avea nici o problema in a ”lua” acest test?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca daca treci testul ala te face trader profitabil sau te angajeaza account manager cu 5k euro?

sfatul meu e sa iti vezi de drum si sa lasi prostiile. :D

Dragutz... intrebarea mea nu era ce cred eu ca se intampla daca fac testul, ci daca un trader exeprimentat ar putea sa il treaca fara probleme sau nu.

 

Legat de ce cred eu: trader profitabil nu cred ca te face nimeni. Doar tu singur poti sa faci asta prin multa munca, timp, persuasiune, inteligenta, intuitie si inca cateva asemanatoare... si poate cel mai important rezistenta la stress... :D

 

Daca l-as face, nu ar avea de ce sa nu ma angajeze. Sau i-ar fi foarte dificil in orice caz. Insa cel putin vreau sa inteleg, in acest stadiu ce crede un trader cu mai multa experienta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Natborkil

 

Exista un topic "cu vechime" pentru aceste cerinte. Se numeste Teletrade. Citeste topicul si te vei convinge... 

L-am citit, as fi postat acolo, dar s-a inchis. Eu nu incerc sa ridic problema moralitatii/afacerii sau a orice despre firma respectiva, ci doar daca un trader ar putea sa treaca acest test.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Natborkil

 

Exista. Mie, la cerere, mi-au aratat 4 Statement-uri cu testul trecut...Cere si tu o lista...

Statement cu testul trecut pot sa arat si eu, daca imi fac 10 conturi demo, pe 1 sau 2 reusesc sa il trec. Am incercat si e destul de usor facand asa .

Atunci, de exemplu, tu, daca ai avea o singura sansa, crezi ca ar fi usor sa il treci?

 

Edit: usor insemnand ca pe 5 merg pe crestere usd pe altul la pierdere. Si tot asa, ca exemplu. Apoi scot statemntul corect si arat ca se poate trece testul...

Editat de Natborkil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.