Sari la conținut

Analiza tehnica - Grafice simple & price action


emmy00369

Postări Recomandate

Ideea a tinut:

 

http://charts.mql5.com/4/100/cadchf-m15-ibfx-australia-pty.png

 

Pretul intradevar sa retras la linia de trend, din pacate mie mia atins stopul :D

Metodele mele pentru pozitionarea stopului nu e perfect inca, insa important e ca ideea a tinut :)

 

Parerea mea ca in cazul acesta dupa spargere ar  fi trebuit intrat short la retragere.

Pentru ca a fost o schimbare de trend

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Parerea mea ca in cazul acesta dupa spargere ar  fi trebuit intrat short la retragere.

Pentru ca a fost o schimbare de trend

 

Posibil dar nam avut de unde sa stiu ca e un reversal complet inainte sa se intample, in majoritatea cazurilor continuarea trendului are o probabilitate mai mare decat reversalul.Reversalul se intampla doar cand pretul atinge un S/R major.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Salut aceasta initiativa si va urez succes in ce doriti sa realizati. Acest mod  de analiza este foarte bun mai ales pentru cei ce doresc sa se initieze in FOREX. Probabil ca marea majoritate dintre noi au inceput cu lumanarile japoneze, au invatat despre "cap si umeri", etc. Cred insa ca dupa o anumita perioada de incercari, va fi necesar ca fiecare sa descopere metoda de tranzactionare ce i se potriveste, doar lumanarile nu ajuta foarte mult. Ca sa argumentez acest lucru, doar uitativa pe graficul Eur-Usd de o luna, unde lumanarile ar trebui sa fie puternice si sa previzioneze miscari pe perioade indelungate si veti vedea cu surprindere cel putin 3 semnale de intoarcere a trendului ascendent, in ultimele 18 luni. Ce s-a intamplat dupa ele, un mare nimic, trendul inca este ascendent si asistam la noi maxime. Daca aceasta metoda va aduce regulat satisfactii in cont, atunci este foarte bine, continuati, dar daca din tranzactiile efectuate jumatate sunt eronate, atunci indreptativa atentia si asupra altor posibilitati, mai ales ca  acestea nu sunt putine.

S-auzim numai de bine!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.