Sari la conținut

Indicator Heiken Ashi Avansat


Postări Recomandate

Daca grupul acesta e dedicat tranzactionarii cu heiken ashi atunci e nevoie de un indicator heiken ashi avansat.

 

Din acest motiv v-am facut un HA optimizat si foarte usor de utilizat.Am scos toate codurile inutile din indicator, care mancau memoria si viteza calculatorului degeaba, si am optimizat indicatorul Heiken_Ashi_Smooted (fiind cea mai populara) pe EUR/USD.

 

Astfel s-a nascut indicatorul Heiken_Ashi_Final, cea mai simpla si buna dintre heikenuri.Am testat indicatorul cu metode statistice si semnalele au o precizie de 50.12% pe H1, desigur nu e intelept sa luam semnalele doar de pe un indicator,dar cu o analiza mai profunda e posibil sa fie o unealta importanta pentru trading.

 

post-7281-0-86766900-1396937314_thumb.png

 

HEIKEN_ASHI_FINAL.ex4

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

In primul rand trebuie sa multumesc din nou pentru efortul depus.

 

Am instalat indicatorul si daca nu gresesc, este de fapt o reprezentare sub forma de bare a unui Moving Average.

 

Din pacate pentru tehnica pe care o folosesc eu nu ajuta prea mult.

 

Dar e bine ca a fost creat pentru ca poate, un alt trader, il va considera folositor.

 

Multumesc in numele meu si a altor traderi care il vor folosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand trebuie sa multumesc din nou pentru efortul depus.

 

Am instalat indicatorul si daca nu gresesc, este de fapt o reprezentare sub forma de bare a unui Moving Average.

 

Din pacate pentru tehnica pe care o folosesc eu nu ajuta prea mult.

 

Dar e bine ca a fost creat pentru ca poate, un alt trader, il va considera folositor.

 

Multumesc in numele meu si a altor traderi care il vor folosi.

Nu am modificat formula de baza pentru ashi, care era:

 

(Open + High + Close + Low ) /4

pentru Open, si acesta se adauga dupa fiecare bara la Close-ul anterior (valoarea initiala pt open e 0 de acesta se vede o praburire la linia indicatorului pentru primele bare/valori, si e nevoie de cel putin 20 bare pentru ca indicatorul sa se poata initializa pe pret)

 

Ci am scos doar umbrele, fiindca le consider nesemnificative din punct de vedere a previziunii  pretului, ci doar Close-urile sunt vizibile.Ca oricum ashiul este un indicator de trend, si nu cred ca umbrele conteaza prea mult in orice strategie trend following.

 

Apoi am mai scos bufferul care "smootheaza" barele, acesta era o parte foarte inutila fiindca nu face nimic cu indicatorul (nu modifica semnalul) ci doar forma si alinierea barelor, care doar mananca memoria degeaba.

 

Astfel acesta e doar o versiune mai usoara a indicatorului original Heiken Ashi Smoothed de pe mql4.com

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK! Nu am nimic impotriva indicatorului , dar pentru mine este importanta reprezentarea grafica a candelei Heiken Ashi asa cum este indicatorul original. Pentru mine semnalul dat de Heiken Ashi original sau prelucrat nu importa pentru un grafic care tine cont si de parametrul timp. Semnalul meu de intrare sau iesire este dat de graficul hibrid care are ca baza de formare renko, deci un grafic care nu are parametrul timp.

 

 

 

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, dar totusi pentru alti traderi poate fi o unealta utila.

 

Iata un raport de optimizare pe EUR/USD, intre ianuarie si aprilie 2014, pe timeframe H1.Se pare ca perioada 40 a avut cele mai bune rezultate.

 

Metoda de intrare era buy la culoare verde si sell la rosie, si inchidem pozitiile la culorile opuse.Fara SL, si fara TP.

 

optimizare.rar

 

Desi nu e intelept sa folosim doar un singur indicator pentru tranzactionare, fiindca intre 2013-2014 perioada 140 era cea optima.Deci o optimizare continua este necesar daca vrem sa tranzactionam asa.

 

Dar pentru depistarea trendului cred ca e foarte bun.Apoi traderul trebe sa decida daca vrea sa ia tradeul sau ba.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa  vad eu indicatorul in comparatie cu cel original. 

USDJPY h1 in ambele reprezentari.

 

attachicon.gif2_heikenashi.jpg

 

 

Nu am negat ca nu poate fi folositor intr-o strategie care foloseste proprietatile noului indicator.

Toate indicatoarele sunt o derivare dintrun moving average intrun fel sau altul.La baza fiecarei indicatori e un moving average.

 

Indicatorul meu:

while(pos>=0)
{
maOpen=iMA(NULL,0,MaPeriod,0,MODE_SMA,PRICE_OPEN,pos);
maClose=iMA(NULL,0,MaPeriod,0,MODE_SMA,PRICE_CLOSE,pos);
maLow=iMA(NULL,0,MaPeriod,0,MODE_SMA,PRICE_LOW,pos);
maHigh=iMA(NULL,0,MaPeriod,0,MODE_SMA,PRICE_HIGH,pos);
//----
haOpen=(ExtMapBuffer0[pos+1]+ExtMapBuffer1[pos+1])/2;
haClose=(maOpen+maHigh+maLow+maClose)/4;

ExtMapBuffer0[pos]=haOpen;
ExtMapBuffer1[pos]=haClose;
pos--;
}

Si cel smoothed facut de Scriptor:

while(pos>=0)
{
maOpen=iMA(NULL,0,MaPeriod,0,MaMetod,MODE_OPEN,pos);
maClose=iMA(NULL,0,MaPeriod,0,MaMetod,MODE_CLOSE,pos);
maLow=iMA(NULL,0,MaPeriod,0,MaMetod,MODE_LOW,pos);
maHigh=iMA(NULL,0,MaPeriod,0,MaMetod,MODE_HIGH,pos);
//----
haOpen=(ExtMapBuffer5[pos+1]+ExtMapBuffer6[pos+1])/2;
haClose=(maOpen+maHigh+maLow+maClose)/4;
haHigh=MathMax(maHigh,MathMax(haOpen,haClose));
haLow=MathMin(maLow,MathMin(haOpen,haClose));
if(haOpen {
ExtMapBuffer7[pos]=haLow;
ExtMapBuffer8[pos]=haHigh;
}
else
{
ExtMapBuffer7[pos]=haHigh;
ExtMapBuffer8[pos]=haLow;
}
ExtMapBuffer5[pos]=haOpen;
ExtMapBuffer6[pos]=haClose;
pos--;
}
Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.