Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Completare formular W8BEN pentru tranzactii SUA

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 InvestitorRO

InvestitorRO

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 5 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Confidential

Posted 18 March 2014 - 04:13 PM

Am o companie in numele careia doresc sa deschid un cont de tranzactionare.

Brokerul cu care o sa deschid contul mi-a indicat ca trebuie sa completez acest W8BEN inainte de a-mi acorda accesul la bursele americane. 

L-am completat dar nu stiu sigur daca e corect. Brokerul nu vrea sa-mi dea indicatii daca e corect sau nu (cica ar fi ilegal pentru ei sa faca asta), mi-au spus doar ca trebuie trimis, ei/expertul lor legal il va verifica dar nu pot garanta ca va fi aprobat sau nu, cum mi-au cerut copie fizica, prin posta/curier, n-as vrea sa risc sa fie completat gresit , sa trebuiasca sa-l trimit de "X" ori inainte sa fie aprobat, iar un expert fiscal in aceasta materie care sa ma ajute, n-am gasit, desi am intrebat in cateva locuri, habar n-aveau de W8-BEN.

Daca e cineva aici care poate se pricepe sau poate a fost intr-o situatie similara, as fi recunoscator pentru un raspuns.

Am atasat aici formularul completat, din motive lesne de inteles nu am folosit datele reale.

http://s9.postimg.or...q0n3/W8_BEN.png

Multumesc mult!

• 0

#2 gubyiq

gubyiq

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 199 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent fxcm
  • Strategie/tehnica folosita PA/swing trading/trend following

Posted 18 March 2014 - 04:48 PM

Nu pot sa-ti dau un raspuns in cunostinta de cauza, asa ca nu voi spune nimic, doar de dragul de a spune ceva.

Am insa o intrebare...vad ca firma e in BVI...contul bancar al firmei e in RO sau in alta tara ? Pe softpedia parca spunea cineva ca bancile din RO nu ar deschide conturi la firme din BVI ceea ce mi se pare ciudat. :-/

• 0
The worst thing I can be is the same as everybody else. I hate that.

#3 InvestitorRO

InvestitorRO

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 5 posts

• Tranzactionez din 2008

Posted 18 March 2014 - 05:28 PM

Nu pot sa-ti dau un raspuns in cunostinta de cauza, asa ca nu voi spune nimic, doar de dragul de a spune ceva.

Am insa o intrebare...vad ca firma e in BVI...contul bancar al firmei e in RO sau in alta tara ? Pe softpedia parca spunea cineva ca bancile din RO nu ar deschide conturi la firme din BVI ceea ce mi se pare ciudat. :-/

Am un cont in alta parte pe numele companiei. Brokerul nu este din Romania si mi-a confirmat deja ca nu va fi nicio problema de a accepta fondurile, indiferent de unde sunt trimise.

Si da, este dificil de a deschide conturi, am incercat asta in UK insa cereau niste sume destul de mari doar pentru a ma baga in seama ca sa zic asa, adica 500K gbp.

P.S. banca unde este acum contul este in EAU

Edited by InvestitorRO, 18 March 2014 - 05:33 PM.

• 0

#4 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts
  • Interests:Elliott Wave

• Tranzactionez din 2017
  • Strategie/tehnica folosita Elliott Wave, Pivot points, Indicators

Posted 18 March 2014 - 05:45 PM

Am un cont in alta parte pe numele companiei. Brokerul nu este din Romania si mi-a confirmat deja ca nu va fi nicio problema de a accepta fondurile, indiferent de unde sunt trimise.

Si da, este dificil de a deschide conturi, am incercat asta in UK insa cereau niste sume destul de mari doar pentru a ma baga in seama ca sa zic asa, adica 500K gbp.

Este doar o declaratie pe proprie raspundere conform careia compania  este rezidenta in USA si nu isi desfasoara afacerile acolo si va plati impozitele in tara de origine. Trebuie sa bifezi casutele in care se incadreaza compania.Va trebui completata in fiecare an.

Inst W-8BEN ai aici  instructiuni

Edited by Tim_isoara, 18 March 2014 - 06:15 PM.

• 0

#5 InvestitorRO

InvestitorRO

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 5 posts

• Tranzactionez din 2008

Posted 18 March 2014 - 06:42 PM

Este doar o declaratie pe proprie raspundere conform careia compania  este rezidenta in USA si nu isi desfasoara afacerile acolo si va plati impozitele in tara de origine. Trebuie sa bifezi casutele in care se incadreaza compania.Va trebui completata in fiecare an.

Inst W-8BEN ai aici  instructiuni

Stiu ce este insa este destul de ambigua exprimarea/indicatiile de pe site-ul IRS tocmai de aceea intrebam aici daca stie cineva sigur ce casute trebuie bifate, cum etc.

• 0

#6 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts

• Tranzactionez din 2017

Posted 18 March 2014 - 06:46 PM

Stiu ce este insa este destul de ambigua exprimarea/indicatiile de pe site-ul IRS tocmai de aceea intrebam aici daca stie cineva sigur ce casute trebuie bifate, cum etc.

Sigur stie cel care are firma, Altcineva de unde sa stie ce firma ai tu.

• 0

#7 InvestitorRO

InvestitorRO

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 5 posts

• Tranzactionez din 2008

Posted 18 March 2014 - 08:36 PM

Ok, am sa o trimit oricum si sa vedem care va fi rezultatul  :48:

• 0

#8 Tim_isoara

Tim_isoara

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 342 posts

• Tranzactionez din 2017

Posted 18 March 2014 - 08:40 PM

Ok, am sa o trimit oricum si sa vedem care va fi rezultatul  :48:

Ei pun hartia la dosar si te apuci de treaba.

• 0

#9 InvestitorRO

InvestitorRO

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 5 posts

• Tranzactionez din 2008

Posted 21 March 2014 - 03:39 PM

Tocmai am primit confirmarea ca a ajuns formularul original completat de mine ca mai sus si l-au aprobat  :dance:  :crazy:

• 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.