Sari la conținut

Robot EA MT4


Postări Recomandate

Studiez si eu de cateva luni piata forex si ca orice incepator, sunt curios, momentan, de ce pot face robotii pe forex.

Am tot urmarit roboti, am mai testat pe demo si am gasit doi roboti foarte interesanti.

 

Poate careva cu experienta mai mare decat mine isi da seama imediat ce nu ar fi in regula aici pentru ca mie mi-au sarit in ochi cateva ... informatii care mi-au trezit ceva semne de intrebare.

 

Intrebarea mea este daca credeti ca ceva nu este in regula (pe langa profitul afisat)? si de ce?

Este posibil sa fie modificate rezultatele? si daca da cum pot sa imi dau seama pe viitor?

 

Linkul catre roboti 

http://www.mql5.com/en/signals/25647#!tab=history&page=3

http://www.mql5.com/en/signals/18883#!tab=trading&page=1

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Depinde ce intelegi prin testare, backtest sau forward test?

 

Daca a fost forward test atunci conteaza si durata testului, daca lai testat 2 zile asta nu iti spune nimic despre performanta robotului, trebe sa ai macar 1-2 luni de tradeuri sa poti trage o concluzie mai buna.Si nici atunci nu va fi un rezultat 100% replicabil pe cont real.

 

Contul demo nu simuleaza slippageul din pacate, daca e un robot scalper pe un TF mic, tre sa ai mare atentie cu el, daca e un trend follower pe un TF mai mare atunci e mai sigur.

 

Din punct de vedere statistic, eu zic ca macar 100 de tradeuri sunt necesare pentru a evalua robotul.

 

A si inca un lucru, nu crede in nimic ceea ce iti arata ei acolo fara sa le testezi si tu asa cum trebuie, intre promisiuni si realitate exista o distanta foarte mare.Succes! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce stiu pana acuma:

 

- ambele sunt conturi pe real;

- au peste 100 de tranzactii pe saptamana (a avut aproape 80 tranzactii pe zi pe unul din roboti, in 18 martie, adica astazi - contul nr. 25647)

- la 1000$ aprox investiti sa scoti profiturile acelea mi se pare cam ... ireal, iar sa il oferi la un pret de 2500$ cat cere pe el ar fi ok, sau chiar un pret prea mic pentru ce ofera;

- robotul respectiv nu se poate testa "by default" pe demo (adica ce vezi aia primesti), dar mi-l ofera 1 saptamana pe demo (si doar pe Alpari, cred ca zicea ceva de Rusia (Alpari ru), nu stiu de ce a specificat tocmai acolo);

... si acuma partile mai dubioase:

- spune ca nu se poate copia acest robot ca mql5 executa cu intarzieri tranzactiile (ATTENTION : THIS SIGNAL CAN NOT BE COPIED BECAUSE MQL5 HAVE DELAYED EXECUTION)

- cei care au facut comentariile (o persoana pe unul si 2 persoane pe al doilea robot) si-au creat conturile odata cu postarea acestui robot pe mql5.com, iar numele lor nici macar nu sunt scrise corect, plus ca la unul din comentarii "din greseala" apare si ceva scris in limba lor/lui natala, in loc de cea a celui care a facut comentariul (excellent -robot extraordinary frequency ea- my friend! is giving me very good rsoltados in broker you recommended me k .. a greeting!);

- si ar mai fi si numele lor, ori sunt frati, ori este unul singur ...

 

Poate chiar v-ati lovit de acest caz sau daca v-ati cumparat vreunul vreun robot ce feedback ati da?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce stiu pana acuma:

 

 

Aritmetica stii?

Cu 195% profit lunar in cat timp ajungi de la 1000 la 52000?

Raspunsul lui Adi in 2 luni.

Cu 14% pe lun profit in cat timp ajungi de la 888 la 33000?

Raspunsul lui  Adi in 3 luni.

 

Robotii astia e scumpi nu face banii. Dar am eu unul iefin cu 7500$

Face 25% profit lunar dar in 2 luni de la 1000 ajunge la 98000(pentru ca stie o scurtatura)

E tanar si proaspat vaccinat. Ce culoare vrei?

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E teapa. E foarte simplu sa-ti dai seama.

 

A convertit 1000 in 55000 in 3 luni. Asta inseamna ca in urmatoarele 3 luni ar putea converti acei 55000 in 3 mil.

 

Acum avem 2 variante:

1. nu exista suficienta lichiditate in piata pt a face a doua conversie (din 55 mii in 3 mil). In cazul asta nu are sens sa vinzi robotul, iti furi singur lichiditatea (pt ca cei la care le vinzi robotul vor concura pt lichiditate cu tine).

2. exista suficienta lichiditate in piata pt a face a doua conversie. In cazul asta, sistemul lor scaleaza, si ar putea fi replicat usor, pana ajungem din nou la varianta 1.

 

Deci nu are sens sa vinzi acest robot daca functioneaza pe bune.

 

Cat despre semne ca e teapa, sunt multe: trade-ul mediu are 7 secunde, broker-ul unde a obtinut rezultatele e fxup.me, care e scam (http://www.forexpeacearmy.com/public/review/www.fxup.me). Acest broker sustine chiar ca toti clientii lor sunt profitabili, pt ca ei analizeaza stilul tau de trading, si daca vad ca nu esti bun, transmit tranzactiile tale in piata fix invers:

 

 

On the basis of this analysis all company clients deals are output in the interbank market. Clients with unprofitable style are displayed on interbank market in the opposite direction to the state of their trade. All new company clients fall under the neutral style and output on interbank directly as well clients with profitable style. After certain time out analytical department redistributes clients between groups it their trading style has changed.

 

Si desi spun ca trebuie sa folosesti Alpari RU, totusi ei au folosit alt broker pt demo. Probabil pt ca daca deschizi cont la Alpari, vor primi comision la fiecare trade al tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca vad ca nu esti bun, transmit tranzactiile tale in piata fix invers:

 

WTF?  :ohno:  Cum se poate asa ceva, credeam ca brokerul nare voie sa modifice pozitiile tale, ca doar nu e account managerul tau e doar mediatorul intre tine si piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.